Ako nebyť extrémne žiarlivá a majetnícka?

Zodpovedané
28. aug 2023

Dobrý deň,

na svojho priateľa som veľmi žiarlivá. Pýtam sa ho, že kto mu volal, kam ide, kedy príde. Hovorím mu - venuj sa viac nám, alebo pôjdeme všade s Tebou.

Chcem mu dať priestor a nechať ho ísť von. Keď to aj spravím, tak mám nutkanie mu vyvolávať. Som doma na materskej a mám pocit, že mi z toho prepína. Som len s malou doma, alebo s nejakou mamičkou na ihrisku.

Ako nebyť extrémne žiarlivá a majetnícka?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že ste extrémne žiarlivá a majetnícka. Pýtate sa, čo s tým máte robiť, ako s touto situáciou zaobchádzať, prípadne ako ju riešiť. Nenapísali a nespomenuli ste však nič konkrétne, žiadnu konkrétnu situáciu, takže budeme musieť vychádzať z informácií, ktoré máme.

Dôležité pri extrémnej žiarlivosti je už len samotný fakt, že uznáte, že sa to naozaj deje, že na partnera naozaj žiarlite a skutočne robíte kroky, ktoré môžu partnera obmedzovať a obťažovať.

Čo je vlastne žiarlivosť?
Je to neistota v seba samú, že Vás partner nemiluje až tak, ako Vám tvrdí a obava z toho, že Vás opustí. Tiež je to strach zo skutočnosti, že pre neho nie ste dosť dobrá. Preto nemá dôvod ostávať so Vami a určite si bude hľadať niekoho lepšieho. Bujná fantázia sa už postará o ostatné a vy si predstavujete rôzne scény, kedy je s inou ženou a čo všetko s ňou robí. Chcete dať partnerovi väčšiu voľnosť, ale sama na vlastnej koži neviete, aké to je. A to preto, lebo buď ste doma s dieťaťom, alebo vonku s inou mamičkou.

Zbaviť sa ale majetníckych sklonov a žiarlivosti nie je jednoduché. Nedá sa z nej vyrozprávať a neexistuje tabletka, ktorá by Vám odstránila žiarlivosť z povahových vlastností. K správaniu bez žiarlivosti sa musíte naučiť postupnými a pomalými krokmi a zdôvodňovaním jednotlivých pocitov a reakcií.

Bolo by dobré, aby partner vedel, že sa snažíte obmedziť tieto negatívne veci. Mal by Vám dať tiež možnosť vyskúšať si niektoré z techník priamo v praxi. Jedna z techník napríklad spočíva v tom, že partner pôjde von na presne určený čas bez toho, aby ste vedeli kam ide a vy budete pracovať so svojimi pocitmi. Budete sa snažiť obmedziť podozrievanie, kde je a s kým a tiež budete pracovať na obmedzovaní fantázie a vytváraní si rôznych scén. Budete sa snažiť zamestnať svoju hlavu inými aktivitami a inými predstavami. Dôležité je však, aby ste si aj vy vyskúšali možnosť ísť von bez toho, aby partner vedel, kde ste. Mali by ste začať s krátkym časovým úsekom a ten postupne predlžovať.

Takýchto techník existuje veľké množstvo, takže je s čím pracovať.

Je však možné, že tieto techniky nezvládnete riešiť sama a budete sa musieť poobzerať po odborníkovi, ktorý sa zaoberá touto problematikou. Je ale dobrá správa, že to priznáte a tiež že máte snahu niečo s tým robiť. To je úplný základ práce s majetníckymi sklonmi a prácou so žiarlivosťou - priznať si, že mám problém.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online