Posilňovňa, chudnutie - otázky a odpovede

tereza0442
29. jan 2013

Baby, ktore chodite do posilky, robite nejaky sport, snazite sa schudnut, zdravo sa stravovat? 🙂
Par kociek mi povedalo, ze by mali zaujem o niekoho, kto by im poradil vo vsetkych tychto veciach, venujem sa posilnovaniu uz par rokov, tiez osobnemu trenerstvu, a tak ak by ste mali zaujem, rada by som oplatila vsetku pomoc s otazkami vychovy a podobne, tym co viem.

Tak ak chcete, rada pomozem - samozrejme mozete si radit aj navzajom 🙂 🙂

lucka1987
10. apr 2013

@lubikan ja si mylsim ze je to v pohode... netreba to s pitim prehanat nejako nadmerne ale to by si musela dlhodobo pit 4- 5 litov bez namahy aby to uz moozn zacalo robit problemy, aj to je take diskutabilne, lebo clovek ma vacsi sklon k dehydrataci ako k prehydratacii. ako som pisala ja pijem minimalne 3 litre. smaozrejme su dni ked " len" dva, napr ked idem do mesta na urady nieco vybavovat a vie, ze zabudam pit vtedy a ani vecka nie su tak po ruke 😀 ale zas ked sa namaham a nieco robim napr na zahrade som cely den tak aj 5 litrov dokazem schlastat 😝 pijem cistu vodu, pripadne pramenitu balenu alebp jemne perlive. obcas caj nesladeny...

tereza0442
autor
7. máj 2013

baby teraz som mala strasne rusno - zajtra pozriem vsetky posty a spravy a idem odpisovat 🙂 🙂

tereza0442
autor
9. máj 2013

@miruska15 ahoj, s vibracnou plosinou bohuzial nemam ziadne skusenosti. ak ti staci len tych par kilo, tak myslim ze nejaka zakladna uprava stravy a trosku pohybu to velmi rychlo zmeni 🙂 ak manzel chodi pravidelne do posilnovne, urcite ti poradi - ak by si chcela chodit pravidelne s nim, tak mozeme napisat aj nejaky zakladny program, to vobec nie je problem 😉

@meinkonka ahoj, zalezi od toho kolko chces schudnut, ci chces zmenit rozlozenie postavy, trosku nabrat svaly alebo len schudnut trochu tuku. ked budes jest malo, mozes si velmkik rychlo spomalit metabolizmus a potom sa ti budu kila tazsie davat dolu. ak ti nechuti ranajkovat, nemusis, rano su najvyssie hladiny kortizolu a telo najviac spaluje, tak sa to da vyuzit. prve jedlo by som nedavala ovocie, ale nieco bielkovinove - nech sa ti udrzi svalova hmota a ide dolu tuk. po treningu by som znovu volila komplexne jedlo - bielkoviny aj sacharidy, pripadne len bielkoviny (zalezi od tvojich cielov).

tereza0442
autor
9. máj 2013

@ikusa11 ahoj, protein po cviceni samozrejme mozes dat, nezacnes z toho urcite priberat, skor sa ti zachova svalova hmota a podje ti dolu tuk ;)
@14petulka88 tak prvotna je psychika. ked vydrzis prvu polhodinu tak hladina inzulinu zacne pomaly klesat a nebudes mat uz TAKU chut na sladke. nahradila by som to zozaciatku orieskami, proteinom - aby si mala sladku chut, ale nejedla sacharidy. zvyknut sa na to da, ale treba mat trosku volu - ked sa clovek nevie ovladnut, tak sa to musi naucit, ved nie sme zvieratka 🙂

@lubikan 3-4litre pre 60kg zenu je uplne optimalne by som povedala, samozrejme zalezi od toho aky mas energeticky vydaj, ci cvicis a podobne.

zibi
9. máj 2013

@tereza0442 chcem sa opytat na steper.. zabera najma na nohy a zadok ci na celu postavu? ja vacsinou vo fitku cvicim na steperi cca 20 minut... a snazim sa striedat zataz...
mozes mi prosim povedat kolko kalorii cca by som mala zhodit pri takom 20 minutovom cviceni? ja mam pocit ze ja nejako extra nejdem dole..nastavujem si to podla veku, vahy, pulzu.. a snazim sa dodrziavat najma ten pulz aby som nesla zbytocne hore a necvicila kardio a nepalila cukry ..ked chcem spalit predovsetkym tuk ... viem ze sa to tak tazko hovori ale priblizne kolko kalorii by sa malo spalit nech viem ci to cvicim spravne a ci nahodou nemam slabu zataz dik

tereza0442
autor
10. máj 2013

@zibi ahoj 🙂 cvicenie na stepperi je sposob kardio treningu, trosku ti aj spevni nohy a zadok, ale menej ako silovy trening, resp. cielene posilnovanie tela. stepper by som volila ako doplnkovu aktivitu, urcite je prospesny z viacerych hladisk (cinnost srdca, kondicia, nejake spalene kalorie, pohyb, prekrvenie svalstva a podobne).
Kalorie by som moc neriesila, je to tazko vypocitat, pretoze nepoznam hodnoty tvojho bazalneho metabolizmu (a tie sa navyse stale menia, takze nejake domace pocitanie je nepresne), denny prijem kalorii a podobne. Pulz by som tiez vobec neriesila, na palenie tukov to nema vplyv.
Najviac tukov spalis silovym cvicenim a vhodnou stravou.
Pri kardio-treningoch a aerobnej aktivite by som sa zameriavala skor na osobny pocit, ktory z toho mas, ako na pocitanie kalorii, a vravim - stale len ako doplnok,. pokial to nie je tvoj primarny ciel (napr. ako je pre bezcov beh, plavcov plavanie a podobne). 🙂

teada
10. máj 2013

@tereza0442 jej to je hodnotna tema🙂)mozem aj ja???som takmer rok po druhom porode, meriam 170 cm, vazim 56 kg, cize stravu by som neriesila, ale sa mi zmenila tak trochu postava tym druhym tehotenstvom...boky mam 95 cm a obvod stehna az 54 cm, jednoducho sa mi vytvorili , zmohutneli vnutorne stehna, chcela by som ich zhodit, nikdy som to nemala...fitko, nuz na to nemam cas, pri dvoch malickych detoch...je nejaky efektivny a naozaj ucinny cvik???pocula som ze skakanie cez svihadlo, alebo proste skakanie, ze to sa strasie, ale stale nic...ja by to chcela co najskor:((...staci len 2 cm dole maximalne:(...ako casto a ako dlho to trva??ja viem, ze to sa neda presne urcit , ze ako dlho to trva, kym to opadne, ale tak priblizne zo skusenosti, polroka, mesiac?dakujem velmi pekne🙂

zibi
10. máj 2013

@tereza0442 a nemozes mi poradit nejaky jedalnicek aj trening.. jeden den cvicim v posilke nohy a brucho dalsi ruky a brucho..
kedze uz dlho choidm davam si uz vyssie zavazia lebo tie mu uz nestacia co su .. potrebovala by som z noh spevnit vnutornu stranu stehien .... spravila sa mi tam aj celulitida aj ked nie nejaka vyrazna ... cize silovym treningom spalim najviac ?

tereza0442
autor
11. máj 2013

@teada ahoj, len zo stehien alebo len z nejakej casti tela sa neda chudnut. podla toho co pises, mas peknu postavu - priberanie do stehien moze byt sposobene hormonalnymi zmenami, zadrziavanim vody, antikoncepciou, liekmi a podobne. Aby si sa citila lepsie a nohy boli krajsie, rob nieco co ta bavi - behanie, svihadlo, cokolvek. Vyradila by som potraviny s lepkom ktore dost zadrziavaju vodu a mozno skus lymfodrenazne masaze, na tie 2cm by to malo stacit.

tereza0442
autor
11. máj 2013

@zibi ahoj, jedalnicek som tu uz nejaky davala, ono zalezi aj od toho ako si zvyknuta sa stravovat a podobne. co sa tyka treningovych planov, to nie je problem spravit, zamerala by som sa na komplexne cviky a nie na stroje.
na nohy idealne drepy a ich rozne variacie, vypady a variacie vypadov
ano, silovym treningom to ide najlepsie 🙂

teada
11. máj 2013

@tereza0442 , aha, cize ak tomu dobre rozumiem, tak sa to neda zhodit..inak mam tenke nohy, ale tam hore sa to hompala, len hore , este to mnemam do kolien🙂neuzivam ziadne lieky ani antikoncepciu, nic...hm...a ta voda ako ju mam , co mam robit aby sa nezadrziavala v tele??a to musim asi teda zhodit aj kila aby to slo dolu vsak?no tak poporodnych 13 kg dole slo ..ba aj v brusku..aj tam by som potrebovala aspon 10cm zuzit pas..co by si mi poradila??lymfodrenaze tu u nas nie su, musela by som cestovat, a to sa mi neda pri detoch..drepy nasiroko, bicyklovanie, brusaky, to asi je teda bezpredmetne?...

zibi
11. máj 2013

@tereza0442 a nemozes mi daco urobit? cviky a tak 🙂a jedalnicek je na ktorej strane nevies?

tereza0442
autor
11. máj 2013

@teada tak nejako 🙂 zenam sa vzdy najviac tuku udrziava na vrchnych castiach stehien a na bruchu, to je prirodzene. ja to mam tiez tak 😖 urcite ti pomozu drepy - rozne variacie, nielen nasiroko, korculovanie super zabera na tieto partie. brusaky su celkom bezpredmetne, na schudnutie v pase potrebujes aktivitu pre cele telo (korcule, behanie, cvicenie a podobne). 🙂 drzim palce, u teba by to nemal byt problem, podla toho co pises mas velmi peknu postavu 🙂

@zibi jedalnicek je tusim na strakne 7 ale nie som si ista - je vsak velmi vela sposobov stravovania, treba si najst ten svoj. toto je taky priklady ktory funguje na zaciatok pre ludi, ktori nemaju dobre stravovacie navyky a nevedia ako jest. treningovy plan nie je problem urobit, napis mi ako casto chces chodit cvicit, na ako dlho, co vies/nevies robit, ci s trenerom/bez neho ap odobne.

kanna
11. máj 2013

Zaujímal by ma tvoj názor, necelých 6 mesiacov chodievam dvakrát týždenne do fitka,kde začnem rýchlou chôdzou a behom na bež.páse,potom posilujem jednotlivé partie tela.Nedávno som si všimla v zrkadle v skúšobnej kabínke pri skúšaní oblečenia na zadnej strane stehna dosť vystúpenú žilu,krčovú žilu.Máme v rodine predispozíciu ,preto sa chcem spýtať,či je vôbec vhodné aby som naďalej pokračovala v posilovaní nôh,respektíve,či k tomu nedošlo práve preto,že som začala posilovať.Ďakujem

zibi
12. máj 2013

@tereza0442 napisala som ti IP kde som ti vsetko rozpisala

iva564
15. máj 2013

@tereza0442 ahojky, tak sa mi podarilo prečítať celú tému a tlieskam, je vidieť, že si fakt odborníčka 🙂 🙂 🙂 . Ako väčšina aj ja sa pokúšam schudnúť a tak som pred mesiacom začala cvičiť. Po týždni som (aj keď nechtiac) pochopila, že bez zmeny stravy to nepôjde. Tak som sa teda začala zaujímať o to, čo, kedy a ako papať. Nie som schopná držať diéty, lebo väčšinou mi tie predpísané jedlá ani nechutia. Takže som sa rozhodla, že si zostavím jedálniček sama podľa toho, čo mi chutí a bude v súlade so zdravou výživou, keďže sa tým mám riadiť po zvyšok života 🙂. Úspešne sa mi darí vyhýbať sladkostiam, pijem veľa, jem 5 krát denne, len ten spánok ešte musím dotiahnúť. A pomaly sa dostávam k otázke...
Na to aby človek schudol potrebuje viac energie vydať ako prijať, chápem. Na druhej strane existuje niečo také ako bazálny metabolizmus. Pochopila som to tak, že je to množstvo energie, kt. človek musí prijať aby bol schopný pokryť svoj denný výdaj energie, bez toho aby sa dostal do deficitu a nečerpal energiu zo svalov . A teraz, ak je môj bazálny metabolizmus cca 1500 kcal, znamená to, že musím denne prijať okolo 1500 kcal a vtedy nebudem priberať ani chudnúť a musím znížiť príjem aby som chudla? Mam v tom hokej a nikde som sa nedočítala odpoveď na moju otázku. Ďakujem

