Endoskopia pri celiakii u 9 ročných detičiek

lienka113
11. apr 2012

ahojte maminy,krvnými testami nám bola potvrdená celiakia a teraz nás čaká vyšetrenie na endoskopiu.Moja dcéra má však 9 rokov,má obavy a ja ani nehovoriac.(neprejavujem to pred dcérou).Keď som telefonovala s p. doktorkou naliehala som,aby dcéra bola pri zákroku uspatá a povedala mi,že oni deti neuspávajú,že pichajú nejakú injekciu po ktorej si ten úsek nebude pamätať..neviete teda čo by to mohlo byť?ako to funguje?nebude si malá naozaj nič pamätať alebo to je len obyčajná náladovka?nechcem,aby dcéra mala po takomto vyš. traumu z akéhokoľvek vyšetrenia.Prosím ozvite sa mamičky

mata2
11. apr 2012

ja by som urcite trvala na tom,aby moje dieta pri takomto vysetreni uspali.. 😲
pri pichnutej naladovke si asi naozaj nebude nic pamätat,ale samotny zakrok jej ta naladovka vôbec neulahci,takze aj bolest aj neprijemne pocity prezivat urcite bude,ale pamätat si ich nebude..

pempusik
11. apr 2012

@lienka113 Injekcia, ktoru pichaju pri endoskopii je obycajna naladovka (diazepan). Ja viem, ze sa neda porovnat vysetrenie dietata a dospeleho cloveka, ale po tej injekcii mi bolo naozaj uplne jedno, co do mna strkaju. Vysetrenie bolo velmi rychle, bezbolestne a absolvovala by som to kedykolvek znova. Ani uplna narkoza nie je pre dieta vzdy najlepsim riesenim. Drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo.

renab
11. apr 2012

@lienka113 to vyšetrenie vôbec nebolí, len je nepríjemné. po tej injekcii jej naozaj bude všetko jedno a potom si ten zákrok nebude pamätať. ja som napríklad chcela, aby syna neuspávali, ale len ho "oblbli". u nás v mt bol problém opačný, chcú to robiť len v celkovej anestézii.
Držím palce.

lienka113
autor
11. apr 2012

mne pichli diazepam pocas operacie,ked sa daco skoplikovalo,mala som len lokalne umrtvenie dovtedy od pol pasa dolu a po vpichnuti diazepamu som zaspala okamzite ako Sipkova Ruzenka..takze ten diazepam by som brala:D

lienka113
autor
11. apr 2012

toto som nasla na stranke bezlepkove potr,skopirovala som len tu dolezitu cast pre mna D Dobrý večer,
v každom prípade je u Vašj dcérky potrebná biopsia tenkého čreva, teda histologické vyšetrenie sliznice, pretože výsledky, ktoré uvádzate sú veľmi podozrivé z celiakie. Biopsia sa robí pri gastrofibroskopickom vyšetrení. Takéto vyšetrenie je možno robiť len v lokálnom znecitlivení sliznice ústnej dutiny. My na našom pracovisku ale preferujeme u 10 ročných detí krátkodobú niekoľkominútovú anestézu. Výkon je tak bezpečný a dieťa nemá stresujúci zážitok. Anestéziu
respekt. sedáciu vykonáva skúsený anesteziológ a prebieha tak, že sa podáva injekciou do žily. Dieťa sa okamžite po vyšetrení (pár minút) budí. Odporučila by som neváhať s vyšetrením a podstúpiť ho čo najskôr.

Pekný večer

Dr.Szépeová

renab
11. apr 2012

@lienka113 takže ideš do Martina? tam som bola so synom na biopsii 2x. naozaj je to tak, ako píše. maťo sa prebral hneď po zákroku a neboli žiadne problémy. napriek tomu si myslím, že by to zvládol aj len s nejakým oblbovákom.

lienka113
autor
11. apr 2012

nie,malej to budu robit v nitre

renab
12. apr 2012

@lienka113 som myslela, lebo Dr.Szépeová je gastroenterologička z Martina.

lienka113
autor
12. apr 2012

je,ale ona aj radi na nete ohladne gastroenterologie

martinka05
15. júl 2012

@lienka113 ahoj, vo štvrtok nás čaká endoskopia, chcem sa ťa opýtať ako to prebiehalo vo vašom prípade hlavne čo bolo po zákroku, kedy si jej mohla dať jesť a piť. Ako dlho to trvalo. Nám to budú robiť ambulantne. Ráno o 8.00 máme prisť nalačno. Ďakujem.

lienka113
autor
16. júl 2012

@martinka05 ahoj,ohlasili nas,malej doktorka pichla dormicum 5mg,po dvoch minutach sa jej uz asi zacali zatvarat ocka,podpisali sme papiere a poslali nas na chodbu,pri samotnom zakroku rodic nie je..netrva to dlho,mozno nejakych 10 min a hotovo...dieta nespi,bdie,zo zaciatku si pamata vsetko,ale nesmiete sa ho na nic pýtat,pojdete s nim na prebudzacku..nesmie stale nic pit ani jest...nasa dcera si pamatala,ked sme za nou prisli,strasne plakala,doktorka nas upozornila,aby sme sa jej len na nic nepytali,len ju upokojili..a na prebudzacej izbe sa nas dcera po par min.pyta,kedy jej budu davat hadicku :D takze si chvalabohu nic nepamata z toho!!! jest a pit moze az,ked vam povie lekarka,my sme nemohli este hodku po zakroku a to s 9 rocnou dcerou prisli nalacno na pol 2

flori
16. júl 2012

@martinka05 ahoj,dcera mala zakrok rano o 8mej,lekarka vravela,ze cca do 8,30 budu v ambulancii,mala som prist az na pol 10,po mojom prichode dcera lezala na izbe vysmiata a hladna,asi 1,5hod po zakroku mala skusit jest / suchy rozok/ a v poriadku,pamata si casti zakroku aj ciernu hadicku,ale nema s tym zafixovane neprijemne pocity

zuzi44
17. júl 2012

@martinka05 ahoj,synovi to robili tiez ambulantne,mal vtedy 2,5 roka...tiez sme prisli na 8:00 dali mu tabletku zjest,potom ked uz ucikovala este mu zobrali krv a poslali ma von na chodbu...vraj mu dali este nejaku oblbovacu injekciu...trvalo to asi 10-15 min. zavolali ma dnu ale pred tym upozornili ze nemam ho lutovat,len sa kludne s nim rozpravat...bol ako opity..valal sa po mne,nieco mrmlal.....kym dr.vypisala spravu tak ho to preslo...len musel vela rozpravat.....a stale mlel ze chce keksik 😀 myslim ze jest a pit mohol tak cca po hodine ale velmi ani nechcel,nemal chut....nepamata si nic, len tolko ze mu davali nejaku nedobru dudu 😀

martinka05
17. júl 2012

@lienka113
@flori
@zuzi44
Ďakujem pekne za odpovede, mám z toho hrôzu aj keď viem, že je to jediná možnosť ako zistiť či má dieťa celiakiu na 100%. Z krvi máme výsledky negatívne, ale máme bolesti brucha a chudneme. Držte nám palce, aby sme to zvládli.

lienka113
autor
17. júl 2012

@martinka05 nebojte sa,zvladnete to!!!!drzim Vam palce,pekny den

zuzi44
17. júl 2012

@martinka05 urcite to zvladnete....🙂 hlavne nedaj poznat na sebe nervozitu a neistotu,aj ked je to tazke.... ☹ deti vsetko zvladaju ovela lepsie ako my dospelí.....- 😉 drzim palce daj vediet ako ste dopadli.... 🙂

martinka05
18. júl 2012

ďakujem za povzbudenie, ale na tu endoskopiu nejdeme. Dnes sme boli na gastre a vraj nie je dôvod robiť biopsiu (máme negatívne výsledky z krvi), dali nám len lieky a o mesiac na kontrolu.

