Zrušenie pracovného miesta v štátnej správe. Aký je postup?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

pracujem niekoľko rokov v štátnej správe a som služobne najmladšia. Momentálne som na materskej dovolenke. V práci sme boli štyri administratívne pracovníčky.

Zrušili jedno miesto (nejedná sa o konkrétne miesto), zostali iba tri miesta v administratíve. Hneď odišla kolegyňa, ktorá ma zastupovala a práca sa rozdelila medzi zvyšné kolegyne. Mňa sa pýtali či by som nechcela dať výpoveď, pretože niekto musí dať výpoveď, alebo niekto musí výpoveď dostať. Keď sa vrátim po materskej do práce, tak sa mám pripraviť na to, že tam bude veľmi veľa práce. Ja som sa vyjadrila, že výpoveď nebudem dávať.

Zostali tam teraz pracovať tri kolegyne, s ktorými som aj ja pracovala. Všetko sú to tabuľkové miesta. Doteraz sme boli štyri (tri + ja) na neurčito a piata bola na zastupovanie za mňa, ktorá odišla. Teraz tam zostali tri kolegyne + ja.

Ako to bude?

Ostane všetkým zmluva na neurčito, alebo jedna z nich by musela mať zmenenú zmluvu, že ma zastupuje?

Nemôžem dostať výpoveď pri nástupe do práce, po skončení materskej, resp. rodičovskej dovolenky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri pracovným zmluvách na dobu neurčitú je zmena na dobu určitú možná jedine dohodou oboch strán. To znamená, že kolegyňa, ktorá by bola požiadaná o podpísanie dodatku na zastupovanie počas materskej dovolenky, by s tým musela súhlasiť.

Čo sa týka vašej osobnej situácie, záleží len na Vás. Bude pre Vás výhodnejšie zotrvať v pracovenom pomere, pretože pri neskoršom návrate môžete mať vyšší nárok na odstupné.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources