Cestovanie lietadlom s deťmi

Cestovanie lietadlom s deťmi je najpohodlnejším spôsobom dopravy na väčšie vzdialenosti. Lietadlo je štatisticky najbezpečnejší, najrýchlejší a pohodlný dopravný prostriedok. Finančná náročnosť už nie je dnes tak vysoká. Cestovanie lietadlom s deťmi má však svoje úskalia a pravidlá. Môžu sa vyskytnúť nepredpokladané situácie, preto sa bezpochyby oplatí starostlivá príprava.

Kedy začať lietať s bábätkom

Niektoré letecké spoločnosti neprepravujú novorodencov1 mladších ako 14 dní. Všeobecne však cestovanie a teda aj lietanie dojčatám do troch mesiacov veku nie je pediatrami doporučované. Pre novorodencov je lietanie úplne nevhodné, a to najmä pre tlakové zmeny po čas letu. Starším bábätkám už tieto tlakové výkyvy nevadia. Všeobecne sa dá povedať, že čím je dieťa staršie, tým lepšie zvláda priebeh letu.

Novopečená mamička by mala začať lietať najskôr po ukončení šestonedelia. Začať cestovať skôr nie je vhodné najmä kvôli oslabenému organizmu a väčšej náchylnosti k infekciám a tromboembolickým príhodam.

Cestovať môže budúca mamička do konca 34. týždňa tehotenstva bez obmedzenia, ak nemá zdravotné komplikácie1. V prípade rizikového tehotenstva3 je potrebné potvrdenie od ošetrujúceho lekára na predpísanom tlačive ČSA MEDIF. Pre cestovanie od 35. týždňa tehotenstva je potrebné vždy predložiť lekárske potvrdenie, ktoré však nesmie byť staršie ako 6 dní pred nástupom na palubu lietadla.

Cestovanie lietadlom s deťmi

Niekoľko tipov pre hladký priebeh letu s dieťaťom

Podmienky pre cestovanie lietadlom sa výrazne líšia podľa veku dieťaťa. Je rozdiel, či sa cesty zúčastni dieťatko do 2 rokov veku, tzv. infant. Alebo dieťa medzi 2 - 12 rokom. Súčasné letecké spoločnosti sú na menšie aj väčšie deti pripravené. Poskytujú a ponúkajú špeciálne tarify aj služby práve podľa veku malého cestovateľov.

  • Ak je to len trochu možné, je vhodné letieť radšej cez noc. Teda v čase, keď je dieťatko zvyknuté spať. Je tu väčšia šanca, že dieťatko väčšiu časť letu prespí.
  • Pre deti nie sú vhodné dlhé lety. Všeobecne sa neodporúčajú dlhšie lety ako 4 hodiny. Bábätká a deti sú potom nepokojné, cesta ich nebaví a môžu mať vďaka časovému posunu narušený denný režim.
  • O tom, že sa letu bude zúčastňovať dieťa je nutné informovať cestovnú kanceláriu alebo predajcu leteniek už pri rezervácii.
  • Najlepším miestom v lietadle pre rodičov s malými deťmi je prvý rad alebo aspoň miesto pri okienku. Prvý rad poskytuje viac priestoru pre potrebné veci a tiež súkromie, ktoré môžu rodičia oceniť najmä pri kŕmení, alebo dojčení11 dieťatka . Pri okienku si zase dieťa skráti dlhú chvíľu pozeraním sa von.
  • V súčasnosti každé dieťatko (i bábätko) potrebuje na cestovanie vlastný pas (v niektorých destináciách postačí občiansky preukaz). Zapisovanie detí do pasu rodičov je teda minulosťou.
  • Bábätká a batoliatka je vhodné pri vzlete a pristátí dojčiť 11. Nedojčeným deťom dať cumlík13. Starším deťom je vhodné vziať cukrík alebo žuvačku. Pohyb čeľustí zmierňuje nepríjemné pocity tlaku vyvolané vzletom a pristátím.
  • Na palube lietadla je možné nechať ohriať kojeneckú stravu vo fľaši. Preprava dojčenskej stravy sa riadi prísnymi pravidlami. Môže sa stať, že pri odbavení bude nutné túto stravu ochutnať buď dospelým alebo dieťaťom.
  • Deti do 5 rokov veku môžu cestovať len v sprievode plnoletej osoby.

Cesta lietadlom s dieťatkom do 2 rokov

Podmienky leteckých spoločností sa môžu líšiť. Je vhodné dostatočne sa informovať ešte pred samotným odletom. Malé deti do 2 rokov cestujú buď na kolenách dospelého alebo na vlastnom sedadle. Vlastné sedadlo môže obsadiť bábätko od 6. mesiaca veku. Ceny letenky za dieťa do 2 rokov veku sa líšia. Napr. ČSA (České aerolínie) účtujú za dieťa na kolenách iba 10% z ceny letenky. Za dieťa s vlastným sedadlom 67% tarifu.

