Ako riešiť lekárov a choroby deti?

15. sep 2022

Ahojte,mám skolkara a rozmýšľam dopredu ako riešiť keď bude treba s ním ísť k lekárovi(zubárka,alergolog)asi si zobrať pecko.Kolko to je 7 dní za rok na dieťa?A dlhodobé choroby,ísť na ocr?Čo keď bude často chorý,to ma môžu aj z roboty vyhodiť.A čo prázdniny jesenné,vianočné,jarné a letné?Ako ste to vy riešili?Ja som zatiaľ ešte doma poberám podporu.V novembri pôjdem do práce na jednu smenu.No keď budú lekári alebo chore dieťa tak budem musieť zakaždým chýbať z roboty.Neviem dokedy by to zamestnavatel toleroval.Pomoc od rodiny alebo od manžela nehrozí

elizabet173
15. sep 2022

nerozumiem, prečo pomoc od manžela nehrozí, možno je na týždňovkách, alebo mimo domov aj dlhšie. Potom len zohnať nejakú pani na výpomoc, ktorá dieťa postráži, ináč to asi nepôjde.

alex49
15. sep 2022

7 lekár na seba, 7 doprovod. Ostatne veci budeš riešiť ako všetky matky pred tebou a po tebe. OCR pre striedať sa z otcom dieťaťa, prázdniny mamy, babky, kamošky. Ak pomoc nehrozí tak máš smolu a áno môže ta zamestnávateľ v skúšobnej vyhodiť. Preto sa snaž prvé mesiace nechybat

liz_lemon
15. sep 2022

k lekarom sa da chodit aj poobede, ja tak deti objednavam napr. k zubarovi, aby nevynechali zo skoly, samozrejme pri chorobe musis ist, ked je treba
co sa tyka prazdnin, tak v skolke to velmi riesit nemusis, v lete byvaju MS zatvorene len 1 mesiac, a potom maju len vianocne prazdniny, jesenne a jarne skolky nemaju
a nie kazdy zamestnavatel je svina, co ta hned vyhodi, ja som isla na PN v skusobnej dobe, ked som pracovala len mesiac, a vsetci to brali ako normalnu vec, takisto OCR, teraz uz mam home office, takze nemusim riesit PN ani OCR, pokial to nie je nieco extremne, ale chapem, ze nie kazdy ma taketo podmienky
nepises, ci mas muza, ak ano, musi sa aj on zapojit, nemozes len ty vsetko vykryvat

0silvia0
15. sep 2022

A ako to chces inak riesit? Len a len chybanim z roboty. Uvidis ake budu v praci vztahy. Ja som po nastupe po rodicovskej dovolenke bola 2 tyzdne v praci, 2 tyzdne na ocr🤷‍♀️, nastastie tolerovali, nenastupovala som do novej prace, ale do prace, kde som predtym odrobila 8 rokov, takze ma poznali a tolerovali. A tiez mi deti nemal kto strazit, moji rodicia v praci, muz na tyzdnovkach.

zuzanockamt
15. sep 2022

LO máš 7 dní na seba a 7 dní na členov rodiny (nie osobitne na každého 7,ale dokopy). Pokiaľ sa dá, chodím v čase dovolenky na preventívky. Ak sa nedá, beriem si LO. Pokiaľ boli chorí, tak OČR alebo to pokryjem dovolenkou, NV, striedanie sa s manželom, keď má vtedy v práci voľno (u neho tiež nehrozí brať si LO alebo OČR ak to nie je totálna nutnosť) a ešte poprosíme svokru, kým vládze zatiaľ.

autor
15. sep 2022

Mám manžela,no pracuje celé dni,preto som písala že pomoc nehrozí.A babky moja mama ešte chodí do roboty a svokrovci už na dôchodku len nevládzu a nebudú strážiť naše dieťa.

