Môže ma zamestnávateľ po rodičovskej preradiť na inú pozíciu?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

zamestnávateľ už pre mňa nemá miesto po rodičovskej dovolenke.

Môže ma len tak preradiť na inú pozíciu?

Čo ak nebudem súhlasiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnankyňa, ktorá nastúpi do práce po materskej a rodičovskej dovolenke má právo vrátiť sa na svoje pôvodné pracovné miesto a pracovisko. Ak takéto zaradenie nie je možné, zamestnávateľ má povinnosť ponúknuť inú vhodnú prácu podľa pracovnej zmluvy. To znamená, že ak preradenie na inú pozíciu zodpovedá Vašej pracovnej zmluve a podmienky sú rovnaké (alebo lepšie), tak si splnil povinnosť. V tom prípade musíte zmenu akceptovať, alebo požiadať o ukončenie pracovného pomeru.

Ak Vám ponúkol pozíciu, ktorá nezodpovedá Vašej pracovnej zmluve, môžete ju odmietnuť. V tom prípade sú možné nasledujúce možnosti:
1. Zamestnávateľ sa s Vami dohodne na zmene pracovnej zmluvy na inú pozíciu, na ktorej nájdete zhodu.
2. Zamestnávateľ Vás prepustí s ohľadom pre nadbytočnosť spolu s odstupným
3. Zostanete doma na prekážkach zo strany zamestnávateľa, pretože Vám nie je možné prideľovať prácu podľa pôvodnej pracovnej zmluvy.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources