Začiatok pôrodu sa pri ideálnych podmienkach dá stráviť aj v pohodlí domova. Pre mnohé ženy je domáce prostredie omnoho príjemnejšie. Môžu si v súkromí dopriať horúcu sprchu či kúpeľ, relaxovať medzi kontrakciami vo vlastnej posteli, prechádzať sa po byte, byť medzi „svojími“. Mnohé mamičky, ktoré to už majú za sebou, sa preto zhodujú - je lepšie chvíľu si to "odtrpieť" doma a až potom sa vybrať do nemocnice. Sú však aj mnohé prípady, kedy by ste do pôrodnice mali vyraziť čo najskôr. Aj to však bez náhlenia sa a stresov.
Každý pôrod je nanajvýš individuálny a jeho priebeh sa nedá vopred naplánovať a do veľkej mieri ani predpokladať. Ako sa teda aspoň trochu vyznať v spleti informácií, aby ste približne vedeli, čo vás v deň D čaká?
Prvá rada znie – ak vám odtečie plodová voda alebo začnete krvácať, je čas vyraziť. Podobne znejú aj „inštrukcie“, ktoré môžete počuť na väčšine predpôrodných kurzov a príprav.
V prípade, že vám neodtiekla plodová voda a nemáte žiadne krvácanie, pokojne môžete počas 1. doby pôrodnej uprednostniť domáce prostredie. V prípade, že kontrakcie nie sú výrazne silné a opakujú sa len každých približne 15 – 20 minút, zrejme ešte máte dostatok času.
Istým merítkom je aj intenzita kontrakcií. Ak sa bolesť od kontrakcie ku kontrakcii výraznejšie stupňuje, radšej nečakajte a pomaly a s prehľadom vyrazte. Rovnako tak aj keď sa intervaly medzi jednotlivými kontrakciami skracujú: „Ak máte kontrakcie každých 7 až 10 minút, pomaly môžete ísť. Pri každých 5 minútach by ste už mali isto vyraziť. Aj v takom prípade sa však môže stať, že neskôr kontrakcie ustanú a ešte si počkáte. No aspoň budete pod dohľadom doktorov a pokojná,“ zdieľa svoje skúsenosti jedna z mamičiek.
Samozrejme záleží aj od toho, ako ďaleko od pôrodnice bývate. Zvážte, ako dlho vám bude cesta trvať, či nehrozia počas transportu nejaké zápchy. Mali by ste byť zbalené a pripravené na odchod z domu.
V tejto tématike, tak isto ako pri mnohých ďalších, čo sa týka tehotenstva a pôrodu, neexistuje jednotné pravidlo, ktoré platí pre všetkých. Niektoré ženy sa trápia počas prvej doby pôrodnej aj desiatky hodín, iné ledva stihnú „predýchať“ a doraziť do pôrodnice včas. "Ja som porodila takmer v aute, a to som si dovolila predýchavať doma 'až' hodinu. Došli sme do pôrodnice, sadnúť, tlačiť a malý bol na svete. Isteže, ak pôrod postupuje pomaly, je asi fajn predýchať to doma," spomína na svoj zážitok ďalšia z mamičiek.
Ak máte pred sebou prvý pôrod, pravdepodobne sa sužujete najviac a ťažšie budete vedieť odhadnúť situáciu. Zrejme budete aj väčšmi ostražité a do pôrodnice radšej vyrazíte čo najskôr. Môže sa stať, že vás vyšetria a pošlú domov, v iných prípadoch si vás už na oddelení nechajú, no ešte si tam istý čas „poležíte“. Pre svoj vlastný pokoj na duši je však toto rozhodnutie len a len na vás. Netreba nič podceňovať. Výhodné je dohodnúť sa s vaším doktorom a až budete mať pocit, že pôrod nastúpil, zavolať mu, popísať situáciu a nechať si poradiť.
Nie vždy tiež platí zásada, že prvorodičky si to musia odtrpieť dlhé desiatky hodín, kým sa vytúženého bábätka dočkajú. "Hlásim sa ako prvorodička, ktorá porodila ze necelé 3 hodiny. O 15:45 mi odtiekla plodová voda, potom hneď začali kontrakcie, opakujúce sa každých 5 minút. Takže sme šli rýchlo do pôrodnice. No a o 18:25 bol môj Matúško na svete," popisuje svoj zážitok Janka.
Ako sme už spomínali, priebeh pôrodu sa dopredu predpokladať a ani čas, kedy ísť do pôrodnice, si vopred nebudete vedieť naplánovať. Väčšina mamičiek sa však zhoduje v jednom: chvíľu, kedy vyraziť do nemocnice, jednoducho žena vycíti sama. "Je to veľmi individuálne, no prídete na to samé. Ženský inštinkt," zhrnula to stručne jedna z diskutujúcich mamičiek.
Foto: pixabay
Začni písať komentár...