Peniaze navyše od manžela počas rodičovskej. Ako to robíte?

bellaregaca
26. apr 2015

Caute kocky, mam problem, muz mi nechce davat peniaze. Ja z rodicovskej dovolenky miniem peniaze na maleho oblecenie, poplatim si seky a nic mi neostane. Muz sa tvari, ze mi to ma stacit, a mne je trapne stale zobrat o nejake drobne. Chcem len vediet ako je to u vas, a ako ste sa dohodli s vasimi manzelmi, partnermi vy🙂 Dakujem za odpovede, velmi mi to pomoze🙂

mamulka211
26. apr 2015

@moni244 citam aj to, ze on k tomu nema pristup. to a mi spravodlive nezda.

henikav
26. apr 2015

Podla mna je idealne ak maju manzelia spolocny ucet pricom jeden z nich drzi kasu, ten co sa stara o to aby bolo vsetko a nacas poplatene. U nas som to ja, ale mame spolocny ucet a obaja mame vlastnu kartu, na bezne platby ju normalne pouzivame, ak chce manzel nieco vacsie opyta si ci si to mozeme teraz dovolit a ja mu bud poviem ano, alebo mu poviem ze teraz nie, musis pockat do vtedy a vtedy a budeme mat. Odstrihla by som mu pristup k peniazom len v takom pripade, keby lahkovazne rozhazoval peniaze na somariny a myslim ze by to bolo rovnako aj naopak, keby som ja nehradila ucty a rozhadzovala na blbosti, tak by strihol pristup on mne 😀 😀 😀 😀

sharlotta
26. apr 2015

Mame sice dva ucty, ale on ma kartu k tomu mojmu a ja k jeho. Navzajom mame k uctom aj dispozicne pravo. Peniaze od zaciatku berieme ako spolocne, ziadne moje a tvoje neexistuje.

terezka1947
26. apr 2015

@bellaregaca no...my mame dva ucty-odkedy som pracovala,nejako sme to nemenili ani pocas materskej "dovolenky"....a a ni sme sa nikdy specialne nebavili o "deleni a vydelovani"penazi
jednodnoducho mame spolocne peniaze na vsetko-ved sme rodina
niektore veci platim ja,niektore manzel(poistky,atd...atd) ale le preto,ze mame potom lepsi prehlad,co a ako mame zaplatene...inak,nikdy sme neriesili-moje,tvoje....vzdy je vsetko nase

moni244
26. apr 2015

@mamulka211 nema, ak ma tendencie minat, tak to chapem

siska53
26. apr 2015

@bellaregaca my sice nie sme manzelia,ale vzdy mi dal tolko, kolko som potrebovala. Mala som(aj mam)jeho kartu- mame spolocny ucet, lebo od istej doby sa neoplatilo,aby mal kazdy vlastny, a ked som nemala hotovost,platila som kartou.

U vas mi to pride velmi,velmi divne...

lucinkao
26. apr 2015

my mame spolocny ucet ked mi pride rodicak vyberie mi mojich tazko zarobenych 200€ a s tymi si hospodarim ja a ked sa mi minu tak poviem.naco.potrebujem a da mi dalsie peniaze ale vsetko plati muz takze vyjdem v pohode z tych 200€.

mojong
26. apr 2015

@vroni ano jasne ze su shopni mysliet v roznych sferach ako to pises, len niektorym to dlhsie trva kym sa k nim dostanu aj napriek tomu ze tomu predchadzal nejaky rozhovor, to vynadanie som mienila na vyssie prispevky, nie ze to dotycna robi resp. by to mala spravit.
inak az take jasne ze nechce davat peniaze tam nie je, tym ze sa len tvari ako to zakladatelka napisala vela neodhaluje, ci to povedal narovinu nevieme, ani ci sa o tom bavili,.....
moj muz sa tiez isty cas tvaril ze mi ma stacit rodicak na vsetko, preslo ho to ked zistil kolko je to mesacne,....a ake su realne vydavky, niekedy muzi nezistuju kolko ich polovicka ma prijem a kolko su vydavky, lebo oni zarabaju a maju vyssi prijem tak si to premietnu ze ved zena ma tiez prijem tak jej to ma stacit......vacsinou je kamen urazu tam. Ale hadam zakladatelka si to poriesi ku spokojnosti oboch stran a nema doma zadubeneho a zgrloskeho chlapa, .....len mu zatial nedoplo ze teda rodicak nie je to iste ako vyplata pred tym ci materska.

maslenka47
26. apr 2015

@bellaregaca osobne nechapem, preco by tebe manzel mal DAVAT peniaze. Daj mu ty ucty, nech poplati a hotovo. Vela zavisi od toho, ci byvate v spolocnom, v tvojom alebo v jeho. A ake ucty to ty vlastne platis - ak za manikuru a kadernika, tak to by som ti nechcela davat peniaze ani ja 😎

bellaregaca
autor
26. apr 2015

@senka111 Tak to sa mi velmi paci, ze sa ta opyta, ci este mas, skratka si ta vazi, ze sa staras o deti, tak by to malo byt!

sue
26. apr 2015

Odpoved strucna: komunikujeme 🙂

Nas system: dva ucty, nekafreme si navzajom do toho, manzel plati nas byt, energie, poplatky, naftu do svojho auta, 95% nakupov potravin a drogerie atd, svoje oblecenie , svoju poistku zivotnu a podobne - vacsinou aj vylety, restiky a tak... ja financujem deti (oblecenie,drogeria,kruzky,skola), seba 🙂, nsse poistky , odkladam peniaze na nahodne vydavky (pracka,mensi nabytok, :"strycko nahoda") a kupujem benzin do svojho auta. Kedze som dlhodobo Pn,vlastne teraz uz na materskej, manzel sa pravidelne pyta,ci mi netreba nejake peniaze.... Vieme +- o svojich vydavkoch a prijmoch, ja robim aj evidenciu vsetkeho co platim,aby sme vedeli, ci nevyskakujeme vyssie ako si mozme dovolit.... vychadza to tak, ze manzel plati 2/3-3/4 vydavkov nasej rodiny....zatial...verim,ze do troch rokov budeme pol na pol,aby mal na sebe mensiu tarchu....

bellaregaca
autor
26. apr 2015

@enya00 Potraviny kupuje on, ja varim kazdy den, lebo dva dni robi a tri dni ma volno. Aj potreby do domacnosti kupi, obcas aj ja nakupim, ale to sa neda casto.

sorciera24
26. apr 2015

prepac, ale ja toto nikdy nepochopim!...ako mozete s takymi muzmi vobec zit......neviem teda ako ini, ale ako sme manzelia, vsetko je spoocne, cize aj peniaze.....je jedno, kolko kto zarobi, elbo sa to moze pocas zivota menit....nikdy nevies, ci aj muz nepride o pracu....atd.......ale to neznamena, ze ma zit zo svojho alebo ja......mame sice 2 ucty (ale len z praktickych dovodov)....penaize su spoocne...absolutne neriesime, kto co zapalti, kto ma po ruke bankomat, vytiahne peniaze......alebo zapalti cez net.....ucty su spolocne, deti su spolocne aj to, co usetrime je spolocne....potom mozeme ist na spolocnu dovolenku, ci kupit si spolocne auto...ale takto to aj treba vnimat🙂 ....cize nie ako to robim, ze mi muz da penaize.....takyto system mame nastaveny od zaciatku ansho spoluzitia.....keby to malo fungovat inak.....tak do manzelstva ani nejdem.....ani do dietata, elbo by som skoncila takto sito...a to teda v ziadnom pripade!
a okrem toho, dieta je aj jeho....alebo mu ho enchaj na rodicovskej a ty chod robit....a ench on zije z 200E 😀 herec....boze, kde takychto chlapov vobec vydavaju..... 🙄

jankaroy
26. apr 2015

@bellaregaca podla mna nemusia mat manzelia spolocny ucet, my mame ucty kazdy zvlast. Ja platim skolku a nakupy, len z tolkych penazi co sa mi zvysi. Ked treba tak kupim detom nejake oblecenie. Zvysne ma na starosti muz - najom, internet, benzin a nakupy. Ked uz nemam na nakup jednoducho mu napisem zoznam, co treba kupit a poslem ho na nakup. Ked chodime nakupovat spolu vzdy sa dohodneme, kto ten dany nakup zaplati. Vsetko je o komunikacii, jednoducho si to vydiskutujte 🙂

nanervy_2
26. apr 2015

@bellaregaca tiez mame 2 ucty, co sa da, riesim zo svojho, ale s mm sme prebrali vydavky a prijmy, takze ked mi vyjde mensia vyplata, nakupujem s jeho kartou... taktiez ked potrebujem do vybavy pre dieta nieco drahsie (kocik,babysatka a pod. pripadne sebe nieco prakticke ale drahsie) poprosim ho, aby to objednal\kupil on, niekedy ho musim presviedcat a niekedy presvedci on mna ze nepotrebujem 😊 .. a prispieva na hypo... ked budem na rodicovskom, ucty tiez prebera on.
co sa tyka vydavkov na dieta, je aj jeho, takze vie kolko nas vyjde a aj dava peniazky nan... podla mna je to aj chyba komunikacie, nie len pytat (to by aj mne bolo neprijemne), ale prebrat vydavky a zodpovednost za ne...
mm sam uz ked sme boli zasnubeni mi opakoval ze su to nase peniaze, to ja som musela menit postoj moje\tvoje

sharlotta
26. apr 2015

@maslenka47 Preco by nemohla ist na manikuru a ku kadernicke? Z rodicaku jej na to isto nezvysi.

Inak, baby, bez urazky, ale tomuto ja nerozumiem. Normalne naval kartu a hotovo. Jakepak copak? Ak ste na MD a RD, manzel ma podla zakona voci vam vyzivovaciu povinnost. Ak by ste sa rozviedli, neplatil by len alimenty, ale aj vam. Podla zakona vam a svojmu dietatu musi zabezpecit rovnaky zivotny standard, ako ma sam. To, ze vam nedava peniaze je trestne a vola sa to ekonomicke tyranie. Mate bezpodielove vlastnictvo a tu plati, ze akykolvek majetok je spolocny. Ak by to chlapec velmi rychlo nepochopil, zacala by som sa starat len o seba a dieta - nevarim, neperiem, nezehlim, neumyjem po nom riad, neodlozim za nim, usteliem len svoju cast postele. Ak su jeho peniaze jeho, tak ja som doma preto, aby som sa starala o dieta, nie o neho.

kiristinka1
26. apr 2015

ked to čítam..ja s mm problém nemám,ked som robila,tak sa nijak nikto nepýtal,kto co platí,co bolo treba sa zaplatilo..ako som ostala na rizikovom,tak manžel automaticky platil vsetko,ja som si k rodičaku privyrobila okolo 200eur..teraz rodičak nemám idem znova na rizikové takze mam len tých 200eur..ale to mi chodí na účet,a vždy odkladam na nejakú vec teraz trebárs na stromčeky do záhrady.uz idem na kočík odkladať..takze manžel vsetko platí a ja potom prispejem nejakou vačšou vecou sem tam..

ukulela
26. apr 2015

@bellaregaca vsak mu daj k zoznamu na nakup ak seky, nech vyplati. alebo chod na nakup s nim a rovno v tescu nakup aj veci malemu. skratka prenes na neho naklady.
a na otazku- my mame okrem vlastnych aj jeden spolocny ucet,tam mi posiela € na domacnost.

simculllka
26. apr 2015

Kym som chodila do prace a poberala matersku, tak sme spolocne odkladali do nasej pokladnicky peniaze, teraz, ked uz mam len rodicak, tak muz tam stale odklada a pri tom mi da este peniaze, ktore spojim s mojim rodicakom a z toho kupujem klasicke veci do domacnosti ako potraviny, drogeriu, malej sem tam nejake oblecko, plienky atd..ak kupujeme nieco vacsie, berieme peniaze z pokladnicky. Ak ti muz nechce davat peniaze, idealne by bolo, ak by si ho mesiac nechala nakupovat sameho vsetko, co potrebujes, len by si mu to dala na listok vratane tych potravin, plienok atd..Potom by videl, co vsetko kolko stoji a ze zit z rodicaku je doslova nemozne..

emilia25
26. apr 2015

U nás su tiez vsetky peniaze spolocne aj ked akože muz má dva účty ja jeden ale na kazdy máme pristup obaja.do obchodu vecsinou chodi muz bud pred prácou alebo po nej.ja si tak isto ked potrebujem vyberiem šeky chodim platiť ja.aj ked sme neboli manželia mi vzdy dával celú výplatu do ruky a malá som to proste na starosti dokonca aj vtedy ked má skoro rok zivil co som bola bez prace a nikdy mi nic nevykricsl a to sme boli spolu pár mesiacov.ked sme spolu chodili vzdy k nám prisiel s plnou kspsou nákupu.podľa mňa to musi byt v chlapovi u nás to bolo sutomsticke neriešili sme to proste sme takto robili hned od začiatku nasho vzťahu.

petkaa28
26. apr 2015

Tejto teme nerozumiem... Pre mna (nastastie aj pre mm) je automaticke, ze sme manzelia a vsetky peniaze au nase spolocne. A bodka.. To kolko na ucet dava on alebo ja neriesieme..poplatime ucty a zo zvysku zijeme, ak si niekto z nas chce nieco kupit, tak mrkneme na stav uctu a podla toho ideme. Ale nikdy nie, ze ty si si svoje minula a mas smolu. Za toto by som normalne facku vedela dat!! A ak ma tvoj problem okii, sprav mu fakturu za varenie, upratovanie, pranie, zehlenie a starostlivost o dieta. A uvidime ci si on potom nebude pytat od teba!!

cusmonik
26. apr 2015

no najprv by som sa snim poriadne porozpravala s papierom a kalkulackou kolko dostavas a ake vydavky ztoho platis a vysvetlila mu ze ak ti nemieni aj tak prispievat tak budes bohuzial musiet nastupit opat do prace aby ti vychadzali financie a on nech si plati teda opatrovatelku alebo neh si skusi ist potom na rodicak on a vyzit ztoho tak ako to robis ty...myslim ze potom by pochopil uz dost rychlo a natrvalo by prestal mat reci

veronikax
26. apr 2015

Ahoj 🙂 aj my mame spolocny ucet 🙂 A z neho sa plati vsetko 🙂 aj strava... aj poplatky... aj oblecenie... vylety :D Vsetko ide zo spolocneho 🙂 Uz ked sme spolu chodili ... tak sme nedelili peniazky na moje a tvoje ... Nejako to islo uz od zaciatku takto .. co sme spolu 🙂 Z tvojich penazi platis aj jeho ucty??

mircalla
26. apr 2015

@bellaregaca Nie som vydata, ale priatel mi tiez nedaval ziadne peniaze...stravyu plati kto?

kengurica
26. apr 2015

... "Ako to robite, aby vam manzel daval peniaze navyse pocas rodicovskej dovolenky? "
...no v prvom rade tak, ze si nezoberieme kretena (sorry za vyraz)...Muz , ktory nechape, ze vynosit, porodit, odkojit a starat sa o dieta nie je "nic nerobenie"... Aj rodicovsky prispevok je len "prispevok", to znamena, ze prispieva do rodinneho rozpoctu, ale nenahradza ho. Prispieva k tomu, co donesie manzel, a neda sa chapat ako plnohodnotny prijem.....No ak toto chlap nechape, tak kretenom podla mna jednoducho je.... Ako som tu uz v podobnom prispevku pisala, manzelia maju zdielat rovnaku zivotnu uroven. Nie ze manzel zaraba 2000, vraza to do konickov, handriciek a pod. a manzelka nakupuje to najlacnejsie co sa da, aby vyzila z rodicaku.....
Vdaka Bohu mam takeho, ktory to chape.

tatiana1985
26. apr 2015

ako to robime? no nijako, manzel mi posiela 90percent vyplaty a o vsetky ucty,seky,nakupy,oblecenie sa staram ja...paani to fakt existuje taky co neda zene nic? 😨 😨 😨

dugyna
26. apr 2015

ako @kengurica spomenula, sa cudujem ze si este nejake baby tekoho "chlapa" najdu a zoberu a zdielaju s nim jednu domacnost postel...atd...
ako nehnevaj sa aby som sa doprosovala chlapovi o peniaze ked som doma s detmi to je vrchol. tak potom nech ide on na rodicak a ty chodo do prace nech on zije s 200 eur.
U nas je to tak, ze ked sme spolu zacali byvat, tak boli peniaze spolocne, ziadne moje ci tvoje..vtedy bol manzel este oj priatel a povedal ze kedze zdielame jednu domacnost atd..financie su spolocne bez ohladu na to kto kolko zaraba...a tak to stalo dodnes a stane navzdy...
proste raz mame spolocny byt, domcanost , postel, deti...kuchynu ci chladnicku...auto..tak proste aj peniaze su spolocne..
ucty mame sice dva ale obaja mame pristu aj kartu k druhemu uctu.
nedelime peniaze na moje a tvoje a urcite sa nemusi chlapovi doprosovat ze potrebujem peniaze..vieme co treba poplatit co je strava, hypo, kruzky...a potom su veci navyse..ak niekto potrebuje tenisky ci ine...

mozno to pide blbo ale v posteli mu nevadi ze spite spolu ze je spolocna sak? a nevadi mu ze plnis manzelske povinnosti? tak ako on berie ako nadstadart ze si mas prosit peniaze..tak potom aj n nech berie ako nadstandart ze ty si doma s vasim spolocnym dietatom a je to tvoja praca..a nech berie potom aj ako nadstadart ze ma oprate, navarene, upratane a ze si plnis svoje manzelske povinnosti a nech ti teda za to dava vyplatu!

mamulienka30
26. apr 2015

No moje nervy to mate krasny vztah, slovo my asi vela neznamena :( Neviem, ci ste tuto temu zatial ignorovali a ty si sa snazila byt "silna" a ze ty to zvladnes aj s tych penazi, co mas, ale tadeto cesta nevedie, musite si sadnut a prebrat to, kazdomesacne vydavky spisat a kto bude co platit zoskrtat, ked sa uz neviete dohodnut na jednom ucte.

simca06022011
26. apr 2015

My nemame spolocne ucty... kazdy fungujeme osve. Ked som mala vusoke vydavky tak som si proste od neho peniaze zobrala a bola 🙂 Neprotestoval a ked ano vymenovqla som mu co muli pravidelne odchadza a xo peichadza na ucet... ked sa tvaril ze no a? Tak som zacala a tym ze teda vyskrtnem z rozpoctu a bolo 🙂

sam2
26. apr 2015

@bellaregaca fuuuha, tak mne nedava hotovost, ale napr.je uplne samozrejme, ze nakupy potravin a drobnosti robi on. Plyn elektrinu hypo auto, vsetko plati on....jedine co si platim z uctov sama je mobil....ale vzdy mi povie, ak by si potrebovala peniaze, povedz...ale ja si popri rodicovskej privyrabam, takze vacsinou nepotrebujem. Ja by som nemohla byt takto zavysla od chlapa. A je pravda, ze automaticky by ti mal "prispievat" Napr.ze zaplati plienky, stravu, ucty 😉
Tu treba vazny rozhovor