Hyperaktivita a reč dieťaťa

mia_ko
17. jún 2016

Ahojte mám 3,5 ročnú dcéru ktorá mi nerozpráva, všetci mi vravia že je to pravdepodobne autizmus ale dáko mi to nejde s nou do kopy. Očný kontakt má, na meno reaguje, také základné pokyny ovláda (vyzuj sa, vycikaj sa, odlož to, odnes to, pozbieraj hračky, daj mi, nerob to, vyzleč si bundu, atd...), ked je v novom prostredí tak je to celé zle, plače, kričí, vrčí, chce ísť preč, skrýva sa, nechce byť s cudzími, ale ak niekam chodí častejšie, alebo pravidelne tak si zvykne (psychologička sa vyjadrila že má strach s cudzích ľudí a kolektívu, ako 1,5 ročná sa obarila a od vtedy ako by iným neverila, kolektív má navštevovať ale s osobou ktorú pozná). Zo škôlky ju vylúčili lebo zo začiatku sa nezapájala a bola samotárska, ale časom keď si kus zvykla a zapojila sa tak robila len zle iným deťom v škôlke. Zle spáva, kým zaspí tak by už mala vstávať (obedný spánok) pri večernom zaspavaní jej to trvá aj dve hodiny. Pri uspávaní vždy musí niekto pri nej ležať (bud ja alebo manžel, ak je to niekto iný, robí hlúposti, šaškuje a nakoniec aj tak nezaspí). Keď cez obed spať nejde tak večer zaspí do pol hoďky. Je možné že sa jedná o hyperaktivitu? Môže hyperaktivita u detí spôsobovať že dieťa nerozpráva, či je to hlúposť? Už neviem čo s ňou... Ďakujem

saurian
17. jún 2016

z toho co pises ti nikto nedokaze povedat s urcitostou o co ide. je tam malo info. doporucujem navstivit dobreho klin.psychologa. chodite k logopedovi?
su rozne vyvinove poruchy a mozu byt rozne "nakombinovane" - napr porucha reci s ADHD, alebo aj PAS s ADHD... su poruchy reci kde dieta "len" nerozprava, kde aj nerozumie, aj prejavy autizmu su rozne... a plno dalsich dg kde je naruseny vyvin dietata...
a - samotna hyperaktivita u deti nesposobuje ze dieta nerozprava. za tym byva najcastejsie bud logo diagnoza alebo autizmus.
inak je v poriadku? boli ste u neurologa, vysetrovali jej sluch?

pribinak
17. jún 2016

Chodíte k logopedicke? Ste sledovaní u psychologa ci to bola jednorazová návšteva

Nemusi to byt autizmus, mize to byt hyperaktivita a vývojová dysfazia, oneskorený vývin reci, ...
Tych diagnóz moze byt viac a mozu byt čiastočne kombinovane

Nepíšeš ci ma aspon nejaku svoju rec - hatlaninu, ci používa aspon nejake slova

mia_ko
autor
17. jún 2016

@saurian Neurologička sa vyjadrila že je ok ale nakolko je ťažká spolupráca s nou nechcela jej robiť eeg, tak sme išli do BA tam tiež nespolupracovala. Teraz 29.6 máme ísť do BA na EEG v spánku a na MRI, ešte máme absolvovať diagnostiku bud v BA alebo v Trenčíne kvôli vylučeniu alebo potvrdeniu autizmu. Počuť počuje, to sme boli na orl a s tade na foniatrii, sluch je ok. Ono ma to len teraz napadlo, lebo má výbuchy zlosti kde si niekedy nevieme s nou rady. Chodíme k logopédičke, v čakárni pekne trkoce zopakuje ked jej poviem ako náhle príde dnu nechce spolupracovať. Poslednu dobu začína používať ako keby svoju reč, trkoce hatlaniny ale my nevieme čo, niekedy sa jej podarí dačo k veci povedať napr. ked chce ísť na wc tak povie mama aaa trckoce svojou rečou. Doteraz a mna vôbec nezavolala ani na nikoho iného z rodiny. Ked je pri starkéj tak na nu vola kaka a ide ku chladničke a pýta si jesť. Ono mi to príde ako keby aj chcela rozprávať ale ide jej to veľmi ťažko. Tak ma napadla hyperaktivita či to s tým nesúvisí, keďže má aj vybuchy zlosti, najmä ak nie je po jej. Vie povedať aj zopakovať ked niečo od nej chcem ale musí mať náladu, ked nemá naladu zúri, ked sa vyzuri spolupracuje, povie napr papa, daj ale nepoužíva to, len ked je poviem zopakuj alebo povec mi...

pribinak
17. jún 2016

@mia_ko tie výbuchy zlosti mozu byt spôsobene tym, ze nedokáže komunikovať a nevie vyjadrit co chce, k čomu sa chce dopracovať a okoliu dlho trva kym pochopí, ze o vo jej vlastne ide
S rovesníkmi to musi mat tazke, tažko sa zapojiť do kolektívu a hry, ked sa nevie dohovoriť

mia_ko
autor
17. jún 2016

@pribinak Ahoj, chodíme pravidelne na logopediu, u psychologičky sme boli raz a máme prísť ked sa dačo zmení, že ona kym nebude spolupracovať tak s nou vela nenarobí - ako nula bodov z jej strany. Používa svoju reč hatlaninu, trkoce si niekedy sa jej podarí dačo povedať a aj si zatlieska za to, my ju pochválime a tak... Ja som už zúfalá s toho a bojím sa by to do buducna nemalo dáke následky, aby nezaostavala za rovesníkmi

mia_ko
autor
17. jún 2016

@pribinak Napr. doma s mladšou dcerou alebo s deťmi čo pozná tak sa pekne hrá ale ked je v novom to je proste koniec, kalamita, bud je sama alebo robí zle... vačšinou ta zlosť je vtedy ked nevieme čo chce a ked na to prídeme tak je dobre hned je kludná...ja len dúfam že v Ba jej nájdu daku rečovu poruchu čo sa s tým bude dať niečo robiť a nebude to autizmus...

pribinak
17. jún 2016

Moja kamoska ma syna s narušeniu komunikáciou, chodi do špeciálnej MS, robi obrovské pokroky, zlepšila sa rec a aj jeho správanie.
Nechcete zmenit logopedicku? Mizno by sa jej ina viac páčila, viac by si spolu "rozumeli"
Niekedy je problem aj v tom, ze nie je medzi odborníkom a dietatom ta správna chémia

mia_ko
autor
17. jún 2016

@pribinak Momentálne začíname navštevovať centrum včasnej intervencie a videla ju špecializovana logopedička tak sa vyjadrovala len o autizme, skúšame všetko možné a všetkých možných, ona dáko ta naša logopedička s nou nemá ani čo robiť lebo dcéra vačšinou si zobere dake hračky u nej a hlava dole po čase chce ísť preč, nechce spolupracovať a najbližšia špecialne MS je tak hodinu cesty od nás a mám aj mladšiu ktoru nemam kam dať kedže mi ju do školky nevzali.... Určite poskúšame viac odborníkov a dufam že do roka sa to zlepší 🙂

pribinak
17. jún 2016

@mia_ko no ved uvidíte ako dopadnú vysetrenia. Porozmyslaj nad tou spec. MS. Mizno by to stalo za námahu

mia_ko
autor
17. jún 2016

@pribinak Ok ďakujem za radu, určite to aj touto cestou budeme riešiť

saurian
17. jún 2016

@mia_ko tie vybuchy zlosti mozu takisto suvisiet s kadecim...aj deti s adhd su vybusne, ale aj deti s komun.problemom su casto, nazvime to "zlostne" - casto z frustracie...
pises ze chce komunikovat.... to je super. este sa spytam - ked ti, ako pises, chce nieco povedat - pochopis ju aj napriek tomu ze to nie je ciste, alebo nevie povedat urcite, slova - co od teba chce?

