Mali ste niektorá zlé výsledky z genetiky?

daniela2022
12. júl 2019

Ahojte dievčatá. Prešla som všetky stránky a nič. Dnes mi povedali v care že mám zle výsledky z genetiky. Vraj mam zlý chromozom 9. Stretla sa niektorá s tym? Teda nedarí sa mi otehotniet a ešte k tomu vraj je to dedičné. Chcú všetko posielať na genetiku. Teda a vklady nemajú význam 😶 je tu niekto kto zažil niečo podobné?

fialka1318
12. júl 2019

@daniela2022 neviem moja ja ked som bola na genetike aj s manzelom tak sme mali genetiku na jednotku a lekar povedal ze ten papier plati na cely zivot ked uz mas raz geneticke vysetrenie urobene..a povedal ze ak by bol nejaky vysledok vazny a zly tak to povie a neodporucil by vklad ..lebo ze oni nerobia vklady s zlou genetikou lebo by sa narodilo chore babo :( ze je tam vysoka sanca :( ale toto co mas ty som nepocula ja len pisem co mi povedal genetik :( ti poslem aj co som nasla o chromozome 9 ale nie je to dobre ked ho mas zly :( sa ani necudujem ze ti povedali lekari ze vklad nechcu robit :(

elementissa
12. júl 2019

Bohužiaľ, ak by si aj otehotnela, tak potratis alebo bude dieťa bud postihnuté alebo mutiaciou génu bude mať nábeh alebo priame symptómy x chorôb, teda podľa toho obrázku vyššie. Navyše, keďže doktor povedal, že je to dedičné, tak vklad nespravia. Porozmýšľajte nad adopciou 🙂 dáte nejakému opustenemu dieťaťu domov a lásku a zaroven nebudeš prežívat bolesť z potratu /potratov a nebudeš sa musieť obávať, či sa ti narodi choré alebo zdravé dieťa 🙂 držím palce 🤗

alica311
12. júl 2019

Namiesto adopcie odporucam vkad darovaneho embrya, opytaj sa v care na tutu moznost, dietatko vynosis a porodis ty

alica311
12. júl 2019

A ak mas vysledky zle len ty a manzel/partner je v poriadku, je lepsie zobrat si vajicka od darkyne a pouzit muzove spermie. Dieta tak bude biologicky manzelove a kedze ty ho porodis a vynosis, nebudets mat pocit, ze je to "cudzie " dieta. Porod je neopysatelny pocit, v nemocnici na rizikovom som spoznala zenu, ktora to takto riesila, kedze tiez bola nositelkou zlej genetiky. Ja by som urobila to iste....

e1i
12. júl 2019

@daniela2022 neodporucili vam predimplantacnu genetiku?

daniela2022
autor
13. júl 2019

@fialka1318,
@elementissa,
@alica311 no takže Dr mi povedala ze z ich hľadiska je to tak ze oni dajú embryo na genetiku a ak bude mať ten gen co ja ani ho ne vložia. Mame dve zmrazené. Dievčatá myslím ze sa psychicky položím. Včera som sa vyolakala ale dnes je to horšie.

@e1i ešte som nebola na konzultácii s genetikom až v stredu ale ani neviem co to je to predimplatacne?

ikuska187
13. júl 2019

@daniela2022 PGD je predimplantacna genetika, vaše embrya pred vkladom geneticky vysetria a vkladať sa budú iba geneticky ok embrya. To je to, čo píšeš, takto máš istotu, že ti nevlozia postihnuté dietatko. PGD je dobra vec, my sme si to tiež dali robiť.

daniela2022
autor
13. júl 2019

@ikuska187 aha takže ak by bolo aspoň jedno dobre embryjko je to ôk? Tak už sa len modliť. A kde by ste šli do car keby ste mali posledné ivf teda 3tie? Hovoria o Brne že je fajn

fialka1318
13. júl 2019

@daniela2022 tak chod do toho pgd 😉 urcite je sanca ze embryjko nebude mat ten gen 🙂 hm ty mas uz druhe ivf? A v prvom sa tiez nepodarilo? Co to az teraz v druhom ivf ti zistili zlu genetiku? ☹ hm mne odporucali ze kebyze mi nevyjde druhe ivf v iscare ze mam ist do brna lebo tam su lepsi 🙂 ale tak ja uz na tretie nepojdem 🙂 sa mi podarilo v iscare a dufam ze dobre dopadne tehotenstvo 🙂

fialka1318
13. júl 2019

@daniela2022 drzim ti prsteky nech su obe zdrave a nech sa uchytia 🙂 aby si uz na tretie nemusela ist ☹ 🙂

ikuska187
13. júl 2019

@daniela2022 presne tak 😊 my sme mali 4 blastocysty a z toho 2 boli geneticky zle a s prvym vlozenym zdravym idem čoskoro na prvé USG, tak uvidime. Toto je moje 1. IVF a hneď som šla do Brna, ja chodím Reprogenesis, ale kvalitovo je rovnako Reprofit, čiže ak Brno odporúčam tieto 2 CAR.

