Ľavostranná hemiparéza u dieťaťa. Čo nás čaká neskôr?

ada.lubo
30. mar 2010

dobrý večer mamičky, chcela by som vás poprosiť o radu... náš dvojročný syn má ľavostrannú hemiparézu, cvičíme už od dvoch mesiacov a zlepšuje sa to, pekne chodí a aj ľavú rúčku začína používať, ale stále ma trápi jeho ďalší vývoj resp. pokrok.... tak by som vás chcela poprosiť o radu, maminy, ktoré máte rovnaký problém ale už staršie deti.... čo máme čakať, čoho sa vyvarovať, ako ho začleniť do "normálneho" života, ako postupovať keď si začne uvedomovať že je iný ako ostatné deti, vopred ďakujem za všetky rady

vodnarka30
3. jún 2014

@ada.lubo Neviem, či sa k tejto odpovedi dostaneš, keďže uplynul už dosť dlhý čas od tvojej žiadosti o radu. My máme dve deti a mladšia dcérka má primárne tiež ľavostrannú hemiparézu. Diagnostikovali jej ju ale až po 8 mesiacoch a to len preto, že som nedala pokoj a tvrdila som, že nie je niečo v poriadku. Po protekcii sme sa dostali k primárke, ktorá ju diagnostikovala. Nariadili nám tiež cvičiť Vojtovou metódou, ktorá je super a dostávala injekcie Cerebrolysinu, ktorý bol tiež fajn. Bola niekoľkokrát v kúpeľoch kde s ňou cvičili (keď bola malá bola som s ňou) a to jej veľmi pomohlo. Doma sme cvičili 5x denne, takže dnes chodí a používa rovnako všetky končatiny, kto ju nepozná nevie že niečo nie je ok. Ľavú nôžku má kratšiu, ale podkladáme obuv (aby sa nekrivila chrbtica) Vždy sme ju brali ako zdravú, veľa sme chodili medzi ľudí, dostávala stále nové podnety, nič sme jej navonok neuľahčovali. Rozprávať začala až v troch rokoch, bola neobratná, všetko sa musela učiť dlhšie ako iné deti. Aj pol roka sme niečo cvičili, učili sa a často sme sa už chceli vzdať keď naraz "poskočila" o míľový krok a novinku ovládala tak samozrejme akoby nikdy nebol problém. Začleniť sa medzi iné deti nikdy nebol problém, to až keďbola v puberte a nemala tie potreby ako jej rovesníčky - predvádzať sa pred chlapcami a pod. Až vtedy začala byť izolovanejšie. Myslím však, že v tomto majú chlapci ľahší život. Chodila do škôlky, do školy "normálnej" len sme hľadali triedy s menším počtom žiakov. Doma sme sa s ňou museli učiť. Je dôležité byť veľmi dôsledný a trvať na splnení povinností, oplatí sa to v budúcom živote. Tieto decká majú viac vyvinuté technické, počítačové schopnosti, majú problémy s učením, písaním, počítaním,ale nie je to pravidlo. Všetko záleží ako bol poškodenýmozog, ktoré centrá boli zasiahnuté. Motorika sa dá vyriešiť dôsledným cvičením, ktoré v rôznych podobách treba dodržiavať celý život. O tej mentálnej oblasti sa môžeme porozprávať ak budete mať chuť nabudúce 🙂 Veľmi držím palce, nech sa vám aj synčekovi darí.

ada.lubo
autor
4. dec 2014

@vodnarka30 Ďakujem za odpoveď, aj my sme už od napísania prvej správy veľmi posunuli. Patrik už má sedem rokov, a budúci rok sa chystáme o školy. S Paťkom je to trošku ťažšie keďže on okrem telesného postihnutia má aj mentálne a tak nám normálna škola nehrozí. Rozprávať začal len nedávno a aj to nie všetky slová, skôr má vlastný jazyk, ale na druhej strane má fantastickú pamäť a dokáže si zapamätať veci, ktoré iné deti nedokážu.

michell1741
6. jan 2015

ahojte Baby, ja sama mám ľavostrannú hemiparézu...Mám už 15 rokov.Tiež mám ľavú nohu kratšiu a slabšiu, ale nosím ortopedické vložky (sprevené na mieru) v topánkach. S učením som nikdy nemala problém ani zo začlenením sa 🙂 Držim Palce 🙂

nevestienka
31. mar 2024

Ahojte maminky, som študentkou specialnej pedagogiky a potrebovala by som poradiť s jednou prácou. Mala by som vymyslieť aktivitu pre dieťa/žiaka s hemiparezou. Keďže nemám úplne poznatky o hrách alebo aktivitách s deťmi s hemiparezou, možno by ste mi vedeli poradiť, pretože si to neviem predstaviť ako dieťa vie hýbať rúčkou, čo dokáže robiť a pod. Je to asi aj individualne zavisí aj od toho ako veľmi je motorika narušená. Sama mam dieťa so zdravotným znevyhodnenim, ale nie telesnym. Ďakujem