mogaa
15. sep 2022

no v prvom rade ti odporúčam minimálne počas skúš.doby si nebrať OČR ani paragraf na dieťa, lebo ti zmluvu ukončia....máš nárok na 7paragrafov na seba, 7na rodinného príslušníka(manžel, rodič, dieťa),,,ostatné riešiš dovolenkou, vieš si to nadrobiť, neplatené volno, opatrovateľka....riešiš si to ako sa dá, ideálne zohnať si študentkua lebo čipernú dôchodkyňu ktoré dieťa postráži v čase choroby.....časté OČR ti nebude tolerovať žiadny zamestnávateľ....

mogaa
15. sep 2022

inak dovolenku si môže zobrať aj manžel a aj prestriedať sa s ním na OČR....bežne sa to tak robí, lebo ak t bude dieťa v každom mesiac týždeň dva doma a len ty s ním, to ti nebude tolerovať žiadny zamestnávateľ....ak nechce ostať doma manžel alebo starí rodičia, jedine si platiť niekoho na opatrovanie....

pietra
15. sep 2022

Prejde si tym kazdy rodic deti. K lekarom sme sa vzdy s detmi striedali, niekedy som isla ja, niekedy manzel. Argument, ze manzel nemoze pomoct, lebo pracuje, by u mna nepresiel. Vsak ja tiez chodim do prace. Ono priamo vyhodit ta za OCR, P, PN a podobne ta zamestnavatel nemoze. Ale v skusobnej dobe nepotrebuje dovod na ukoncenie pracovneho pomeru. Pri dobe urcitej ti vlastne tiez nemusi vysvetlovat, preco ti zmluvu nepredlzi. Ale aj keby si o pracu neprisla, dobru krv to medzi kolegami nebude robit, ak budes nonstop chybat, preto ja odporucam si manzelom naozaj dohodnut podmienky a v pripade chorob sa striedat, aj pri navsteve lekara, aj pri OCR. Alebo si naozaj najst nejaku aupair.

zuzanockamt
15. sep 2022

@pietra Sú niektoré profesie, kde sa OČR berie len v stave najvyššej núdze - to píšem na margo toho, že prečo by si manžel nemohol zobrať.

pietra
15. sep 2022

@zuzanockamt ake napriklad? Lebo podla mna ma na OCR narok uplne kazdy. Ale jasne, je vyhodnejsie, ak na OCR ide ten rodic s nizsim prijmom, menej zodpovednou pracou, ... Lenze potom sa naozaj moze stat, ze ten rodic, ktory z takychto dovodov stale chyba, nakoniec o tu pracu pride.

luccija
15. sep 2022

Kazdy lekar vacsinou robi jeden den v tyzdni dlhsie.Nieco sme absolvovali cez prazdniny, nieco otec...aj muzi su otcovia aj, ked je pravda, ze vacsinou som s chorym dietatom bola doma ja.No je to tazke a kazdy to lepi ako vie, ale su to nervy

loginexistuje
15. sep 2022

ak otec nonstop robi tak by mal zarobit tolko aby si ty nemusela pracovat a mohla sa venovat dietatu a domacnosti prip si zaplatit opatrovanie ak pracovat chces

zuzanockamt
15. sep 2022

@pietra Áno, na očr nárok má. Napr. rušňovodič, vodič autobusu, lekár, hasič ...

elizabet173
15. sep 2022

@pietra tak oficiálne ti nikto nepovie, že si OČR brať nemôžeš, ale keď sa budú znižovať stavy, si prvá v poradí 😠

