Aspergerov syndróm

bamako
3. sep 2023

Dobrý den.

Rád bych se touto cestou zeptal. U syna, 18 let, je podezření na Aspergerův syndrom. Odesílá nás na vyšetření neurolog, ke kterému chodíme dlouhodobě a říká nám, že si je na sto procent jistý, že syn autismus má. Syn má výkyvy nálad, problémy ve vztazích a s komunikací, je tam i genetickou zátěž. Potřeboval bych se zeptat, jestli testy na toto vyšetření jsou spolehlivé a dají jednoznačný výsledek. Také se potřebuji zeptat jestli máte někdo zkušenost s tímto onemocněním a jestli můžete doporučit, kde se nechat vyšetřit. Dostali jsme od neurologa doporučení na www.apla.cz, ta nás přesměrovala na nautis, ale tam je v současné době čekací doba až dva a půl roku. Můžete prosím někoho spolehlivého doporučit? Byli jsme objednaní ke klinickému psychologovi v Brně, ale ten nás na prvním setkání hned odbil, že syn autismus nemá a testy mu neudělal. Nevíme na koho se obrátit. Děkuji.

lubka261
3. sep 2023

Dr. Jánošíková alebo Láziková Trnava. vrelo odporúčam

1mina
3. sep 2023

Lazikova v trnave 👍

kacena4
3. sep 2023

0905 965 968 SILOE lazikova. termin cca 4-6m. testy su spolahlive podla spoluprace s pacientom casto je to niekolkohodinove sedenie. drzim palceky s diagnostikou. odporucam precitat si knihu Autizmus od A po S, popr. nieco podobne, v kniznici maju dost na vyber. nam najviac pomohla kniha vychova ditete s aspergerovym syndrómem

pribinak
3. sep 2023

https://klinikacalma.sk/ Je to centrum v BA, majú dosť dobre termíny

simona20201309
3. sep 2023

@bamako 18rokov? Nemyslel si mesiacov?

marzii35
3. sep 2023

@simona20201309 pise problemy vo vzťahoch tak asi ťažko 18mesiacov

simona20201309
3. sep 2023

@marzii35 pravda.

bebebi
3. sep 2023

@simona20201309 urcite nie. autizmus sa moze diagnostikovat najskor v 3 rokoch

simona20201309
3. sep 2023

@bebebi dosť neskoro to začali riesit. To sa musel tých 18r dosť trápiť. Aj on aj okokie

lizwer
3. sep 2023

@bamako Autistické centrum Andreas v Bratislave, alebo klinický psychológ Alžbeta Lazíková Trnava.

bebebi
3. sep 2023

@simona20201309 diagnostikovat Asperger je velmi tazke, ma take prejavy, ktore su lahko zamenitelne za ine psychicke poruchy. mozes aj cely zivot zit vedla Aspergera a nepostrehnut to. v mnohych pripadoch je Asperger diagnostikovany az v dospelosti. zjednodusene povedane klasicky autista je "cudny" na prvy pohlad, Asperger nemusi na okolie vobec posobit "cudne"

simona20201309
3. sep 2023

@bebebi ano chápem. Ale myslím ze dnes je už ťa včasná diagnostika na lepšej úrovni?

bebebi
3. sep 2023

@simona20201309 pokial ide o klasicky autizmus tak ano. no na Aspergera sme zial este stale dost krátki

marsmykkok
3. sep 2023

@simona20201309 ono asperger prvé roky môže byť ideálne dieťa, ja som bola dobré dieťa, múdre, šikovné, poslušné, akurát zmeny som dávala extrémne ťažko a bola "tichšia" . Ale v podstate menej problémové dieťa ako väčšina. Prestala som to zvládať v predpuberte a vtedy začali problémy a len sa stupňovali. Ale tam už sa povie, že je to ťažká puberta, možno že dieťa zle znáša smrť v rodine, rozvod a tak a nepríde sa na to.

rezanka73
3. sep 2023

@bamako asperger a autizmus je rozdiel...

bebebi
3. sep 2023

@rezanka73 asperger je atypicka forma autizmu. takze aj pre aspergera je pomenovanie autizmus spravne

chica007
3. sep 2023

existuje vobec liecba?

chica007
3. sep 2023

Existuje liecba?

bebebi
3. sep 2023

@chica007 nie, asperger sa neda vyliecit. avsak vhodnym pristupom vieme zmiernit jeho prejavy, resp. ulahcit zivot ludom s aspergerom

brezza
3. sep 2023

@simona20201309 tiez odporucam Lazikovu v Trnave
@bebebi autizmus sa moze diagnostikovat aj skor ako v troch rokoch a aj sa diagnostikuje. V niektorych pripadoch je to tak ocividne, ze nie je na co cakat.

belasy_motylik
16. sep 2023

@bamako ak nemáš problém prísť na Slovensko dám ti výborný tip na diagnostiku, príp. aj na následnú terapiu 🙂