Ani pravák, ani ľavák

danuss77
5. apr 2013

Ahoj,hľadám mamičky ktoré majú skúsenosť s nevyprofilovaným dieťatkom. Môj syn má try roky a stále nie je jasné či je pravák,alebo ľavák. Všetko robý oboma rukamy,teda na striedačku,raz pravou,raz ľavou. Ja už neviem čo mám robiť. Už som to sponmínala aj detskej lekárke,ale vraj to nemám riešiť,že je to normálne...no mne to normálne nepríde. Máte s tým niektorá skúsenosť?

hradnapani
5. apr 2013

@danuss77 ale ved v tomto veku to je normalne. Uplne postaci, ked sa vyprofiluje ako 5-6 rocny, kym pojde do skoly. Dovtedy nech robi oboma rukami, pre mozog je to vraj prospesne. Zbytocne si robis vrasky 😉

blumka
5. apr 2013

@danuss77 je to uuuplne normalne...neries..bud sa vyprofiluje neskor alebo bude obojrucny cely zivot. poznam takych ludi a povedala by som, ze je to pre nich vyhoda 😉 pre mozog je to naozaj vyhoda, ze sa rovnako posiluju obe hemisfery

danuss77
autor
5. apr 2013

@hradnapani tak potom ok ale ma to stráááášne znervoznuje...je prevou,potom zase lavou...o kresleni a strihani ani nehovorim...ono to hrozne divne vizerá,ale tak dufam že do školy pojde ako pravák 😵

danuss77
autor
5. apr 2013

@blumka jak cely život...si neviem predstaviť dospelého človeka jak si prekladá pero,alebo príbor z ruky do ruky. Možno je to dobre pre mozok,neviem,ale divne to je 🙂

dukokatka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
5. apr 2013

@danuss77 - Saska sa rozhodla, ktoru ruku bude pouzivat az v 4 rokoch... dovtedy pouzivala obe a na sport stale pouziva viac lavu ako pravu ruku, podla lekarky je obojruka... co je vraj super 🙂 Skutocne to neries, najneskor, ked zacne viac kreslit a pisat, tak sa rozhodne. Mame doma aj maleho lavacika, u neho to bolo jasne od zaciatku...

blumka
5. apr 2013

@danuss77 on si preklada teraz..ale ked bude dospely a ostane obojrucny tak niektore veci bude robit pravou, ine lavou. mali sme ucitelku na vyske bola obojrucna, pisala pravou, ked potrebovala nakreslit kruh tak polovicu pravou, druhu polovicu lavou a bol dokonaly, vacsinu veci robila pravou, lebo jej tobolo jednoduchsie uz len preto ze je jednoduchsie zohnat noznice pre pravaka alebo skrabku na zemiaky, ale lavu mala rovnako sikovnu
to ze sa to tebe zna divne, tak to je len pocit, hlavne ho neprenasaj na maleho a hlavne ho nepreucuj, lebo to moze sposobit blok, nasledne koktanie atd

danuss77
autor
5. apr 2013

@dukokatka hej hanbím sa zato...uznávam je to moj hendikep ☹

jana
5. apr 2013

no u nas je to asi narovnako. Lyzicka raz v pravej raz v lavej ruke, tak isto farbicky, ci auticka. Zaujimave je vsak, ze zubnu kefku zasadne chyta do pravej ruky, avsak ked ukazuje na nieco tak to len lavou rukou. Uz sa ma pytali nato, ze ci je lavak, no nato ja odpovedat neviem. Chodime do roznych ambulancii a tam mi nato nepovedali nic, vraj je este cas, a minule som presne citala o tom, lebo aj mna to niekedy znervoznuje (hlavne moja mama, ked maly si chyti farbicku do lavej ruky a ona mu ju zoberie a da do pravej) a pisali, ze je cas do tych 7-8 rokov. Takze ja som v celku v pohode i ked niekedy ostanem v pomikove, ze do kt. ruky mu mam 'nieco' podat 😉. No a toto je ten clanok co som o tom citala, no dufam, ze mozem dat link .. http://www.rodinka.sk/vychova-a-skoly/predskola...

danuss77
autor
5. apr 2013

@anjelicek26 no tak som rada že sa našla maminka ktorá s tým má skúsenosť,takže sa nakoniec vyprofilovala...tak dufam že aj moj...že vraj je to super? No len aby nemal obe ruky ľavééé 😀

blumka
5. apr 2013

@jana hlavne mu nic nepodavajte do niektorej ruky ale daj pred neho nech si vezme sam 😉 a mamine vysvetli ze vela skody sa narobi tym,ze sa dieta nuti do inej ruky ako mu samo ide...aj ked by mal byt obojrucny

anjelicek26
5. apr 2013

@danuss77 - kazde trojrocne dieta ma obe ruky lave ver mi 😀 😀 😀 To sa zlepsi 🙂 Ona zacala v 4 rokoch chodit do skoly a na tu pravu sa zorientovala az po par tyzdnoch, na zaciatku dokonca pisala oboma.. teraz kresli a pise pravou, ale naje sa kludne lavou, ani si to nevsimne.. a loptu hadze lavou, otaca sa po lavej osi xixi Su to vraj kreativne vsestranne osobky obojrucne deti, ber to ako vyhodu ;)

danuss77
autor
5. apr 2013

@jana dik,to si určite prečítam...a ja to tieš nejak neriešim,len to znervozňuje. A teší ma že že to neni problem,lebo ostatné maminky ma posielali za psychologičkou,že to neni normalen,že mozog musi mať dominantnu stranu...už som mala stres

hradnapani
5. apr 2013

@danuss77 nema ta preco to znervoznovat. Ano, vyzera to divne, ked lavak striha noznicami pre pravu ruku, pripadne si pocas aktivity vymeni ruky, ale pre toho cloveka je tato zrucnost vyhodou. Sama som taka a tiez dlho nevedeli, co budem. Napokon som lavacka, ale pouzivam vsetko pre pravakov (noznice, otvarace atd) a mnohe veci robim pravou rukou, takze je to ista forma obojrukosti a povazujem to za svoju vyhodu 🙂 V niektorych sportoch su lavaci, resp. obojruki postrachom pre superov (napriklad tenis).

danuss77
autor
5. apr 2013

@anjelicek26 no ked bude robiť rozličné veci rozličnou rukou,to nevadí...mne vadí len to prehadzovanie z ľava do prava,

anjelicek26
5. apr 2013

@danuss77 - prehadzuje, lebo skusa ;) To este hodnu chvilu robit bude 😀 Inak u nas je to dedicne, drahy je tiez obojruky... a krpec lavak... mozno nase c.3 bude pravak 😀 Aby sme to mali komplet 😀

danuss77
autor
5. apr 2013

@hradnapani ja neviem pokom to naš zdedil...ja aj menžel sme zarytí preváci,ja si ani nos s ľavou rukou nevyfúkam

aduskatt
5. apr 2013

jasne🙂) moj toto robil, ked mal tri, teraz ma 9, pise lavou a ostatne do ktorej ruky chyti, tou urobi.......ked si vezme lyzicu do pravej, naje sa praveou, ked do lavej, naje sa lavou a ide mu to aj oboma naraz🙂)))

danuss77
autor
5. apr 2013

@anjelicek26 tak náš to nemal pokom podediť,keby dedil ta je praváčik jak lusk...unás v blízkej rodine neni ani lavák,nie to ešte obojručný(či jaky)

hradnapani
5. apr 2013

@danuss77 kludne aj po (pra)starych rodicoch (aj ked boli mozno preuceni v detstve na pravu ruku). V kazdom pripade, nie je to vobec nic zle. Mna by velmi potesilo lavoruke, alebo obojrucne dieta 😵

danuss77
autor
5. apr 2013

@aduskatt no tak nejaky taky vývojový scénar si viem predstaviť...

ginger_fox
5. apr 2013

@danuss77 teraz to este naozaj nemusis riesis. Moj brat, pred tym ako nastupil do skoly musel ist na pedagogicko psychologicku poradnu aby sme zistili, co u neho prevlada. Od mala sa javil viac ako lavak, hoci velmi tesne, ale ako sa blizila skola, tak zacinal pouzivat viac pravu ruku. Na poradni zistili, ze sa snazi viac zapajat pravu ruku, lebo opakuje po o rok starsom bratovi, ktory je pravak. Dnes brat pise sice lavou rukou, ale v zasade je takmer vo vsetkom obojrucny. 😉

danuss77
autor
5. apr 2013

@hradnapani no ked si tak čítam tie príspevky tak som spokojná že mám normálne dieťa.Ja som o obojručných nikdy nepočula,som vedela že dieťa má jednu stranu mozgu dominantnú...a preto som sa bála či je to v poriatku.....ale vidím že hej

danuss77
autor
5. apr 2013

@ginger_fox no presne tých psychologických testov sa bojím.To tam musel ísť?

ginger_fox
5. apr 2013

@danuss77 naozaj sa nemas coho bat, psychologicka si s nim pokecala, pokreslila a bolo 😉 nemusel tam ist, mama mu chcela ulahcit vstup do skoly, k pisaniu ktorou rukou ho viest. Si predstav, ze si pri obojrucnom dietati nie si na istom a zacne sa v skole trapit s oboma rukami. Mozno by prisla trauma zo skoly, nasledne tak ci tak nejake vysetrenia...
Vy na to mate este 3 roky cas, dovtedy sa to v pohode vyvrbi aj same 😉
neviem ako je to u inych obojrucnych deti, ale brat bol velmi sikovny(teda aj teraz je 😀), zo 4 triedy siel na 8rocne gymnazium a maturoval ked nemal ani 18rokov.

danuss77
autor
5. apr 2013

@ginger_fox jasné rozumiem,bude to prenho lepšie...tak dúfam že aj moj bude taka šikulka ako tvoj brat...a dúúúúfam že nebude mať gramatiku pomne ☹

mirkakab
5. apr 2013

@danuss77 ahoj, aj ja som tak robila obomi rukami ked som bola malá, teraz mám lavú silnejšiu, takže ked mám niečo iba v jednej ruke tak automaticky v lavej a ked používam obe, tak ako pravák 🙂 a myslím že ma to nijako nepoznačilo 😀

ninive16
5. apr 2013

Ja by som to zatiaľ neriešila. Ešte má na to príliš malý vek. Ja som sa s obojručným dieťaťom (ambidextria) stretla len raz. Išlo o naozaj dokonalú obojrukosť. Písal a kreslil na nerozoznanie obomi rukami krásne. Vo vyššom veku sa zvyčajne dieťa vyprofiluje. Napr.píše s pravou, ostatné úkony robí s ľavou, niektoré si ruky vyberú.
V troch rokoch sa naozaj nedá hovoriť o obojrukosti, tak si s tým nerob starosti 🙂

bronia13
6. apr 2013

neviem, mne to je normalne, co ja viem...nasa mala bude mat 3 roky za chvilu a presne to iste robi raz je lavou potom pravou, ako jej lepsie pasuje, ja to neriesim - sama na to pride, mam kamosku co pise pravou a vsetko ine robi lavou...

latvia
6. apr 2013

mne sa zda, ze sa viac desis toho, ze bude lavak 😅