babalenka
15. sep 2022

Tak väčšinou som bola ja doma keď deti ochoreli ,ale našťastie mám normálnu kolegyňu a aj vedúcu ,že ja som bola možno tri krát na oceerke aj tí keď dcéra bola ešte v škôlke.Teraz je piatacka.Ked boli chori a vyšla.mi smena že mám robiť ráno tak som volala s kolegyňou či si vymeníme smeny a ak súhlasila tak ja som potom chodila na poobedne smeny.Tak som stihla aj lekárov aj navarit aj doobeda s deťmi.A zapriahnuty bol aj manžel,že tiež si musel zariadiť aby prišiel domov skôr a bol potom na telefóne a riešil s domu.Ja som.mavala aj veľa nadčasov tak ich čerpanie som si dávala keď bolo treba riešiť niečo s deťmi.Takisto prázdniny kým boli menšie že tábor nehrozil tak týždeň dovolenku ja potom manžel potom moja mama potom môj oco.A potom odznova týždeň ja dovolenka potom muž potom mama potom oco.Oco dokonca robím kratky dlhý týždeň tak vedel.orait tak na dve tri hodiny k deťom keď som išla na poobedie a mužovi sa nedali prísť hneď k deťom tak prišiel môj na 13 a bol do 15-16 stej u nás.A to moje deti nepoznali cez prázdniny čo je to byť v škôlke.Proste cez hocijaké prázdniny ostávali doma do škôlky nechodili.Ked trochu podrástli tak cez leto začali chodiť do táborov aj do denných aj na spanie.Teraz sú na druhom stupni ZŠ tak už vedia byť aj samy.Aj keď boli na distancnom tak boli prevazne samé a museli si poradiť samy.

kingstonka
15. sep 2022

Kým boli deti malé, nič iné neostávalo len sa vystriedať s manželom, ako tu už bolo napísané, prejdú si tým všetci, v lete boli deti v "letnej skolke", v denných táboroch a striedavo sme s manželom mali dovolenku ..inak to nešlo...

panelacikova
15. sep 2022

@pietra no...a niektorí sú jednoducho debili. síce prinesú peniaze, ale rovno ti povedia, že s dieťaťom neostanú, od toho si tu ty 😀

autorka: už bolo písané... prvé 3 mesiace sa snaž vyhnúť výpadku z práce. čo sa týka paragrafov, 7 dní predstavuje 52,5 hodiny. niektorí zamestnávatelia odpočítavajú aj na hodiny, čo je veľká výhoda ak sa niečo opakuje, napríklad potrebuješ ísť 10x na rehabilitáciu a vynecháš vždy len 2 hodiny z práce, tak ti odrátajú 20 hodín z paragrafov a nie zakaždým pol dňa. ale to už musíš mať šťastie na zamestnávateľa, ktorý je ochotný počítať to aj na hodiny.
asi ti ostáva len možnosť opatrovateľky, keďže muž "zarába" (ako keby ty si nezarobila, že áno, keď budeš pracovať), tak nech zaplatí nejakej dobrej panej susedke alebo inej, ktorá je na dôchodku, vie sa postarať o dieťa, je svedomitá a zodpovedná a je vždy (často) poruke, keď dieťa ochorie. ja som pred rokmi uvažovala nad tým, že si takú "babičku" pohľadám, napokon z toho vzišlo, ostávala som s dieťaťom doma ja, čo už. ale bola to myšlienka a vôbec si nemyslím, že zlá, môžete skúsiť. taká milá pani dôchodkyňa nebude ani finančne náročná a bude rada, že si vyplní čas starostlivosťou o niekoho 🙂

elizabet173
15. sep 2022

@babalenka ale autorka témy nemá rodičov po ruke, to, že tebe pomáhali a mohla si si vymeniť zmenu jej veľmi nepomôže

viestta
15. sep 2022

Tak ako to riešia státisíce iných žien. Na lekárov paragraf, dovolenka, náhradné voľno. Obidvaja môžte vyberať paragrafy na deti, nie je to len na matke. Pri chorobách OCR, dovolenka. Raz jeden raz druhý. Sú to aj otcove deti, tak nech sa stará keď už ich ma.

autor
15. sep 2022

Ako som už hore písala s manželom sa striedať nemôžem.Rozpravali sme sa o tom a povedal že ani nechce on riešiť lekárov a choroby.Neznasa lekárov,ani nevie k akým dr s malým chodím.

h2
15. sep 2022

Omyl! S manželom sa striedať môžeš. To, že on nechce, nie je dôvod. Nemohla by si, keby robil napríklad v zahraničí. Pokiaľ robí doma, to, že on nechce riešiť lekárov, nie je dôvod. Môj muž bol častejšie so synom u lekára, než ja.

viestta
15. sep 2022

No fasa. Tak on neznáša lekárov. 🙄 Lepšiu výhovorku nemohol vypotit. Nepoznám nikoho kto ich miluje, ale keď treba, tak treba. Kurna, čo to je za otca, ktorý nechce chodiť s dieťaťom po doktoroch, ktorý sa nevie postarať o vlastné dieťa?

panelacikova
15. sep 2022

@h2 môj ex bol taký somár v tomto. s takým nepohneš. jeho odôvodnenie bolo, že on príde o polročnú prémiu vo výške 300 eur (pred 10 rokmi cca).... vždy som mu povedala, že seriem na tie peniaze, mali sme ich dosť. myslíš si, že ostal? to bol jeden z dôvodov, prečo už nie som s ním, že v takýchto situáciách odmietol byť otcom.... všetko na mojej hlave bolo... len dúfam, že aj autorka je uvedomelá a nemá s tým magorom viac ako jedno dieťa....

marca12
15. sep 2022

Prepac,ale cisty debil a egoista. Ktora matka rada chodi s dietatom k lekarovi? Vacsina deti u lekara preziva obrovsky stres a strach,placu dobreze sa nezajdu placom a on povie,nepojde,lebo nema rad lwkarov? Naco si robil deti,ked nema zaujem podielat sa na starostlivosti? Ty sa mas triast,ci nepridea o pracu,lebo milost pan serie na rodinu a on jednoducho sebecky ti nepomoze? Boze to s akym hovadom si sa rozhodla mat deti

h2
15. sep 2022

@panelacikova Mne by toto tiež extrémne vadilo. Obaja sme rodičia, dieťa nie je len moje. Iné je, keby fakt nemohol. Ale on nechce. No kto by aj chcel, že? Keď to môže hodiť na niekoho iného.

panelacikova
15. sep 2022

@h2 s mojou dcérou bol dokonca u zubára aj môj muž, čo je vlastne "nevlastný" otec, ak sa to tak dá nazvať.... ale ten jej nie. až posledný rok, čo už je dcéra veľká (12), tak ju odviezol na 2 vyšetrenia do MT, ale tiež len preto, lebo jeho matka je bývalá lekárka, žije tam a pracovala tam a v podstate šla na to vyšetrenie s dcérou ona. on ich len odviezol a doviezol... ale zaplať pánboh aj za to 😀 hlavne, že som nemusela celý deň brať v robote....

panelacikova
15. sep 2022

@marca12 ona sa rozhodla mať dieťa s človekom, o ktorom si toto zrejme nemyslela vopred... ja som to tiež netušila. tieto veci sa nabaľujú až po príchode dieťaťa. preto píšem, že snáď je uvedomelá a ostane pri jednom dieťati s týmto chlapom

pietra
15. sep 2022

@zuzanockamt vacsina povolani, co si vymenovala, robi na smeny, taky vodic autobusu sa vie prestriedat a vacsinou radsej v praci upravia smenu alebo si to kolegovci vymenia, ako tahat za chybajuceho cloveka. Ano, moze byt situacia, kedy to naozaj nejde. Lenze pri vacsine muzov, ktori tvrdia, ze to nejde, je to len vyhovorka. Potom je to vsetko na zene a ano, potom hrozi, ze o pracu pride.

pietra
15. sep 2022

@autorka nehnevaj sa, ale toto je ozaj sebecka vyhovorka tvojho muza. Akoze to ini ludia su podla neho stastim bez seba, ze mozu riesit nieco u lekara a chodia sa tam len tak preventivne zabavat? Nikto to nema rad, zvlast s malymi detmi. Ale ak je raz nutne k lekarovi ist, tak sa ide.
Tebe potom neostava nic ine, len to vsetko riesit sama. Ale potom musis pocitat aj s tym, ze novu pracu si budes asi hladat dost casto