Nezvládam rána s deťmi

26. jan 2024

Som mama dvoch chlapcov 4r a 2r. Starší chodí do škôlky a mladšieho musím brať so sebou, lebo ho nemám s kým ráno nechať. Naše rána v ideálnom stave by vyzerali tak, že vstaneme o 6:15, oblecieme sa, zjeme raňajky, umyjeme sa a o 7 nastupime do auta a odídeme z domu. Realita je taká, že vstaneme medzi 6:15-6:30, potom syna naháňam, aby sa obliekol a najedol. Väčšinou je to s plačom, pretože sa neoblieka, robí milión iných veci alebo len sedí a pozerá do blba. Rovnako je to s jedením. Do toho chystám mladšieho. Potom nasleduje umývanie, naháňam ho, aby si šiel umyť zuby a tvár, väčšinou plače, že on nechce, alebo robí niečo iné, napríklad akurát vtedy potrebuje stavať lego. Samozrejme už nestíhame, samozrejme vždy sa stane niečo nepredvídané, napríklad dnes sa mladší pokakal, keď uz bol komplet oblečený a obutý.
Jednoducho každé ráno je to kopa stresu, kriku a plaču. Ja sa potom cítim zle, lebo na syna kričím a robím stres. Ak by sme vstávali skôr, nič by sa nevyriešilo, lebo starší by sa suchtal rovnako, akurát by bol nevyspaty. Neskôr chodiť nemôžme, škôlku máme ďalej od domu, chodíme autom. Poraďte, ako sa dostať do pohody, aby som aspoň naňho nekricala..som dosť cholerik a nechcem, aby mal na detstvo spomienky, že mama naňho stále kričala. A ako naňho, aby si uvedomil, že ráno je obmedzené množstvo času a treba makať?

anjelicek26
26. jan 2024

Manzela nemas? V "normalnom" svete by nechal maleho spat, pockal, kym ty sa vratis zo skolky - alebo naopak, odniesol starsieho (ktoreho mu nachystas napriklad) do skolky rano a ty si nemusela s mladsim nikam ist... ci si na nich sama? A nie, deti cas a musime a teraz v tom veku nemaju sancu pochopit... chapu len ten stres.

queen_mary
26. jan 2024

Moj 4rocak doma neranajkuje. Dam mu len kakao a ranajky maju potom predsa v skolke.. mohlo by usetrit nejakych 15 minut..

autor
26. jan 2024

@anjelicek26 keď vstávame, manžel je už v práci. Niekedy mi príde postrážiť mladšieho syna môj otec, ale teraz je chorý. Väčšinou som na nich sama. Ja viem, že čas nechápe. Skúšali sme aj nastaviť časovač, ale to ho ešte viac stresovalo.

ibatanecnica
26. jan 2024

A večer chodia kedy spávať? Raňajkuje nakoniec doma? Ak nie je hladný tak by som ho s raňajkami nenaháňala, tie má v škoôlke,

gabika0825
26. jan 2024

Klasika s deťmi… žiješ sama, alebo máš manžela alebo nejakého partnera? Lebo z toho čo pises mi vyplýva že si asi sama s detmi, alebo partner je v práci, ak všetko robíš ty.

jesenzima
26. jan 2024

Podľa popisu je to u nás také isté, ale ja už som sa s tým zmierila. Prijala som tieto rána ako fakt, viem už večer, čo má ráno čaká, takže sa dokážem nena*rať.

gab1sol
26. jan 2024

Zobuď najskôr staršieho, nachystaj ho, potom zobuď mladšieho, kým nachystáš toho, starší sa môže chvíľku pohrať alebo venovať tomu, čo chce…

simsalabim
26. jan 2024

Je nutne, aby ten 4 rocny rano jedol? Nech sa iba napije a naje sa v skolke, alebo mu v aute strc do ruky chlebik, musli tycinku alebo mliecnu tycinku. Mladsieho rano staci obliect, umyjes ho a naje sa, ked sa vratite.

lulana79
26. jan 2024

Ja nahanam svojho 14rocneho syna... tiez sa oblieka sposobom, ze natiahne jednu polozku a 2min. kuka z okna... natiahne druhu ponozku a dalsie 3min sa obzera po izbe... pripominat mu, aby bol rychlejsi, aby si zbalil desiatu, ustlal postel, obliekol sa, nic si nezabudol a pod. robime skoro kazde rano... takze pri 4rocnom je to uplne, ale ze uplne normalne. Ja by som sa urcite zamerala na neho... pomoct mu so vsetkym - ranna hygiena, obliect, ranajky len nieco rychle ked teda ranajkuje doma (moji nejedavali)... mladsieho iba rychlo pred odchodom obliect a sup do auta. Odvezies starsieho, prides s mladsim domov a potom uz sa venuj iba jemu. Ale pred skolkou nech je prioritou ten starsi...

dixitka
26. jan 2024

Si si istá, že skoršie vstávanie by nepomohlo? Za polhodinu sa ráno nevychystám ani ja sama, nie ešte 2 deti k tomu 🙂

mabenn
26. jan 2024

ja si nemyslim, ze nieco robis zle alebo nezvladas...toto su male deti, ktore maju svoju realitu a povinnosti alebo vnimanie casu im nic nehovoria...pamatam pred rokom, dvoma, som to takto mala so synom - a to je jeden...dve male deti su o to horsie na zvladanie naraz...jedine pockat, kym podrastu a budu schopne viac veci zvladat same...nateraz si aspon nevycitaj, ze si nervozna, kricis, atd., je to proste tak...ja by som mohla knihu napisat o synovych naladach, prve roky v skolke bola katastrofa, teraz je to uz lepsie, ale stale sa taketo hekticke rana obcas vratia, a to vravim, je jeden...dve si ani neviem predstavit, ako by som davala

zuzuliatko18
26. jan 2024

U Nas vacsinou rano drobca chysta muz, ja chodim skor do prace. Ale od zaciatku sme zaviedli system najprv umyt zuby, obliect, potom papa jablko, banan alebo nieco ine, male (v skolke maju o 8.15 prve jedlo) a pritom moze sa hrat alebo pozerat rozpravku. Zatial sa vychysta muz, vacsinou je to par minut. V kazdom pripade, hracku alebo rozpravku moze az ked je obleceny.

vevebono
26. jan 2024

ideálne by bolo nastaviť staršieho, že keď sa nachysta, môže sa chvíľku pohrať. moji to chápali keď boli krpaty. mladšieho len obliecť a napapá sa keď prídete domov.

nesvadbovo
AMBASÁDORKA
26. jan 2024

ja som mala podobnú situáciu, manžel bol už v práci, keď som brala staršiu do škôlky. Budila som najskôr staršiu, pomohla s oblečením, nachystala len veľmi ľahké raňajky, učesala ju a kým ona jedla, zobudila som mladšiu. S tou som neriešila ráno nič - takto v zime som ju len prebalila, dala mlieko a priamo na pyžamo overal. Dovtedy už bola staršia najedená (toľko, na čo mala chuť), pomohla som jej s oblečením a vzali sme ju do škôlky. Potom, keď som sa s mladšou vrátila domov, tak som ju prezliekla, dala si raňajky, ja tiež a až vtedy nám začínal reálny den.
A velakrat som proste nemala chut vstavat, tak som nechala doma obe a spravili sme si pohodovy den/tyzden 🙂

h2
26. jan 2024

Zrušila by som ráno doma raňajky. S mladším sa najete, keď sa vrátite domov, starší má raňajky v škôlke. Ak je zvyknutý jesť aj predtým, nech doma vypije mlieko a do auta mu zober niečo malé, kúsok chleba, alebo rožok s niečím. S ranným obliekaním môže pomôcť nachystať každému (aj sama sebe) všetko oblečenie už večer. Ty vstaň skôr a komplet sa nachystaj, kým ich pôjdeš budiť, nech sa nezdržuješ sama so sebou. Chlapci nech sa obliekajú v tej istej miestnosti, kým ty obliekaš malého, môžeš "poháňať" staršieho.

autor
26. jan 2024

Už som rozmýšľala, že mu nedám raňajky. Ale on je strašne slabý jedák, v škôlke dokopy nič nezje. Ak by nejedol ani ráno, bol by poobede totálne vyhladovany. Väčšinou sú raňajky rýchle, kaša alebo jogurt s hriankou. S tým nemá až taký problém, skôr to jeho prokrastinovanie a pozeranie do blba nás strašne zdržiava. Pomáham mu, ale odmietam mu robiť full servis štýlom, že ho celého oblečiem a nakrmim.
Mladší je celkom bezproblémový, rýchlo ho oblečiem, naje sa tiež rýchlo.

anjelicek26
26. jan 2024

Veru baby maju pravdu, kasli na ranajky. Maximalne nejaky croisant do ruky na cestu a sup s nimi do auta... a ta prokrastinacia je druhe meno malych deti, bohuzial este par rokov potrva, kym to bude lepsie...

lenicka999
26. jan 2024

No mňa keby niekto budil o 6:15 ráno tak tiež len čumím do blba a na nič nemám náladu. Nedá sa to posunúť na neskor?

kris_tin257
26. jan 2024

Úplne ťa chápem, starší syn má tiež 4 roky a každé ráno je peklo, neznáša vstávanie je umrncany kričí, nepomáha dať ho skôr spať lebo nezaspí ani skôr vstávať, raňajky mať musí lebo nevydrží do desiaty a každý jeden úkon je naťahovanie prosenie kričanie je to o huby... My to máme ale s mužom podelené on ho zanasa do škôlky a ráno máme robotu pol na pol aj so synom aj s mladšou dcérou, keby to mám robiť všetko sama tak pri synovej povahe by som ešte druhé dieťa nemala 🙈

matkav21
26. jan 2024

Poznam to a tiez mu davam ranajky ak v skolke na desiatu nemaju nieco co by zjedol. Lebo inak by bol o hlade. Ono trosku sa treba zmierit s tym, ze nahananie je ci sa zobudi skor ci neskor. Ale 4 rocny je taky, ze on potrebuje mat aj doma este taku chvilu pre seba, chvilku sa pohrat alebo pozriet rozpravku aniekedy mu staci aj ked mu to dovolim len na 5 minut. Viac spolupracuje ako ked mu poviem ze nemoze.

