Ako reagovať, keď si bývalý manžel berie k sebe deti a má tam aj novú partnerku?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

môj bývalý manžel si našiel priateľku. Najskôr to bola vraj kamarátka, ale už ňou nie je. Tvrdí, že je to už jeho partnerka. Bez toho, aby mi to oznámil, alebo sa opýtal na môj názor, keď si bral dcéru k sebe na víkend, tak automaticky tam bola aj jeho partnerka. Syna zásadne nebral na víkend. Teraz rok po rozvode si chce brať k sebe už aj syna. Urobil to teraz cez víkend a hneď aj s partnerkou išli na výlet. Bez slova. Bez opýtania a oznámenia, že ide aj ona.

Ja som z toho v šoku, že akým spôsobom dcérku do toho zatiahol a teraz bez slova aj syna.

Ako reagovať?

Nevychádzame spolu, odmieta poradňu, odmieta komunikovať. Nepíše kedy si po deti príde, ani kedy ich privezie. Viem, že mi poviete, že nemá žiadnu povinnosť mi to oznamovať, ale chcem to poriešiť v sebe, aby ma to netrápilo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

keď sa sústredím na Vaše riadky, tak cítim z nich veľkú bolesť a sklamanie. Myslím, že Váš bývalý manžel Vám musel veľmi ublížiť. Napriek tomu ste sklamaná aj z jeho terajšieho správania. Ale máte rok po rozvode a je dôležité naučiť sa spolu ako tak fungovať.

Je úplne jasné, že nebudete skákať od radosti, keď sa dozviete, že na stretnutia s deťmi si vodí novú partnerku. Ale čím viac budete protestovať, tým viac a väčším potešením to bude robiť. V tomto prípade je najdôležitejšie, aby sa správala k Vašim deťom čo najlepšie. Čo si však rozhodne myslím a čo by mal dodržiavať je čas, kedy si deti prevezme a kedy Vám ich vráti. Určite by ste o tom mali vedieť. Nemôžete predsa celé dni sedieť doma a vyčkávať, kedy sa bývalému manželovi uráči prísť.

Tak ako on, aj vy máte právo opäť sa začať s niekým stretávať a mať po svojom boku nového partnera. Myslím, že to je posledné na čo teraz myslíte, ale to on nemusí vedieť. Naznačte mu, že tu taká možnosť je a z toho dôvodu sa potrebujete dohodnúť na presných pravidlách. Myslím, že rozhodne ho nedostanete do poradne. Ale myslím, že toto je ten prípad, ktorý by mohol riešiť mediátor.

Stretnúť sa niekde na neutrálnej pôde s odborníkom, ktorý by si ustrážil Vaše emócie a urobil by kompromis, ktorý by dal na papier a vy by ste mali podpísané pravidlá, ktoré má dodržiavať. Myslím, že to by bolo vo Vašom vzájomnom vzťahu upokojujúce. Pretože momentálne ste nastavení tak, že on si vo Vašom porozvodovom vzťahu robí čo chce. Keď vidí, že sa Vám to nepáči, tak ešte niečo pridá. Vy zase neviete, čo všetko si môžete dovoliť a aké požiadavky musí plniť on. Pretože tu už nejde o vás dvoch.

Ide o vaše deti a verte tomu, že aj keď nereagujú, tak citlivo vnímajú správanie vás oboch.

Keď budete obaja v kľude, bude to pre nich ľahšie zvládnuteľné. Ak ale budú cítiť z Vášho správania nervozitu a nesúhlas, môže sa u nich vytvoriť pocit, že robia niečo zlé, keď sa stretnú s otcom.

Vy však tiež týmto dostávate čas, ktorý môžete venovať sebe. Vráťte sa k činnostiam, ktoré ste prestali robiť a ktoré ste mali radi. Oslovte starých známych. Jednoducho robte to, čo Vás baví.

Cieľom je, aby sa deti od otca vracali spokojné a šťastné k spokojnej a oddýchnutej mame.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online