ikuska187
13. júl 2019

@daniela2022 inak nechápem ako niekde môžu robiť IVF bez vyšetrenej genetiky. Od nás výsledky pýtali hneď na 1. konzultácii, ak by sme to nemali, musela by sa genetika doplniť.

katkamiki
13. júl 2019

@fialka1318 dobrý deň, prosím vás, kde ste toto nasli? Potrebovala by som aj o iných chromozomoch takýto popis nájsť.

e1i
13. júl 2019

@daniela2022 aj ikuska187 ti to popisala aj si si sama odpovedala vo vetach pred odpovedou pre mna. My sme boli od začiatku v reprofite. Vysiel et z 2 ivf po dvoch potratoch

daniela2022
autor
15. júl 2019

@fialka1318 však to ma najviac mrzí ze vedela Dr že prvé neúspešne lenže keďže om potratila všetci to hádzali na endometriozu. A teraz vieš je to ťažké my tiež toľko peniažkov nemáme aby sme šli na tretie. A moja dôvera voči nim už tiež nieje. Pretože mali to hneď riešiť ja som ani nevedela ze sa nejaká genetika dá urobiť až potom tu som si prečítala na koníkov tak som si žiadala reprodukčnu imunologiu a genetiku. Lenže pri druhom vklade mi povedali ze mame skúsiť a že hneď ma aj objednajú na genetiku. A vieš človek verí že vedia čo robia a tak som prišla o embryjko. Ale keďže sa neujalo asi nebolo dobre. Preto mam aj obavu ci vôbec tie dva budú dobré keď to doteraz nevyšlo. Dokopy som 4 vklady a nič 😑 budem ti držať prsty
@ikuska187 môžem sa ta opýtať koľko stojí také ivf v Brne? A ty máš tiež nejaké zle výsledky z genetiky? Mrzí ma strašne že sme si toľko v trpeli a mohli sme už dávno vedieť ze kde je najväčší problém. A horšie je ze mam strašne výčitky voči manželovi. Že sa so mnou len trápi 🙄
@ikuska187 ani mi nehovor ja to tiež nechápem a v stredu sa jej to opýtam. Lebo mam pocit ze som ich králik. Teda myslím ze ta operácia vo februári s endometriozou bola zbytočná. Lebo cysty mam zase a bola to tretia operácia ktorá k ničomu neviedla 😶

mogaa
15. júl 2019

@daniela2022 ono zrejme tú genetiku nerobia automaticky.....máš šťastie že ti to zistili teraz a že to chcú riešiť aj u embria a vsadiť len to čo bude geneticky ok.....si polož otázku či by si chcela priviesť na svet dieťa ktoré má genetickú preddispozíciu na onkologické ochorenie-práve pre ten chybný 9...alebo že sa ti narodí postihnuté dieťa, bola by si na to pripravená?celý život neísť do práce a len sa starať o dieťa, žiť len s jedným príjmom a opatrovateľským príspevkom(ktorý je almužna)?

daniela2022
autor
15. júl 2019

@mogaa ako toto áno ja som rada že sa konečne na niečo prišlo len ma mrzí ze to neriešili skôr keď videli ze niečo nieje ok. Samozrejme ze nikto nechce chorá bábätko ale keby bolo človek to nezmení a postará sa. Ale čo má ešte mrzí ze sa bojím keď to mam ja či mi nepovedia že to môžu mať moji bratia teda niečo také ako mam ja. Nechcem aby o mne vedeli a nie ešte ich trápiť.
Len keby bola chyba v genetike ale ešte aj endometrioza, mojej gyn sa zdá ze mam saktosalpinx ale v care mi povedali ze v stredu sa pozru že neverí žeby tam bol žeby si to všimli. Neviem mrzí ma to všetko. Ale to je asi normálne.
Snáď mi všetko vysvetlia co ten chromozom 9 znamená lebo mam v tom chaos

mogaa
15. júl 2019

@daniela2022 pozri si druhý príspevok, niekto ti ten chromozom 9 už poslal - je tam písané všetko čo môže ovplyvniť....môže to byť dedičné, ale nemusí....ale dobré by bolo keby si aj tvoji súrodenci dali robiť tie genetické testy, ale nech to znie akokoľvek zle - je šťastie že to zistili aj u teba.....ten chybný chromozóm môže vyvolať niektoré druhy onkologických ochorení - treba si vyžiadať aby ťa poposielali či máš genetickú preddispozíciu na tie onkoochorenia......reba si zistiť či máš nárok aby ti zdarma zistili genetickú preddispozíciu na tie nádory čo môže ten chybný chromozóm spôsobiť.....ak ti zistia že je tam preddispozícia, tak ti porobia potrebné vyšetrenia a máš častejšie kontroly - rovnako vieš na čo sa zamerať- rovnako vieš ktoré onkomarkery u teba treba sledovať....

ikuska187
15. júl 2019

@daniela2022 ahojky, to ma mrzí s tou endometriozou do toho všetkého, nechápem prečo niektoré z nas musia toľko vytrpieť. No úplne so všetkými metódami, liekmi a 1. KETom nás vyšlo okolo 5000 eur. Nam odporučili PGD kvôli zlému SPG a zlej dna fragmentacii spermií, síce genetika z krvi u oboch ok, ale spermie niesli tak ci tak zlu genetickú informáciu. Ale Reprogenesis co kocky písali v skupinke dosť zdraželo, nemám aktuálny cenník, ale keď pôjdeš na ich stránku, vyklikas si metódy, tak ti cenník pošlú mailom. Reprofit ho ma myslím zverejnený. Ale my sme museli dať aj metódy na výber spermií, dali sme si aj embryoglue, tak sa nám cena navýšila, ale celkovo naj pálka bola ta genetika. PGD odporúčajú pri zlých výsledkoch genetiky páru z krvi, zlom SPG, opakovane neúspešných vkladoch a veku ženy nasledne 35 rokov, lebo tam zas klesá kvalita vajíčok. Keď si preklikas stránku sterilita.sk myslím, tak tam je pekne PGD vysvetlenia, tam som to pochopila najviac. A plus v Brne resp. Cechach, čo tiež naštve, ale je to ich Česká legislatíva, tam si musíš dat znovu vysetrit pohlavné prenosné ochorenia, za oboch sme platili dokopy 180 eur 🤦‍♀️Krvnú skupinu akceptujú z SVK.

daniela2022
autor
16. júl 2019

@mogaa a prosím ťa to koho mam pýtať tie pre dispozície? To mam na genetike pýtať? Mala som zvýšené onkomarkery ale to bolo vyvolané endometriozu vraj. Teraz už neviem keďže toto mi vyšlo zle či je to normálne.
Trosku sa bojím ako by reagovali bratia asi by mali stres a to nechcem len sa modlím aby som to mala len ja.
@ikuska187 no tak to si ma nepotešila. Lebo človek keby vedel ide rovno tam. Teraz nás všetko vyšlo do 6000 eur a neviem kde zohnať ďalších 5000. Zajtra idem na genetiku aj do centra tak som zvedavá co mi povedia.

mogaa
16. júl 2019

@daniela2022 ono sa tie vyšetrenia robia pri dedičnej preddispozícii ak mal niekto v rodine rakovinu a umrel na ňu pred 50rokom života alebo sa viackrát v rodine objavili určité typy nádorov - napr.karcinom prsníka, karcinóm žalúdka, karcinóm štítnej žlazy,malígny melanóm......treba sa informovať či máš na tieto vyšetrenia nárok aj v prípade chybného chromozómu 9 - keďže tento vie vyvolať náchylnosť k vzniku malígneho melanómu.....robia to:

http://www.ousa.sk/sk/odborna-verejnost/laborat... - to je Onkologický ústav sv.Alžbety

https://www.nou.sk/oddelenie-lekarskej-genetiky - Národný onkologický ústav

mogaa
16. júl 2019

@daniela2022 tých onkomarkerov je viac druhov, každý nádor má svoje špecifické onkomarkery, problémom je že nie vždy ak je zvýšený určitý onkomarker je to práve onkologické ochorenie ale môže to byť napr.zápal....ak prejde zápal, vráti sa aj onkomarker do normy, naopak niekedy je možné že človek má určitý nádor a onkomarker nemá zvýšený - takže je to len jeden z ukazovateľov ktoré sa sledujú pri onkologickom ochorení.....tá preddispozícia na daný typ nádoru (genetická) sa robí ak má napr. matka karcinóm prsníka a má ho pred 50rokov - robí sa to aj u detí - či zdedili preddispozíciu (chybný gén ktorý môže tento druh nádoru vyvolať) - ale robí sa o vždy na jeden typ nádoru nie na všetky - lebo sú to drahé vyšetrenia . U teba je to trochu špecifické lebo ten chybný chromozóm môže vyvolať určité typy nádorov, ale pravdepodobne máš tie gény v poriadku - neviem - treba sa na to informmovať - či ti to urobia lebo je tam napr. dedičná preddispozícia dokázaná pri malígnom melanóme a ten chybný chromozóm môže vyvolať malígny melanóm(len u teba to môže byť problém lebo môže vyvolať viac typov onkoochorenia napr.aj leukémiu....takže u teba by to museli robiť na veľa typov a zväčša sa o robí len na 1konkrétny typ nádoru.

