Zomrela mi sestra a ja sa starám o jej deti, ktoré nemám súdom zverené. Je ignorácia otca trestná?

Zodpovedané
9. máj 2024

Dobrý deň,

po smrti mojej sestry, ktorá nebola vydatá, sa starám o jej deti vo veku 6 a 3,5 roka už 4. rok. Nemám ich doposiaľ zverené. Zákonným zástupcom je ich otec, ktorý o ne nejaví záujem. O dievčatko sa nezaujíma vôbec, nespomína ho a ani chlapčeka. Využíva na deti benefit, pričom s nimi nežije 4 roky v spoločnej domácnosti. Všetci aj na úradoch vedia ako to je a nikto to nerieši.

Je nutné spomenúť, že sestra zomrela rok po 2 pôrode a ja s deťmi navštevujem všetkých lekárov už sama. Aj keď otcovi deti napíšem obsiahlu sms o ich diagnózach, chorobách, nemá záujem o tom hovoriť. Otec deti si chodí po dovolenkách a welnesoch v zahraničí, čo sa dozvedám len od známych, ale viem to preukázať. Ide o to, že komunikujeme len cez sms. On mi odpíše len vtedy, keď chce. Moje telefonáty ruší.

Čo by sa stalo, keby napr. jedno z detí malo úraz, muselo by podstúpiť operáciu kvôli prežitiu s rizikom príp. úmrtia,

Mohla by som podpísať dokument o súhlase s operáciou a možnými rizikami?

Nedávno bol 2 týždne v Egypte, volala som mu a on nedvíhal.

Mohla by jeho ignorácia stáť život dieťaťa?

Nie je jeho konanie trestné?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučujem čo najskôr podať návrh na zverenie do Vašej osobnej starostlivosti, prípadne obmedzenie rodičovských práv otca. Konanie otca však nie je trestné.

Čo sa týka benefitov, ktoré otec využíva, to je otázka na príslušné orgány. Neviem, o aké benefity sa má jednať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz