Dieťa s celiakiou. Uvítam akékoľvek rady

sanym
1. dec 2009

Ahojte. Hľadám mamičky, ktorých deti majú celiakiu. Môjmu 4-ročnému synovi ju diagnostikovali včera na základe výsledkov biopsie tenkého čreva a uvítala by som akékoľvek rady od skúsenejších mamičiek.

sanym
autor
11. dec 2009

Tak to teda cez víkend skúsim. A prosím ťa, tie perníčky robíš tiež z múky Promix-UNI ako rožky, alebo z nejakej inej?

andreasiskova3
11. dec 2009

myslíš medovníky? tie tiež z Promix-UNI, hodím ti recept ak chceš.

sanym
autor
11. dec 2009

Myslela som ten perník s polevou, ale šup sem aj s tými medovníčkami. 😉

andreasiskova3
11. dec 2009

na všetko používam Uni, len do chleba dávam CH.Aj bryndzové halušky ,aj palacinky, robím z UNi a jeme ich všetci. tu je ten recept na medovníčky:
570 g múky Promix -UNI
300 g cukru /dosť, čo?/ 😖
160 g mletých orechov
6 lyžíc tekutého medu
1 lyžička sody bic.
mletá škorica, tak za lyžičku, nemusí byť ak nemáte radi, ale dodá tomu dobrú chuť
4 celé vajcia
Všetko zmiešať a vyvaľkať ,tak ako pri iných medovníkoch. Vykrojiť a potrieť vajcom. Piecť na 200 stupnov asi 4 min.
Ak sa ti to bde zdať málo tuhé, tak pridaj trochu múky ešte. Odstáť cesto nedávam.
Samko sa ide zadrhnúť s nimi, tak mu chutia. Inak je ich dosť, môžeš urobiť polovičnú dávku na prvý krát.

sanym
autor
11. dec 2009

andrea, ďakujem pekne 😉

laki
11. dec 2009

sanym, velmi sa ti ospravedlňujem, ale nejak som nestíhala.takže recept na chlieb:
- 350ml vody
- lyžička soli a cukru
- trochu oleja
- nastrúhať uvarený stredný zemiak
- 350 g Promix UNI
- 1 sáčok sušené droždie OETKER
- nechať 1 hod. vykysnúť v rúre pri 40 stupňoch, potom vybrať rozohriať rúru na 25O st., piecť 15 min. a Ďalších 40 min. dopekať na 190 st. - tento recept mám od jednej baby z témy celiakia.Je to jediný chlebík, ktorý Kika spapá 🙂
Práve som dopiekla tieto medovníky, malá sa ich nevie dojesť 😉 :
- 400 g múka UNI
- 125g HERA
- 16O g prášk.cukor
- pol lyžičky sódy bikarbóny
- pol balíčka medovník.korenia
- 3 vajcia
- 3 lyžice medu - všetko spolu zmiešať s roztopenou herou, zabaliť do fólie a dať do chladničky ( kludne aj na týždeň, potom vybrať rozvalkať a piecť pri 200 st.
Teraz letím na nákup, zajtra sem hodím recept na tu knedlu.Slubujem.Držte sa!

laki
11. dec 2009

ešte som zabudla, treba ich potrieť vajíčkom a tak piecť, ja som ich posypala pestrým zdobením od dr.oetkera, lebo na zdobenie nemám nervy.

andreasiskova3
11. dec 2009

laki: tuším vyskúšam aj ten tvoj recept na medovníky pre zmenu 🙂

sanym
autor
11. dec 2009

laki: v pohode, ďakujem 😉
to sa teda napečiem, sama som zvedavá, ako to dopadne, dám vedieť či sme to jedli my, alebo náš pes Pluto 😀

andreasiskova3
11. dec 2009

😀 , niekto sa už len naje

laki
12. dec 2009

ahojte , andrea budem rada ak vám budú chutiť.No a tu je ten recept na knedlu - ja z neho robím aj parené buchty:
- 300 g Promix UNI
- 100 g Solamyl
- sol podla chuti ( pri buchtách dávam len štipku soli a 1 bal.vanilkového cukru +1 pol.lyžica kryštál.cukru )
- 1 bal.sušeného droždia dr.OETKER
- 1 čaj.lyžička guar.gumy ( ja nedávam )
- 2 pol.lyžice oleja
- 3 dcl teplého mlieka
Do 3 pol.lyžíc teplého mlieka dáme sušené droždie a trochu cukru ( pri buchtách )a premiešame.Zmiešame s ostatnými surovinami a vytvoríme podobu knedle.Cesto je také lepkavé, tak si treba pomúčiť ruky.
Pri buchtách pomúčenými rukami cesto utvoríme do bochníka.Ten rozdelíme na rovnaké časti a pomocou ruky ich trochu roztlačíme a do stredu dáme lekvár.Spracujeme buchty , ktoré kladieme na pomúčenú utierku vedla seba.Potrieme ich 2-3 krát vodou a necháme 20 min.vykysnúť prikryté druhou utierkou.Potom dáme do naparovacieho hrnca a 25 min.paríme.Pokrievku počas naparovania nedvíhame.
Píšem to jak keby ste nevedeli čo a ako 😉 , ale ja tiež mám rada keď mi v receptoch všetko po lopate vysvetlia 🙂 .
sanym, neboj určite sa ti to podarí, síce aj ja som na začiatku vela veci vyhadzovala, vy máte aspon psíka, u nás sa najedol smetiak a možno bezdomovci.Držím palce, daj vedieť ako to dopadlo.

sanym
autor
12. dec 2009

ahojte, chcela som dnes skúsiť tie medovníčky, ale u nás v Bille nemali sódu bic. ☹ Myslíte, že by sa to dalo niečím nahradiť?

andreasiskova3
12. dec 2009

sanym: kypriaci prášok tiež obsahuje sodu bic.je to vlastne ten hydrogenuhličitan sodný, ja by som ta dala z toho.Dr. Oetker kzpr. prášok je bezlepkový.určite yým nič nepokazíš, ibaže bz sa to viac napuchlo,čo ja viem 😖

sacvi
12. dec 2009

Ahoj holky, já mám super rychlej recept na dalamánky a jsou moc dobrý kdyby někdo chtěl 🙂 ALe dělám teda z Jizerky a Mantlera..

sanym
autor
12. dec 2009

sacvi, ak sa ti chce, pošli mi ho prosím do IP
bola som upozornená od admi, že si v tejto diskusii máme vymieňať rady a skúsenosti a nie recepty, lebo téma o bezlepkových receptoch tu už je a inak mi ju zamknú ☹

andreasiskova3
12. dec 2009

sanym: tak to ma mrzí, ked ma ešte nejaký recept napadne, tak ti ho pošlem tiež na IP.Idem práve robiť ten perník, Samko sa už nemôže dočkať 🙂
savci: mohla by si ten recept na dalamanky poslať prosím ťa aj mne? rada by som ho vyskúšala. A čo je to Jizerka a Mantler? Bezl. múka? Asi česká, že?Lebo som tú také niečo nevidela u nás na Slovensku.

xenia2734
12. dec 2009

Ahojte,

chcem sa Vas spytat, ake priznaky, alebo potiaze sprevadza celiakia.

Mam 3,5 rocnu dcerku, ktora ma alopeciu a strasne rozsirenu. Robili nam rozne vysetrenia medzi nimi aj na celiakiu. Teraz sme boli na kontrole u imunologicky a povedala nech prideme na dalsi odber na anti gliadin IgA, IgG...................... tak som sa ohradila, ze uz nam robili na to vysetrenie a ona, ze existuju 3 druhy celiakie a na toto name este nerobili. Ja neviem ci s nou mam ist, lebo je to pre nu uz po tolkych vysetreniach, odberoch a lezani v nemocnici taky stres, ze uz len z toho jej podla mna odidu vlasky.

