Musím otca informovať o dieťati i napriek tomu, že on nejaví záujem?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

s prvým partnerom mám 7-ročného syna. Záujem o neho nejaví záujem od jeho 6. mesiacov. Má súdom určenú výšku výživného a môže sa so synom stretávať v mojej prítomnosti každú druhú sobotu. Súd bol cca pred 4 rokmi. Odvtedy nejaví o neho záujem, aj keď ja som mu návštevy nikdy nezakázala. Výživné platí exekučne, keďže som na neho musela podať trestné oznámenie.

Ja mám súdom určené informovať o synovom stave každý mesiac ku koncu mesiaca. Ja si povinnosť plním formou sms, ale príde mi to zbytočné. Niekedy napíše ďakujem, niekedy nič.

Vyhovuje mi, že sa nezaujíma, lebo syn otca má - môjho terajšieho priateľa, ktorý ho vychováva od jeho 2 rokov. Syn pozná len jeho a berie ho ako ocka. Ešte sme mu nehovorili, že nie je jeho vlastný.

Musím bývalého partnera informovať o synovi i napriek tomu, že on nedodržuje súdom stanovený styk?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko máte právoplatné rozhodnutie súdu, kde máte stanovenú povinnosť informovať otca, mali by ste si ju plniť aj v prípade, že otec si povinnosti neplní.

V prípade, že si povinnosť nebudete plniť, tak riskujete výkon rozhodnutia a napr. pokutu. Návrh na výkon rozhodnutia by však musel podať na súd otec.

Ak sa chcete tejto povinnosť "zbaviť", tak je na mieste podať na príslušný súd návrh na zmenu úpravu práv a povinností k dieťaťu, kde budete žiadať odstránenie uloženej povinnosti informovať otca o dieťati pre jeho nezáujem.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz