Mám sprchovať dieťa, ktoré má ovčie kiahne?

msally
14. apr 2014

Syn ma skoro 3 roky a dostal v piatok ovcie kiahne, mal horucky cez 39 stupnov do vcera, takze sa aj dost potil. Rad by sa kupal, sam sa taha do vody, aj by som mu vyhovela, ale nieviem, ci mu neuskodim. Jedni hovoria, ze nekupat, druhi, ze v pohode, no neviem. Nechcem, aby sa mu vyrazky zapalili. Len neviem, ci je väcsie riziko zapalu, ked ma spotenu pokozku vkuse natretu s mentolovym tek. pudrom, alebo ked sa mu to trosku namoci vo vode pri rychlom sprchnuti, viete, ci mu to nezacne mokvat po tej vode...Poradte prosim. Pediatricke som len telefonovala a o kupani rec nebola. Dakujme za vsetky rady. Maria

katkas1
14. apr 2014

@msally moja dr, povedala ze sprchovat ano, ja som obe deti sprchovala na rychlo kazdy treti den, muz sa kupal ked u neho ustali horucky, ale zostali mu obrovske naozaj obrovske jazvy, jemu sa to dako rozmocilo vo vode a cele take velke mu to opadalo a krasne mu to take aj zostalo ☹

monicm
14. apr 2014

prečo natieraš pudrom?nám to dr. zakázala,kázala kúpiť hypermangán a 2-3 krát denne sa v tom na pár minút máčať,dávať príp. lieky proti horúčke a fenistilové kvapky

marilea
14. apr 2014

ahoj,určite ho môžeš sprchovať,tak na rýchlo a jemne ho poumývaj rukami nie špongiou 🙂

monicm
14. apr 2014

jaj a k tomu,či kúpať,to radšej nie,len sprchovanie,prípadne to "kúpanie" v hypermangáne 🙂

martina1305
14. apr 2014

my sme mali kiahne v marci, takze mam cerstve skusenosti 😉 . my sme kupali kazdy den tak na 10-15 min. si dcerka polezala vo vode. najprv nam kamaratka doniesla hypermangan, ktory im zostal. potom sme presli na repikovy caj (klasicky repik v nalevovych sackoch), uvarila som tak 1,5-2 litra tohto caju a vyliala som do vane. myslim, ze toto asi najviac pomohlo. ked sa urobili chrasticky, tak som dcerku natierala mandlovym mliekom a nema ani jednu jazvu, tvaricku ma zase krasnu ako aj predtym (pritom mala aj na tvari dost vela kiahni). a este som zabudla, ked isla von z vane, len som jej obliekla zupan, urcite netreba pokozku triet.

cerez
14. apr 2014

@msally Prosím ťa nepúdruj! Už by som v živote nepúdrovala pri kiahňach. Sprchovať môžeš. Najlepšie je v hypermangáne. Po sprchovaní len zľahka usušiť napr. látkovou plienkou a to len tak jemne dotýkať sa kože. Nie šúchať o kožu.

tigri
14. apr 2014

Moj krpec mal kiahne ako 1,5 rocny...kazdy vecer som napustila trochu vody do vane, do toho malinko hypermanganu, aby to bolo iba slaboruzove a tou vodickou som ho pooblievala. Potom som ho jemne osusila pritlacanim uteraku a na kazdu vyrazku som dala tea tree olej. Proti svrbeniu Fenistil kvapky.

msally
autor
14. apr 2014

dakujem pekne za vsetky rady. Preco pudrujem? No pediatricka mi to kazala, ze nic ine nemam davat a do vlasov Betadine zeleny roztok. A napr. ja som v zivote nepocula, az tu prvykrat citam, ze dr. povie, ze dieta nepudruvat. pre mna je to novinka. Aj ja som mala kiahne v trinastich a mama ma pudrovala. Tak ja uz ozaj neviem, co je spravne naozaj. Ale mam pocit, ze mu ten puder vyrazky susi. Tie vyrazky, kt. este ani nezacali byt vyrazkami a ja som ich natrela, ostali strasne malinke. Ale tie uplne prve, co stihli vyrast, kym som puder kupila a to bolo iba par hodin, tak tie su ozaj velke -az akokeby plugiere. Takze mne kazal pudrovat pediater.
CEREZ preco by si nepudrovala? Stalo sa nieco potom?

rora
14. apr 2014

Ja som mala ovcie kiahne ako 16 rocna zaroven ako ich doniesla zo skolky vtedy moja 4 rocna sestra, ona mala len par vyrazok ja som bola obsypaná neúrekom, doktorka mi odporucila sprchovat sa viackrat za den, vlaznou vodou a neutierat sa, nekupat sa aby sa vyrazky nerozmáčali, nepudrovat to a nic na to nedavat! len cistu vodu, po sprche som sa len zabalila do zupana a pockala kym uschnem. vyrazky takto skorej zacali uschynat a hojit sa. jazvy po nich nemam ziadne. a to som si teda myslela ze ma neda dokopy ani plasticky chirurg ked mi to vypuklo....

25daniela
14. apr 2014

My sme mali doma tuto navstevu pred dvoma rokmi, nepudrovat,kazdy den narychlo osprchovat a jemne osusit prikladanim, nesuchat. A kazdu jednu potvorky sme natierali vatickou na palicke BETADINom, dezinfikuje a zaroven vysusa. Velmi pekne sa to hojilo, iba jedna dcerka mala ku koncu alergicku reakciu na kozi.

fiorela
14. apr 2014

@msally moje deti mali kiahne asi pred mesiacom - naša lekárka zakázala kúpať pokým má dieťatko pľuzgiere, lebo sa kúpaním kiahne ešte viac rozširujú - hlavne pri utieraní. Taktiež nedoporučila púder. Pri mladšom synovi to malo celkom hladký priebeh, bez teploty, bez púdru a akýchkoľvek "utlmovačov svrbenia". Presne o dva týždne mi to chytil starší syn, ten už mal teploty, bol mrzutý, ospalý a vyrážky mal všade, dokonca aj v očnom bielku. Tak strašne ho to svrbelo, že mi vykrikoval v noci zo spánku a museli sme ísť kúpiť púder do lekárne. Veľmi mu to pomohlo, rýchlo zaschlo, zahojilo sa a hlavne utlmilo svrbenie. Takže je to určite individuálne, záleží ako to znáša každé jedno dieťa.

25daniela
14. apr 2014

Nepudrovat, pretoze sa ten puder postupne nabaluje s dalsim pudrovanim a potom hruha vrstva rychlo odpadava aj s chrastickou a vznikaju tym jazvy. Bez pudru by nevznikli, neodluplo by sa to predcasne.

zaneta123
14. apr 2014

my sme kúpali v hypermangáne

mamami3
14. apr 2014

@msally moje deti mali kiahne takto pred rokom. Dcerka mala cca 8 mesiacov a syn 3roky a 8 mesiacov. Kupala som tak 3-4x denne na striedacku v hypermangane a v tea tree olejceku. Hypermamganu staci ozaj malicko, iba aby sa voda trosku zafarbila na ruzovo. Olejceka tak 4 kvapky do kupela. Ten olejcekovy kupel pekne pomahal, vzdy sa po nom ukludnili,prestalo ich to svrbiet. Kupel vzdy tak 10 minutovy, urcite neumyvat spongiou, ja dom ani ziadne mydlo nepouzivala. Utierat velmi jemne, skor iba uterak prikladat na telo.ak mas este klasicke latkove plienky, tak tymi je to uplne naj.Puder aj mam doktorka neodporucala. Vraj to pod pudrom dost mokva a potom sa to dlhsie hoji. Ja som aj volala na pohotovosti, lebo dcerke sa vyhodili cez vikend a prave brala atb. tak som nevedela ako postupovat no a ta pani doktorka tiez povedala nepudrovat, skor pri svrbeni potierat lesanou, vraj sa to skor vysusi.., to som ale nerobila, tak neviem.

