Elektívny mutizmus - skúsenosti

agi1
5. máj 2014

Prosim o radu,dcerka ma 5rokov a odmieta komunikovat v kolektive.Chodime uz isty cas na logopediu aj psychologiu ale zatial sa to nezlepsuje ☹ .Chcela by som jej aj ja pomoct ale neviem si rady.Este ma sice rok skôlky,ale bojim sa aby v skole koli tomu nemala problemy.V skolke je vraj najsikovnejsia z triedy co sa tvorby a ucenia t. tyka...Mamicky ktore ste sa s tymto stretli prosim poradte!Dakujem!

ellca123
5. máj 2014

ja mam podobny problem ,dcerka sa nechce hrat s detmi,
"prilepila" sa na ucitelku a z deti ma mozno strach,
mame 5r.

asi to chce cas,
da sa vybavit aj odklad do skoly,to moze pomoct

agi1
autor
6. máj 2014

@ellca123 Dakujem za radu,to ma zatial nenapadlo...kazdy mi vravi ze to chce cas.Ani mi zatial nenavrhla doktorka odklad.Spytam sa.Ale kedze chodi do triedy s detmi co idu uz teraz v sept.do skoly a patri medzi najsikovnejsie deti...a este2roky cakat...uvidime....Inak pani ucitelky aj pani doktorka vraveli ze sa nemusim strachovat ak by sa ju za ten rok nepodarilo"nakopnut"v tej komunikacii da sa poziadat aj o individualni pristup prvy rok v skole.A u vas je to chvilkove alebo to trva dlho?U nas uz dlho..vlastne vzdy bola takato,ale v sept.sme nastupili do novej skolky,sme sa predtahovali a je to este horsie ako predtym ☹

ellca123
6. máj 2014

drzim palce v skole a co najmenej problemov

prasiatko30
6. máj 2014

@agi1 skus pozvat jednu dve kamaratky zo skolky ku vam domov aby sa prisli hrat aby v uzsom kruhu spoznala deti a v klude sa s nimi hrala na jej terene, postupne s nou chidit do mensieho kolektivu -ja neviem ako u vas ale moja ta vo vacsom kolektive velmi neista - velmi jej pomaha starsia sestra ktora sa jej venuje a ked su v cudzom prostredi tak robi jej prezentatorku a teraz je uz vidno ze je to lepsie. Zo strany ucitelky vela trpezlivosti a nechat jej cas aby jej odpovedala, venivat jej cas aj len medzi nimi dvomi - ucitella- tvoja dcera, zapajat do kolektivnuch cinnosti -2-4 clenne timy etc

agi1
autor
6. máj 2014

dakujeme ellca123.Tiez drzim palce!

agi1
autor
6. máj 2014

@prasiatko30 dakujem za rady🙂A po akom case sa to u vas zqcalo zlepsovat?cca?.Ked je dietatko z jej triedy u nas ci na dvore alebo v jej izbicke tak je v pohode,komunikuje.Ale viac deticiek naraz som este neskusala...naozaj moze byt problem aj v tom ze ich je tam na nu moc v triede?U nas to tiez funguje tak v cudzom prostredi ze bud ja alebo syn(starsi)je ten cez ktoreho komunikuje...aj u pani doktorky...mne nasepka ale aj ona to pocuje a tak komunikujeme...zatial☹A paradox je ze miluje chodit do tej skolky aj cez vikend by sla...mozno len ja si myslim ze ked cely den je ticho ze je to pre nu zle?

mk7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nufanek
5. feb 2015

Ahojte, skusim obnovit diskusiu. Uz dlhsi cas sledujeme u dcerky, ze odmieta komunikovat s cudzimi ludmi. V tomto pripade mam na mysli lekarov. Za posledny polrok sme navstivili napr. Pohotovost, zubara, ocneho, pred dvomi tyzdnami logopedku. Co som si vsimla, s lekarkami nekomunikuje, u zubara, ocneho to bolo v pohode, spolupracovala a aj odpovedala. U logopedky ani nepokyvala hlavou. Jednoducho lekarka prehovorila, ona skrutila hlavu a akoby tam ani nebola. Tak isto dopadol aj vcerajsi zapis. Bez odozvy, blokla sa ledva presla k interaktivnej tabuli. Na dlhe presviedcanie ucitelky, urobila, co od nej chcela, ale myslim, ze to pre nu bolo utrpenie. Nakoniec ju uz nechceli trapit a doporucili testy skolskej zrelosti a odklad. Po vedomostnej stranke je dcerka v pohode, ucenie ju bavi a uz by sa chcela posunut dalej. Na druhej strane toto. Uz pred pol rokom som sa s tymto obracala aj na detsku lekarku, neriesila to, vraj jej chyba kolektiv. Do skolky chodi, kedze nastupila do novej, trosku jej trvalo, kym sa otukala, ale ucitelky povedali, ze komunikuje s nimi aj s detmi.
Neviem ako postupovat. Ide len o extremnu hanblivost alebo istu formu mutizmu?
Do centra kvoli testom som uz dnes volala. Objednaju nas, ale testy budu robit az na jar, asi v maji a az po nich nas vedia riesit dalej. Dovtedy sa mame obratit na logopedku. Neviem ako nam moze pomoct ona, keze dcerka na nu ani nepozrie. ☹

zuzudrnda
13. júl 2023

@agi1 pekný deň. Chcela by som sa spýtať,kedy a ako sa u vás situácia zmenila. Dcérka sa v kolektíve osmelila?