V dobe vzletu, pristátia a ak svieti nápis "pripútajte sa," je nevyhnutné, aby bolo dieťatko pripútané spolu s dospelým bezpečnostným pásom. Ďalšou možnosťou je, že dieťatko môže byť umiestnené v autosedačke2. Tá môže byť vlastná, ale musí byť certifikovaná pre použitie v lietadle. Teda buď označená štítkom ECE R44/03 alebo nápisom This restraint is certified for use in motor and aircraft. Aby uchytenie autosedačky bolo bezpečné, musí byť jej spodná časť do šírky 42 cm a hĺbka maximálne do 41 cm. Rám autosedačky musí byť pevný - kovový alebo plastový. Autosedačku je tiež možné požičať si na letisku. Kvôli obmedzenej kapacite týchto pomôcok je vhodné vyžiadať si ju už pri rezervácii leteniek.

Niektoré letecké spoločnosti majú vo svojich pravidlách obmedzenia v počte prepravovaných detí jednou osobou. Na linkách prevádzkovaných ČSA je možné cestovať s najviac dvoma deťmi mladšími ako 2 roky. Druhé dieťatko tiež potrebuje mať potvrdenú rezerváciu miesta a autosedačku.

Pri lete môže dieťa dostať detské menu (baby meal), ktoré je však potrebné objednať už pri rezervácii leteniek.
Na palube lietadla je možné nechať ohriať kojeneckú stravu vo fľaši.

Pri vzlete a pristátí je vhodné dieťatku poskytnúť dojčenie, pitie z dojčenskej fľaše alebo cumlík. Pôsobenie tlaku v uškách je pri pohybe čeľustí znesiteľnejšie.

Čo nezabudnúť do lietadla

  • Dostatočné množstvo dojčenskej stravy a tekutín. Na palubu lietadla je možné vziať len obmedzené množstvo tekutín. Tekutiny pritom musia byť v balení do maximálneho objemu 100 ml a všetky balenia musia byť umiestnené v priesvitnom uzatvárateľnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 liter.
  • Teplé oblečenie
  • Ľahkú prikrývku alebo deku
  • Plienky, jednorazovú prebaľovaciu podložku a vlhčené obrúsky
  • Cumlík
  • Hračky

Cesta lietadlom s deťmi medzi 2 - 12 rokom

  1. Dieťatko má vlastné sedadlo a platí letenku v plnej výške (často však so zľavou). Letecké spoločnosti majú v ponuke špeciálne tarify pre deti.
  2. Deti medzi 2 - 12 rokom majú rovnaký nárok na prepravu batožiny ako dospelí.
  3. Hoci majú letušky pre dieťatko často prichystané malé prekvapenie a budú sa ho snažiť zabaviť, je vhodné vziať dieťaťu na palubu lietadla obľúbenú knižku alebo hru pre skrátenie dlhej chvíle.
  4. Deťom na palube lietadla je podávané rovnaké jedlo ako dospelým. Je však možné objednať vopred (pri rezervácii leteniek) tzv. chidren meal.
  5. Na palube lietadla sedia deti vedľa svojich rodičov.
  6. Proti ťažkostiam s tlakom je vhodné dať dieťaťu pri vzlete a pristávaní žuvačku alebo cukrík.
  7. Ak dieťa už vlastní mobilný telefón, je potrebné ho poučiť o tom, že na palube lietadla ho používať nesmie. Pred letom je nutné skontrolovať, či je mobil vypnutý. V prípade pochybností, že by dieťa mohlo z mobilného telefónu počas letu skúšať volať, ho radšej dieťaťu zoberieme.

Cestovanie lietadlom s deťmi

Kam s kočíkom

Dieťatku do 2 rokov veku je možné vziať iba jednu batožinu do maximálnej hmotnosti 10 kg. Okrem toho je možné ešte zobrať kočík, autosedačku, prenosný košík alebo tašku na spinkanie. Pozor však pri bezpečnostnej kontrole - kočík by sa mal zmestiť do röntgenového rámu. Ak by bol kočík širší, bude ho nutné skontrolovať ručným skenerom. S kočíkom je možné dopraviť sa až k lietadlu, kde bude následne označený štítkom. V prípade rozkladacieho kočíka je vhodné skontrolovať, či boli označené obidve časti. Letiskovým personálom bude uložený v nákladnom priestore lietadla. Po prílete bude kočík pripravený pri výstupe. Je obvyklé, že rodiny s deťmi majú prednosť pred ostatnými cestujúcimi.