tereza0442
autor
16. máj 2013

@kanna ahoj, s tymto nemam skusenost. Viem ze krcove zily, ak ma na ne clovek predispoziciu, skor ci neskor pridu a je to ovplyvnene tlakom, zatazou, hormonalnou antikoncepciou a podobne. Silove a narazove cvicenia mozu v malej miere podporit vznik, ale osobne nikoho nepoznam, takze to nemam odpozorovane. SKusila by som sa o tom porozpravat s nejakym dobrym lekarom.

tereza0442
autor
16. máj 2013

@iva564 ahoj, dakujem za spravu 🙂
hodnota bazalneho metabolizmu vypoveda o tom, kolko energie spotrebuje telo na vsetky cinnosti a procesy, ktore sa v nom odohravaju (transport, travenie, dychanie, kontrakcie,proste vsetko). Ak mas denny prijem 1500 a hodnota bazalneho metabolizmu je 1500, tak aby si zostala na tej istej vahe, musela by si proste len sediet a nehybat sa - takze pravdepodobne schudnes.
Osobne by som sa hodnotami BM ale neriadila - vypocitavanie podla tabuliek je priserne nepresne, navyse, hodnota tvojho BM sa meni kazdy den, meni sa na zaklade toho co jes, kedy jes, ako jes, ci trenujes, cvicis, ci sa hhybes alebo mas sedavu pracu... o velke hodnoty (10-20percent a viac) sa moze menit v priebehu tyzdnov a mesiacov zmeny stravy a podobne - to moc nemas sancu odsledovat.
Radsej by som sa zamerala cisto na prijem a vydaj, ak sa ti chce pocitat kalorie, pricom ta uroven BM bude orientacna a vzdy sa drzat niekde tesne pod - ale nie aby si bola hladna 😉

iva564
16. máj 2013

@tereza0442 Super, ďakujem krásne za vysvetlenie

nithy
19. máj 2013

@tereza0442 Vedela by si mi poradiť čo zaberá na tieto partie? Našla som ilustračnú foto na nete :D https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-... Pekne chudnem z brucha, zadku, stehien, odvšadiaľ, len tam sa ten tuk drží ako kliešť :((( a mám pocit, že za 3 mesiace cvičenia sa to nepohlo ani o centimeter, nič neubudlo :( Začína ma to dosť frustrovať, asi som náročná, ale čo z toho, keď brucho mi ide dole ale tie nešťastné boky, vyzerá to otrasne, kazí to dojem z postavy... Môj pohyb - 5krát do týždňa kardio minimálne hoďka (bike, orbitrek, beh, plávanie - snažím sa to kombinovať trebárs bike plus plávanie jeden deň, beh plus orbitrek druhý deň atď) a 4krát posilka - posilujem chrbát, ruky, brucho, nohy, vlastne vsetko ale mam to rozdelene na partie, aby som urcitym partiam dopriala vzdy den oddychu ... Ja viem, že z konkrétnych partií sa nikdy nejako chudnúť nedá a treba len cvičiť, ale ak vieš niečo, nejaké cviky čo by na tie boky zabralo, tak by som ti bola vďačná... Vopred dík za rady 🙂

zibi
19. máj 2013

@nithy cvicila si tracy anderson? ona ma seriu cvikov s vlastnou vahou ma tam zamerane zdvihanie noh v stoji kde mam pocit ze zabera to aj na tie boky..aj ked podla mna komplexne budes schudnut a treba cas..lebo stale to je tak teda aspon u mna ze najlahsie chudnem z partii z ktoryhc nemam problem u mna su to nohy... a zadok ..horsie sa mi chudne z brucha a bokov..a ked sa tak porovnam tak je to pravda ze aj u mna boky - to vzadu trochu pretrca ale treba vydrzat ...cvicit dalej a pojde to dole .... neboj len musis mat vydrz

zibi
19. máj 2013

@nithy este mas tu ten link ..najma 2 a 3 cvik zabera na tie partie .... ale podla mna to zhodis komplexne ani nebudes vediet ako

https://www.youtube.com/watch?v=aOfduIreS48
mirka178
27. máj 2013

ahoj tereza aj ja mam na teba par otazok. Zacala som s cvicenim asi niekedy zaciatkom marca ako tu vacsina s Jillian Michaels, na zaciatku som mala 67 kg pri vyske 168 cm, schudla som asi 3 kila za mesiac a pol, ale hlavne sa mi spevneli stehna a celkovo to lepsie vyzeralo. Potom som sa odvazila do fitka, chodim tam asi tak 3x do tyzdna, niekedy 4x ako kedy vyjde. Zo zaciatku som robila vacsinou kardio, ale minuly tyzden mi trenerka vypracovala plan, tak sa chcem opytat ci je to fajn, ide mi hlavne este o schudnutie tych aspon 4-5 kil, pricom teraz mam 60-61 kil, takze u mna to cvicenie zabera. takze najprv 10 minut nejake kardio na rozcvicenie, potom jeden den posilovanie bud vrch, alebo spodna cast tela opakovanie 3 serie po 15-20 opakovani, zatial pri nizsich zataziach, vraj je to lepsie, ked chcem sval vyrysovat a nie naberat. Potom cviky na brusne svaly , a nakoniec kardio aspon tych 30 minut. Ja davam bud bicykel, robim to vacsinou tak, ze najprv 3 minuty pri mensej zatazi a potom 2 minuty pri vacsej, a tak to robim tych 30 minut, alebo si dam stepper. Ked som doma tak tiez cvicim, sice menej ale aspon drepy robim tak 3 serie po 20 drepov, vypady vzad 3 serie po 30 vypadov, nejake cviky na brucho, a trochu s cinkami. Jedalnicek je upraveny to beriem ako samozrejmost, skoro uplne som vynechala biele pecivo, sem tam zhresim, ale to fakt len niekedy. snazim sa sacharidy doobedu, poobede uz len bielkoviny, zeleninu, cottage cheese, polievky, tuniak, sunku a take vselijake kombinacie si robim. Sice sladkost zjem snazim sa len doobedu, sice nie kazdy den, ale to je moja najvacsia slabost, snazim sa to nahradit nejakym jogurtom, ale niekedy to proste nefunguje. 😀 tak sa chcem opytat ci robim niekde nejaku dost velku chybu, alebo je to vcelku spravne, popr. co zmenit, ked chcem este schudnut.

zgurkaa
2. júl 2013

@tereza0442 ahoj Tereza. Mam na teba takuto otazku. Pred rokom a pol som schudla len upravou stravy 5 kg.Teraz je moja vaha 56 kg pri vyske 173 cm. Problem s vahou nemam, ale snazim sa vyrysovat telo. Cvicim treti mesiac Jillian, cvicim kazdy kazdy den 30 minut v sobotu mam volny den. Posledny mesiac zaradujem do cvicebneho planu aj Zuzku Light a 10 minut svihadlo. Viem ze brucho je ta posledna vec co zide, ale ja mam pocit ze sa mi centrimetre na bruchu a pase uz asi dva mesiace nehybu. Moja problemova cast je tuk na bocnych stranach brucha 😒 , nie a nie to schudnut. Je nieco velmi efektivne na tuto partiu? a este sa chcem spytat, aky prijem bielkovin, sacharidov a tukov by som mala konzumovat v jedennej dennej davke. Dakujem.

