Pôrodnica Bory verzus pôrodnica Koch

juliet86
4. mar 2023

Ahojte. podla tohto clanku sa v Boroch zacne rodit uz v juni:

V máji pribudnú prvé hospitalizácie v lôžkovej časti nemocnice, začiatkom júna bude otvorená pôrodnica s neonatológiou. Od 30. marca bude dostupné aj call centrum a webový formulár, ktorý bude slúžiť na objednávanie pacientov.

Ja vaham medzi porodom v Kochu a v Boroch.
V Kochu som rodila prve dieta a nebola som uplne spokojna aj ked svoju porodnicku si hlboko vazim sl oo ine veci.

V Boroch vidim ako velke plusy jednotky izby a neonatologiu a moznost byt pri dietati ak je v inkubatore. Samozrejme velmi zalezi od toho ktori gynekologovia a porodne asistentky tam nastupia. Ak mate nejake informacie ci detaily zdielajte.

em4life
4. mar 2023

@juliet86 Podľa mňa budú Bory vybavenosťou a novotou podobné Kochu s tým, že pôrod bude zadarmo. Rozhodla by som sa podľa personálu. Ja som v Kochu rodila 2x a kvalita šla dole vodou. Popri problémoch s parkovaním už nevidím ich pridanú hodnotu. Vychytala som extra nepríjemnú pôrodnú asistentku a mladého lekára, ktorý chcel hneď vyvolávať pôrod. Keď k nemu na službu nastúpil starší kolega, už to nebolo treba. Neviem vlastne za čo sa v Kochu platí, ak nie za kvalitnejšiu starostlivosť, ktorá tam však nie je.

juliet86
autor
4. mar 2023

@em4life no myslim ze budu modernejsi a priestornejsi. som velmi zvedava. dufam ze budu nejake obhliadky

beataxxx
4. mar 2023

Je super rodit v krasnej luxusnej a pohodlnej nemocnici pokial porod prebieha bez komplikacii….akonahle je problem, oni na to nie su vybaveni, v beznej velkej nemocnici su odbornici na vsetko, ale tam je len porodnik a neonatolog, su tam vsetci sikovni, tiez si platim Kocha na bezne vysetrenia, ale bezpecnejsie porody su na Kramaroch, v Ruzinove a na Antolskej

drake122
4. mar 2023

@beataxxx presne tak...

juliet86
autor
4. mar 2023

@beataxxx
@drake122 ano no a v boroch bude novorodenecke ako v tych velkych nemockach. ci?

kris_tin257
4. mar 2023

Dvakrát som rodila v Kochovi (druhý pôrod pred dvoma týždňami), nad antolskou kramarmi a ruzinovom by som ani nerozmýšľala, kebyže mám znovu rodiť tak asi u mňa už prevážia Bory a išla by som tam, som zvedavá aké budú mať od začiatku recenzie

juliet86
autor
4. mar 2023

@kris_tin257 ano ja uvazujem velmi podobne ako ty. a dnes som sa docitala ze teda jun uz otvaraju. stale bolo len ze cez leto co je siroky pojem. ja mam termin v juli a mne napr v kochovi vadilo ze sa neda jednotka izba
nehovoriac o uspore 1500 eur a o moznosti byt pri inkubatore ak by bolo zle. som velmi zvedava ked zverejnia gynekologocky team

luliu
4. mar 2023

Za mňa Koch je o pohodlí matky, zatiaľ čo Kramáre a Antolská o bezpeči dietata

juliet86
autor
4. mar 2023

@luliu chapem. a bory?

yoxinka
4. mar 2023

@luliu
Viem o prípade, kedy šla žena rodiť na Antolskú, lebo safety first. Dieťa s narodilo s dovtedy nezistenou srdcovou vadou, okamžite bolo prevážané na Kramáre do kardiocentra. Na Slovensku je tuším 5 JIS pre novorodencov. To všetky matky, ktoré nejdú rodiť do KE, BA, BB, MT sú nezodpovedné, či ako??? Ja som rodila 3x. Na Kramároch to bezmála dopadlo katastrofálne. Potom 2x Koch. Osobne si myslím, že kvôli tomu, že Koch nemal konkurenciu, šiel kvalitou dole, takže zubami nechtami sa za Koch biť nejdem, ale nedokážem sa stotožniť s názorom, že Koch je o pohodlí matky a ostatné o bezpečnosti dieťaťa. Je to VŽDY o konkrétnych ľuďoch, ktorí pri tom pôrode budú. A môže to byť všetko OK aj na Kramároch, aj na Antolskej aj v Kochu a všade sa to celé môže pokašľať.

luliu
4. mar 2023

@yoxinka súhlasím, pokaslat sa to dá všade, ale ak sa niečo stane, dieťa bude ohrozené, okamžite ho musia previezť. Matka by zostala oddelená od dieťaťa. Z rovnakého dôvodu by som nešla ani do Ruzinova.
A neporovnavaj situáciu v menších mestách, kde matky nemajú na výber s Ba. Je to podstatný rozdiel. A áno Koch je o pohodlí. Nikto si ho nevyberie kvôli najlepšej starostlivosti o dieta

kris_tin257
4. mar 2023

@luliu matka by ostala oddelená v každej pôrodnici aj na kramaroch kde by dieťa previezli do detskej nemocnice a matka by k nemu nemala prístup iba by chodili pre mlieko...

marylynn
4. mar 2023

@luliu lenže za predpokladu, že je všetko ok
je najlepšou možnou starostlivosťou pre dieťa to, že má matku ktorá je vpohode.
Prvé dieťa som rodila na Antolskej, lebo čo ak by trebalo neonatológiu... Mám traumu z pôrodu aj zo šestonedelia, skoro som vďaka nim nekojila a cítila sa ako neschopna porodiť aj starať sa o dieťa.
Druhý krát som rodila u Kocha a nebudem ich ospevovat, to čo tam dostanete by mal byť štandard všade. Ale bohužiaľ nie je. A pre mňa a moju psychiku urobila obrovský rozdiel podpora od personalu pri pôrode, čistá neplesniva kúpeľna a také tie malé samozrejmosti ako že sa doktor predstavi, alebo že klopu než vstúpia do izby...

luliu
4. mar 2023

@marylynn súhlasím so všetkým. Sme 100 rokov za opicami, v porovnaní s ČR sme na tom úboho. A je to naozaj smutné.....

yoxinka
4. mar 2023

@luliu
Na Kramároch mi bezmála museli dieťaťu zachraňovať život, lebo pôrodníčka bola totálne neschopná, celé prostredie bolo pre mňa stresujúce a nepodporujúce. Sestričky mali neskutočne sprosté reči, ja som sa tam cítla ako dočista nesvojprávna, muža mi vyhodili za dvere a nechali ho tam čakať hodiny. Ja som mala úplne bezproblémové tehotenstvo a čakala som zdravé bábo. Poranenia, ktoré sa mi stali pri pôrode vďaka doktorke, totálnej trubke, negatívne ovplyvnili moje ďalšie dva pôrody. Takže súkromie u Kocha bez korzujúcich cudzích oteckov okolo (na Kramároch som rodila naraz s dvoma ženami), intimita, môj manžel prítomý celý čas, podporujúci personál a kompetentná lekárka stačili na to, aby som porodila úplne v pohode zdravé bábo. Tiež som šla prvé rodiť na Kramáre, lebo čo keď sa niečo stane, ale ja som nepotrebovala za zadkom novorodeneckú JISku, ale normálne prostredie na rodenie. Moje prvé dieťa na JISke skoro skončilo a dôvod bol personál prítomný pri mojom pôrode, hlavne teda lekárka.

lili2015
4. mar 2023

@juliet86 presne túto dilemu riešim aj ja. Prvé dieťa som rodila v Ružinove, na gynekologii boli milé sestričky, ale tvrdili mi, že nevidia kontrakcie, tak som skoro porodila v sprche. Pôrod bol vyvolávaný, lebo som mala preeklampsiu, ale nakoniec rýchly a bez komplikácií, mala som úžasnú porodnú asistentku. Lekárka prišla až ku koncu, nestihli mi dať epidural, ale nastrih som mala malický a bez bolesti. Po pôrode som išla na nastandard, vadilo mi, že mi nechceli dať umelé mlieko pre malú a nepríjemné sestričky. Termín mám v auguste, preto sa rozhodujem Koch/Bory. Na Kocha nie sú až také úžasné recenzie a veľmi ma odradza parkovanie. Podľa popisu by mohli byť Bory kompromisom. Počula som od žien u mojej lekárky, ze tam má ísť pracovať skoro celé pôrodnicke oddelenie z Ruzinova, ale či je to pravda, neviem.

juliet86
autor
5. mar 2023

@lili2015 otazne ci im tam neprejde privela zien z kramarov antolskej ruzinova ze to bude prepchate som zvedava ako to chcu regulovat. ja uvazujem ci tam nejde nastupit dr Zavodska ktora nahle skoncila u Kocha...

em4life
5. mar 2023

@luliu Koch bol o lepšom prístupe k rodicke, ja k životu nepotrebujem mramorom vykladanu kúpeľňu. Ak by ste sa opýtali 100 žien, ktoré tam rodili, tak minimum z nich Vám povie, že tam išli preto lebo tam majú krajšie izby. Toto je predsudok, ktorý sa objavuje často a práve z úst žien, ktoré v Kochu nerodili. Váš príspevok vyznieva tak ako keby všetky ženy pôrodom v Kochu vedome uprednostnili svoje pohodlie pred bezpecim dieťaťa. Stačí si pozrieť štatistiky, ktoré má Koch zverejnené na stránke - koľko detí alebo rodičiek sa preváža. Kolegovi sa narodilo v Kochu bábo s 0 skóre, tzn. na pokraji smrti a dali ho dokopy bez prevozu inde. Okrem toho, Antolská má JIs na jeden druh kritických novorodencov a Kramáre na iný. Takže riziko prevozu je všade bohužiaľ. Dokonca na Kramaroch je detská JIS mimo pôrodnice, čiže dieťa musí medzi budovami prevážať sanitka. Nehovoriac o yom, že ak je na pôrode čokoľvek rizikové vopred, Koch posiela rodičku rodiť inde.

