Moja 8 ročná dcéra je v pestúnskej starostlivosti a chcem ju späť

zufalamatka
27. nov 2014

Moja dcéra je v pestúnskej starostlivosti ma 8 rokov a chcem ju späť. Pýtate sa prečo tam je a zrazu ju chcem späť??... nakoľko moja dcéra nemá otca pretože pred jej narodením zomrel a ja keď mala moja dcéra 6 mesiacov som sa jasné, že mojou vinou dostala do výkonu trestu odsedela som si svoj trest 7 rokov. Podotýkam že o moju dcéru predtým bolo vždy najlepšie postarané... až na to že som to celé zbabrala a dostala som sa tam kde som sa dostala a kvôli čomu sa to vlastne celé stala že sa ocitla tam kde je ... teraz som doma 5 mesiacov a dávala som si život doporiadku , aby som žila ako slušný človek a mohli mi dcéru zveriť. Mám prácu síce len na dohodu ale viete ako to teraz chodí robím normálne ako keby som bola na tpp takže ... Bývanie mám. A myslím že aj všetko čo by moja dcéra potrebovala a hlavne to že je to moja krv a nikdy ju nemôže milovať viac ako ja aj keď si veľa z vás povie, že to čo sa stalo som si spôsobila sama .. ja to viem :(... ale čas už nevrátim a preto by som chcela odteraz byť tu pre ňu .... Neviem ako mam postupovať keďže jej náhradná matka to nechce pochopiť že je to moja dcéra a nie jej,chcela som tomu dať čas aby ma spoznala a chcela aj ona byť so mnou ale tak to proste nejde. Keďže dcéra je strašne naviazaná na náhradnú matku ... proste príde mi to celé také divné má ešte svoje 2 deti tá pani čo sa stará o moju dcéru ale k tým proste nemá taký vzťah ako k nej proste to človek vidí. Neviem naozaj čo mám robiť keď proste viem že náhradná matka sa jej nechce vzdať .. Viem, že musím dať návrh na súd ale čo ďaľej ?? ... ale bojím sa že mi ju nedajú kvôli tomu, že ona si s nou vytvorila taký vzťah proste neviem to opísať ale bolo to naozaj zvláštne mne to prišlo ako keby svoje deti ani nemala a zaújimala ju len moja dcéra. Jasné, že som uvažovala aj nad tým, či by nebolo lepšie aby žila tam a o mne ani nevedela či by jej tak nebolo lepšie ... naozaj je to aj pre mňa veľmi ťažké .. ale je to predca moja krv ... a keď som tam bola a počúvala som tú pani ako rozprávala o všeliakých veciach napríklad ako sa deti nehrajú zo žiadnymi inými deťmi a ako sú stále len v nejakom ich spolku proste je to celé také zvláštne ... prosím poradte mi čo mám robiť ??.... Ďakujem

veronikax
27. nov 2014

Fuha.... napisala som vam koment... ale po odoslani sa to vymazalo 🙂 Tak napisem len v skratke ;) Asi najlepsie bude... ked najdete nejaku odbornu pomoct.. nejakeho pravnika.. alebo nejaku socialnu pracovnicku. Mozno ti vam najlepsie dokazu pomoct 🙂 A je pekne od vas... ze ste si priznali chyby a bojujete... a snazite sa... aby ste mali dobry zivot 🙂 Kazdy clovek robi chyby ... no najtazsie je postavit sa na vlastne nohy !! 🙂 a spravnym smerom 🙂 ... No nepaci sa mi .. co ste napisali o tej opatrovnicke...!! Fanatikov nemam rada... a toto je prehnane co robi ... a neviete aky spolok to je ?? Drzim vam palce.. aby sa Vam nejako podarilo dostat sa k dcere.. 🙂

zufalamatka
autor
27. nov 2014

Ďakujem veľmi pekne za odpísanie.-- Sociálne pracovníčky som už oslovila a povedali mi, že moja dcéra už nepatrí pod toto mesto ale pod mesto v ktorom momentálne býva s náhradnou rodinou .. síce nechápem prečo je to tak :(.. Asi to bude tak najlepšie s tým právnikom inak si asi nepomôžem .. neviem čo je to za spolok ale viem že to proste niečo take je ... ja som síce vďačná tej pani že tú dobu čo som nemohla sa o ňu starala, ale nechcem aby tatko naďalej vyrastala... .. chcela by som aj vedieť či tu niekto náhodou nieje s podobným osudom aby mi povedal ako to dopadlo keď chcel dieťa späť.. ..

maznacik007
27. nov 2014

Treba si uvedomit, ze ide najma o tvoju dceru osem rokov vyrasta v inej rodine ma mamu, otca, surodencov, ludi ktori ju lubia, staraju sa o nu.

Samozrejme, ze sa jej nechce vzdat ...je to uplne pochopitelne .... a nejako by som ju nesudila ... ona sa starala o tvoje dieta a zjavne s laskou ...

a co sa tyka otazky .. tak 5 mesiacov je kratka doba pre sudy ... aby si presvedcila ... o sporiadanom zivote .. 7 rokov si asi nesedela len tak pre nic za nic je to dost vysoka sadza ...

Navrh na sud mozes dat ale nerataj velmi ze vyhras ... mas pravo sa stretavat s dcérou ale vzhladom na tvoju minulost moze jej pestunska mama ziadat o stretnutia pod dohladom....

maznacik007
27. nov 2014

ale vo vacsine takýchto pripadov teda v drvivej vacsine dieta ostane v nahradnej rodine .. najma po tolkych rokoch co je tam ...

cairka
27. nov 2014

@zufalamatka , pestúnska starostlivosť je zrušiteľná súdom, takže treba kontaktovať sociálneho kurátora, aby pomohol spísať návrh na súd na zrušenie pestúnstva a zverenie dieťaťa do starostlivosti.

Ovšem, ako pestún, si neodpustím poznámku - zaujala ma jedna veta - "Jasné, že som uvažovala aj nad tým, či by nebolo lepšie aby žila tam a o mne ani nevedela či by jej tak nebolo lepšie " Ako prebiehali kontakty počas tých 8 rokov? neboli vôbec žiadne? Aj rodič vo väzení má nárok na kontakty...

zufalamatka
autor
27. nov 2014

Boli kontakty ja som písala neustále listy a zaújimala sa o svoju dcéru .. kým ešte nebola v pestúnskej tak bola za mnou aj na návšteve to bola s pracovníčkou sociálnou .. potom už keď bola v pestúnskej tak pani nechcela čo som chápala ale prišla ona za mnou ...

zufalamatka
autor
27. nov 2014

napríklad prosila som ju aby som mohla s dcérou telefonovať ale to mi nikdy nebolo umožnené :(

zufalamatka
autor
27. nov 2014

Ja som nepovedala, že som sedela pre nič za nič sedela som za drogy a svoj trest som si odsedela a aj odpykala .... myslím že mám právo teraz žiť normálne či ? .. myslíš že nie ?

janulabb
27. nov 2014

@zufalamatka vy by ste svoju dcéru chceli mať pri sebe aj v prípade, že Vás nepríjme a nenájde si k Vám cestu? Chápem Vás, aj ja som matka, ale neviem, či stojí za to mať pri sebe "svoju krv" a vidieť ju nešťastnú. 7 a pol roka je nekonečne dlhý čas pre dieťa, ona Vás nepozná a povedzme si úprimne ani neľúbi. Časom možno bude, ale za seba hovorím, netlačila by som moc na pílu, kým by som si s dieťaťom nevytvorila aký-taký dôverný vzťah. Prajem Vám veľa šťastia 🙂

cairka
27. nov 2014

@zufalamatka , určite máš právo žiť normálne, Otázka je, či aj pre 8 ročné dieťa je normálne ho vyňať z rodiny kde žije niekoľko rokov a ísť bývať ku niekomu, s kým má síce spoločnú krv, ale nie spomienky...To už musíš ty posúdiť, na koľko úzky je vzťah medzi vami dvoma. Lebo ak ju tým raníš, dcéra príde bývať s tebou, tak to budeš ty, na kom si bude vybíjať frustráciu a váš vzťah sa bude tvoriť veľmi ťažko... treba skúsiť najprv tie kontakty a zblíženie sa s malou...

katrin21
27. nov 2014

@zufalamatka no, toto je ťažke.. pre teba , aj pre dieta a nahradnu matku..
Ty chces svoju dceru..ale vži sa do jej pocitov, to dieta ta nepozna :( .. si pre neho v podstate cudzia aj ked pokrvne nie.... Myslim, ze s ohladom na psych . zdravie svojej dcery a jej buducnost, vasu spolocnu buducnost, by som to riesila nasledovne:
Skus sa stretávať s nou ako kamaratka, aby ta spoznala, vytvorila si s tebou vztah, najprv aj v pritomnosti nahradnej matky ,neskor mozno vikend.... skus požiadať o to sud...
Neskor ked bude dieta vacsie sa same rozhodne, kolkolchce s tebou travit casu ... kolko zvladne...
.Ty zatial zacni novy zivot, kludne mozes mat aj dalsie deti... podla mna nasilnym ziadaním dcery pre seba ju mozes stratit. a hlavne ubliziť jej , 7r je dlha doba a ona je malička... ona by to nechapala este dobre... treba ist na to postupne, musi si ta oblubit, ako milu kamosku a potom to pojde 🙂
Myslim, ze ak si tak dlho sedela za drogy, lahke to mat nebudes na sude.. presiel kratky cas co si vonku, treba vidieť, ci ta nezlakaju stare partie a vsetko... a dieta nemoze riskovať nejake zmeny len tak... chapes.... je to pre jej dobro...

zufalamatka
autor
27. nov 2014

@janulabb je to strašne ťažko ...z obidvoch strán ja to viem .. a ona je u pestúnov 4 roky ... a ešte niečo .. čo keď príde za mnou keď bude veľká a spýta sa ma ... Prečo keď som prišla som si ju nevzala späť ? .. a ja jej odpoviem, že preto lebo to bolo pre teba lepšie .. a bude vidieť .. že svoju druhú dcéru mam pri sebe .. tá je už dospela .. och je to veľmi ťažké

yukki
27. nov 2014

@katrin21
@cairka
@janulabb
tak nejak...súhlas.
Ale predstaviť si to neviem.......vedelo to dieťa po celý čas, že kdesi je biomatka, vedelo kde a prečo, počulo znenie listov.....nakoľko je v obraze?

zufalamatka
autor
27. nov 2014

@katrin21 veľmi pekne ďakujem .... partiou to nebolo o tom tu písať nechcem .. možno keby ma niekto poznal tak by písal inač a možno nie .. ale ďakujem za to čo ste napísali

maznacik007
27. nov 2014

@zufalamatka

pat mesiacov je strasne malo na usporiadanie si zivota a najma po takej dlhej dobe mimo svet ... a inak platis na dceru vyzivne? to by mohlo byt ako male plus k prejavenému zaujmu o dceru ... a iste to bude aj sud zaujimat

pribinak
27. nov 2014

Navrh na zrusenie si na sud mozes dat, ale poviem ti to narovinu, sedela si 7 rokov, si vonku ani nie pol roka, drogy su zla vizitka, to nie je nedbalostny trestny cin, kde sa do hovorit o smole ci nestasti, nemas stalu pracu, vsetko je vysoko v tvoj neprospech
Nepises ake mas byvanie, to je dalsia vec, je vhodne aj pre dieta?

Vies, ty by si mala byt tej panej VDACNA, ze sa tak pekne starala o tvoju dcerku, ze maju blizky vztah, je kopec deti, ktore za podstatne menj casu vymenia viac rodin, lebo si nevedia na seba zvyknut

Treba vsetkemu dat cas, tebe, dcerke aj pani, musis ratat aj s tym, ze dceka jednoducho nebude chciet byt s tebou, si pre nu cudzi clovek
Pises, ze pani nechce pochopit, ze je to tvoja dcera - to by si mohla rozpisat

zufalamatka
autor
27. nov 2014

@maznacik007 .. a čo myslíš že mám čakať ešte ďalšie roky a prísť o ňu úplne ? .. áno platím výživné .. a keď za ňou idem tak jej donesiem všeličo ..

nibiru
27. nov 2014

z lasky k vlastnej dcere by som potlačila nutkanie ju vlastniť vi ste pre nu cudzia bepozna vas ona nerozlišuje kto ju porodil ale ten kto ju vychoval ak ju milujete budete sa snažiť vytvoriť si s nou vztah pomali nie tlacit nie nasilu ju vybrat s toho čo je pre nu domov ak pojdete touto cestou bude vas nenavidiet ak bude starsia utecie vam lebo bude nestastna ine je keby mala rok dva ale 8 ročne dieťa je už pomali v puberte na vasom mieste by som si sudom ked tak vydobila navštevy tie dodržiavala stretavala sa a budovala vztah na 100percent vam ju teraz nepridelia žiadna soc.kuratorka to neoporuci a verte že ani sama dcera k vam nepojde a to budu rešpektovat uškodite len sebe ale o 2-3 roky ak budu soc uradi vidieť zaujem a dcera bude mať s vami vztah a sama by suhlasila potom možte zvažovať ziskať ju spat.mna vychovaval nevlastny otec milovala som ale umrel vlastneho som spoznala ked som mala 21 stretavame sa 10rokov ale nikdy vživote tam nieje a nebude vztah rodiča co vychoval ano poviem mu otec ale necitim to tak vychoval ma niekto iny.

zufalamatka
autor
27. nov 2014

@pribinak .. napísala som som že mám prácu ale na papieri je to len dohoda pretože to takto teraz bohužiaľ funguje ... a bývam v 3- izbovom byte v centre mesta myslím že to je vhodné bývanie pre moju dcéru ....

jasné že som vďačná, ale kde mám záruku že to je naozaj to správne pre ňu

pribinak
27. nov 2014

@zufalamatka vies, sud bude zaujimat to co je na papieri a na papieri mas dohodu ;(

hanka_april
27. nov 2014

@zufalamatka a kde bola prve 4 roky? vie o tebe?

0silvia0
27. nov 2014

@zufalamatka vo vzťahu k dcére musíš ísť na ňu pomaly tak, ako ti napísala @katrin21
Tvoja dcéra má 8 rokov, je na prahu puberty, čiže o chvíľu začne citlivé obdobie. Nemôžeš si dovoliť pokaziť to, musíš brať do úvahy kopu dôležitých maličkostí, a musíš mať pochopenie aj pre ňu, aj pre ženu, ktorá sa o ňu doteraz starala. Určite to všetko nebude ľahké, ale nerob nič nasilu. Musíš pochopiť, že toto dieťa k tebe necíti to, čo by cítila, keby vyrastala s tebou. Skús byť veľkorysá, zaujímaj sa, komunikuj, vytváraj vzťah a hlavne jej prejavuj veľa lásky, tiež to tvoja dcéra nemala jednoduché...

maznacik007
27. nov 2014

@zufalamatka neviem ci mas cakat ... ako ja by som sa v prvom rade pozerala na to ako sa k tomu stavia tvoja dcera
ono je ine ak zila v tej rodine a vedeli ze to je len docasne .. kym sa vratis z vykonu trestu a ine ak myslela ze tam bude navzdy...

ja len neviem ci to ze budes o nu nasilu bojovat nesposobi ze ju stratis este skor....

mambba
27. nov 2014

no, ja ako advokatka ti napisem asi tolko.. nepodavaj ziaden navrh na zrusenie pestunstva a podobne.. je to nezmysel, ked ta dieta 8 rokov nevidelo, nevie kto si, tak je bez sance aby ti ju rovno dali.. a najma by to bol taky stres pre dieta az strach.. dala by som navrh na umoznenie styku.. ako pise hore @nibiru , toto je cesta ktorou by som sla.. samozrejme neviem, ci odvtedy co si bola prepustena bolo nejake stretavanie sa s dietatom a podobne, ale nechod na to hrrr.. tu treba naozaj sledovat zaujem dietata a nie tvoj zaujem mat doma "vlastnu krv" a zaujmom dietata je mat co najvacsiu stabilitu...
ale chudak dieta ... caka ju extremne narocne obdobie..

lanczi
27. nov 2014

@zufalamatka Velmi tažka,a citliva zaležitost..Ja by som sa spytala dcerky,ano jej..sud človeka nepozna je to len dalšia zaležitost v poradi,nepozna tvoju dceru,nevie čo je pre nu najlepšie..Ja by som sa s dcérkou otvorene porozpravala,deti su mudre,viac chapu ako si myslime..Najlepšie by bol rozhovor spolu stou nahradnou mamou,vy,mala..Myslim si že aj ta nahradna mama chce pre malu len to najlepšie,a keby som bola v na jej mieste,no nebolo by mi vsetko jedno,ale uvedomovala by som si,že ma pravo poznat kto ju porodil, a prečo sa to muselo stat..ono tie to otazky skor či neskor by prišli,nedokažem si predstavit,ale musi byt pre človeka velmi bolestne byt odloženy a vevediit preco? Aj tvoja mala na to bude zvedava,to že mala a ze juu to este nezaujima neznamena ze ju to neskor zaujimat nebude,bude..musíš na to ist velmi citlivo,a opatrne..povedala by som jej,že o nu stojiš,že prečo,a kde si bola doteraz..povedala by som jej že budeš tu stale pre nu,ze ti na nej zaleži.chodila by som ju nadalej navštevovat,s adoptívnymi rodičmi by som sa snažila vychadzat,a to hlavne by som sa spytala s kym chce byt,lebo tu jednoducho musite brat ohlad ne jej city..možno ta odmietne,ale nie je vylučene že v buducnosti si vytvorite pekny vztach,ale ak to budeš silit možu tu byt neštastni všetci zainteresovany.

katrin21
27. nov 2014

@mambba ano., suhlas, to som navrhla aj ja.. stretavanie sa , mozno casom na vikend, ale to chvilu potrva... sud musi mat istotu, ze je dieta u matky v bezpeci..

5mesiacov je este kratka doba.... a je psych., tažke vratit sa do normálneho zivota aj pre samotnu matku....
Drzim palce, ale treba ist na to pomaly a s citom... najprv kamarátstvom, spoloč. zazitkami a potom pridu aj ine city...
Nenapisala si , ci dcera vie, kto si.... lebo pises o darcekoch , ze si ju vidavala.. vie ze si jej mama??

mambba
27. nov 2014

ja este musim napisat, ze som riesila par pripadov v podobnych veciach, kde sa rodicia domahali naspat svojich deti, ci uz som bola na ich strane alebo ako zastupca protistrany a bohuzial skoro vzdy sa ti biologicki rodicia strasne ponahlali a chceli vsetko hned a nebrali ohlad na dieta a jeho pocity.. Nechceli chapat, ze to dieta k nim neciti to, co oni citia k nemu.. Tak ti prajem najma trpezlivost, lebo len toto je naozaj cesta ako sa znovu zblizit s dietatom. Lebo ak to budes strasne silit a ponahlat sa, docielis len to, ze ta bude vlastne dieta nenavidiet, lebo mu zoberies vsetky istoty ktore ma. Ona ma svoju rodinu , svoju izbicku, surodencov, kamaratov a ty si zial kvoli vlastnej blbosti pre nu cudzi clovek, takze naozaj pomaly..

