Pri výchove syna som výbušná. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
16. mar 2021

Dobrý deň,

trápi ma moje výbušné správanie pri výchove môjho 3,5 ročného syna tiež mám ročného syna. Starší je veľmi múdry a šikovný no tiež dosť tvrdohlavý. Neviem ako na neho, neposlúchne ani v bežných každodenných situáciách. Ide si svoje niekdy vidím ,že asi ani nevníma.

Snažím sa použiť rôzne metódy, ale nič nezaberá. Stále som nahnevaná, mrzutá, kričím a poviem čo by som nemala. Hysterická ženská proste. Niekedy od syna nevyžadujem, čo by už malo byť, lebo viem, že je to zbytočné.

Tiež ma veľmi trápia vzťahy s rodičmi, ktorí ma majú za dieťa. Nerešpektujú ma a moje názory. Keď sa to týka výchovy alebo aj všeobecne a stále sa k tomu vracajú a vyhadzujú mi ten ich názor na oči.
Pripadne niečo odvrknú, alebo prevrátia oči keď ich “nevidím”. Vždy musí byt všetko tak ako chcú. Mňa sa niekedy ani nepýtajú, iba mi povedia hotovú vec. Týka sa to aj detí, návštevy celkovo všetkého, povedia ako to bude a ja sa mám zariadiť.

Stále sa vzdiaľujeme a to ma veľmi trápi. Snažila som sa im to už hocijako vysvetliť, no vždy odpovedia, že som drzá nevážim si ich a zle ma vychovali. Mimochodom ich výchova v skratke, všetko sa rieši krikom a bitkou. A vždy som bola neschopná. Moje ukričané výchovné metódy sú asi zrkadlom toho ich prístupu a tiež mojim trápením kvôli ich postoju ku mne. Stále to mám v sebe neviem to riešiť.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vnímate, že problémy vo výchove Vašich detí súvisia s Vašou výchovou a prístupom rodičov.

Je prirodzené, že sa spôsoby reagovania a teda aj výchovy dokážu preniesť do nášho fungovania, aj keď sa nám nepáčia, či sú nefunkčné.

Vzhľadom na to, že si uvedomujete svoje správanie a vplyv rodičov, skúste si vytvoriť pevnejšie hranice a sebadôveru. Vďaka tomu si budete môcť aj lepšie obhájiť svoju pozíciu pred deťmi.

Toto sa ľahšie povie ako urobí. Určite Vám odporúčam pravidelne navštevovať psychoterapeuta, kde by ste si mohla svoje pocity a potreby v bezpečí skúmať a vyjadriť a postupne aj nájsť spôsoby ako začať dospelejšie a zdravšie pristupovať k sebe a vo výsledku aj ku Vašim vzťahom, s deťmi, rodičmi, či manželom.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/