Ako vyprať staré fľaky od jedla?

petrife
14. mar 2013

Ahojte, potrebovala by som poradiť ako vyperiem zažraté staršie fľaky od jedla, ktoré sa ani po viacerých praniach nevyprali. Bežne periem dcérke veci v tekutej Lovele, ale niektoré fľaky sa mi nepodarilo odstrániť ani Vanishom. Asi najzažratejšie sú fľaky od banánu. Máme viacero takýchto tričiek, ktoré sú ešte pekné, nezničené, len majú zopár fľakov. Chcela by som ich odložiť pre ďalšie bábo, ak sa podarí, len by som chcela, aby boli pekné bez fľakov. Tak ak máte niečo, čím idú aj staršie fľaky super dolu, tak vám budem vďačná.

sisaha
14. mar 2013

@petrife myslim, ze banan nevyperie ani vizír.. 😉

svetlusska
14. mar 2013

@sisaha banan nevyperie nic, ja som skusala kokosove mydlo, vanish a jedine co zabralo bolo savo perex sice z modrych dupaciek su biele ale ked boli hrozne flakate :( manzel dal malemu banan do ruky a ten skoncil pod jeho zadkom na ktorom sa pekne krutil tak asi vies ako tie dupacky vyzerali :D

luciannka83
14. mar 2013

tiež jednoznačne odporúčam savo! A kupujem buď biele prádlo pre malého, kde môžem použiť savo, alebo také farby kde fľaky nie je vidieť.

aadulik2110
14. mar 2013

@petrife ahoj, ja namáčam do takého prášku podobného vanishu - je to z DM ich značka myslím, že sa volá Denk mit. Je o polovicu lacnejší a má lepší efekt (aspoň podľa mojich skúseností). Takmer všetky škvrny mi to vypralo - od ovocia, zeleniny... Akurát fľaky po sirupe Sinupret sa mi nepodarilo vyprať, ale sú bledšie.

petrife
autor
14. mar 2013

našťastie sú tie tričká biele 🙂 takže to savo môžem vyskúšať. No veru ten banán je dobrý ekrazit 🙂 ale keď dať mojej malej podbradník je hotová veda.

123zuzana
14. mar 2013

no to by som aj ja velmi rada vedela cim odstranit stare skvrny.. ani mne sa to nedari a savo znici aj farby tak ho nechcem velmi pouzivat.. ☹

ichbinich
15. mar 2013

@petrife a @123zuzana:

Na banan iba chlor/savo alebo noznicky 😀
Alebo hned cerstvu skvrnu od bananu okamzite predprat, najlepsie so zlcovym mydlom, ale ako prvu pomoc staci obycajne. Nesmie to zaschnut.

Stare kadejake neidentifikovatelne skvrny odstranujem takto: do kybla s teplou vodou dam trochu prasku na pranie (asi 1/4 davky), podla druhu pradla prasok na biele alebo na farebne a pridam jednu odmerku Vanishu alebo toho DenkMit oxi cistica z DMka, podla toho, co mam prave doma. Dokladne tie prasky rozpustim miesanim a potom pridam pradlo. Necham namocene minimalne cez noc, moze byt aj den az dva. Potom vyzmykam a hodim do pracky. Zase podla druhu pradla na 40°C alebo 60°C, dam prasok plus oxi cistic.

Prave touto metodou som odprala kadejake flaky z oblecenia po svagrinych dvojickach, co grckali obe jedna radost a kopa dupaciek a body bola oflakovana. Vyslo mi vsetko! Dokonca aj z fajnovych satociek, tie som namocila a potom prala iba na 40°C a uz su zase krasne 🙂 K cisto bielemu som pridala trochu sody na pranie, a je vsetko ako padly sniezik 🙂

Inak mam doma vedla mydla na ruky to zlcove mydlo z DMka, stoji trochu a je super. Obabrane tricka, synove slipy so "stopami" po zle utretom zadku, vsetko namocim, namydlim, preperiem, cerstve flaky idu dolu hned.