winka99
14. apr 2014

ale prosim vas, ze nepudrovat, nekupat...ja som davala puder, dvakrat denne som rychlo osprchovala, namocil sa na chvilu do hypermanganu ...puder sa zmyl, takze ziadne nabalovanie vrstiev sa nekonalo a jedine mentolovy puder zaberal proti svrbeniu...a to sme vykupili z lekarne vsetko co mali na kiahne
takze ano, osprchovat ale len cistou vodou

milota164
14. apr 2014

my sme tiez sprchovali a nema jazvicky

msally
autor
14. apr 2014

dakujem Vam velmi pekne, ste zlate, ze ste sa podelili s Vasimi skusenostami. maleho som rychlo sprchla, tak mi dakoval,ze sa tri dni nekupal a teraz mu bolo fajne. Po kupeli som ho prvykrat nenatrela, uvidim, co to spravi, ale tiez si myslim, ze asi vdaka pudru ho nic nesvrbelo, som zvedava, ako to bude zajtra, dobru noc

inffinity
14. apr 2014

Naše doktorka řekla ničím nemazat a sprchovat několikrát za den, na svědění sme dostali fenistil kapky.. Jen malou sem v prvních třech dnech nesprchovala plakala že ji to boli.. jinak vše ok kapky sem ji mela davat 3x denně ale dostala je za cele kiahne jen 5x..

triny871
17. apr 2014

@monicm ahoj,,a zohnala si hypermangan??? mne bolo povedane v lekarni vcera ze je uz zakazany,,a ze sa nepredava

monicm
17. apr 2014

@triny871 tak to mi je novinka,je fakt,že moji mali kiahne pred rokom...............a nepovedali prečo?

zuzka1008
18. apr 2014

@triny871 my sme kupili hypermangan v stredu, prečo by mal byť zakázaný?

triny871
18. apr 2014

@monicm
@zuzka1008 ahojte,,uz som ho aj ja kupila,,,, zakazany je ruzovy med ta vodicka,,,lebo obsahuje bor,,,v lekrani som si nevedela spomenut na nazov,,, tak som tete povedala, ze take ruzove... 🙂 🙂

zuzka1008
18. apr 2014

@triny871 ako sa Vam vyvyjaju kiahne? mate teploty?

triny871
18. apr 2014

@zuzka1008 kiahne zvlada zatial fajn,,velmi sa neskrabe,,, no k tomu mame aj kasel a sople a tie znasa horsie. Teploty sme mali len prve dva dni,, a vy ako?

zuzka1008
18. apr 2014

kiahne máme od pondelka, na tele zopár,ale na tvaricke,hodne :-\ teploty nie,len sople , natierate aj tekutim pudrom?

triny871
19. apr 2014

@zuzka1008 nie nie nenatieram nicim,,ani si to velmi neskriabe,,,ale kupem v hypermangane...

zuzka1008
19. apr 2014

@triny871 ako dlho máte už vyrážky? Tiež kúpeme v ružovej vode 😉

triny871
19. apr 2014

@zuzka1008 prvu mala v utorok,,,ale mam pocit, ze sa jej stale robia nove. Pisem zo sestrinho nicku 😉 ,,,nabuduce odpisem zo svojho..mame aj v pusinke a na pisulke,, ☹ a tie ju velmi svrbia

yukki
19. apr 2014

Ja som kúpala v hypermangáne, aj viackrát denne, bola osypaná až strach, po týždni ju rovno z kontroly poslala mudr do školy, neverila, že sa to mohlo tak rýchlo zhojiť, jedinú jazvičku nemá. Hypermangán do vane a sódu bikarbónu trošku som sypala...

chryse
19. apr 2014

@yukki a natieraa si ju niecim??? ako dlho trval kupel??? len oplachnut a von ci dlhsie?dufam, ze aj mam to rychlo prejde