Detičky s diagnózou Torticollis

ckicimac
21. nov 2011

ahojte mamicky, mame 4,5mesacne dievcatko s dg. torticollis. cvicime s nou vojtovku poctivo 4krat denne od jej 8tyzdnov. torticollis mame diagnostikovany na lavej strane. cvicenie nam ide dobre, ani pritom velmi neplace, skor by som povedala, ze zriedka. pozitiva cvicenia su evidentne.uz sa nam aj zacala otacat na bok, ale zatial len na jeden a na ten druhy ani velmi nechce a dost sa jeduje, ked ju chcem otocit na bok. ja som ju poctivo motivovala na pravu stranu, kedze ma aj hlavicku trosku zlezanu na lavej strane a tusim, ze som ju trochu velmi premotivovala. otaca sa nam len na pravy bok o lavom ani nechce pocut ani vidiet. hlavne, ze keby sa dalo, tak by uz aj sedela. na kontrolu do rehabilitacneho centra, do ktoreho chodime aj cvicit aj na masaze pojdeme az v polke decembra, do vtedy cvicime.
citala som tu na fore, ze je tu viac deticiek s touto diagnozou a preto sa vas chcem spytat, ako prebieha motoricky vyvoj vasich deticiek s touto diagnozou. kedy sa vam zacali otacat a ci na oba boky, ci to bolo naraz alebo s velkym odstupom, potom otacanie na brusko, chrbatik, sedenie, nastup chodze a pod. uvitam vsetky dobre rady a tipy.

libertine
21. nov 2011

ahoj,nasa ma tiez torticollis,ma 5mes.,cvicime od 2,5mes. a uz uklon hlavicky ani nevidno,ale ta asymetria tela bola kvoli tomu dost vyrazna.cela ta jedna strana akoby zaostavala a trva cca 3tyzdne,kym ta druha strana dobehne tu zdravu stranu.bolo to vidno aj na pretacani,aj napouzivani rucicky,nozicky.ale uz je to tak,ze tu asymtriu vidim lenja,co ju stale mam na ociach,pekne to cvicenie pomaha.

ywetta
22. nov 2011

co tato diagnoza znamena?

ckicimac
autor
22. nov 2011

ywetta, to je skrateny kyvacovy sval. teda ked dietatku pada hlavka na jednu stranu alebo sa stale diva na jednu stranu, stale na tu stranu kde je skrateny ten sval, tak sa tam pozera.
libertine a uz sa tvoja mala aj pretaca? na obe strany a uplne alebo len zatial na bok? je mi jasne, ze pokroky zavisia od stupna, nakolko je ten sval skrateny.....
moja ma tiez uklon a este ho je vidno, aj ked s nou cvicim naozaj poctivo. ale zlepsuje sa to, o tom niet pochyb.

libertine
23. nov 2011

@ckicimac ano, pretaca sa uz na obidve strany, ale na tu horsiu stranu sa vedela otocit asi o 3 tyzdne neskor. aj na brusku ked je, tak na tej horsej strane mala stale rucicku zavretu v pasticke a druhu uz otvorenu, aj to neskor dobehla. kedysi sa na brusku tak prepadavala na jednu stranu, ako bola nestabilna kvoli tomu uklonu hlavicky. potom sa to zrazu zrovnalo, alebo teda skoro zrovnalo a teraz sa uz pekne rozvija a tie asymetrie sa postupne stracaju. cvicime 2 cviky z vojtovky a doma ju davam aj na fitloptu, to sa jej paci a tiez celkom pomaha.

ckicimac
autor
24. nov 2011

libertine, tak to si ma trochu upokojila. moja sa na tu jednu, lepsiu stranu toci uz cca 2tyzdne a na tu horsiu vobec, ale ani nechce. a ked ju chcem prekabatit, ze sa najprv prevalime na bok na tu lepsiu a potom na tu horsiu stranu, no hned ma prekukne, opica jedna mala, napne sa ako struna a dovidenia. ale skor ako na bok sa potom radsej pretoci s malou pomocou uz uplne.
vcera sme boli na rehabilitacii a prave ona bola pokusny kralik pre fyzioterapeuticke skusky.....takze som si vsetko pekne vypocula, aj ked polovica odbornych slov mi nic nevravi. uklon je jasny, ani ramienka nema v rovnobezne a vraj aj panva. tie ramienka vidim aj ja, ale panvu nie, ved to zistili len hmatom. tak som sa pytala aj na to, ze sa neotaca na tu jednu stranu, povedali mi, ze je to kvoli tomu skratenemu svalu a este to nie je uplne rozcvicene, tak preto. no, hned ma to kus upokojilo, takze cvicime nadalej poctivo.
ostatne mamicky kde ste? citala som tu viac pripadov, ked mali vase deticky skrateny sval na krku.......to je ten torticollis....

libertine
24. nov 2011

@ckicimac to aj my sme mali minule s tymi skuskami fyzioterapeutov, tiez ma tam vyvracalo, ze co za diagnozy jej to hovoria 🙂 ale potom ma upokojila ta nasa fyzioterapeutka a stale mi vravi, ze cim budeme poctivejsie cvicit, tym kratisie budeme musiet cvicit. no a moja dcera je tiez taka opica. ja som po cviceni vzdy s nou este precvicila to pretacanie, nech sa jej vstepi ten pohybovy vzorec a ona sa potom vtedy nechcela ani za svet otocit, rozculovala sa. a akonahle som sa tvarila, ze sa na nu nedivam, tak sa sama pretocila 🙂 ale tak snazila som sa ju stimulovat na tu horsiu stranu, trosku jej pomahat, pochvalit, ked sa jej podarilo, najprv sa jej to podarilo obcas, potom skoro vzdy a teraz uz vzdy. ale pozeram na nu posledne dni a sa mi fakt zda, ze uz sa ta asymetria straca, uvidime, za 3 tyzdne je kontrola.

livka299
24. nov 2011

Baby môj syn (má už 5 rokov) sa tiež narodil s tortikolisom. Cvičili sme Vojtovku do jedného roka. Motoricky sa vyvíjal ako ostatné deti, presnjšie vám už nepoviem kedy sa otočil na bok ale začinal chodiť na 10 mesiacov. Keď mal asi tri roky, boli sme na liečení v Tatrách a tam nám rehabilitačná sestrička povedala, že to na ňom ešte vidno, nech s ním zajdem k ortopédovi aby sa nestalo, keď sa vytiahne do výšky, že mu vyjde hrb 😲
Tak som pochodila viacerích ortopédov, výsledok bol, že už je to ok....

Jediné čo vám baby môžem odporúčiť je plávať, plávať a plávať. S malým chodím plávať od 6 mesiacov, dokonca aj teraz chodíme plávať..každý deň hodinku. A fakt, tú hlavičku vôbec nenakláňa...

lenka8259
24. nov 2011

Aj môjmu malému stanovili túto diagnózu, má 3 mesiace. Cvičíme vojtovku týždeň. Kedy by malo byť vidno nejaké pokroky? Zatiaľ nič 😒 hlavičku vytáča doľava ľ.rúčka je ešte v pesti, a keď ho dám na bruško stočí ho to chudaka na chrbát ani nevie ako. Livka môžem sa opýtať na to plávanie, existujú nejaké cviky ktoré sa cvičia v bazéne?alebo ako ho stimulovat? a ešte neviete mi poradiť nejaku fintu ako ho udržať spinakať na pravej strane?ako ho popodkladať, aby sa nestočil ako chce on. špekulujem ale vždy so mnou vybabre. chvilu vydrží a o pol hodinu si už leži po svojom
😨

seminkads
24. nov 2011

Ahoj, mojej diegnostikovali tortikolis uz v porodnici, cvicit vojtovku sme zial zacali az ked mala dva mesiace(slovenska byrokracia) prvykrat sa na brusko otocila ked mala 3 mes aj 3t.spat sa jej velmi nechcelo a na druhu stranu tiez nie-pochopila ze sa na druhu stranu moze dostat tym ze spravi hodiny (na tu druhu stranu sa neotacala vobec,ale teraz to uz vie ) 😀 , nieco take ako valanie sudov odignorovala, prvykrat sa posadila mala 7mes a 1t, v ten isty den sa naucila lozit(medzitym skusala hojdanie na styroch, plazenie sa pomoci ruk dozadu,potom dopredu, hodiny...)aj postavit sa, teraz bude mat 10 mesiacov, chodi okolo nabytku, postavi sa vsade, vylezie po schodoch, lezie ako rychlik, klaka si, v postielke sa chyti vrchnej tyce a skusa vyliezt(nohy ma vo vzduchu)skusa vyliezt na postel(esteze je vysoka 😀 ) dostane sa uz vsade a posledny tyzden sa postavi,pusti a chvilu stoji sama 🙂 dnes sme boli na neurol kontrole a vraj je to jedno zdrave dieta, ktore predbehlo rovesnikov svojimi motorickymi schopnostami a ja uz ani neviem na ktorej strane tortikolis mala. je z nej mala neposednica...

livka299
24. nov 2011

@lenka8259 Lenka, mne kázali dať soľ na ten bok kde sklánal hlavičku a také somariny. Ale ako píšeš, nič nepomohlo iba cvičiť vojtovku.
A k tomu plávaniu, nie plávali sme klasicky na kurze plávania pre bábatka a teraz keď má 5 chodí na riadny plavecký.

@seminkads super, že ste to tak rýchlo dali dokopy, nám to trvalo dosť dlho.

ckicimac
autor
25. nov 2011

lenka, ja som tiez vsetko mozne podkladala. moja este donedavna spavala s knihami za hlavou, tak sme sa s manzelom smiali, ze aka bude mudra 🙂 . tie knihy celkom v poho. mne doktorka poradila, aby som jej tam dala detsku kefu na vlasy, ze ked ju tu trosku pichne, tak sa jej to nebude pacit a otoci si hlavu. po pravde som to nerobila, lebo som nevedela, ze asi ako by som ta tam tu kefku dala, aby to malo efekt, tak som radsej dala knihy, ale aj tak som ju v kuse kontrolovala a pretacala, aj v noci. viac som nespala a sledovala dieta nez spala. no a cez den motivacia hrackami, na tu druhu stranu. lenka, a na vysledky musis cakat, myslim, ze tento handycap sa za den neodstrani, ale ako aj baby pisu, urobi sa to, len to chce cas. trpezlivost a okrem toho vysledky zavisia aj od toho, nakolko zavazny je ten torticollis.
libertine, ja ju tiez v kuse po cviceni pretacam, presne ako pises ty, ale zatial sa jej ziadny pretacaci vzorec nevstepil ☹ , tak hadam to casom pride. este si pisala o fitlopte. mam aj ja doma, tak mi prosim napis, ze ako si tam s nou cvicila, skusila by som tiez.
livka, o plavani som uz tiez pocula, ze to pomaha, len zial pri dalsich dvoch malych detoch bez pomoci starych mam si to skutocne neviem predstavit ☹ . aj ked som nad tym uvazovala......
seminkads, uprimna sa tesim, ze ste to tak rychlo a v poho zvladli.
a este chcem dodat, ze ortopedka mi povedala, ze ked vydrzim poctivo cvicit rok, potom to uz bude ok, tak dufam, do roka uz len necelych 7mesiacov 😉

renatka100
25. nov 2011

Aj my mame diagnostikovany tortikolis. Malá má hlávku ako aj celé telo trosku posunuté. Od 2 týždňov sme cvičili vojtovku, každý deň 3 x a po 3 mesiacoch každý deň aj 6 x ale nie až také "agresívne" cviky. Cvičili sme do 6 mesiacov. Hlavičkou hýbe na obe strany rovnako a je strašne šikovná. Je neuveriteľné, čo tie cviky ako aj správna rehabilitácia a špeciálne "grify", ktoré iné mamy nepoznajú, dokážu s dieťaťom urobiť. Teraz (10 mesiacov) už takmer sama chodí, je šikovná a veľmi obratná. Za všetko ďakujeme našej Ľube a Mudr. Klenkovej z Rehamoon.

ckicimac
autor
25. nov 2011

@renatka100 tak to je super, tesim sa s tebou. presne tieto riadky a podobne ma presviedcaju, ze cvicit ma zmysel a aj vidim vysledky, len samozrejme clovek chce vidiet vysledok hned. tiez som netrpezliva, ale ucim sa.....trpezlivosti samozrejme 🙂
a co su to menej "agresivne" cviky ? ty si co cvicila s dcerkou? my cvicime vojtovku a nezda sa mi to byt az take agresivne....
takze cvicit, cvicit a cvicit

blavacka
25. nov 2011

@ckicimac ahoj mojej malej tiez diagnostikovali porodny torticolis, od 1 mesiaca sme mesiac cvicili vojtovku a podla mna uplne zbytocne, lebo ako nahle mala 3 mesiace a zacali ju zaujimat vecit, tak zacala sama otacat hlavicku na obidve strany a teraz mame 8 mesiacov, sedime, lozime a uz aj stojime s drzanim...
Je pravda, ze som jej davala vedla hlavicky zrolovanu plienocku, aby spinkala na tej druhej strane a dost som ju polohovala na tu dobru stranu a preslo to samo... Takze drzim palceky 🙂

mirozvolen
26. nov 2011

cavte, my sme v zahranici ale este sme neboli u doktora,ale vyzera to tak,ze aj nasa ma torticolis, neviete o nejakej stranke kde sa daju na to pozriet cviky?dikes

ckicimac
autor
26. nov 2011

@mirozvolen tu je par, naozaj par linkov
http://www.orthoseek.com/articles/ifs-left.html
http://www.torticolliskids.org/helpful.htm

na tom prvom odkaze su tie cvicenia aj na druhu stranu 🙂

@blavacka dakujeme za povzbudenie. torticollis mame tiez od narodenia, mala bola zle ulozena v maternici alebo sa jej nechcelo hybat, neviem, ale urcili nam ho hned. polohovanie nepomohlo, takze pekne rehabilitujeme. hlavicku uz pekne otaca aj na chrbatiku aj na brusku, len to pretacanie este neprislo a proste to este nie je ono. ale urcite bude, ved robim vsetko pre to.

lenka8259
27. nov 2011

@ckicimac ahoj ďakujem tie knihy skusi lebo zatial iba pretačam každu hodinu sme hore. potom o tretej už odpadnem a spi si krasne ako chce 🙂 Dufam že aj nam sa tak bude dariť ako tu ostatné baby píšu a do roka budeme fit. juchuuu

ckicimac
autor
27. nov 2011

@lenka8259 lenka, ale musia to byt riadne hrube knihy a mozno to nebude uplne 100%, mne sa aj tak chvilu otacala, ale zvykla si potom, a okrem toho, sem-tam musi byt aj na tu "zlu" stranu. odporucaju este kilo soli. to vraj tiez nevladzu otocit, ale ja som to neskusala. a netreba zabudat na to, ze sa musi polohovat vzdy na obe strany, to mi vravela rehabilitacna. ja som to tak sice nerobila, len moja ma aj zlezanu hlavu, ale potom si tak zvykla na tu druhu stranu, ze nechcela zas na tu zlu, tak som sa trochu vylakala a teraz uz polohujem na obe strany. kde ma hlavu jeden den, tam ma nohy druhy den 🙂 , ale to ako cez den. noc uz tak velmi neriesim a hlavne ju davam vela na brucho. a este som citala, ze je dobre tie deti nosit ako zemiaky. ako ked robis lietadielko, len ju mas na boku, teda vedla boku a jednou rukou ju drzis, ruku si tak ohnes pod nu ale z boku. neviem to dost dobre opisat, hadam pochopis, to je tiez ako keby bola na bruchu. a uz sa jej aj hlavka celkom gulati, ale na 100% to asi nebude.
ja tiez dufam ako ty pises, ze sa to urobi, ked aj ostatnym to cvicenie pomohlo. nic ine ako dufat nam neostava

lenka8259
27. nov 2011

@ckicimac moj chce spat stale len na chrbte, strašne plače len čo ho dam na bok.teraz ho už necham tak, lebo niet s nim rady a je vela hodin ale zajtra cez den ma smolu. poskusam sol aj uteraky vsetko, musi si nejako zvyknuť. po tyždni cvičenia mi začal použivať aj druhu ruku :D konecne ju nama v pasť. ten mech zemiakov som pochopila ale to skusim možno za mesiac lebo na tri mesiace sa mi zda skoro. či nie?
aj nam sa zležala hlavička,ale nie vela. neboj synovec mal zležanu uplne, dnes ma 2 roky a spravilo sa to, je fešak. a ty maš dievčatko, vlasky jej zakryjú.držte sa a pekne cvičme v rytme 😀

phillippa
28. nov 2011

ahojte maminy aj moj chlapcek ma torticollis. Ked mal 2 tyzdne absolvovali sme ockovanie proti tbc, ked sme dosli domov a maly mi vytocil hlavku na lavu stranu objavila sa mu na krku hrca ako hrom.Najprv som si myslela ze je to uzlina, lenze tie su pohyblive a toto bolo pevne na povrchu. Pediatricka ma vystrasila na smrt lebo vraj ani netusi co to je. Skoncili sme na detskom v nemocnici kde mu diagnostikovali torticollis. Primar na ortopedii nam povedal aby sme to nechali 😠 ze treba cakat. O mesiac neskor sme museli na vysetrenie k neurologovi pretoze maly to mal nariadene v prepustacej sprave z nemocnice. Neurolog doporucil rehabilitovat tak teraz cvicime uz 2 tyzden. Nase cvicenie je vlastne stlacanie dvoch bodov - hrote panvy a pod prsnou bradavkou medzi rebierkami stale opacne strany sa naraz tlacia. Maminy co to cvicia vedia o com rozpravam. Zatial velmi nevidno ci to pomaha viem ze je to velmi kratko.Maly ani na brusku nedviha hlavicku ked tak len velmi kratko na par milimetrov a to ma uz 11 tyzdnov. Ked je na brusku a chce si polezat neviem mu dat hlavku na tu stranu kde mal hematom, aj ked sa nam uz vstrebal. Na druhu stranu sa vytaca krasne. Ak ked lezi na chrbatiku vidno ze pliecko kde bol hematom ma vyssie ako opacne. Ako dlho travlo kym ste zbadali prve vysledky a pri cviceni ste stlacali aj ine body ci len to co som popisala vyssie dakujem

phillippa
28. nov 2011

@ckicimac a prosim ta kolko mesiacov ma mala a kedy ti zacala dvihat hlavicku na brusku?

libertine
28. nov 2011

@ckicimac na tej lopte cvicime iba tak klasickz, ze ja tam ba brusku a ja loptu hupem do stran, plus mala nechcela nejak pouzivat rucicku na tej zlej strane, ked bola na brusku, tak ked bola na lopte, podavala som jej hracky, aby ich uchopovala tou lavou rucickou a tam sa naucila ju oekne pouzivat, teraz uz nema preferenciu ruky pouziva obe rovnako.

@phillippa nasa pred cvicenim nevedela byt na brusku, neznasala to, prepadavala sa, nevedela dvihnut hlavu, ale asi po tyzdni cvicenia jej to uz zaclo ist. uklon hlavy sa zacal narovnavat asi po 5 tyzdnoch cvicenia.

ckicimac
autor
28. nov 2011

@lenka8259 na brusko nikdy nie je skoro. takze v pohode skusaj. urcite sa bude jedovat a plakat, ale nevadi, aspon chvilku nech vydrzi a treba mu ukazovat hracky, nech ma motivaciu chlapec 🙂 . inak myslim, ze nosit na bruchu je menej namahave ako na nom lezat. skus, za skusku nic nedas. ja som deti otacala na brusko v podstate skoro hned, teda tak od cca 1,5mesiacov ale len na chvilu a stale dlhsie. pri malej je to ale jednoduchsie, ma ju kto zabavat, chlapci maju povinnost jej ukazovat hracky a s autickom jej chodit pred ocami z lava do prava a z prava do lava 😀 ,a kedze ju to zaujima, co to tam beha, tak dviha a otaca sa a este aj pes sa pred nou produciruje, to je dalsia motivatorka 😀 .ja viem, ze je to dievca a vlasy to "zakryju" ale po pravde mna to velmi neuspokojuje, ale uz som si to odrevala, zmierila sa s tym a davam ju vela vela na brucho a nosim ako vrece, takze vidim posun.

@phillippa ved to je diagnoza ako z ucebnice a doktorka nevedela co to je? no hroza!!!! no ten primar na ortopedii je teda tiez expert, vraj nechat a to ti nepovedal ani tolko aby si ho polohovala? hroza!!!!! podla toho co pises, tak je to proste uplne jasne......teraz uz dokonca aj mne 🙂 . inak na riesenie torticollisu je viac teorii, niekde to neriesia vobec, teda myslim v inych krajinach a cakaju do dvoch rokov, ci sa to nespravi samo. niekde sa preferuje cvicenie co od najutlejsieho veku. mne rehabilitacna vravela, ze u nas sa ma za to, ze cim skor, tym lepsie. co sa vysledkov tyka, zavisi od toho nakolko zavazny je ten torticollis. ja som najprv vysledky nevidela, lebo sme cvicili od 2mesiacov, ale potom prislo to prve ockovanie (myslim po tbc) a nesmeli sme cvicit 5dni, no tak vtedy som videla ten rozdiel medzi cvicenim a necvicenim. phillippa, len trpezlivost a cvicit, cvicit a cvicit. toto zial nie je na pockanie, treba vytrvat, vacsinou vraj do roka sa to spravi, niekde som citala, ze aj za 2-6mesiacov. co sa cvicenia tyka, tak cvicime presne to co ty, teda tvoj synator, je to take stlacanie bodov, presne tie dva cviky.

@libertine dik sa radu, tu fitloptu skusim. inak co je zaujimave, co pises o pouzivani ruk, tak mi to mame take cudne, aspon mne sa to zda. moja ma torticollis na lavej strane a v lahu na brusku pouziva skor tu lavu, s tou sa uz aj nacahuje aj do stran a na pravej sa len opiera a bezmala vobec nepouziva. dokonca tu lavu na bruchu aj dvihne. a ked je na bruchu, tak na lavo sa tocit vobec nechce. trochu sa to sice zlepsilo, lebo uz je viem aspon otocit, ale sama este nie. lebo doteraz som ju ani otocit na bok nevedela, tak strasne protestovala. napla sa ako strunka a bodka. ty to mas libertine ako vidim vsetko pekne odpozorovane. ten uklon sa aj u nas zlepsil, ale ze kedy, to by som nevedela urcit, ale na tych skuskach vraveli, ze mierny, takze sa to zlepsilo a zlezaninu ani nespominali, tak hadam to vidim hlavne uz len ja.

ckicimac
autor
28. nov 2011

som sa pomylila, ked je chrbte, tak sa na lavo tocit vobec nechce 😉

phillippa
30. nov 2011

@ckicimac co ja som prezila kym zistili co to je neprajem nikomu. Na rehabilitaciu nas poslal az neurolog. Inac nam s manzelom povedal ze aby sme to ani za svet nedali liecit botulotoxinom ze sa mozeme stretnut aj s takym odbornikom co nam to navrhne. Vraj by ten sval hned povolil ale mohlo by to ublizit CNS babatka tak len cvicit mame. Nikto mi nepovedal polohovat ale to mi doslo aj samej, kedze maly otaca hlavicku ked nespinka na tu zdravu stranu, na tu opacnu ho polohujem pri spani, vlastne ho davam len na bok a hlavicka mu gravitaciou sa taha na bok kde treba. Teraz ho celkom zaujima kolotoc v postielke tak som ho upevnila na stranu kde chcem aby sa otacal. Na brusku je ale vybabrany lebo miesto toho aby dvihal hlavicku ju vytoci na zdravu stranu a lebedi si potvorka mala 🙂

ckicimac
autor
30. nov 2011

@phillippa no tak to ti verim, muselo to byt hrozne. ja som rada, ze nam to tak skoro stanovili. my sme isli na rehabilitaciu kvoli postaveniu noziciek a vyliezla z toho tato diagnoza, ale aspon vcas. o liecbe botulotoxinom som este nepocula, len o rehabilitacii a pripadnom "samovolnom" zlepseni ci operacii vo velmi kritickych pripadoch. na tom brusku s nim musis vybabrat, skus ho nosit tvarou dole na ruke a tak, aby musel hlavu vytacat do tej zlej strany, resp. si pozri vyssie tie odkazy, tam je nakresleny este iny typ nosenia, len si dobre pozri, lebo su tam obe strany, ale link je tusim nalavo. ale treba ho vzdy polohovat na obe strany, tak mi vravela rehabilitacna. inak ta moja sa trochu zlepsuje, nieze by sa chcela tocit na tu ulezanu stranu, to nie, ale na brusku je stale silnejsia a uz sa zacina nacahovat aj pravou rukou, doteraz len lavu pouzivala a zda sa mi, ze uz tu hlavu na tu zlezanu stranu tak velmi nevytaca, skor zacina otacat na bok, tak hadam pride uz pomaly aj to otocenie na bok.

phillippa
6. dec 2011

@ckicimac chyta ma depresia, cvicime 4x denne uz mesiac a maly je na brusku cim dalej tym horsi najprv nedvihal hlavicku ale aspon ju mal rovno a bol nosom zaboreny do podlozky, teraz ju vytoci na zdravu stranu a rucku spusti k boku a lezi len. ked mu chcem hlavicku jemne vyrovnat, nie nasilim tak tlaci oproti mojej ruke a ani za svet ju nechce vyrovnat. aj ked ho chytim za rucky a jemne taham s sebe z polohy v lahu hlavicka mu len ovisne nabok a vobec sa ju nesnazi drzat. Ked vidim tie 1 mesacne jak dvihaju hlavy a my mame za tyzden 3 mesiace a toto chce sa mi plakat. na chrbatiku pekne pouziva obe rucicky, nacahuje sa za hrackami, pusinka sa mu nezavrie vsetko ho zaujima len ta hlavka nie a nie sa drzat hore ☹

lucila83
6. dec 2011

@ckicimac , @phillippa - ahoj. Moj maly mal tortikolis. Diagnostikovala mu to neurologicka na podnet pediatricky v jeho 3mesiacoch, kedze bol cely orientovany na lavu stranu, nedal si ani nasilu hlavicku otocit. Zacali sme chodit na reabilitacie 2x do tyzdna plus cvicenie doma 3x denne, ale musim priznat, kedze mame dvojcata, nie vzdy sa mi podarilo cvicit s nim. Napriek tomu nasledovali velke pokroky, vojtovku sme cvicili do 8 mesiacov, potom do roka sme cvicili uz len na fit lopte, co bolo ovela prijemnejsie 😉 .
Ale maly mi napredoval celkom v pohode oproti zdravym detom, pretacal sa cca v 7mesiaci, v 8 - 9 mesiacoch sa plazil a stvronozkoval a ako 10mesacny zacal sam sediet. Chodit zacal ako rocny. 🙂
Jediny problem, ktory nam ostal je zlezana hlavicka do jednej strany, bohuzial, to sa nam uz nepodarilo odstranit a je to vidiet 😒 . A este to, ze maly bude zrejme lavak, uprednostnuje lavu rucicku pri papani, hrani, kresleni...
Uf, som sa rozpisala, ale este si sama pamatam, ake som mala v tom case obavy. Drzim palce, bude to urcite dobre 🙂

phillippa
9. dec 2011

JUUUJ ako sa tesim az placem moje srdiecko dnes zdvihlo hlavicku n brusku, sice len na velmi kratku chvilku ale sa mu to podarilo :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD predsa sa len to nase kazdodenne trapenie ktore sa mu paci stale menej a menej vyplaca. V utorok mame kontrolu na rehabilitacii v kosiciach tak snad sa mu to dovtedy este parkrat podari aby nam nepridali dalsie cviky.

zuzi118
9. dec 2011

Mojej dcere bol tiez diagnostikovany tortikolis. Kazali nam cvicit Vojtovku, na rehabilitaciu sme sa dostali v 4m. Po prvej rehabilitacii, ktoru mala prevrieskala a ja som spotena odchadzala s tym, ze netusim ako to s nou mam vlastne cvicit, kedze som samostatne nevedela ani raz spravne zopakovat cvik - no napriek tomu mi bolo oznamene, ze s nou mam intenzivne cvicit, som si povedala, ze tudy cesta nevede. Mala som odporucanie na sukr. rehabilitacnu lekarku.. ta nam povedala, ze u nej ide vyslovene o dosledok zlej polohy v brusku (mala je z dvojiciek) a povedala, ze Vojtovku cvicit netreba. Nasadila nam cviky, ktore ona sama nazvala "soft" vojtovka. Zdiagnotikovala aj druhu dvojicku, ktora zas mala hypertonus. S oboma babami sme cvicili niekolko mesiacov, kym cca v 6 nezacali 4nozkovat. Potom uz zdrhali a nic sa cvicit nedalo. Teraz necvicime, kontrola bude v roku. Obe 4nozkuju, stavaju sa, chodia popri nabytku. Nesedia, ale klacia. Ta, ktorej bol diagnostikovany tortikolis si pred dvomi dnami zacala sadat stylom jedna noha v pred a druha pokrcena. Ja sem pisem hlavne preto, ze keby som nesla k tej sukromnej doktorke, tak uplne zbytocne trapim malu aj seba. Pri tomto cviceni baby vobec neplakali, ani nevedeli, ze s nimi cvicim.

Este dodam, ze dcerka mala od narodenia uplne zlezanu hlavicku, proste jednu cast mala sikmu (to ako bola v brusku zakliesnena) a dnes sa jej krasne zagulatila a naozaj sa musi clovek sustredit, aby videl ze na jednej strane je trosku asymetricka.