Na odolnejsie flaky je najlepsie slnko. Casto napr. mrkvu nevyperie uplne nic, ale slnko tie flaky vytiahne. Veci, co maju po vybrati z pracky este flaky vesiam tak, aby na ne priamo svietilo slnko. Kym to uschne, su flaky prec.

petrife
autor
15. mar 2013

@ichbinich ďakujem pekne za super rady, určite vyskúšam. Zájdem kúpiť ten denk mit oxi a skúsim to nejako poprať. A ešte sa chcem spýtať, čo je to tá soda na pranie? Žlčové mydlo doma mám, aj som to s ním skúšala niečo vyčistiť, ale veľmi to nešlo. A s tým slnkom je to veľmi dobrý nápad, len to budem musieť počkať do leta, lebo teraz vyvesiť prádlo vonku by bolo to isté, ako by som ho nevyprala, tu totiž každý kúri drevom.

svetlusska
15. mar 2013

@ichbinich nam nepomhlo ani to ze to manzel hned zapral s mydlom a namocil :( ale do buducna skusim aj to co si ty pisala 🙂

ichbinich
15. mar 2013

@petrife:
Ten DenkMit oxi cistic je v takom zelenom kybliku, niekde pri pracich prostreidkoch a pri Vanish-i.

Sodu na pranie poznam pod tymto menom... alebo pod menom krystalicka soda. Su to take priesvitne krystaly. Tu v Rakusku to ma aj DMko v sacku, ale je to ulozene dole v najspodnejsej policke. Je to (z Wikipedie): "Uhličitan sodný alebo sóda (Na2CO3) je sodná soľ kyseliny uhličitej. Existuje bezvodá alebo kryštalická forma Na2CO3 · H2O."

Alebo sa myslim este na Slovensku predava stara "Zabka". To je zmes roznych alkalickych soli, aj sody na pranie. Ale pozor, zerie to ruky, musis si ich potom dobre umyt. Ja mam tu v Rakusku "iba" sodu na pranie. Ale na vybielenie mozes dat aj sodu bikarbonu, co sa pouziva aj v kuchyni. 🙂 Je menej zasadita ako ta soda na pranie, ale pri prani sa pouzivaju rovnako. Je to presne ten biely prasok, co sa odporuca po opici 😉 😀

Ak nie si spokojna s cistym zlcovym mydlom, kup si Lanza mydlo, to je tiez super na skvrny.
No, to chapem, ze ked kazdy okolo teba kuri kadecim, tak pradlo radsej vonku nevesias ☹

mami.sk
15. mar 2013

@petrife ja na všetky škvrny používam gél Ariel professional na škvrny - je pravda, že najlepšie je s tým vyprať tie čerstvé ale už som skúšala aj na staršie a skoro všetko sa vypralo 😉
a tá pollitrová fľaša aj dlho vydrží lebo ja vždy dám ten gél na škvrnu , odperiem a hneď hodím do pračky a je to 😉

ichbinich
15. mar 2013

@svetlusska:
Na zapraty banan potom fakt uz iba noznicky ☹
Z jedneho bieleho body to slo chlorom, ale z ostatnych veci som nemala sancu...
To je zakon prirody, kazda mama znici minimalne jednu peknu vec bananom, a pride na to, ked uz je neskoro ☹
Alebo vzdy, ked bude jest banan, tak oblec nieco tmavohnede alebo tmavomodre, to nebude vidno 😉 Alebo vyzlec do plienky alebo rovno do hola 😉 😀

svetlusska
15. mar 2013

@ichbinich ale tak ja som vtedy nebola doma a manzel dal malemu banan do ruky..tak netreba ani noznicky to som ich mohla vyhodit rovno ale savo zabralo len z modrych su biele :D

bimbas
15. mar 2013

najlepšie čo na trhu dostať je žlčové mydlo,stojí cca 3e a je famozne,ešte som nemala fľak čo by s ním nezišiel🙂

penelopa
15. mar 2013

Baby ,žlčové mydlo je na všetky fľaky užívalo sa roky rokúce.....predávajú v drogérii...čisto živočíšny produkt 😉 😉 😉 .

elizeenka
15. mar 2013

Zlcove mydlo,maju ho v dm drogerii,<3mne vypralo stare flaky spolu z formilom co maju v lidli,neverila som ze taky lacny prasok a tak dobre vyperie. Ale treba namocit na noc to uspinene a tak vyprat

petrife
autor
15. mar 2013

@ichbinich jej ďakujem, jasné, už viem, čo to je, veď z toho som kedysi vyrábala sliz na pranie 🙂 a to mám ešte asi aj kdesi doma, čo som neminula. Super, ďakujem za všetky rady, určite všetko vyskúšam

marrya
19. mar 2013

@svetlusska ahooj a ten savo perex je iba na biele pranie???

marrya
19. mar 2013

@luciannka83 ked dam savo na tricko so zapratymi flakmmi s potlacou flaky zmiznu,no nestane sa nic potlaci???nemas s tym skusenost?

marrya
19. mar 2013

@aadulik2110 ja pouzivam tiez tento sposob na flaky len ja si kupujem sprej no uz ma to nebavi kazdu skvrnu osobitne striekat a drhnut....pocuj ked si kupim ten co pouzivas ty a namacam don flakate veci aj zaprate tak by mi to malo vsetky flaky vytiahnut vycistit vsak?

marrya
19. mar 2013

@ichbinich fuha riadna rada urcite vyskusam,snad mi pojdu dole skvrny z triciek aj z minuleho roku,castokrat tie veci nie su najlacnejsie a mne to je luto potom ked su take skarede

simca06022011
19. mar 2013

No nikdy som ziadnu vec neznicila a uz vobec nie bananom, periem persilom (ariel nemame radi,ale mala som aj DMkovy prasok a bola som spokojna), na veci 3-18mesiacov som pouzivala vanish, ariel na skrvrny do prania... ak boli hrozne flaky, co napr. svokre nevysli... namocila som ich do vanishu a nechala tak, potom vyprala... treba ratat s tym ze sa kludne moze stat ze farebne veci vyblednu pri takychto snahach o odflakatenie... (napr. vanish na noc trochu vytiahol na bielych veciach aj potlac, zase ked som v ariely macala v noci priatelove rifle tak tiez vybledli.. bud to treba dobre zriedit, alebo namocit na pol hodinu-hodinu a suchnuit oprat... pripadne do pracky este pridat trochu odflakovacu...). Ziadne mydla ani nic drasticke som nepouzivala, savo vam vytiahne aj vsetku farbu, rovnako ako ked sa s nim oblejete a ostanete flakate ;) A periem farebne na 30-40, svetle na 60...

svetlusska
19. mar 2013

@marrya no to netusim, ja namocim veci do vody so savom na pol dna potom preplakam v rukach a dam prat do pracky...ale s urcitostou viem povedat ze z modrych dupaciek po namoceni do sava mam biele 🙂

marrya
19. mar 2013

@svetlusska no to potesi ale dolezite je ze flaky zmizli 🙂 ja mam aj nejake plienky bavlnene posinene skusim na ne savo alebo vanish tym nemam co pokazit

svetlusska
19. mar 2013

@marrya no mne bol vanish na dve veci....

irriss
19. mar 2013

Ja peru timto VSECHNO..vypere od travy,bananu az po plisen VSE ..jen REZAVE veci ne ☹

POZOR jen na jednu vec..omino bianco 100 skvrn- pouzivat podle "barevnosti"..nepouzivat omino urcene pro bile pradlo na cisteni barevneho.. 😉

stanislavao
19. mar 2013

@petrife perte v normalnom pracom prasku PErsil Sensitiv - vzdy vsetko vyperie. ziadne namacanie, predpieranie. tekute pracie prostreidky su najhorsie, co existuje. nevyperu a este aj nicia pracku. a na skvrny pouzivajte Ariel proferional. podla navodu - naliat na skvrnu, dat do pracky a pridat ariel aj k praniu. v zivote som nemala nic flakate. naozaj. vsetko sa vyperie. nikdy mi deti nechodili, ani nechodia s flakmi. a ak ariel pridate k bielemu pradlu, bude, ako nove, ziarivo biele. a farby ostanu zas farbami, nerobi flaky.

lubikan
19. mar 2013

no nieco ide oprat aj v Arieli,ale take flaky od ovocia veelmi tazko,az vobec..kocky,davajte si pozor aj na melon 😉

a moja ked zakydala veci strakate,ze bolo viac biele,alebo pasikave a flak bolo vidiet na tom bielom miestecku,vzala som do ruky tycinku do usi,namocila do sava a jemne pretrela 🙂

rainbow0508
19. mar 2013

@petrife Aj ja som s tym mala problem, kupila som nakoniec persil sensitiv a s tym to krasne vyslo

simca06022011
19. mar 2013

@stanislavao no presne 🙂)) ja mam flakate veci ked pride mala od starkej, a veru tie vyzehlene vyprane idu najlepsie ked ich najskor namocim 🙂))