rebecca16
19. aug 2013

@tereza0442 neviem, ci si este aktivna na tomto fore, no skusim jednu otazku - ako je to prosim ta s toz tepovou frekvenciou, v ktorej sa spaluju tuky. Beham polroka, cvicim, upravena strava, vysledky su. No zacala ma nahlodavat myslienka skusit sa hybat v nizsej frekvencii - lebo ma nejak obklopili nazory, ze mnohi behom nechudli, no ked presli na rychllu chodzu, chudli vyraznejsie. Dnes som rano skusila tu rChlu chodzu ale pripadala som si ako dochodza a ostatnym bezcom som normalne zavidela. Zaujima ma na to tvoj nazor...🙂 vdaka

grimaska4
19. aug 2013

@rebecca16
ak chces chudnut z tukovych buniek,musis mat pulzovu frekvenciu 60 az 70 % z maximalnej tepovej frekvencie,mozno ti tento clanok pomoze 🙂 http://www.intersport.sk/aktuell/blog/detail.ht...

rebecca16
19. aug 2013

@grimaska4 ja teoriu ovladam. Zaujima ma skor prakticka skusenost. Zaujimalo by ma, ci niekto povedzme behal, neriesil tepovku a ked ju po case riesit zacal (a presiel v mnohych pripadoch z behu na chodzu), tak vysledky redukcie tuku boli rychlejsie/vyraznejsie. Ty s tym mas aku skusenost? Lebo ja beham mimo tej spalovacej zony a chudnem, nie rychlo ale chudnem. Chcem len vediet, ci sa mi oplati prejst na chodzu a znizit tym tep. Dnes som to dala a nemam z rychlej chodze vobec dobry pocit🙂)

grimaska4
19. aug 2013

@rebecca16
ja uz nechudnem,beham niekedy len tak cca 10km,alebo intervalovy beh,ale vo faze chudnutia som 60-70% z maxima mojej pulzovej frekvencie neprekrocila.
Podla mna behaj podla toho co mas za ciel 🙂 a vidis vzorec asi nie u kazdeho funguje,ked si chudla aj mimo spalovacej zony

katkaking
20. aug 2013

@tereza0442
Ale aj ostatne baby....chcem sa opytat ba vas nazor....vraj je najnovsi trend cvicit malo opakovani s tazkymi vahami...vraj to super spaluje tuk...ze zeny nemaju hormon z ktoreho by im narastli brutalne svaly....hm? Aky je vas nazor na to? Mam to vyskusat? Myslite ze to funguje na chudnutie....samozrejme s upravou stravy 😉 vdaka za vsetky nazory.

elvira12
20. aug 2013

@rebecca16 Cauko, neda mi nezareagovat.. Beh je super na spalovanie a tvarovanie postavy. Asi najlepsie, co poznam...
Behavala som v inervaloc spalovania, a obcas aj chodza+beh na maximum, kila sa mi drzali, nepriberala som. Ale odkedy nebeham a necvicim, priberam.
@katkaking cvicila som s tazkymi vahami a malo opakovani, a ano nastala zmena, nabrala som vela svalovej hmoty, a vyzerala som pomaly ako skrina... aj qadriceps mi krasne narastol... toto uz nechem... Treba to raz za cas zaradit, uz len pre tu zmenu, ale nie casto... Svalove vlakna a telo treba sokovat... nenechat v stereotype...
Vahy samozrejme treba zvysovat, sama budes vidiet, kolko unesies a kolko zvladnes, ale pre ciel chudnutie by som nedavala malo opakovani, skor by som to ponimala nasledovne:
Rozdelit treningy povedzme na trening dolnej a horej 1/2 tela a 1x tyzdenne celotelovku = 3xtyzdenne, alebo ak mas castejsie treningy, treba zauvazovat aj o inom prerozdeleni. Mozes potom hodit napr.: chrbat, brucho, triceps, biceps.. a prekonbinovat... Pre lepsie spalovanie sice zvys vahy/iba kolko zvladnes, ev. dotiahni ak nevladzess nizsou vahou/ , ale zachovaj pocet = povedzme 4 x po 12 - 15 op...Na chudnutie je dolezita strava, co je gro vsetkeho. Ak to nemas zvladnute, tak ani nemozes chudnut.. Tak tak v kocke..