romatola
5. feb 2013

prosim vas dcerka ma vysoke protilatky proti celiakii ma 4 rocky ma ist na endoskopiu vraj jej daj ulen nejaky oblbovak dormic ja sa strasne bojim nemoze sa udusit alebo co? prosim odpiste

sisaklenkova
2. jan 2014

@renab baby a co je vasim detickam, ked museli podstupovat taketo vysetrenia? moju malu 3-rocnu dcerku ide zajtra dr.gastro objednat na sono creva, mame stale problemy, pred mesiacom je diagnostikovala potravinovu alergiu, celiakia sa ale zatial nepotvrdila, ale nie je nam vobec dobre ani po nasadeni bezlepkovej diety ☹ v novembri sme boli v nemocnici pre nafuknute a bolave brusko, v pondelok sa vratila zase z nemocnice, bola tento raz s ocinom, ja som mala chripku, bola som na atb, tak isiel manzel, aby tam nebola chudatko sama.. diagnostikovali jej rotavirus, co sa mi vobec nevidi, nakolko nezvracala, nemala ani hnacky, len teploty a bolave, ako vzdy nafuknute brusko.. to je u nas nekonecne, toto prezivame od jej narodenia, ci bola len dojcena, ci uz aj prikrmovana, skratka stale problem, ale priberala, takze nikto nikdy nic neriesil.. teraz mi aj schudla, strasne to na nej vidiet, je uplne vymenena, bola vzdy taka vesela a teraz akoby stale zamyslena.. mam strasny strach a zly pocit z tohto vsetkeho ☹

sisaklenkova
2. jan 2014

@martinka05 a ako to nakoniec dopadlo, z coho bolelo brusko a to chudnutie?

renab
2. jan 2014

@sisaklenkova u nás sa jednalo len o prechodnú neznášanlivosť lepku. teda najskôr diagnostikovali celiakiu a potom v piatich rokoch túto diagnózu zavrhli.

sisaklenkova
2. jan 2014

nam sa zase celiakia nepotvrdila, ale ma alergiu na muku psenicku a raznu, na mlieko, na vajcia ma vysoke hodnoty, na zeler, orechy.. co mam k tomu dodat, nech mi este mudri lekari povedia, co jej davat jest

martinka05
2. jan 2014

@sisaklenkova u nás to bolo nakoniec psychického pôvodu, chodíme teraz k psychologičke a brala poslené 4 mesiace lieky, ktoré jej predpísala neurologička a bol pokoj, ale teraz máme už asi týždeň vysadené lieky a mám taký pocit, že ten kolotoč bolesti bruška sa začína odznova, na ďalší týždeň ideme na kontrolu na neurológiu tak uvidím čo povie. Každopádne sa nám celiakia nepotrvrdila ani z krvi ani genetické testy nič neukázali.

hajula
25. sep 2018

@zuzi44 môžem sa spýtať kde vám to robili ambulantne?

zuzi44
25. sep 2018

@hajula v Ke... MUDr. Jancova..

maricka359
24. aug 2019

@zuzi44 dobrý deň a ja idem s malou na gastro endoskopiu presne k pani dr. Jancovej ale moja mala má 1 rok proste som z toho v nenormalnom strese bojím sa o ňu ako to zvládne ďakujem za odpoveď

nnnnnnns
2. nov 2019

Ja mám celiakiu o 8. Lenže v Žilinskej nemocnici mi nechceli spraviť endoskopiu v umelom spánku tak som sla do Martina. Tam mi teda išli spraviť endoskopiu na podozrenie na celiakiu. No tak zákrok prebehol úspešne a teda sa mi nič nestalo asi po 2 hodinách po operácii som sa prebrala. Zistila sa mi celiakia , ktorá je neviliečiteľná na 98%. Takze tak no a určite sa oplatilo ísť na endoskopiu do Martina aby ma uspali. Na to že som mala 8 som to zvládala vporiadku.