marcellka32
26. jan 2024

Tiež mám 2 ročnemy rozdiel medzi deťmi ale už sú roku no pamätám rána🙂
Večer nachystať o oblečenie na kôpku, ráno sa musia sami obliecť, ak sa neoblečie pôjde v pyžame (áno stalo sa to a ver že nabudúce sa obliekol), len ty nesmieš povoliť, 2 rocnemu trošku pomôcť obliecť, väčšiemu nie...
Raňajky nie, len niečo vypiť, umyť, obuť a odchod

autor
26. jan 2024

@mabenn ďakujem ♥️ aspoň viem, že nie som sama v tomto. Mám výčitky za ten krik a stres ráno.

diewcatqoo
26. jan 2024

Uplne s tebou sucitim. Mam tiez dieta, ktore rano absolutne nefunguje. A to uz je starsie ako tvoje, chodi do skoly. Uz sme skusali rano vstat aj o piatej - aj tak nestihal. Rano je uplne vymlety, pozera do blba, 15 min zuje jedno susto, suchce sa cely cas.. x krat sa nam stalo, ze sa obliekol, siel si umyt zuby a znovu sa vyzliekol - lebo zabudol, ze uz je obleceny a myslel si, ze je este v pyzame 🤦‍♀️
Kvoli tomu sme pocas toho, ako chodil do skolky, zrusili ranajky - nestihali by sme. Nastastie, nas v skolke jedol dobre, takze ho to neovplyvnilo. Teraz uz ranajkovat musi, lebo v skole jedia az po druhej hodine. Ale je to katastrofa. On sa prebudi plne az niekde na pol ceste do skoly, vtedy ozije a da sa s nim uz aj komunikovat. Ale tie rana, kym sa vypravime z domu, to je des. Keby som mala takych dvoch, tak neviem, uz asi visim niekde 🙂

h2
26. jan 2024

Teraz som si ešte spomenula, čo u nás až zázračne fungovalo, keď sa syn šuchtal, hlavne pri obliekaní. Začala som počítať odzadu. Proste od nejakého čísla, napríklad 20, 19, 18, 17... pomaly a pravidelne. Pritom vôbec nebolo treba povedať, čo sa stane, keď to nestihne. Ani on sa na to nikdy neopýtal. 😁 Proste akonáhle som sa nad neho postavila a začala počítať, začal švihať, zrazu bol oblečený bleskovo.

bobo2433
26. jan 2024

Nečítam komentáre ,ale ja mám tiež presne taký rozdiel vekový medzi deťmi ako aj ty . Vstavame o 7. Dám mlieko malému ,starší vypije actimel alebo nemá nič . Oblečiem umyjem a o 7:30 vyrážame . Tiež som na deti sama muž je ráno už v práci . Či je zima teplo , beriem kočík chystám ich oboch a stíhame. 🤷

mabenn
26. jan 2024

u nas na ranajky brumik alebo croissant - ajtak nechce nic ine (predtym zas pribinacik dlho fungoval), vycikat, umyt, obliect a ideme...a vkuse za pochodu mojich pokynov, lebo tiez je mumia - a to ma 5,5r

mabenn
26. jan 2024

@diewcatqoo prepac, ale toto ma pobavilo "znovu sa vyzliekol - lebo zabudol, ze uz je obleceny a myslel si, ze je este v pyzame" to su proste deti

autor
26. jan 2024

@kris_tin257 aj môj 4r syn je taká povaha, za všetko je krik, plač a pišťanie. Chodili sme s ním aj do cpp, lebo sme nevedeli, ako naňho. Postupne z niektorých vecí vyrástol, ale niektoré ešte ostali. Je to náročné.

mabenn
26. jan 2024

my sme sa samozrejme parkrat vracali domov po hracku na spanie alebo som ju niesla do skolky este po nom...

maris5
26. jan 2024

Mladsi by neprespal tuto aktivitu? Nechas ho spat, oblecies s pyzamom do overalu a prenesies do auta. Starsi sa oblecie, v aute zje rozok, ak nezje bude jest v skolke. Mozno sa nauci jest aj v skolke ked bude hladny.
Ani nas nechcel jest, rano sa najedol, desiatu nepotreboval a obed nejedol, ze vsak ide na obed domov. Potom som zacala robit tak, ze nedostal doma druhy obed, lebo som mu povedala, ze mal obed v skolke. Do tyzdna zacal jest v skolke.
Moj 4 rocny nie je schopny sa zobudit, v spanku ho obleciem, ak sa mi ho nepodari zobudit, tak ide rovno do auta, tam sa preberie a zje chlebik. Starsi ide do skoly, tak chvilu trva kym sa potocime, stihne sa zatial najest.
Starsi sa neoblieka rovnako ako tvoj mladsi, aj 100 krat poviem obliekaj sa, a furt je holy. Cize mozno nikdy nepride moment, ze sa sam oblecie bez upozornovania.