CT mozgu dieťatka. Ako prebehlo vyšetrenie?

bibka17
6. feb 2009

Ahojte, najde sa tu nejaka mamicka, ktora bola so svojim dietatkom na CT mozgu? O par dni caka moju 2,5 rocnu dcerku CT mozgu v plnej anesteze. Potrebovala by som zistit, ako toto vysetrenie prebiehalo, co mu predchadzalo,ako dlho trvala hospitalizacia v nemocnici, ci ste to tiez museli absolvovat v plnej anesteze. Najviac sa potesim informaciam od mamiciek, ktore boli s detmi hospitalizovane v kosickej nemocnici na SNP c.1.

nika82
9. aug 2020

@zdenka7887 zase otravujes

laurober
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laurober
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zdenka7887
17. okt 2020

Ionizujúce žiarenie vo forme dlhotrvajúceho slabého, alebo krátkodobého intenzívneho žiarenia má negatívne účinky na všetky živé organizmy. Dochádza ku absorpcii ionizujúcich častíc alebo vlnenia atómami daného materiálu. To spôsobuje vyrážanie elektrónov z ich orbít a tvorbu negatívne nabitých aniónov. Ionizované časti molekúl sa stávajú veľmi reaktívnymi a vyvolávajú chemické reakcie, ktoré bunku usmrtia, alebo vedú k jej zmenám na genetickej úrovni (reakcia radikálov s DNA spôsobí porušenie fosfodiesterových väzieb a tým pretrhanie jej reťazca). Organizmus preto musí aktivovať svoje reparačné mechanizmy, aby tieto poškodenia odstránil. Nie vždy sa mu to ale podarí a tak vznikajú nezvratné poškodenia v organelách alebo v genetickej informácii bunky, čo môže viesť k jej smrti alebo k zmeneniu funkcie. Zmenená funkcia bunky môže viesť aj niekoľko rokov po samotnom ožiarení u stavovcov k vzniku onkologického ochorenia.

nika82
17. okt 2020

@zdenka7887 Zdenka prosím vás neotravujete tu ľudí nezmyslom, keby vyšetrenie nebolo potrebné tak doktor naň neposiela

zdenka7887
17. okt 2020

Každý má právo si vybrať. Je zaujímavé,že lekári ľuďom nevysvetlia co je to CT vyšetrenie,len ich tam rovno pošlú. Ľudia nevedia ,ako im ct vysetrenie môže poškodiť na zdraví.

nika82
17. okt 2020

@zdenka7887 Zdenka daj si cokoladku asi ti nieco skodi

nika82
17. okt 2020

@zdenka7887 ked tvoje deti budu potrebovat Ct nedas ich tym vysetrit len preto ze si citala nejake bludy

zdenka7887
17. okt 2020

@nika82 dam ich vysetrit Magnetickou rezonanciou

nika82
17. okt 2020

@zdenka7887 tak sa venuj svoj detom a neotravuj zivot svojimi neoverenymi blbostami inych

meluela
17. okt 2020

@nika82 zial, je za tym aj ekonomika a prakticke otazky. na ct sa caka tak tyzden-dva (deti), na MR 3 mesiace az rok (ked dieta ochorie, stroj sa pokazi ..). Pri vacsine diagnoz by bolo lepsie spravit rovno MR - nielen kvoli radiacnej zatazi, ale aj kvoli tomu ze na nom vidno viac. Vo vyspelejsich krajinach sa to tak robi. CT sa tam robi len v pripadoch kde je to vhodne a pri urgentnej medicine. No tak ale ked na spickove bratislavske pracovisko maju jeden MR stroj ktory sa obcas kazi a peniaze za ktore sa mohli nakupit dalsie si uzivaju ktovie ake financne skupiny, tak potom musime deti davat pod CTcka a riskovat velku radiacnu zataz.

nika82
17. okt 2020

@meluela ja som nikdy na MR necakala 3 mesiace a mama mala dokonca termin do tyzdna

meluela
17. okt 2020

@nika82 no to si dospela a nepotrebujes mat k tomu anesteziologa. Deti pri MR uspavaju. Ba-kramare maju taketo katastrofalne cakacky. Osobna skusenost, niekolko krat.