Dieťa ako samostatný cestujúci

Služba Nesprevádzané deti je určená deťom od 5 - 11 rokov a deťom od 12 - 17 rokov. Deti do 5 rokov samé cestovať nemôžu.
Táto služba spočíva v možnosti dieťa odoslať na palubu lietadla, kde sa o neho postarajú letušky a personál až do doby odovzdania v cieľovej destinácii. Táto služba je platená. Poplatok je väčšinou násobok úseku letu.
Dieťatko musí mať pri sebe vlastné doklady ako sú: pas, víza (ak sú v danej krajine požadovaná), prípadne zdravotný preukaz.

Dieťa pri odbavení dostane na krk kartičku Unaccompanied Minor (UM), na ktorej je uvedené číslo letu, meno a vek dieťaťa a jazyk (jazyky) ktorým je možné sa s dieťaťom dohovoriť.

Ako je to s dokladmi pri cestovaní lietadlom

Počnúc júlom 2012 je povinné, aby mali deti pri ceste do zahraničia vlastný doklad totožnosti. V štátoch Európskej únie (EÚ) postačí občiansky preukaz. Mimo EÚ je nutné mať cestovný pas. Pas je dieťaťu vhodné vybaviť zavčasu. Niekedy sa totiž táto záležitosť môže pretiahnuť aj na dva mesiace.

Niektoré krajiny, ako napríklad Chorvátsko majú s Európskou úniou uzavretú špecifickú dohodu. Pri vstupe do týchto štátov nie je potrebný cestovný pas, stačí len občiansky preukaz. Toto špecifikum však platí iba pri cestovaní po ceste. Ak je návšteva sprostredkovaná letecky, je cestovný pas nutnosťou.

Viac o cestovaní lietadlom s deťmi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/do-letadla-s-kojencem
  2. http://www.jarodic.cz/cz/cestovani-letadlem-s-detmi.php
  3. http://www.letuska.cz/text/jak-s-detmi-cestovat-letadlem
  4. http://www.csa.cz/cs/portal/info-and-services/travel-information.htm

Hodnotenia a skúsenosti s cestovaním lietadlom s deťmi

Máš skúsenosť s cestovaním lietadlom s deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
charity  10. júl 2016

Zlý let a kopec výborných letov

Náš malý preplakal len jeden let a to boli ľudia v lietadle tak milí, že nám posielali hračky a knižky, len aby konečne stíchol. Stáva sa :-)
olteanka  4. júl 2016

Zakaždým je to iné

Zdravím,my sme leteli po prvýkrát so 6 mesačným a potom každé 3-4 mesiace. Pred 3 dňami sme sa vrátili z Rakúska. Stále to bolo ináč, raz prespal celý let, raz ho prereval, inokedy bol kľudný, ale väčšinou sa nudí a vadí mu že musí sedieť a byť pripútaný. Stále pomáha niečo iné na zabavenie. Ale keď pristaneme, som najradšej, bo už viem, že to máme za sebou. :D Stále letíme len dvaja a je to pre mňa náročné, ťahať sa s kočíkom, uplakaným a unaveným synčekom a s batožinou ktorá váži cca 22 kíl. No asi tak. :) Každá mamka vie o čom píšem ;) hlavné je doletieť.
elisa111  3. júl 2016

Skoro 10 hodinový let

Pred dvoma mesiacmi sme leteli do NY s 21mesačným synom. Veľmi som sa toho bála, lebo let trval 9,5 hodiny. Napočudovanie, malý to zvládol úžasne, čítali sme si, bola tam aj obrazovka na ktorej sme si mohli pozerať rozprávky, kresliť, hrať sa. Poprechádzali sme sa po uličke, spal len 2 hoďky, za nami sedel mladý párik, ktorý ho sem tam zabával. Takže ja som fakt bola v celku spokojná ako to maličký zvládol.
2 ľudia považujú za užitočné
andreafenikova  1. júl 2016

Prvýkrýt v lietadle

Náš prvý let bol, keď mala malá 2,5 mesiaca. Zvládla to bravúrne, ani nevnímala, že vôbec cestujeme. Pri vzlete a pristátí som si ju priložila na prsník a spinkala skoro celú cestu, ktorá trvala 3 hodinky. :-) Takže odporúčam letieť s takýmito malinkými stvoreniami. :-D
1 človek považuje za užitočné
louise  28. jún 2016

Pezproblémový let

Prvýkrát sme s dcérou leteli, keď mala necelé 2 roky. Bolo to úplne bez problémov, prespala väčšinu letu a stačilo, že sme sa rozprávali, ako funguje lietadlo, vymýšľali sme jej rozprávky,... Odvtedy lietame každé leto a vždy menej a menej obsedí. Našťastie sme ju dokázali vždy zmysluplne zabaviť. Zaujímavé to bude o necelý mesiac, keďže letím aj s našim 8-mesačným drobcom. Snáď väčšinu letu prespí.
1 človek považuje za užitočné