Je možné žiadať od biologického otca výživné spätne?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

chcem podať na súd návrh o určenie otcovstva na biologického otca svojho syna. Syn má 5 rokov a jeho biologický otec o neho nejaví žiaden záujem. Snažila som sa s ním dohodnúť mimosúdne, ale nekomunikuje. Dokonca som to riešila aj cez jeho matku, ktorá sa mi od kontaktu zatajuje a neodpovedá na správy.

V súčasnosti žijem v spoločnej domácnosti so svojim aktuálnym partnerom, s ktorým mám 8 mesačnú dcéru. Môj syn si prial mať priateľove priezvisko, a tak sme ho v septembri zapísali do rodného listu. Chcem však podať návrh o určenie otcovstva a určenie výživného na môjho syna biologickému otcovi.

Bude musieť byt v takomto prípade vykonaný test DNA a bude potom mať syn priezvisko svojho biologického otca?

Je možné žiadať od biologického otca výživné spätne?

Syn už teraz ťažko zvláda to čo sa deje, pýta sa na svojho otca, lebo si je vedomý, že môj partner jeho otcom nie je. Biologický otec otcovstvo zapiera nielen oficiálne ale aj pred svojou rodinou.

Ako ďalej postupovať?

Mimosúdna dohoda v tomto prípade nezabrala, aj keď som sa všemožne snažila.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak správne rozumiem, v rodnom liste má Váš syn zapísaného Vášho priateľa. V prvom rade budete musieť podať návrh na zapretie otcovstva Vy alebo Váš partner zapísaný v rodnom liste, a to len v prípade, že neubehli 3 roky od súhlasného vyhlásenia otcovstva.

Následne môžete podať na súd ďalší návrh, a to návrh na určenie otcovstva. Otcovstvo biologického otca môžete určiť dohodou s biologickým otcom alebo znaleckým posudkom z oboru genetiky.

Domnievam sa, že nemôžete od biologického otca žiadať spätne výživné.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz