Je to už sedem rokov, čo som (zasa) začala tráviť čas na detských ihriskách. A za tie roky som zistila, že sa dajú rozdeliť do rôznych kategórií - nové/ socialistické, udržiavané/neudržiavané, malé/veľké, pre menšie deti/pre väčšie deti atď.
Ale kedže môj syn odmietal spať cez deň, zistila som, že aj na kategóriu " Ihriská, na ktorých sa dá hrať v teple aj počas dňa "/" Ihriská na ktorých je v teple na umretie a dá sa tam hrať len ráno alebo večer". Rozdiel medzi prvými a druhými bol veľmi prostý - stromy. Kým prvé boli v objatí vysokých stromov, ktoré pred rokmi niekto s láskou posadil a staral sa o ne, pri druhých stromy chýbali úplne, boli vyschnuté, alebo tam boli vysadené stromy s malou korunkou, ktorá nespraví v podstate žiadny tieň a sú určené do maličkých predzáhradok a nie na veľké plochy ako zdroj tieňa.
V blízkosti vysychajúcich stromov, ktoré očividne niekto posadil, ale nikto nepolieval, často stáli rodičia. Rozprávali sa, gestikulovali, smiali sa - bez toho, aby si všimli, že pár krokov od nich zomierajú rastliny. Bez toho, aby k nim vyliali flašu vody, ktorá by sa bez problémov vošla dole pod kočík spolu s vodou pre deti.
Pretože stromy nestačí len zasadiť. Rovnako dôležité ich je aj polievať. Kým korene rastlín narastú dostatočne hlboko a sú schopné nájsť si vodu aj počas dlhšieho obdobia sucha, trvá to niekoľko rokov. Dovtedy sú odkázané na pomoc nás, ľudí. Sucho totiž stromy a kry buď zabije hneď, alebo ich zabíja postupne, keď nieje deficit vody taký veľký aby vyschli, ale vody je málo a pre rastlinu je to stresujúci faktor - ľahšie potom podľahne chorobám alebo škodcom.
Keď som začala chodiť na detské ihrisko v obci, kde bývajú moji svokrovci, boli tam novovysadené maličké stromy a kríky a na lavičke nalepený papier s prosbou, aby rodičia nosili stromčekom za flašku vody.
Od jednej maminy som sa dozvedela, že rastlinky vysadili rodičia - každé dieťa malo svoj stromček či krík s menom. Akcia to bola síce pekná, žiaľ, pre väčšinu rodičov sa vysadením akcia skončila a tak v čase, keď som tam so synom začala chodiť, už boli mnohé rastliny vyschnuté.
Vždy, keď som na ihrisko išla som rastlinám, ktoré ešte žili, priniesla vodu. A oni rastú 🙂 Za tie roky som nikdy nevidela nikoho iného, že by niektorý stromček či krík polial. Postupne tam s deťmi sadíme ďalšie a vždy, keď sa mi tam dlhšiu dobu nepodarí prísť, nájdem ich zvädnuté, napriek plnému ihrisku ľuďí. Mnohým stromčekom, ktoré sme posadili, niekto olámal vrcholy, poodlamoval paličky, o ktoré boli priviazané, aby nimi vietor nemykal aby lepšie zakorenili. Mnohým zamestnanci Obecného úradu poškodili kmene vyžínačkami pri kosení a keď som im dala okolo ochranu z PET fliaš, aby sa to nestalo znova, tak ešte aj tie niekto pobral. Rozmýšlaľa som, prečo všetci tie rastliny ignorujú. Prečo ich poškodzujú. Prečo si neuvedomujú, že popri ihrisku vedie frekventovaná cesta a oddeliť ju od ihriska pásom s drevín je to najlepšie, čo pre deti môže byť. A odpoveď už mám. Je ňou nevedomosť.
Túto odpoveď mi dala jedna mama na ihrisku, keď sa pohŕdavo pozrela, ako polievam a skonštatovala, že ju zaujímajú len rastliny, z ktorých sa dá niečo zjesť, len rastliny, z ktorých niečo má. Táto mama netuší, že rastliny sú oveľa viac, ako popadané orechy či čerešne, ktoré si môžeme odtrhnúť začiatkom leta. Že rastliny nám "niečo" dávajú stále, každý deň. Kvôli tejto mame som sa rozhodla napísať tento článok. Možno si ho prečíta. A tak pre teba, mama, ktorá si myslíš, že stromy nám dávajú len plody, tu je ešte niekoľko dôvodov, kvôli ktorým treba stromy a kry sadiť, polievať a ľúbiť:
1. Vyrábajú nám kyslík a spotrebúvajú oxid uhličitý. FOTOSYNTÉZA.
Áno, tá rovnica, čo sme v škole tak často písali na písomkách. 6C02 + 6H2O - > C6H1206 + 6O2. Budem citovať Wikipédiu:"Fotosyntéza sa pokladá z hľadiska existencie súčasného života za najdôležitejší proces na Zemi". A vďačíme za neho rastlinám! Každý list - či už lipa v lese, orech pri ceste, muškát v kvetináči či púpava v zámkovej dlažbe - každý jeden list denno denne vyrába kyslík a viaže vo svojom tele oxid uhličitý. Bez nich, by sme neboli ani my.
2. Znižujú teplotu - kam si v horúčave radšej sadnete a zaparkujete vy? Ja teda rozhodne pod strom. Pod stromom je totiž príjemne nielen kvoli samotnému tieňu, ktorý vrhá, ale aj vďaka tomu, že listy odparujú vodu. Vzduch tak ochladzujú a vďaka zvyšovaniu relatívnej vlhkosti priaznivo ovplyvňujú dýchateľnosť vzduchu.
3. Zachytávajú prach - stromy a kry vysadené od cesty (aj na ihrisku napr.) zachytia na listoch množstvo prachových častíc z cesty a áut, ktoré potom dážď zmyje na zem, kde vďaka tráve nie sú opakovane rozvýrené. Teda sa nedostávajú do našich dýchacích ciest a nedráždia ich.
4. Znižujú hlučnosť prostredia.
Pás zelene o šírke 20-30 m znižuje hlučnosť prostredia o 10-12 decibelov. Už 3 m široký zelený pás trávnika s drevinami tlmí hluk a vibrácie z cestnej a železničnej dopravy.
5. Znižuje veternosť - nie nadarmo vznikol názov "vetrolamy".
6. Znižujú množstvo choroboplodných zárodkov v ovzduší.
Vo vzduchu parkov je až o 80% menej škodlivých mikroorganizmov ako v ovzduší ulíc bez zelene.
7. Zelená farba priaznivo pôsobí na zdravotný stav človeka, na regeneráciu jeho telesných a duševných síl.
8. Rastliny sú krásne, mnohé aj voňavé (kvety - napr. budlea, ihlice - napr. borovica, listy na jeseň pred opadom - Cercidovník japonský) a na ihrisku môžu byť od malička pre deti živou učebnicou.
Pre mňa sú toto všetko dôvody, prečo rastliny na ihriská sadím a starám sa o ne. Ale pozor, nie každá rastlina je na detské ihrisko vhodná. Viete, ktoré tam patria a ktoré by sa tam sadiť nemali?
Čo, kedy a ako sadiť (nielen) na detské ihriská napíšem v ďalšom článku 🌳🌲🙂.
na tom ihrisku z titulnej foto sa ozaj da hrat len doobeda, potom uz upek ☹ a nedaleko novopostavene ani nehovorim...
druha vec su ale stare stromy, zase tam je nebezpecenstvo, aby nahodou nespadol konar, no nenavyberas si... ale odpoved na tvoju otazku - jedovate nemaju co robit pri ihrisku, podla moznosti ani trnove
Stromy na ihriskach su velmi potrebne.
Toto sa stalo u nas v zm. Na mieste kde bolo plno stromov vsetky spilili spravili ihrisko a cez den sa tam da hrat len na boku kde spoza plota tienia stromy. Nerozmyslat dopredu je pre stavitelov v poslednej dobe bezne. Pritom medzi preliezkami je tolko miesta, ze keby nechali stat 2 stromy v pohode by vrhali tien na vsetky preliezky. Ale ked som tam raz zazila trtka ktory to mal zrejme na starosti bolo mi jasne, ze by bol zazrak ak by cez svoju aroganciu a dolezitost dokazal rozmyslat dopredu
@bellamamma presne to ihrisko je hrôza a dúfam že to ďalšie čo idú stavať tiež bude ako vyhorenia plantáž 😡 kamienky a prvý rok blato,prach....preria....viete stromy by sa museli udržiavať,listy zametať atď....a to je už moc
@bellamamma no posledných pár rokov mám pocit, že z tých ihrísk sa stal čistý biznis, kde potreby detí a ochrana životného prostredia sú na poslednom mieste. Chodíme do PB na návštevu, super ihrisko "zrekonštruovali" - predtým plynulý kopček, po ktorom mohli bezpečne chodiť aj malé deti teraz je to krivý terén s obrovskými plochami tých gumnených dlažieb, trčia tam betóny zo stĺpikov (viď. foto) kvoli tým gumeným plochám. Predtým sa síce pár hodín po daždi nedalo ísť na hojdačky, ale zase keď svietilo slnko vďaka tráve tam bolo fajn aj keď bolo teplejšie. Teraz všade tá prehriata guma čo na slnku akurát tak smrdí 🤢. A všimla som si vo viacerých miestach zbytočne obrovské plochy tej gumy, niekto sa dobre nabalil.
Alebo hojdačky - mali sme najednom ihrisku super drevené, široké, nepoškodené, stabilné - mohli sa tam rovnako dobre hojdať trojročné deti a aj ich mamy - vymenili ich za tie úzke, plastové, labilné čo neviem či mi dieťa spadne skôr spredu, alebo zozadu 🤦.
A našej obci ak niečo posadia, pri najbližšom kosení to vyžínačkami ošlahajú, zanedlho to potom zdochne. Darmo som aj starostke hovorila, tá ma také veci úplne na háku ☹
@scila hovorit to jendym uchom dnu druhym von
treba sa združit do skupiny rodičia založit nejaké občianske združenie a to vypisovat a riešit cez poslancov , starostov, primatorov atd
a ako občianske združenie ked dostanete echo že sa ide robit niečo pre deti máte možnost podat námietku alebo zasiahnut do toho obmedzene jasné ale aspon niečo
ja uz teda nie som na materskej, ale kym som bola, mala som pocit, ze detske ihriska navrhuju a stavaju uplni diletanti. tolko nedostatkov, pre najmensie deti nebezpecnych miest, lavicky ci kose chybaju, tien nedomysleny (dobre, vacsinu roka sa da, ale v lete je to o hubu), ihriska pri hlavnych cestach, ihriska by mali navrhovat mamy 😀
pisete mi z duse, autorka 🙂 jedneho času, asi pred 5 možno 6 rokmi som upozornila vedenie nasho mesta presne na ten isty problem, ze detske ihriska su pocas leta nafigu-neda sa tam vydržať kvoli teplu. Navrhla som im, aby pre rýchlosť času umiestnovali nove ihriska v miestach, kde už stromy sú. Strom rastie dlho, ale ihrisko sa da postavit za chvílu. Preco ho neumiestnit pod stromy?
žiaľ, nevydalo
stavaju sa nove ihriska, sadia sa nove stromceky, ale tiena sa dockaju až nase vnucata
Začni písať komentár...
to je na sk normálne všetko vytat, nič nové neposadit, dáme lavičku ale strom nikde , čo sa dá posadene len pilit a pilit človek aby rozmyšlal ako kam sa dostane cez najviac tiena
toho exota čo napr ako je tam to ihrisko by som ho dala na hodinu tam aj s vlastnym dietatom , už mohli byt stromy vysadené