mogaa
16. júl 2019

@daniela2022 v každom prípade ak si mala zvýšené onkomarkery treba tvojho gynekológa informovať že ti zistili aj ten chybný chromozóm9 ktorý môže spôsobiť napr.karcinóm prsníka - mal by ťa viac sledovať a sledovať aj stav tých onkomarkerov či sa nezvyšujú alebo či sa dostanú do normy....

maciatkoe
16. júl 2019

@daniela2022 Ja mam zase nazor, ze zbytocne teraz nezi v strese. Stres podporuje ziskanie rakoviny. Niekto v rodine nema vobec rakovinu, a zrazu niekomu sa v tej rodine objavi rakovina a aj na nu zomrie. A kazdy jeden clovek ma nabeh na rakovinu a je to o osude ci sa u neho ta rakovina aj prejavi. Dokonca su pripady, ze clovek sa zdravo stravuje cely zivot, sportuje a aj tak zomrie na rakovinu. Normalne chodievaj na preventivne prehliadky, a ver, ze u teba sa rakovina neobjavi. Ail u mimca si daj urobit tu predimplatacnu genetiku. Lebo si nositelka vela ochoreni. Aby bolo mimco v poriadku.

daniela2022
autor
16. júl 2019

@mogaa no tak ja už sama neviem. Mam z toho strach ešte som nenašla človeka ktorý by mi o tomto vravel alebo keby som aspoň tu našla jednu jedinú osobu ktorá mi povie ze to mala a ako to riešila. Popravde mam taky strach ze neviem co ďalej. Zajtra sa popýtam na všetko keď nezabudnem. Môj gynekológ ma všetko na háku. Ani sa po neúspešnom kete nepozrel povedal ze si to majú riešiť v care 😑

daniela2022
autor
16. júl 2019

@maciatkoe no len mne povedali ze nevedia ci vôbec budú nejaké vajíčka zdravé. Takže neviem co bude ďalej. A ci vôbec chcem dieťa aby sa celý život trápilo. Nechápem ale ako je možné že ja to mam a v rodine o ničom nikto nevie. Proste nikto nemal problém s ničím. Nechápem. Ty si sa s tým tretla ci odkiaľ mate informácie o tom chromozom?

maciatkoe
16. júl 2019

@daniela2022 Budete mat mimco potom z darovaneho vajicka, i ked viac potom odporucam darovane emryo. Darovane emryo stoji okolo 1000 eur, a darovane vajicko okolo 4000 eur. A nemusi to ani vyjst. My na genetiku ideme az v auguste. Ale ak by nieco nasli, tak by sme isli do darovaneho embryjka. Tam si vyberas farbu vlasov, oci, krvnu skupinu mimca atd.

daniela2022
autor
16. júl 2019

@maciatkoe a mate aj nejaký dôvod prečo sa vám nedarí? No Dr povedala ze nebude problém s mojimi len musia nájsť to správne ale tak neviem ci je nejaký rozdiel medzi pretocenym chromozom ako ona vravela. Alebo su viac moznosti

maciatkoe
16. júl 2019

@daniela2022 My ideme na genetiku kvoli potratom. Mame uz 3 potraty- 5tt, 9tt, a teraz 6tt. Tak teraz ideme behat po vysetreniach. Aj na reprodukcnu imunologiu, a plno inych vysetreni ideme. Snad nam nieco najdu. A 4 mimco uz bude potom pekne rast v brusku. My lahko otehotnieme, len nieco sposobuje potraty. Urobia ti tu predimplatacnu genetiku, a vlozia zdrave mimco. Je to tiez dost drahe ta predimplatacna genetika. Ale clovek uz zaplati, a veri, ze to vyjde.

daniela2022
autor
16. júl 2019

@maciatkoe tak držím prsty nech je to nejaká hlúposť. no len aby bolo nejaké embryjko v poriadku ak nebude tak netuším co dalje.neviem načo mi robila ďalšie ivf keď mi nedali urobiť genetiku a rep. Imunologiu au kým som si to vyziadala

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre