Febrilné kŕče

dzein25
26. okt 2012

Mamičky, ktoré máte dočinenia s febrilnými kŕčami........chcem sa spýtať, či každý febrilný kŕč je iný.....minulý víkend sme prekonali druhý krá FK a bol iný ako ten prvý 😢 Strašne sme sa s manželom vyľakali.....nastal náhle v noci pri teplote 38,2 C a pred spaním žiadna teplota......Nechceme sa už báť.....veriť, že sa to do piateho roku vytratí???

xlucia
26. okt 2012

@dzein25 skusenost mam. netreba sa bat, nie je to nebezpecne, len to hrozne vyzera. u nas to vyzeralo viac menej rovnako, ale nie vzdy rovnakej intenzity, ak myslis na toto. FB sa vytracaju velmi vyrazne uz po tretom roku zivota dietata. potom je to uz fakt rarita. hlavne sa upokoj. je jesen, dieta dostane virozu, hned moze stupnut aj teplota. dieta ma obrovsku schopnost regeneracie.
kolko ma tvoje dieta rokov?

cairka
27. okt 2012

@xlucia , na to pozor, nám febrilný kŕč mimochodom sám o sebe ťažký a trvajúci dlhých 12 minút - naštartoval ťažký epileptický záchvat ( pričom podotýkym, že záchranka došla už keď končil febrilný, lekárka skonštatovala, že kŕč ustupuje, dieťa sa prebralo, pozrelo na sanitára, ktorý ju mal na rukách (niesol ju do sanitky) a upadlo na vyše hodiny do hlbokého bezvedomia a kŕču). Dovtedy sa nám o epi ani v nočných morách nesnívalo, takže by som nenazývala febrilné kŕče nie nebezpečnou záležitosťou. Samozrejme nie každý FK skončí epilepsiou, ale som veľmi opatrná v hodnotení závažnosti FK.
@dzein25 , pýtajte si opakované EEG, aspoň 2x, aj ak prvé bude v poriadku. Teraz po druhom kŕči, FK majú veľa podôb, rovnako ako je veľa podôb epileptických záchvatov. Báť sa budete už stále pri náznaku choroby, tomu nezabrániš... pokiaľ bude EEG v poriadku, tak je takmer isté, že behom pár rokov FK ustanú 😉

bubo1104
27. okt 2012

môj syn bohužiaľ tiež prekonal febrilné krče 3 x a zakaždým sme boli v nemocnici hospitalizovaný a vždy sme volali záchranku . Aj môjmu nastali krče už pri 38 C . Bola som pri ňom a 1 krát som nevedele , čo mám robiť , ono aj tá osveta na toto zaostáva . Druhý krát som mu už aplikovala sama rektálne Diazepán . Nastali vyšetrenia , hlavne EEG hlavičky , ušno - nosno - krčné , kardio , neurológia , urológia , nefrológia , očné , chirurgia - no proste všetkých lekárou okrem ženskej a aj tak nám nevedeli povedať kde je príčina . A ani s tým 5 rokom života pri deťoch to už tiež neplatí , už sa to predlžilo na 6-7 rokov . Teraz som bola na kontróle u neurológa a podľa EU - sa vek sledovania u detičiek ktoré mali alebo mávajú febrilné krče predlžuje , takže ani ja nie som s toho nadšená . Ja sa tiež bojím a večer ho kontrolujem aj 3 x za noc . Pred spaním mu meriam teplotu a keď môžem a odsledujem , že sa mu zvyšuje teplota , hneď mu nasadím na 3 dni Diazepán tabletkový , sirup Panadol a v pohotovosti pri posteli mám Diazepán čípok rektálne ( konečník ) . Vety typu , že to nie je nebezpečné milujem , je to nebezpečné a veľmi , môže sa stať hocičo . CHodím do nemocníc a dosť často a viem o čom píšem . Ver mi , že Ťa nechcem strašiť , ale Vy ste rodičia a Vy sa musíte snažiť ako viete , aby ste tomu predišli ak sa dá . Je to ťažké , treba len dúfať , že sa to nezopakuje a všetko rýchlo prejde - držím palce ! Ak chceš môžeš mi napísať na IP - Jarmila

dzein25
autor
29. okt 2012

xlucia dva roky má

dzein25
autor
29. okt 2012

cairka po tomto kŕči sme absolvovali EEG a s doktorkou sme sa dohodli, že o 3 mesiace prídeme na kontrolné EEG. Modlím sa, aby nám to neprerástlo do epilepsie. ....

sakura77
29. okt 2012

@dzein25 no ostava ti len verit ze to ostane pri febrilnych "len"--nam dvoje febrilne krce vyvoli treti uz epilepticky zachvat....treba predchadzat zvyseniu teploty,to ta iste poucili,my napr musime davat uz od 37,4 lieky..aj ked ej to niekedy tazkeodsledovat,hlavne v spanku, napr ako sa nam stalo prvykrat,tiez isla spat a nic jej nebolo a zrazu..samozrejme my sme len to percento nejake komu sa to skomplikovalo a dufam ze vas pripad to nebude.. my na testoch a vysetreniach tiez nic nemame ...aj na eeg chodime pravidelne,vseto ok...a vidis...ja tiez len pevne verim ze z toho "vyrastie"....
a aky bol ten druhy,ak sa mozem spytat,ked si pisala ze yvzeral uz inak...?aj bezvedomie?
a ver mi ze ju penasledujem s teplomerom neustale veru...

dzein25
autor
29. okt 2012

@bubo1104 aj ja keď niekam idem, tak mám plnú tašku liekov.......Ja som to mala tiež keď som bola malá a aj keď mi to rodičia opisovali ako strašnú skúsenosť....neverila som im, že to môže až také.....až keď to človek zažil na vlastnej koži pochopil. Prvý krát keď sa mu to stalo sme neboli pripravení, lebo sme si mysleli, že tieto FK postihujú obgeneráciu a predsa nie. Už druhý krát som hneď dala diasepam rektálny 5mg a hneď zabral, ale aj napriek tomu sme utekali na pohotovosť. Samozrejme si nás tam nechali, ale nedali nám žiadnu liečbu........po tejto jednorázovej nevysvetliteľnej teplote mu nebolo nič!!!

dzein25
autor
29. okt 2012

@sakura77 na ten druhý som sa prebudila v noci ako sa celý trasie a pregĺgal na prázdno a očká mal prevrátené a vôbec na mňa nereagoval......lebo v prvom prípade mal celé telo v kŕči a chrčal.

dzein25
autor
29. okt 2012

dievčatá, počula som o predĺženej rodičovskej dovolenke na 5 rokov z dôvodu FK......čo je na tom pravda?

sakura77
29. okt 2012

@dzein25 juj,chudiatko,sis a mausela strasne vyalkat,co...si viem predstavit..my sme mali prva s bezvedomim,zmodrela mi v naruci a prestala dychat,druhykrat odpadla normalne cez den,tiez s vyvratenymi ockami a uplne mimo a treti krat uz to malo priebeh ako epi,krce,triaska,mykanie rucickou,slintanie..my berieme lieky bohuzial ..ze na preklenutie toho najkritickejsieho obdobia,ja prave vybavujem tu predlzenu,cakam na papiere a vyjadrenie ze co,ale vraj dostaneme...

bubo1104
29. okt 2012

@dzein25 ja mám predľženú rodičovskú na 6 rokov , ale kvôli očkám a srdiečku , nie kvôli febrilným krčom . To je individuálne , treba sa na to popýtať , to neviem .

dzein25
autor
30. okt 2012

@sakura77 tak to áno bol to riadny šok 😒 Nám nedali lieky, lebo na mozočku nebolo vidieť žiadne nesprávne aktivity.......Držím palce na schválenie 😉

pink_lady
30. okt 2012

@dzein25 samotne FB zrejme nie su dovod na predlzenu RD, na to su presne stanovene diagnozy. Samozrejme, ak by ich mal napr. kazdy mesiac, ste dlhodobo sledovany u neurologa tak mozno by sa s tym nieco dalo spravit. Moze sa z toho vyvinut epilepsia, takze skor vtedy ak by mal nieco na EEG. Mne predlzili zo zdravotnych dovodov - nepriaznivy zdrav. stav musi trvat minimalne 12 po sebe nasledujucich mesiacov. samozrejme to neplati pri diagnozach ako napr diabetes a pod, tam je jasne ze sa ani po 12 mesiacoch nevylieci 😔

valika67
16. nov 2012

@dzein25 ahoj, ja som so synom na predlzenej rodicovskej dovolenke tiez sme mali febrilne krce. ak chodite pravidelne na kontroly co by ste asi mali, my chodime kazde tri mesiace, teraz ideme az o 6 mesiacov a stale nam lekar robi EEG. nam to schvalili na rok tak to robia a po roku musime dat znova na prehodnotenie, tak potom uvidime.

valika67
16. nov 2012

este som zabudla nas neurolog tiez hovoril, ze FK zvyknu ustupit tak vo veku 5-6 rokov, ale on pracoval v Prahe v nemocnici a stretol sa s pripadom 14 rocneho dieťaťa, ktore malo FK, ale to je ojedinely pripad

miskakyska
16. nov 2012

@valika67 my sme tiež mali,ale nekázali nám chodiť na žiadne kontroly 😒 ...nieeeeeeeeeee,ono to vôbec nie je nebezpečnéééé,ono to len hrozne vyzerá 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 kravina

dzein25
autor
17. nov 2012

@miskakyska píšeš o FK v minulom čase.....už ich nemáte?

dzein25
autor
17. nov 2012

@valika67 chodíme ako píšeš každé tri mesiace.....malý bude mať až v auguste tri roky, tak uvidíme čo bude.....fakt neviem..... ☹

valika67
17. nov 2012

@dzein25 mali sme ich dvakrat prvykrat ked mal maly pol roka a tohto roku ked mal 2,5 roka, takze mali sme ich dvakrat. dufam, ze sa to uz nezopakuje. a vy ako?boli ste v nemocnici? bol dlho v bezvedomi?

danusskaaa
17. nov 2012

baby poradte mi, uz 3den mame vysoke teploty nad 39. vo stvrtok sme boli hospitalizovany kde nam dali infuziu, teplota klesla a sli sme domov z dovodu, ze to pripisuju len zubkom. ziadny zapal, ziadne mikroby, moc super. mala ma skoro 9mesiacov, podavam jej nurofen sirup, avsak grckala tak som dala raz cipky paralenu aj diazepam a dnes rano homeopaticky cipok Viburcol.teplota sa este zvysili na 39,8 preto som ju osprchovala vo vlaznej vode a zabalila do deky pod perinu,kde mi uz od unavy zaspala. ako jej este pomoct, velmi sa bojim tych krcov!

prasiatko30
17. nov 2012

@danusskaaa - tvoje dieta uz malo niekedy krce?? Krce sa neobjavuju u vsetkych deti ani pri kazdom zvyseni teploty . takisto sa mozu objavit ak prudko znizis teplotu- proste pri prudkych zmenach teploty detsky organizmus nie je schopny sa s tym vysporiadat. Urcite by som dieta nesprchovala aby som mu znizila teplotu - tak prudka zmena teploty moze navodit krce skor by som ho kupala nam odporucili a tak sme aj robili kupel takej teploty ako je dieta max1st menej a nechat dieta vo vode aby chladlo pomaly s vodou 20min, nezabalovat do diek ani prilis neobliekat- vzdy nam ju necahavali v plienkach/ gatkach a mat pripraveny rektalny diazepam. 😎

kaja73
17. nov 2012

@danusskaaa febrilne krce vznikaju takmer vzdy len pocas prveho vzostupu teploty-teda v prvy den choroby.
Vacsinou im predchadza zimnica,studene nohy a ruky.
Ak uz teplota dosiahne svoje maximum,tak je ich riziko male. Nebezpecny je rychly vzostup a rychle klesanie teploty-teda nahla zmena tepoty,nie uz stabilne vysoka teplota.
Inak mozete mat 6 chorobu-ved uvdis ci sa ti dnes,alebo zajtra mala nevysype-to znamena koniec choroby.
Najcastejsie sa febrilne krce vyskytuju okolo 2 roku zivota.
Predtym a potom ich riziko klesa.
My sme ich dostali v 20m uz pri tepote 37,9-za 10 minut z toho bolo 38,9 a predtym mal aj zimnicu-triasol sa ako huspenina.
A to v prvy rok zivota mal opakovane aj 40 horucky a ziaden krc sa nekonal.

miskakyska
17. nov 2012

@dzein25 už bude mať syn 7.rokov....a chváááááááálapááánubohu sa už nezopakovali...ale doteraz som v pozore pri každej horúčke 😒 mal ich ako 2 ročný..tiež sme pobudli tri dni 😒 v nemocke 🙄

dzein25
autor
18. nov 2012

valika67 my sme ich mali 2x a v oboch prípadoch sme boli hospitalizovaný...... ☹ v prvom prípade mu dávali infúzie a v druhom prípade mu nedali absolútne nič.....len sme tam museli byť 3 dni.....druhý krát pri FK nebol dlho v bezvedomí, to sme už boli prichystaní s rektálnym diazepamom.....

evahalaszova
28. nov 2012

@bubo1104 chcem sa len spytat mali sme pred par dnami tiez krce neviem teda ci to uz bol krc?lebo pri teplote 38.5 a to som este neodratala 5dielikov mi zacal byt mimo dali sme mu diazepan tabletky a hned nas zacal vnimat aky je rozdiel capik do zadocku a liek nikdy neviem co mu mam dat mal zimnicu popri nevnimamnia na par sekund.teraz sa bojim aj vecer zaspat ci bude vsetko ok a ten liek ho ma stej mimozi vzdy prebrat poradte skusenosti lekari opakuju furt to iste dookola len diazepan a bude to dobre evi

prasiatko30
28. nov 2012

@evahalaszova pokial ma krce tak by som oralne lieky nepodavala - je tam nebezpecenstvo vdychnutia a mohla by si mu zablokovat dychacie cesty preto sa odporuca rektalny diazepam - ten je tekuty a rychlejsie sa aj vstrebava ako cipok cize ak mas podozrenie na FK tak jedine rektalny diazepam

Inaksie my sme mali niekolko epizod nie prilis vaznych ale nikdy nam neodporucali podavat diazepam preventivne vzdy az ak by sa FK vyskytol - musis mat na mysli ze tie krce sa objavuju obycajne na zaciatku horuckovych stavov, ja som si vzdy postlala ku dcere a tak som bola na blizku - ja ta chapem ja som tiez hovorila pediatricke ze to je strasny napor na nervy - pre nas rodicov- na to mi povedala ze ak chcemtak si mam dat preventivne nieco na ukludnenie ja ale dietatu radsej nie a veru s odstupom casu som jej za tieto - vtedy - tvrde slova vdacna lebo ked to vidim takto spatne a skludom tak by som mala dceru na diazepame kazdy mesiac aj zo 4 dni - by somz nej dobru narkomanku spravila - takto za cele obdobie co mala FK som jej dala diazepam asi 4 x a uz viac ako dva roky nepotrebovala vobec - FK odzneli a diazepam uz nepotrebujeme vobec takze trpezlivost a ono to prejde

bubo1104
28. nov 2012

@evahalaszova no ja som pri teplote dávala Diazepán ( tablety ) , ale to nestačí . Tablety len pomôžu , aby sa tie krče neopakovali , lenže treba popri tom dať aj nejaký liek , najlepšie sirup Panadol ( mne pomáhal a malý ho zniesol , keď to má dobrú jahodovú chuť , alebo Nurofén tiež sirup a mať aj po ruke čípok Panadol ) . Niečo mu musí zabrať a ak nie , tak potom prídu tie krče a vtedy sa dáva rektálne Diazepán čípok , čo už je veľmi zlý stav a treba volať 102 - záchranku . Tak u mňa to bolo na hrane vždy , keď mal horúčku a to som pri ňom doslova bdela a robila všetko , čo mi hovorili v nemocnici . Keď som na malom zbadala , že ide do tuhého , tak som si napustila vodu do vane ( vlažnú ) a omývala ho celého ponoreného do vody , len hlavičku nad vodou a aj tú som omývala rukou a schladzovala , nepáčilo sa mu to , ale keď sa musí , tak sa musí . To som robila aj 5 x za deň , keď bolo treba . A popri tom som mu dala ten Diazepán tablety + Panadol sirup . Do hodiny by mala teplota klesnúť , ak nie treba pridať aj čípok . Lekáry aj nám nevedeli povedať presne len hľadali odpoveď , neskôr dostal zápa stredného ucha , tak boli všetci múdrý , že to má s toho . No neviem , keď sme uško preliečili , dostal ich druhý krát a to už vôbec nevedeli prečo . To už sme boli 2 x hospitalizovaný a 3 x ich dostal v nemocnici po príjme hneď do 4 hodín od prijatia a od odznetí 2 razu , keď dostal krče . Všetci sa zhodli , že je to rarita lebo deti nedostávajú krče po 4 hodinách a hneď robili EEG hlavičky a nič , všetko v poriadku . Mal ich okolo 3 - 4 minút , ale boli to najhoršie minúty v mojom živote , keď človek vidí , ako to malé telíčko trasie po celom tele , až šklbe , oči prevrátené do hora a sliny niekedy aj s krvou , no hrôza . Je to taký šok , že človek sa toho obrazu nezbaví za celý život . Ja to mám stále v živej pamäti a už to nechcem nikdy vidieť ani zažiť . Ten strach a bezmocnosť a len čakať , že čo bude ďalej následováť - horor . Viem , že sú rôzne druhy , intenzita , dľžka tých febrilných krčov , ale fakt , že má človek strach je stále rovnaký . Čo píšeš o tvojich sprievodných javoch , pri Tvojom synovi , tak bol mimo krátko a aj rýchlo odzneli , takže to nebude také zlé . Ak povedal neurológ , že nemá podozrenie na epilepsiu , tak by malo byť dobre . Treba sa ich len stále pýtať a pýtať a nedať sa odbíť . Držím palce , nech sa to všetko dobre skončí . Prajem pevné nervy a hlavne hore hlavu --- veď raz bude aj dobre - pa pa

evahalaszova
29. nov 2012

baby a ako casto moze ist maly na eeg dostala som odporucenie od rehabilitacnej na inu neur.ale neviem ci uz moze ist boli sme asi pred meisacom alebo dvomi?dakujem za rady ja sa totiz hned ked ma mali horucku rozklepem a to je koniec ruky sa mi trasu od strachu ze co a to som ako naschval sama doma s dvomi detmi des.

babika131
28. jan 2013

No my sme sa minulý týždeň vrátili z nemocnice,boli sme tam kôli FB. Volala som záchranku,myslela som,že malému bije posledná. To bola hrôza. Nakoniec sme boli dlhšie v nemocnici,zistili nám chrípku a potom sme tam schytali rotavirus

sendy182
28. jan 2013

@babika131 kámoška vravela jej dcérka keď mala 3 roky to mala ....tiež sa riadne vyľakala a šli aj do nemocky .........tam jej poradili že už pri teplote 37,5 má podať panadol alebo niečo od teploty a diazepam.....dávať pozor aby teplota nevyšla nad 37,8.....t.z. mierne ho ochladzuje..........a odvtedy sa už malej neopakovali FB..............