lennkka17
17. jún 2016

@mia_ko treba si prispustit aj to ze to moze byt autizmus. treba urcite navstivit dobreho psychologa, ktorý to zhodnotí, ale čo môžem povedať za seba tak mám syna autistu a vybuchy zlosti, strach z neznameho prostredia a ludi, nezapaja sa do hier, nerozprava, zly spanok to vsetko je dost caste pri autizme. to ze ma ocny kontakt, reaguje na meno a plni zakladne pokyny nevylucuje autizmus. ja som si tiez zo zaciatku nechcela pripustit ze moj syn je autista a ked mal presne 2 roky tak mi to povedala logopedicka a bola som na nu aj mierne nahnevana, ze mi za 10 minut urci diagnozu, ale bohuzial dnes uz viem ze je to tak.

anega79
17. jún 2016

Nemusi sa jednat o autizmus, moja dcera skoro do 4,5 roka nerozpravala. Ale rozpravame doma tromi jazykmi - jeden sme uz vylucili. Jej prejav bol tiez hatlanina, teraz uz konecne zacina rozpravat. Takisto bola frustrovana, ked niekto nepochopil a tiez si myslim ze tvoja dcera je nechce ist do prostredia kde jej nebudu rozumiet. Inak o tom spanku, my uz od roka ju neukladame poobede spat, lebo to bol boj 2 hodinovy a po pol hodke bola hore. Spi od 8 musime ist snou a o 8 vstava. Ma aj logopedicku, ktora sa s nou hra, nejde o to ze bude opakovat, vacsinou nasa logopedicka rozpravala, takze nechapem preco vasa povie ze nespolupracuje, ved ona si musi tiez k nej najst cestu

mia_ko
autor
17. jún 2016

@saurian my doma jej rozumieme a aj náhodou ked sa stane že neviem čo chce tak za chvíľku na to prídem bud ma dotiahne k určitej veci alebo mi ukazuje čo chce kam chce ísť...čiže my čo sme s nou stále tak jej rozumieme ale cudzí je nerozumie

mia_ko
autor
17. jún 2016

@lennkka17 Už aj keby to bol autizmus tak budiš, dako sa prekopeme a budeme fungovať, len my chodíme po doktoroch a zatial nemáme diagnozu, nik nám nič konkrétne nepovedal, to ma najviac štve že dieťa má problém a študovaní nevedia zatiaľ nič...

mia_ko
autor
17. jún 2016

@anega79 Tiež už uvažujem nad tým že nebude spavať cez obed, len nakolko chodila do školky 4 mesiace tak s tym mali problem ked som im povedala že nech ju nedavaju spať lebo robila šaškoviny v školke pri spaní. Chcem ju ešte sem tam dať aspon do vyšetrenie EEG v spánku čo pojdeme lebo tam má spať dieťa cez obed aby sa vyšetrenie mohlo spraviť, že aby si uplne neodvykla. Ale logopedička sa snaží s ňou ale dcéra do nej bud zvrčí a robí si svoje niekedy sa aj zapojila tak sme ju vychválili ale vždy chcela po chvíľke odísť od logop... ja už len dúfam že nám dakto dačo povie k to mu lebo som zufala už.

saurian
18. jún 2016

@mia_ko podla toho co pises neviem povedat samozrejme co je s dcerkou... no v kazdom pripade, ak je vyjadrene podozrenie na autizmus, dieta poroblem ma, to vies...
ja mozem len s mojej skusenosti - mam jedneho s VD+ADHD - u tohoto napriek tomu ze v 3,5r mal len zopar slov s nezrozumitelnou vyslovnostou, z toho vela vlastnych, sme mu rozumeli, ale nie len my - pochopil ho aj kazdy cudzi - pretoze sa vedel "vynajst" - rukami nohami a pochopil ho aj cudzi.... druheho mam autika, a tu sme pri beznych veciach v tom veku doma uz vedeli co asi chce, ale pri vela veciach len "hadali" a trvalo kym sme na to dosli...
v kazdom pripade, je potreba to riesit, co aj robit, a naozaj, co mozem poradit je najst dobreho klin.logopeda na tu logo starostlivost, a navstivit dobreho klin.psychologa na diagnostiku, aby vam vedela povedat ze co je vlastne s dcerou, aby ste mohli riesit okrem napredovania aj "prakticke" veci ako vyber vhodnej skolky, ci riesit napr predlzenu rodic.dovolenku so zdrav dovodov aby si dostavala dalej rodicak...

karolinka2010
18. jún 2016

@mia_ko necitala som komenty,tak prepac ak sa opakujem po inych. Moj sym mal ten isty problem,od mala vybuchy zlosti,hatlanina,okrem mna mu nik nerozumel,kazdy strasil autizmom,nespolupracoval s lekarmi. Od 3r.sme chodili k logo,zo zaciatku desne,potom s nim zacala hrat karty... zabralo to,uz je kamoska 🙂. Od 4r.chodi do skolky,tiez ho chceli vylucit,alebo aspon preradit do dialogu,lebo mu nik nerozumel,ale to sme uz chodili k psychologicke,a ta trvala na tom aby nemenil kolektiv-nastastie. Tie vybuchy zlosti boli frustracia z toho,ze mu nik nerozumie,mal z toho brutal nervy. Tiez od 3,5r.nespal poobede,inak som mohla sluzit nocnu pri nom 🙂. Uz ma 6,rec este nie je cista,ale je mu rozumiet,od sept.nastupuje do skoly s logo pripravou,je veeelmi mudry,sikovny,potvrdene ma adhd a 4logo diagnozy. Ja verim ze ta skola mu pomoze,vsetky tieto diagnozy su dlhy boj,ale stoji za to bojovat. Drzim palce

lucy125
18. jún 2016

@mia_ko ahoj moj ma 4r a nerozprava,teda rozprava jednoslovne a mal by vety uz pouzivat.Od sept.chofi do normalnej MS kde si ho nevedia vynachvalit ako spolupracuje a aj rec sa odvtedy zlepsila.Boli sme ako 2r na foniatrii,neurologii tam diagnostik.ze porucha reci,pomalsie sa vyvija nervova sustava.Od min.mesiaca chodime ku klinickej logopedicke,boli sme tam 1x a prvu pol hodku strasne plakal ale hrozne,zvysnu hofinu uz spolu sedeli a hrali sa ako davny kamosi.Davala mu rozne hrave ulohy,vsetko ok,napisala si na A4slova ktore vie,ze ich je dost ale ma uz vety pouzivat.Diagnoza vylucila autizmus (ona robi aj s autistami a ment.post.detmi) place a vybuchy zlosti ma vraj preto lebo nevie povedat co mu je takze je nervozny zo seba aj z nas ze mu nerozumieme.Takze uvidime co bude dalej.Momentalne furt behame po Dr lebo je alergik +ma velku.nosnu mandlu tak ide koncom augusta na vyber a aj z toho je nervozny.

lucy125
18. jún 2016

@mia_ko a este k tomu spanku.Nas nespi poobede od 2,5r doma,ALE v skolke kazde poobedie spi,doma ho ale do postele poobede nedostaneme.V noci sme tiez pri nom kym nezaspi a od narodenia spi dost malo

apolenka6
21. mar 2017

@mia_ko ahoj ,možem sa opýtať ako prebieha spánkové EEG? a kde ste naň boli? dcérka si nechce dať spraviť EEG u neurologičky a aj tak by neobsedela ..dakujem

mia_ko
autor
21. mar 2017

@apolenka6 Ahoj, moja si tiež pri kontrole na neurologii nechcela dať urobiť EEG tak doktorka navrhla spánkové EEG (bolo to v rámci hospitalizácie ked jej robili MRI mozgu). Boli sme v BA na Kramaroch na detskej neurologiu, ložková časť. EEG je robili večer po hygiene, dr jej dala na hlavu "tú" čiapku napustila gelom. Dali sme ju spať do postele s tym že som pri nej ležala kym nezaspala (samozrejme že vyvádzala, ale kedže cez obed nespala tak to bolo len dakych 10 minut kym zaspala). Ked zaspala ja som odišla preč, a takto ju monitorovala cca 45 minut. Potom ma zavolala a spolu sme ju prebudili. Pri prepustení nam dali správu s EEG.

apolenka6
21. mar 2017

@mia_ko dakujem za odpoved,no moja sa bojí aj čiapky si ju nasadiť ona bude vystrašená čo sa s nou ide robiť,aj mandlu jej brali tak má zážitok si to pamätá ,to bude boj
a po prebudení ste tam spali na noc,že? ako to tam majú pre mamičky so spaním

mia_ko
autor
21. mar 2017

@apolenka6 Kôli tomu že jej robili aj MRI mozgu tak sme tam boli tri dni (aj ked doteraz nechapem prečo). Prišli sme v stredu rano, v stredu večer jej robili to EEG v spánku, vo štvrtok nerobili nič a v piatok ráno šla na to MRI. Čo sa týka spania, mne sa to osobne nepáčilo, v jednej izba su 2,3,4 postielky (podla veľkosti izby), rodič tam má počas dňa k dispozícii len stoličku alebo kreslo, večer pred spaním si rodič ide zobrať do takej miestnosti rozkladacie ložko s perinou vankušom a oblieckami, to si rozloží ku postielke kde má dieťa a ráno to zase zloží a odloží do tej miestnosti (sklad). Mne osobne sa to nepáčilo nakoľko mam malú veľmi naviazanu na mna tak sme obe spali na tom rozkladacom lôžku. Vo štvrtok nas presťahovali na druhu izbu (bola o dosť vačšia) lebo prišlo malinké dieťa ktoré celu noc plakalo a pípali mu stroje atd. tak kôli tomu aby sme sa vyspali. Ked sme boli same na izbe tak to bolo v pohode ani malá tak nevyvádzala ako ked sme boli dve mamičky plus dve deti v malej izbe. Na chodbe je kuchynka, herňa pre deti a dokonca aj zabezpečený veľký balkon (vdaka zan, lebo celý pobyt sme sa len prechádzali po chodbe) Personál bol fajn milý ochotný, pomohli poradili, len ked mali veľa roboty tak mna, ako matku v neznámej nemocnici poslali s malým dieťaťom ktorému neviem vysvetliť veľa vecí, (že musí počkať atd) na vyšetrenie, ale to sa nam stalo raz. Strava sa dala dať aj pre dieťa aj pre rodiča..ešte neviem čo by som k tomu....

apolenka6
21. mar 2017

@mia_ko júúj krásny opis ,dakujem ešte raz! a aj moja jena mna naviazaná ,vela vecí si nedá vysvetliť ..narušená komunikačná schopnosť ,ADHD +ťažká porucha reči a jazyka ,ešte skúsim zistiť či v NR by to nebolo lepšie sme z Topolčian bolo by to bližšie ,možno ani tak dlho by sme tam neboli...a možno sa dcéra dá vyšetriť ,čo by bolo že SUPER! ale si ju poznám a nedá sa ...
dakujem 🙂

abe1
23. mar 2017

@karolinka2010 Môžem sa opýtať kam chodíte k psychologicke? Mam syna, teraz 6 r., mame rovnaky problem (zle zrozumitalna rec, vybuchy zlosti, nespolupracuje v cudzom prostredi, boji sa kazdej zmeny, tiez nespava - od 2,5 r, sam prestal), hoci sme sa dostali do Dialogu a tam aj bol otestovany a chodil tam aj do MS, nikto vsak neodporucil dalsie psycho vyšetrenie (asi by bolo dobre, niezeby som ho silou mocou chcela ,,odiagnozovat", ale nikto sa k tomu niak zvlast nevyjadril), ma 1 logo diagnozu, ale inak nic... Dakujem

mia_ko
autor
23. mar 2017

@abe1 Chodime k pani Kubaškovej do BB

abe1
4. apr 2017

Ďakujem

1snehulienka
15. júl 2018

Ahojte,
som študentkou vysokej školy v odbore sociálna práca. Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o vyplnenie, prípadne pre poslanie dotazníka rodičom, ktorí majú hyperaktívne, impulzívne dieťa s poruchou pozornosti. Cieľom predkladaného dotazníka je overenie využívania terapií a možnosťami sociálnej pomoci rodine s dieťaťom s ADHD / ADD.
Dotazník je anonymný a získané informácie budú použité výhradne pre účely diplomovej práce.
Za vyplnenie dotazníka, prejavenú dôveru a Váš čas Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Dotazník:
http://vyskum.prohuman.sk/index.php/368366?lang=sk