kris_tin257
5. mar 2023

@em4life veľmi dobre napísané 👍

xsandrax
5. mar 2023

Určite by som išla do Borov, Koch nikdy viac. Mala by tam aj Závodská nastúpiť a aj iní lekári, čiže všetci budú skúsení

danadanaba
5. mar 2023

@em4life bohuzial poznam viac zien, ktore sli rodit do Kochu len preto, lebo je to Koch a hadam by nesli do hnusnej spinavej statnej nemocnice...ziadne celebrity, obycajne baby, ktore si myslia, ze sa s nimi musi pracovat ako v bavlnke..takze je vela takych...ja som rodila na Antolskej, mala som nadstandard, muz tam spal so mnou 3 noci a mali sme sa ako v bavlnke..vsetko je o uhle pohladu

juliet86
autor
6. mar 2023

@xsandrax a prosim vies este ktori aki lekari tam budu? kyo bude primar kto k nim este prejde? som fakt zevdava a tiez ze ako to budu regulovat lebo ak bory stoja takisto ako napr kramare antolska tal kto pojde dobrovolne radsej rodit na kramare?

xsandrax
6. mar 2023

@juliet86 v skupinách na FB ohľadne jednotlivých pôrodníc som videla mená, ktorí lekári odchádzajú, ale na konkrétne mena si naozaj nespomeniem. Ja osobne si nemyslím, že tam bude nátresk, lebo väčšina zostane u svojho Dr, ku ktorému aj chodí 🙂 na začiatku by som sa toho určite nebála q časom uvidime ako to tam bude 🙂

borabalazova
6. mar 2023

@xsandrax Tak ja neviem, MUDr. Závodská nastúpila na súkromnú polikliniku v Ružinove a má tam svoju ambulanciu. Možno už len nechcela slúžiť, raz som čítala rozhovor s MUDr. Marcišovou, ktorá tiež odišla z Kocha do Švédska, a sťažovala na služby a nekonečné odbiehanie k pacientkam, ktoré si ju zazmluvnili na pôrod.

8291
16. mar 2023

Na pôrody v Boroch tento rok zabudnite(taktiežna akúkoľvek operaciu),lôžkové časti pochybujem,že otvoria vyše roka robia nábor na sestry a lekárov, k dnešnému dňu majú tri anesteziologické sestry a tri inštrumentárky,takže majú sakra veľký problém.Kto chcel k ním už nastúpil ,kto nechcel už nenastúpi.VšZp ich nezazmluvnila a pravdepodobne ani nezazmluvní.

khaleesi1
3. apr 2023

@8291 VSZP uz je zazmluvnena, uz maju vacsinu personalu aj na tuto cast ;) netreba vydridusit ked nemate info

8291
3. apr 2023

@khaleesi1 zazmluvnenu majú len ambulantnú časť a na spustenie operatívny a lôžkovej časti personál nemajú,osobne som sa bola pozrieť, info mám z pravej ruky.Aj môjho manžela ťahajú k ním pracovať na vedúcu pozíciu, ale neprijal to,ani mňa nepresvedčili benefity čo (ne)ponúkajú, aby som k ním išla pracovať. Ale zasa menežeriek majú od výmyslu sveta ,tak možno potiahnu.Na jeseň sa bude k ním sťahovať Cinre,to im možno trošku náplní stav,ale z Cinre už teraz odchádza personál.

maciatkolulu
8. máj 2023

@luliu moje prvé dieťa sa narodilo na sulekovej, čisto ženskej nemocnici. Vedelo sa o veľmi vážnej chorobe a nikto nechcel aby som išla na kramáre, Antolská by bola rovnako zbytočná. Všetko prebehlo ako malo za mňa bol dôležitý tím porodnikov, neonatologov a tak. Mala bola prevezený na vyšetrenie sanitkou, čo by bola aj na Kramároch. O pár km menej. Nuž a v hainburgu si mamičky myslia ze je všetko, no nie je. Keď sa vyskytne problém, dieťa fičí do wien a inde. Hold mama nie. A ešte je problém aj s jazykovou bariérou, keďže v hainburgu síce je veľa sk personálu, inde už nie. A predsa tam ficia a ospevuvuji nemocnici, ktorú domáci rádia k najhorším v celom NÖ ako totálne top😀, kritériá pre pôrod by som mala hlavne v porodnikovi, ten riadi celý pôrod, ktorý keď sa dovrza, môže mať dieťa problém.