loginexistuje
17. okt 2020

@meluela ale to cakas na anesteziologa detskeho a nie na MR vlastna skusenost pri detoch (cakacky na planovane zakroky a aj MR)

meluela
17. okt 2020

@loginexistuje no kedze maju len to jedno MR tak cakas aj na to, ficia zrejme cely den. mozno je to v inych sk mestach lepsie. ak tam ne stroj nie je obsadeny a stoji len kvoli anesteziologovi, tak to by bol este vacsi fail

loginexistuje
17. okt 2020

@meluela ak sme isli uz na MRI bez anestezy cakacia doba mesiac (naposledy som bola ja MRI kramare dr magnet) a idem znovu zaciatkom januara mi da neurolog ziadanku aby som mala vysetrenie zaciatkom februara

meluela
17. okt 2020

@loginexistuje od kolkych rokov pls robi dr magnet MR bez anestezy? Lebo dfnsp je v tomto fakt katastrofa, naposledy nas drzali pol roka v strese ze nam neboli schopni spravit pooperacne MR ktore malo byt spravene asap/do mesiaca :-/

loginexistuje
17. okt 2020

@meluela nasmu ked mal 9 rokov ale on je specialny viem ze ak deti spolupracovali tak aj skor

meluela
17. okt 2020

@loginexistuje tak to je fajn .. my mame ist ked uz bude vediet spolupracovat, dobre vediet ze uz nie sme odkazani len na dfnsp

zdenka7887
17. okt 2020

Na MR urgentne sme mali v ten deň a normálne vyšetrenie do 2 týždňov.Magneticku si môžete vybrať v ktorom koľkej meste.

meluela
17. okt 2020

@zdenka7887 v BA zial nie, aspon co sa tyka malych deti :-/

zdenka7887
17. nov 2020

@meluela záleží aj aku mate poisťovňu cakacia doba

meluela
17. nov 2020

@zdenka7887 To akoze aj v dfnsp maju poradovnik podla poistovne? Pokial viem, tak tam lekar nahadzuje urgentonost do systemu a podla toho radiologia robi poradovniky. Najvacsi problem je ze ak sa stroj pokazi alebo dieta ochorie pred vysetrenim, tak sa caka zasa 3 mesiace :-/

onrock
3. nov 2021

@zdenka7887 Lenže skúste si vybaviť zmenu CT na MR o druhej v noci a sanitku do 20 km vzdialenej nemocnice ak lekár nevie, či napríklad dieťa po úraze nekrváca do mozgu. Áno CT produkuje radiáciu ale v niektorých stavoch by dieťa mohlo zomrieť, resp. mať poškodený mozog, kým by sa dostalo k MR nehovoriac o anestézii, ktorú musí (zväčša) na rozdiel od CT podstúpiť.

zdenka7887
9. nov 2021

@onrock CT sa má robiť v živote ohrozujúcich prípadoch a nie ta choďte ,ako na preventívnu a uvidíme...
V tom máte pravdu.

anastacia1103
18. júl 2023

ahojte, prosim o radu/nazory...nas poslala neurologicka na ct mozgu len na zaklade toho, ze dcerka (5 r) bola doteraz nadpriemerne nadana a zrazu zacala mat poruchy spravania a celkovu regresiu a tiky na oku.
Zatial som ju na CT neobjednala, nakolko si myslim, ze za to moze zle rodinne zazemie a ziarlivost (ma 2 r mladsieho surodenca, ktory je stale chory a preto ma vacsinu pozornosti, ktoremu robi stale zle, bije ho a krici, ze ho nenavidi a aj nas, najma mna ako matku). Chcela som ju najskor vziat psychologovi a psychiatrovi, ale dali nam termin az o viac nez polroka a neurologicka vravela, ze nemame cakat na tieto vysetrenia...neviem, myslite si, ze je na mieste podstupovat nieco tak vazne a ozarujuce ? ze nemam skusit najprv nejake terapie alebo pockat /obdobie/ alebo mam tlacit na pilu a hned tam bezat ? dakujem