nibiru
27. nov 2014

ja mam kamaratku tiež bola drogovo zavisla syna mala v opatere u babky,malu jej vzali nie pre drogy ale kamoške zomrel jej otec a ona sa pokusila o samovraždu našli ju v hodine dvanastej a mala pri nej jej mama mala v opatere už jej syna nezvladla by aj malu tak dali malú do pestunskej starostlivosti ona sa šla liečiť ked sa vratila okamžite požiadala o navštevy vyhveli jej,žiadne nasilie a hned späť chcem svoje dieťa bola si vedoma že malu by jej nedali,zamestnala sa ambulantne chodí na sedenia je pod dozorom navštevy mala pod dozorom pestunov neskôr chodila k nim na víkendy a o pár mesiacov jej malú dali na víkendy oni po roku jej malú súd zveril opäť s pestunmi sa stretavaju stále malá k nim chodí na víkendy kamoška je tvrdohlavá ale pochopila že že matka je tá ktorá svoju pýchu zaujmi potlačí pre dobro dieťaťa!ona mala to štastie že jej dcéra bola malá samej jej hrozilo väzenie ale vdaka spolupraci zo socialkou a snahou zmeniť sa obyšla s podmienkou je vdačna že jej malá neskončila v decáku lebo odtial by ju tak lahko nedostala hlavne bola rada že bola v rodine ktorá ju milovala velmi dobre si s nimi rozumie a do konca života im bude vdačná.ja ked si spomeniem že som bola pri mojej matke s ktorou si dodnes nerozumiem nezaujem,chlad, som sa ako dieťa vkuse modlila prečo si ma niekto nemohol adoptovať kto by ma mal rad pochválil,pohladil a nie len dať najesť obliecť.ak by som sa ja dostala do takej situacie a po tolkých rokoch mala chcieť dieťa späť už len preto čo som prežila v ako malá by som vživote dieťaťu nebvrala pocit bezpečia-istoty a lásky ale pomali trpezlivostou a laskou sa pokusila dieťaťu dokázať že stojím za to aby mi dalo šancu všetko napraviť nezmením nič ale to aby mi odpustilo a dalo druhú šancu nie preto že som porodila a je moja krv ale preto že som porodila dieťa ktoré bezhranične milujem a je moja povinnosť mu to dokázať ak by to aj trvalo presne tolko kolko som v jeho živote nebola nevadí má na to dieťa právo!

mana85
28. nov 2014

@zufalamatka Ja napíšem svoj názor ako dieťa vychovávané v " náhradnej " rodine to slovo náhradnej je v úvodzovkách preto že po citovej stránke ide o moju vlastnú a jedinú rodinu ktorú mám ... Rodičia ma vychovávali v tom že nieje rodič ten čo dieťa splodí / porodí ale ten čo ho vychováva a dáva mu lásku a mne sa jej dostalo hodne a veľmi pochybujem že žena čo ma porodila by mi jej dala viacej ...Odrazu Ti záleží na dieťati hmm viem nechceš aby ťa niekto súdil písala si že si uvedomuješ že si zato môžeš sama tak isto vieš aj to že svoju šancu premrhala - drogy Ti boli prednejšie ako dieťa 😔 Takí ako ty si druhú šancu nezaslúžia zúfala možno ale matka ? čo si pre to 8 ročne dieťa spravila ? že si ju porodila ? píšeš o vlastnej krvi ale koľko drog malo v tej krvi to malé to už nespomínaš že ! predpokladám že 7 rokov na tvrdo si nedostala len za krátky čas užívania a zrejme aj distribúcie látok ...

alicag
29. nov 2014

@zufalamatka Myslím si , že tvoje dieťa je šťastné v rodine v ktorej vyrastá už dosť dlhu dobu a bolo by pre ňu dosť stresujúce ,traumatizujuce ☹ aby bola v inom prostredí prepáč a stebou .A súhlasím s mana85 mama je tá ktorá vychováva nie tá ktorá porodí a zrazu sa zobudí a jedného dna precitne a chce tu svoju vlastnú krv späť.Nieje to od teba sebectvo?A ak sa teda rozhodneš bojovať všetkými možnými spôsobmi ,ani si nevieš predstaviť akú galibu tým narobíš chudiatku malému. 😠 a to viem o tom svoje..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre