Daňové priznanie a veci okolo neho

angua27
13. jan 2012

Ahojte,
čas daňových priznaní sa pomaly, ale isto blíži. začínajú nám tu vznikať otázky ohľadom tejto témy. a tak navrhujem, aby sa otázky, nejasnosti a spol. ohľadom daňových priznaní sústredili do jednej témy.
takže, ak máte čokoľvek, ohľadom daňových priznaní, sem s tým. 😉

prispievatel
2. okt 2021

Síce som napísal do viacerých tém ale pre pochopenie DP je moja nočná mora. Tak to všetko zhrniem sem. Je to povinné takže kto si to nespraví nestačí zaplatiť pokutu ale ajtak to treba urobiť dodatočne. Ja často striedam zamestnania (mesiac tu, mesiac tam) raz dohoda, raz pracovná zmluva, raz úrad práce, a keď príde marec a mám vydokladovať celý predošlý rok tak amen maria. Niektorí zamestnávatelia pošlú to tlačivo, niektorí ho pošlú neskoro, niektorí vôbec. Najčastejšie mám problém s tým že neviem pozbierať papiere na ten dátum ktorý určí zamestnávateľ u ktorého práve vtedy som aby mi to spravili, alebo som v tej dobe nezamestnaný. Čo by ste mi poradili? Vlastne pracovný z dohody aj za to má byť taký papier? Lebo zápočet rokov oni nedávajú. Kto mi vôbec to DP urobí keď práve vtedy nemám zamestnávateľa?

lucya89
2. okt 2021

@prispievatel mozes si spravit danove priznanie sam resp. Najst uctovnika, ktory ti ho spravi. Inak mozes poziadat ktorehokolvek zamestnavatela,od ktoreho mas v tom roku prijmy aby ti spravil rocne zuctovanie. Musi to vsak byt do 15.2.

prispievatel
2. okt 2021

Ano 15.2.! To bol ten šibeničný termín, už si spomínam (díky za pripomenutie) lebo si pamätám že som ešte ani nemal doma potvrdenia od predošlých zamestnávateľov, a už bolo okolo 20.2. a odmietli mi spraviť lebo že do 15.2. bol termín a ešte otec sa čudoval že jak je to možné veď daňové priznania sa robia nejako do konca marca až. A už ani neviem ako som to vyriešil. Aj vtedy som bol taký nervózny z toho že som si povedal že radšej zaplatím pokutu lebo neboli papiere, nedodali, sľubovali že pošlú no neposlali, si pamätám že jedno potvrdenie mi došlo v polovici marca. Strašné stresy sú okolo toho. Mohli by to robiť úrady ako pri odvodoch že aby som sa ja nemusel o to starať. Nedá sa to nejako tak spraviť aby som s tým nemal každý rok starosti a nervy?

lucya89
3. okt 2021

@prispievatel V prípade, že zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie iného zamestnávateľa a požiada o vystavenie potvrdenia bývalého zamestnávateľa najneskôr do 5. februára 2022, bývalý zamestnávateľ je povinný vystaviť a doručiť bývalému zamestnancovi doklad - Potvrdenie v termíne do 10. februára .
Cize treba si to strazit, povinnost je na tebe.

lucya89
3. okt 2021

@prispievatel inak ak ich nepoziadas maju povinnost vystavit potvrdenie az do 10.marca...

prispievatel
3. okt 2021

A to už je neskoro keďže aktuálny zamestnávateľ to chce do 15.2. ale keďže som mal viacerých zamestnávateľov v tomto roku tak nemôžem to už teraz začať zháňať?

A ešte otázka. Ten papier vystavuje aj zamestnávateľ u ktorého som bol iba na dohodu? Za pobyt na úrade práce kde som mal podporu v nemzamestnanosti to obdobie kto vystaví potvrdenie? A tie dni keď som bol dobrovoľne nezamestnaný sa neráta že?

Tak aby ste ľahšie poradili napíše vám priebeh roku 2021 a poviete mi čo budem potrebovať pri DP. Takže mal som zatiaľ dve zamestnania na pracovnú zmluvu (tam je to jasné od oboch potrebujem tlačivo), jedno na dohodu (tam čo?), jeden pobyt na úrade práce s podporou (tam čo?), a asi mi hrozí ďalší pobyt na podpore a možno do konca roka ešte nejaký pracovný pomer. Tak čo všetko budem potrebovať?

lucya89
3. okt 2021

@prispievatel pracovny pomer,dohoda-potvrdenie,nezamestnanost -urad prace nedokladujes.. nie je potrebne...
Teraz ti tie potvrdenia este nevystavia.

prispievatel
3. okt 2021

Ďakujem Lucia a kedy ich môžu najskôr vystaviť? Bol by som pokojnejší keby som tie papiere mal a viem že nebudú stresy zháňať to pár dní pred 15.2. keď to bude ten XY zamestnávateľ pýtať.

lucya89
3. okt 2021

@prispievatel az v novom roku

seffka
1. dec 2021

Dobrý deň, môžem poprosiť o radu? Som SZČO prvý rok a živnosť som si založila vo marci 2021. Musela som živnosť na 2 mesiace prerušiť. Pred založením živnosti som poberala podporu v nezamestnanosti. Moja otázka znie, ako si počítať výšku dane, ktorú odvediem v marci? Existujú síce kalkulačky, ale tie počítajú celý rok s plnou odpočítateľnou položkou za 12 mes. Ja som reálne podnikala 8,5 mesiaca, odvádzam len zdravotné odvody zatiaľ. Ďakujem pekne za každú odpoveď.

lucya89
1. dec 2021

@seffka Nezdanitelnu cast mas narok na cely rok.. i ked zivnost bola len cast roka..

katesocka
16. feb 2022

Ahojte. Skúsim "obnoviť" túto tému, budem rada, ak mi niekto poradí. Švagrovi skončila zmluva v máji 2021 (na dobu určitú), od apríla 2021 je PN. Robí sa v tomto prípade rovnako daňové priznanie akoby mu zmluva naďalej pokračovala? Čo sa okrem ročného zúčtovania k priznaniu prikladá? Ďakujem.

liliana363
17. feb 2022

@katesocka spraví daňové priznanie, typ A, prílohou bude potvrdenie o príjme zo zamestnania. Má nárok na celú odpočítateľnú položku, tak by mu mal vyjsť preplatok. Na stránke finančnej správy sa to dá veľmi dobre vyplniť- ukazuje prípadne chyby.

tinqua
17. feb 2022

Ahojte, som ochotná pomôcť, poradiť ohľadom DP - všetky typy. Keby niekto potrebuje tak ss.

katesocka
17. feb 2022

@liliana363 tak som to potom dobre spravila, len som si nebola istá, či sa to robí klasicky ako keby mal naďalej zmluvu. Ak som to spravila dobre, tak mu vrátia celý úhrn preddavkov na daň čo zaplatil. Plus som teda nevedela či sa prikladá ešte niečo okrem potvrdenia o príjme. Ďakujem.