Tak preto Vas prosim: napiste mi ake ma celiakia priznaky............................. lebo mi nemame hnacky, alebo bolesti brucha, nechutenstvo a tak. Tak ja uz fakt neviem, doteraz nam nic nenasli, len nas testuju a nic. Dakujem za odpoved, som uz zufala. ☹

sanym
autor
12. dec 2009

andrea: tak som dopiekla medovníčky podľa tvojho receptu a teda Pluto bude hladný 😀
sú perfektné, všetci sa oblizujeme 😝
urobila som z celej dávky a neviem, či vôbec prežijú dnešný deň
hneď som veselšia, lebo už som si fakt myslela, že sa mi nič bezlepkové nepodarí 🙂

sanym
autor
12. dec 2009

xenia: príznaky celiakie môžu byť rôzne. U niekoho tak ako píšeš hnačky, bolesti brucha, neprospievanie. Niekto má len prejavy na koži. Ale celiakia je zákerná v tom, že môže byť aj úplne bez príznakov. napríklad môj syn nemá žiadne problémy ani s trávením ani s pokožkou a predsa má celiakiu. Zistilo sa to úplnou náhodou. A pokiaľ viem, jediným relevantným dôkazom celiakie sú výsledky biopsie tenkého čreva. Krv niekedy nemusí nič ukázať. Ale to je len môj laický pohľad na vec. Skús pozrieť na stránky venované celiakii, tam je tých informácií dosť - aj o príznakoch.

andreasiskova3
12. dec 2009

sanym: 🙂 tak teraz si ma fakt potešila. Super a dobrú chuť! 😝
xenia : sanym má pravdu. môj muž tiež nemal typické príznaky, ale v krvi mu stále vykazovalo že má helicobactera, a mal taký ekzem na rukách a ešte býval aj často chorý. Zistili mu to len vdaka tomu že som to spomenula u gastroenterologa ked mu robil znovu vyšetrenia na toho helicobactera.Tak mu spravil biopsiu a bolo jasné. Vlastne on ho ani nemal ale to bola celiakia ktorá sa s nami trošku pohrala.odkedy má dietu , je zdravý ako repa, ruky má krásne hladké a po helicobacteroviani stopy. Takže jediná možnosť biopsia.

xenia2734
13. dec 2009

Ahojte,

mozem sa spytat ako ta biopsia prebieha????????????? Je to v narkoze,????? Hlavne pri takych malych detickach?????
Ja som ziadala aj testy na helicobactera bol negativny. Robili jej zo stolice.
Ja uz som z toho fakt unavena a zufala, vsetko si musim pytat sama, lebo lekari to maju na haku.
Ale niekde pricina musi predsa byt. ☹

sanym
autor
13. dec 2009

xenia: môjmu synovi robili biopsiu teraz v októbri (má 4 roky), ambulantne bez anestézie, dokonca nedostal ani lokálnu anestéziu kvôli alergii na roztoče a zvládol to úplne perfektne. Strašne som sa toho bála, ale teraz som rada, že sme to podstúpili a konečne poznáme diagnózu. Ale závisí to asi od konkrétneho gastroenterológa, že ako to robí menším deťom. Viem, že niekde to robia pri celkovej anestézii, ale ja osobne mám z narkózy strach a som rada, že sme to zvládli bez uspatia. Aj môj syn mal negatívneho aj Helicobactera, aj parazity.

andreasiskova3
13. dec 2009

xenia : môjmu malému robili biopsiu keď ešte nemal ani dva roky. Boli sme vtedy v Banskej Bystrici, lebo tu to nikde nerobili takým drobcom. Dali mu takú tabletku na spanie. Užil ju a v behu zaspal. Ešte že som bola pri ňom inak by sa chudák sklátil na zem ako vrece zemiakov. Urobili mu biopsiu ambulantne. Potom keď sa prebral tak sme tam ešte 2 hodky museli zostať a potom sme išli domov. Takže sme to stihli za jeden den tam aj domov. To asi záleží od doktora akú formu odobratia tej vzorky zvolí. My sme boli spokojní s týmto spôsobom, lebo bol ešte maličký a ani sme tam nemuseli dlhšie zostávať. A helicobaktera tiež nemal pozitívneho a ani nič iné.
Kým som sa dostala k odbornímom tak som sa tiež nabehala a doslovne všetky vyšetrenia na vlastnú žiadosť. Lebo niektorí doktori vedia figu. Mne dokonca obvodná povedala že sa o neho neviem starať, lebo strašne schudol a vyzeral hrozne zle. A pritom to bolo jej neschopnosťou, lebo som k nej chodila niekoľko mesiacov a prosila ju aby s ním niečo robila. 😠 Krava.

sanym
autor
14. dec 2009

Ahojte. Nemáte náhodou niektorá recept na linecké pečivo, alebo na nejaké bezlepkové sušienky? Poprosím IP. Ďakujem pekne.

ivkaivka
14. dec 2009

ahojte, moja dcera ma ekzem, rozmyslam, ci nemoze byt alergicka na lepok. Da sa to nejako zistit aj z krvneho obrazu- teda mala by niektore hodnoty zmenene, ak by bola alergicka na ten lepok? Pre kazdy pripad som mucne uz vysadila a sledujem nejake zlepsenie, no zatial nic, sice tuto dietu praktizujem len 3 dni. Vopred dakujem za odpoved.

sanym
autor
14. dec 2009

ivka: myslím si, že alergia na lepok a celiakia sú dve rôzne veci. Alergiu by mali ukázať krvné testy, ale pozerám, že dcérka nemá ešte ani 4 mesiace a u takých malých bábätiek sa ešte alergia zisťuje veľmi ťažko. Môj mladší syn má 17 mesiacov a povedali mi, že ešte aj uňho je príliš skoro na určenie toho či je alergik. Iný prípad je celiakia, tá sa diagnostikuje na základe biopsie tenkého čreva, ale až u detí, ktoré sú zaťažené lepkom - ak kojíš, lepok v tvojej strave by nemal byť problém. Pochopila som to tak, že múčne si vysadila ty. Pri takých malých bábätkách - ak kojíš, môže byť ekzém skôr reakciou na niečo v tvojej strave (myslím nejaký silný alergén ako čokoláda, citrusy, orechy), alebo ak má malá aj nejaké problémy s bruškom, môže to byť intolerancia laktózy, keďže laktóza sa nachádza aj v materskom mlieku.

sanym
autor
15. dec 2009

Ahojte. Ešte raz sa chcem spýtať, či nemáte recept na bezlepkové linecké pečivo alebo akékoľvek sušienky. A dávate vašim deťom nejaké bezlepkové kupované sladkosti? Matúškovi veľmi chutia Celi Hope, ale je na nich napísané nízky obsah gluténu tak neviem či ich môže aj keď sú s preškrtnutým klasom. On je hrozne na sladké. 😝

andreasiskova3
15. dec 2009

sacvi: dalamánky sú už hotové, výborné aj z Promix- Uni.Ja robím rožky z takého isteho cesta len tam pridávam ešte aj 2 vajcia. Je to viac koláčové. Ale tvoj recept je zas skôr žemlový, taký som aj chcela. Super, mňam....
sanym: kedysi som robievala linecké kolieska malému, podľa normálneho receptu, ale vždy sa to strašne mrvilo, tak som to prestala robiť.Tak neviem, skús to tiež tak ak nenájdeš iný recept.

sanym
autor
15. dec 2009

andrea: a tie Celi Hope sladkosti kupujete?

andreasiskova3
15. dec 2009

sanym: ano, tie má najradšej,skúšali sme aj schar, ale tie mu nechutia. zbožňuje aj tie sojové tyčinky obaľované v čokoláde, alebo slané bezlepkové praclíky, tie sú lepšie ako naše 😉.