Vysoký Anti Müllerov hormón

7lenka11
14. máj 2021

Ahojte, včera mi volala doktorka z CAR a oznámila, že mám vysoký AMH (okolo 10) a hodnotu TSH (hormón ŠZ) 4,2. Oba sú vraj vysoké na otehotnenie. ŠZ riešim priebežne, nakoľko o nej viem a chodím pravidelne k endokrinológovi. No čo s tým AMH? Podarilo sa vám otehotnieť s takým vysokým číslom? Chápem, že sa zrejme nevyhnem umelému oplodneniu, nakoľko ani partner nemá 100% dobrý spermiogram, no budem vďačná za akúkoľvek radu a skúsenosť. Od doktorky zatiaľ neviem nič viac, lebo sa čaká na ďalšie rozbory a musím ísť na ultrazvuk. Ďakujem.

nafka0483
14. máj 2021

@7lenka11 Vysoke AMH nesposobuje problemy s otehotnenim. Vyska AMH hovori o tom aku velku zasobu vajicok mas. Takze teoreticky cim viac tym lepsie. Ale - vysoke AMH moze naznacovat syndrom PCO - takze toto treba vysetrit. Na endokrinologii ti k tomu spravia dobery, napriklad na inzulinovu resistenciu, lebo to moze sposobovat PCO. Tak isto podla ultrazvuku vidno ci mas cysty na vajecniku.
Ak mas vsetko ostatne v poriadku, tak samotna vysoka hodnota AMH nepresdstavuje problem.

7lenka11
autor
14. máj 2021

@nafka0483 ďakujem za vysvetlenie.. veď práve tomu celkom nerozumiem, pretože mi na endokrinológii brali všetky ženské hormóny a jediná odchýlka bola pri luteinizačnom hormóne, ostatné absolútne v norme.. a ešte mám protilátky proti ŠŽ.. inak som nikdy neriešila žiadne gynekologické ťažkosti, cysty a pod

nafka0483
14. máj 2021

@7lenka11 No zvysena hladina LH moze tiez suvisiet s PCO - neviem aka bola odchylka, ci ho mas viac ci menej. Este nech ti urobia na endokrinologii tu inzulinovu resistenciu, ak ti to nezistovali este.
Moze byt, ze vysoke AMH naznacuje v kombinacii s vysokym LH a dalsimi vecami prave to PCO. Uvidis podla dalsich vysetreni.

7lenka11
autor
26. máj 2021

@nafka0483 ahoj, prišli mi výsledky IR, hodnota je 0,79. V papieroch je uvedené, že norma je do 2. Avšak doktorka mi zvýraznila túto hodnotu červenou farbou (nič iné nie je zvýraznené).. znamená to teda, že výsledok je zlý?

nafka0483
26. máj 2021

@7lenka11 Netusim aka ma byt hodnota - lekarka ti k tomu nepovedala preco to vyznacila, ci je hodnota v poriadku, ci nie, ci dava nejaku liecbu?

7lenka11
autor
26. máj 2021

@nafka0483 vôbec nič neviem, len mi prišli výsledky do systému, ale nikto sa k tomu neozval.. najbližšie mám kontrolu u lekárky v druhej polovici júna.. trochu ma zmiatlo to, že pod týmto riadkom je napísané, že norma je do 2, ja mám 0,79, no napriek tomu to tam svieti na červeno

nafka0483
26. máj 2021

@7lenka11 Norma je od 0 do 2? Nie je urcena aj spodna hranica?

7lenka11
autor
26. máj 2021

@nafka0483 toto je tam uvedené:

Inzulínová rezistencia 0.79 | | |+ | - *1

*1 norma <2.0
hraničná hodn. 2.0-2.2
mierna inzulínová
rezistencia 2.3-3.0
ťažká inzulínová
rezistencia 3.1-5.0

nafka0483
26. máj 2021

@7lenka11 Tak podla toho by to malo byt v poriadku. Uvidis na konzultacii, pripadne lekarke zatelefonuj a opytaj sa ci je to v poriadku ked to vyznacila.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre