Kedy dať dieťaťu mobil a počítač?

lussy211
5. okt 2011

Zdravím všetkých, chcela by som poznať váš názor na to, odkedy je podľa vás vhodné dať dieťaťu do ruky vlastný mobil a kedy ho začať púšťať za PC. A vôbec celkovo aký máte názor na to, že niektoré deti už od dosť skorého veku sedia len za PC a nepoznajú nič iné len hry a internet.

titkovamiriam
5. okt 2011

Mobil cca 8r,Pc zalezi ake hry pre deti-Marek sa na Pc napriklad hrat vobec nechce,tak raz za tyzden vydrzi 10 minut hrat niake auta-preteky s bratmi,ale pritom jeho spoluziaci v skolke uz hry hravaju denne.Myslim si ze najviac za Pc sedia decka od 9-14rokov,potom sa uz tolko nehraju,skor zhanaju informacie,studijne materialy a samozrejme pokec...Moji starsi su tak 1-2h na Pc,aj to uz nie denne inak im sluzi na stahovanie hudby alebo filmov....
Musim sa priznat u nas som na PC asi najviac ja...

ani3012
5. okt 2011

@lussy211 mobil mal Paťko od 1.ročníka (chodil sám domov zo školy a sem tam aj na krúžky ),má taký úplne obyčajný,nedá sa na ňom nič okrem telefonovania a SMS kovania robiť nič,nemá ani farebný displej,iba čakám,kedy mi príde zo školy,že chce nový,lebo oni majú lepší 🙄 a za PC sedel už ako malý: prehrávanie videí na youtube , detský kútik (je to vzdelávacie CD pre deti už od troch rokov),, prezeranie fotiek,kreslenie s myšou.....ale nie je pri počítači nejako často,má veľa pohybu,doma hry nehráva vôbec (väčšinou som na ňom ja 😀 😝 )

winona24
5. okt 2011

@lussy211 ahoj...zaujímavá téma....žijeme dobu akú žijeme....mobily a PC je neoddeliteľnou súčasťou nášho života...

čo sa týka mobilu pre dieťa...myslím,že opodstatnenie začne mať vtedy,keď dieťa je už samostatnejšie...samé chodí zo školy aj do školy...tak na jeho prípadnú kontrolu...skôr v tom nevidím zmysel.... 😉

a PC??? ja viem,že sú PC hry aj pre 3 ročné deti....ale nie som zástancom toho aby 3-4 ročné deti sedeli pri PC...i keď len 10-15 minút denne....myslím,že s nástupom do školy to aj tak príde,ale všetko s mierou.... 😉

sisaha
5. okt 2011

@lussy211 nie je hra na pocitaci ako hra. Pisala som na tuto temu diplomovku. Resp. na temu multimedia v zivote deti. Specialne CD nosice s interaktivnymi hrami, ktore rozvijaju nielen pocitacovu, ale aj matematicku a gramaticku gramotnost najdes asi iba v materskych skolach, kde deti v presne stanovenom case pracuju s pocitacmi. Ale aj na niektorych zahranicnych strankach, napr. www.ixl.com su rozne interaktivne hry a ulohy pre predskolakov. Pouzivanie pc je dnes uz nevyhnutnost a nie vzdy to musi byt na skodu. Hlavne vtedy ak je to nekontrolovane zo strany rodica. Co sa tyka mobilov, tak ja som dala svojej dcere v 3 tr. ZŠ a to hlavne preto, aby som vedela, kedy uz ide zo skoly domov, ci je uz doma..Teda skor na skontrolovanie dietata.

bets
6. okt 2011

co sa tyka mobilu, moje deti dostanu az od 5.rocnika ZS. uz som s nimi o tom hovorila. vyplyva to z toho, ze uz nebude druzina a budu musiet zvladnut komplikovany odchod domov. kym ich ja vyzdvihujem mobil nepotrebuju a ani nedostanu.
PC uz vnimam inak. moje deti maju informatiku od prveho rocnika a predpoklada sa uz urcita PC gramotnost. minuly rok (2.roc.ZS) syn pisal pracu v powerpointe, ale skola ho to neucila. zakladnu orientaciu a zrucnosti v PC ziskal v predskolskom veku a postupne ich rozvija. teraz bezne pouziva internet, aby si vyhladal informacie k referatom, k projektom. a samozrejme si vyhladava aj hry a hra sa. tu uz je moja uloha, aby som dostriehla, aky typ hier hrava a ako dlho. a zaroven ucim deti od malicka aj bezpecnosti pri pouzivani internetu. som radsej, ked sa netaja, ze hraju v skole, u kamaratov a tak. radsej chcem mat prehlad doma a zaroven ich upozornujem aj na rizika.
ako prve riziko bolo, ze syn nemal problem kdekolvek sa registrovat. a permanentne ho upozornujem a ucim, aby si najskor presiel podmienky registracie, lebo nie vsetko co sa javi bezplatne je bezplatne...

martina2001
6. okt 2011

náš syn má mobil od 3ročníka, aby sme vedeli kde je a ako sa presúva zo školy na krúžky, nosí ho aj vonku, keby sa náhodou niečo stalo, alebo meškal domov. PC ho jeden čas strašne bavil strávil tam aj 2hodiny denne, ale to len cez zimu, a teraz si kukne sem tam, ale on je zas na čítanie, tak mu dáko nechýba.

ani3012
6. okt 2011

@bets 60 € faktúry...poznáme 😀

lucka.lucy
6. okt 2011

Ahoj, ja zatial deti este nemam, ale myslim si,ze DETOM do ruk mobil vobec nepatri! Je to len natlak spolocnosti, aby dieta bolo "coolove" pred ostatnymi a tak mu rodic kupi mobil. A PC? hm... taktiez si myslim,ze je to hlupost, lebo dieta nerozvyja skoro ziaden zmysel, skor si kazi oci a nervovo sa stresuje (ked neprejde niaky level). Ja osobne svojmu dietatu nedam do ruky ani mobil ani PC, uprednostim knihu alebo CD s rozpravkami na pocuvanie. Chce to trpezlivost, lebo viem, urcite si hovorite a aj to robite: idete v aute na dlhu cestu a uz od zaciatku mu pustime niaku rozpravku alebo mu dame do ruky PSP a sa ukludni. To je skor len riesenie situacie pre rodicov a nie pre dieta. Preto si myslim,ze je traba dieta vychovavat od malicka bez elektroniky. Vsak ako ste vyrastali vy ???

irriss
6. okt 2011

@lussy211

Podle meho detem do ruky patri mobil HNED jakmile je nutny a zaroven pomaha k bezpecnosti (nasledne kontroly) ditete...
Nezalezi na veku, ale na situaci a okolnosti, ktera se vytvori v rodine...

Seznamit se s PC by mely deti uz ve skolce, aby poznaly novy druh komunikace, jako zaroven i novy jazyk...

Seznamit se, neznamena vysedavat u nej...PC by mel nahradit TV..bud to a nebo to...(cas ? cas urci rodic, neni mi jasne, kdyz si rodoic stezuje ze jeho dite vysedava a vysedava u PC tak a tak dlouho..vzdyt zalezi na rodici, jak dlouho tam jeho dite sedi...)
Vysedavani u PC jen v pripade vyhledavani informaci a pozadavku ve skole - dnes uz samotni profesori NUTI deti sedet u PC...podcenuje se cetba i encyklopedie..to uz pak zalezi na rodici, jakou formu vzdelavani preferuje..u nas vyhrava Encyklopedie, knihy a Knihovna...i kdyz se jedna o tezsi dosazeni vysledku...preci jen namackat a casto bezmyslenkovite par znaku na klavesnici je pohodlnejsi, ale v hlave nezustane "vetsinou" nic...

Muj nazor...ale jsem maminka "starsiho data"..nemam rada ani "kuchtu/parni hrnec"... 😉

sisaha
6. okt 2011

@lucka.lucy trochu ma tvoj prispevok pobavil, hlavne preto, ze este nemas deti... Skus si tento prispevok po sebe este raz precitat o rok a pol a potom o 7-8 rokov...Som presvedcena, ze sa potom budes tak smiat, az sa budes za brucho chytat. 😀

irriss
6. okt 2011

@lucka.lucy
Neni dulezite KDY... ale je dulezite PROC...

tyto 2 prostredky komunikace pouzit a vyuzit....

p.s. Ako sme vyrastali my?
Priklad za vsechno: Nejdrive s merkuriem v zadecku, ted jsem rada, ze je digital a nemusim mit stres...

lucka.lucy
6. okt 2011

@sisaha skor mi to pripada ako neschopnost vychovy od rodica... ale nevadi, kazdy mame nazor a urcite o dva roky ani o desat sa na tom smiat nebudem lebo nebudem mat zdegenerovane dieta technikou!

irriss
6. okt 2011

@lucka.lucy
Nechci se michat...ale jen dodam neco ke Tvemu prispevku....

citace (okopirovano) 😉
skor mi to pripada ako neschopnost vychovy od rodica... ale nevadi, kazdy mame nazor a urcite o dva roky ani o desat sa na tom smiat nebudem lebo nebudem mat zdegenerovane dieta technikou!
....
...budes mit dite nezarazene....ne kvuli tomu, ze napr. nema znackovou obuv, ale proto, protoze se nebude moci adekvatne zaradit do spolecnosti, k vrstevnikum a tudiz nebude mit prehled, ktery ziskavat ale i rozdavat...Bude osizeny a nebude se mit s kym delit...

At chceme nebo nechceme..urcitym vecem a pokroku se neubranime... 😉 at uz jsou nase nazory jakekoliv zjistis, ze "nejlepsi" pro Tve dite bude se zaradit mezi sve vrstevniky nez klopytat vzadu za rucicku s maminkou...

ani3012
6. okt 2011

@lucka.lucy kľudne si nechaj dieťa chodiť o siedmej večer z krúžku,zatiaľ čo tvoje mladšie už zaspalo,nedajboh (ako mne minule Paťko) neprišiel tak ako mal, o štvrť na 8 som volala mojej mame,aby povarovala spiacu evičku a ja ho išla hľadať ..... ani si nevieš predstaviť ten strach aký som mala(vtedy akurát nemal telefón) ..našla som ho pri telocvični ,lebo kamarát mu vyhodil vak na strechu,tak čakal,až odídu tréneri(tí ho posielali domov,že tam nemá vyliezať) a že nech príde otec a to porieši...
Paťko sa bál prísť domov bez batohu...no nechcem si pomyslieť,čo všetko by sa mohlo stať,keby na tú strechu vyliezal...

sisaha
6. okt 2011

@lucka.lucy vies, mna na to bavi to, ze absolutne nevies o com hovoris, ale nevadi. ja som na tuto temu pisala diplomovku, mam nemecke knihy zaoberajuce sa multimediami u deti a podlozene vyskumami...Preto je od teba smiesne rozpravat o zdegenerovani dietata technikou, hlavne ked ani netusis o com hovoris.

irriss
6. okt 2011

@ani3012
😉 opet Patrik..uz se musim smat 😀 😀 😀 😝
Od te chvile, co znam Patrika, musim uznat, ze se Fakt nenudis...a ma vice nez 20ti leta praxe "mamy" mi prijde jak pouha teorie..no nezavidim... 😝 😀

Kazdopadne si myslim, ze @lucka.lucy je ted v obdobi, kdy ma strach doslova ze vseho..slysi nejen o tehotenskych problemech, o porodnich problemech, novorozeneckych...posloucha nezdary a nezmary rodicu vetsich deti a tak se snazi ke vsemu postavit primo a boji se inovace....protoze pri techto "odposlouchanych neg. situacich" dojde k zaveru, ze KDYSI to bylo "jinak a lepsi.." Minulost a zkusenost je jeji "jedina praxe" a tak se te "teorie do budoucnosti" boji..chapu a uplne..taky jsem "kopala"..ale casem a praxi jsem zjistila, ze jsme to prave MY rodoice, co dame vsemu "limity a meze"..na nas jsou ty hranice..tak se Lucko neboj...ty hranice najdes i ty a kdyz ne hned, staci latku posouvat... 😉

lussy211
autor
6. okt 2011

@sisaha and all No ja osobne som mala podobný názor ako luci.luci, ale zas na druhej strane keď si uvedomím aký strach rodičia museli prežíať keď nevedeli kde ich dieťa je ...tak to aj chápem(píšem o MT). Ale myslím si, že všetko treba s mierou a čo sa toho PC týka, tak od takej 3tej triedy stačí aby sa s ním dieťa zoznámilo. Dovtedy nevidím dôvod, pretože aké už len informácie potrebuje dieťa hľadať na PC v mladšom veku, no nie? Je to samozrejme aj nátlak spoločnosti, a to dieťa, či sa to už niekomu páči alebo nie, sa musí prispôsobiť dobe. Môj švagor to urobil takto a zatiaľ im to v pohode funguje🙂Ďakujem pekne za príspevky ;)

lussy211
autor
6. okt 2011

@sisaha Dievčence však to je jedno, každý má svoj názor nech už je akýkoľvek a myslím, že osobnou skúsenosťou si ho každý časom zmení no nie?Tak načo také dohady 😉

smatulka
6. okt 2011

ja si myslim, ze deti o existencii tychto technologii vedia uz od malicka, kedze ich vidia pouzivat nas 🙂 mobil kupim mojmu synovi, ked zacne byt samostatny, teda ked zacne chodit sam do skoly, pripadne na kruzky, PC zatial nesmie pouzivat, max. mi sediet na kolenach a pustame si kratke rozpravky z inetrnetu, ucim ho pritom ako sa pracuje s mysou, aby si tie rozpravky vedel pustit sam, ale sam pri pocitaci sediet nesmie, okrem toho ma oblubenu rozpravku, ku ktorej su na internete rozne hry (puzzle, hladanie rozdielov, hladanie cesty, pexeso), tieto hry nie su v beznej podobe v obchode dostupne, tak ich hrame tu, ale to tak max. 1x do tyzdna, kedze chcel stale svoj pocitac, lebo vidi mna, ze pri svojom pracujem, tak som mu kupila prenosny DVD prehravac, ktory sa naucil ovladat, vlozi si tam DVD, pusti si rozpravku, ked potrebuje, tak ju zastavi - to je jeho pocitac a zatial mu to takto staci, zrucnost v tejto oblasti je pre deti nevyhnutna, ale nic netreba prehanat, my doma nemame ani televizor, ked prideme zo skolky, tak sa najeme a ideme hned von, sme tam do vecera, potom vecera, sprcha, rozpravka a spat... nie som proti tym technologiam, prave naopak povazujem ich za uzitocne, ale az vtedy, ked tomu dieta bude aspon trochu rozumiet, takze v tomto veku by som dietatu nedovolila si na pocitaci ani kreslit, na to ma papier a farbicky, alebo tabulu a kriedy...

bubelko
6. okt 2011

suhlasim so smatulkou. u nas deti vedia, co je mobil, vedia kedy zvoni (uz aj to mensie), ale svoj vlastny dostanu, az to bude nutne. nezalezi od veku, ale od situacie.
co sa tyka pc. my sme s muzom dlho rozmyslali, ci uz ano alebo nie. a dospeli sme k tomu, ze zatial je to zbytocne. ak chce, moze si kratke videa (o rolbach, bagroch) pozriet na mojom. vecernicek je vecer v tv. na muziku maju s bratom svoj cd prehravac, ten im pustam ja alebo oni, ako kedy. zaspavaju pri nom.
ale rozvijat kreslenie, skladat puzzle ci hrat pexeso - to sa moze aj normalne. na to nepotrebuje pc.

@lucka.lucy co sa tyka dlhej cesty v aute a o tom, ako si ulahcit situaciu - na to by som pocula rada tvoj nazor az budes mat s dietatom prvu dlhu - a to myslim ozaj dlhu (min. tych 400-600km) za sebou. my sme si doteraz na nasich cestach (850km tam a 850km spat) zatial vystacili s knihami, cd a hrackami. ale tiez uvazujeme o prenosnom prehravaci ci i-pade aby sa v pripade nudze deti zabavili, pretoze kazda kniha, ked je precitana odpredu-dozadu 2x, zacne po case nudit. to iste hracky ci muzika. a ver mi, ked pocujes kukulienku uz 100x. mas pocit, ze si schopan vystupit za jazdy v 180 bez problemov. tiez zapchy byvaju dost mrchave, pre deti nudne - auto takmer stoji, krajina tiez, je to tiez dost o nervy, hlavne ak deti vstali v ten den hore zadkom. vtedy moze byt i-pad alebo hocico - aj stary mobil - na nezaplatenie 😉

bets
6. okt 2011

@lucka.lucy lenze su ZS, ktore ucia od prveho rocnika programovanie - aspon moje deti to tak maju. jednoducho je tu ten predmet a uz sa automaticky ocakava, ze dieta vie otvarat, ukladat subory, vie sa v PC pohybovat.
a nie vsetko najdes v encyklopediach. ja som na knihy zatazena, mame velke mnozstvo naucnych knih ale ked dieta pride domov s nejakou temou referatu alebo projektu, nie vzdy najdeme vsetko v knihach, a kedze referat ma byt napr. do 3-5 dni hotovy, neda sa vzdy zohnat vhodna kniha. vtedy nastupuje internet. rovnako z knihy mozem akurat scanovat obrazky, ale rychlejsie je ich stahovat z netu. chodime aj vela do kniznice, lenze lokalne kniznice su v stave ako su a pocitat, ze tam najdeme co potrebujeme je rovne sanci skoro nule.

ked sa neposkytne priestor doma, dieta ma aj ine moznosti ako ist na PC - uz v predskolskom veku sa deti hraju u kamaratoch, uz v skolke maju interaktivne tabule a pristup na PC. ja radsej umoznim detom PC doma a naucim ich zaroven aj bezpecnosti a mam prehlad, co tam robia.

irriss
6. okt 2011

@bubelko

my jsme drive jezdili 2.700 km (Praha-Sicilie) jednim tahem v aute se ctyrma detma, 2(dvojcata) na kojeni, jedna 3leta a 4. byl uz "skoro- pubertak"...
jezdili jsme BEZ jakekoliv technologie a pohoda....
po case, kdyz deti vyrostly, jezdime uz na2x, prerusime cestu na Severu Italie, prespime u nas doma a jedem dal na Sicilii... 😉 Zpocatku mely vsechny deti v ruce Nintendo...ale to je omrzelo..(i co se tyce oci zadna sranda-dost velka namaha a velka soustredenost pak je i boli hlava) vratili se samy od sebe...ke knizkam, hudbe, CD, pastelkam... 😉
Prestavek delame minimalne (tak 2)...ta nejvetsi je na trajektu (35minut)

vejinka
6. okt 2011

ja som dostala respektive si kupila prvy mobil z prvej vyplaty. Keby sa to dalo v dnesnej dobe..ale neda.vsetky pozname ake dokazu byt deti dobrucke ked nieco chcu ale tiez vieme ako dokazu byt kruti a zavistlivy rovesnici.ono je to taky zacarovany kruh. Doma zakazeme PC a co dieta urobi? Okrem toho ze vidi ked sme na nom my a nechape preco my ano a ono nie..moze mat pocit ze ho nebereme ako osobnost..ze nieje dost dobry pripadne stracame o neho zaujem..co asi urobi? Moznosti je vela. Kradez veci ktoru nema..a preco nie? Nasilie na spoluziakovi ..on ma ja nie potrestam ho. Nemozeme vediet co dietatu skrsne v hlave ak sa k nemu zachovame nedam nemozes nedostanes.skusme mu pekne vysvetlit preco nedame nedovolime ale dieta si bude vzdy presadzovat svoje. Moj nazor je aby ked uz sadne za pc bol oboznameny s tym co je to na co to je na co to vyuzivaju dospeli na co studenti a na co deti. Cize dovolim ale.. Presne treba urcit cas na ucenie hry na pc a pobytom vonku. Pri nedodrzani nastupuje trest zakaz tel PC a dalsich vymozenosti dnesnej doby.
Mobil ano od druheho stupna na ZS. Maju spoluziaci? Ok ale tebe ak mas zaujem dam ale bez kreditu. Mozno sa dohodneme na urcitych proviziach za splnene ulohy ale nie domace ulohy. Napr. bude pomahat doma co bude treba a tak.
Ja mam deti zatial male a caka ma riesit to skor ci neskor ale budem sa vsemozne snazit im otvorit oci aby sa naucili ze nie vsetko co sa blisti je zlato. Existuju aj ine formy zabavy ako kazenie oci za pc. Ze namiesto poslania sms je krajsie napisat list alebo osobna navsteva ze aj bez mobilu su nase zlaticka ktore lubime. A hlavne doba ide stale dopredu veci su docastne ale pekne slovo usmev priatelstvo a laska su ovela cennejsie ako kus plechu.

andreah25
6. okt 2011

Neviem prečo, ale nad tým, že dať dieťaťu mobil alebo učiť ho na PC len preto, aby zapadlo do kolektívu mi príde trochu scestné. Mobil by som dala podľa potreby, určite však nie skôr ako nastúpi do školy a to tiež len v prípade, že bude chodiť domov samé. A PC? Rozprávky má v knižkách, hry sú rôzne stolové, spoločenské a pod. Čo sa týka učenia ovládania PC, lebo spoločnosť si to vyžaduje, na to má dieťa podľa mňa dostatok času počas školy, kedy sa tomu začnú venovať na predmetoch v škole. Potom áno, dovolím, ale tiež len s hranicami - precvičiť si to čo sa naučil, prípadne naučiť sa ovládať niečo iné - určite nie surfovanie po nete - na získavanie informácií má encyklopédie. Jednoznačne uprednostním knihy, pretože mi je občas smiešne, ako sa postupne ľudia za pomoci techniky zdegenerujú v pravopise, pretože nie všetko písané na nete je správne a žasli by ste, aké chyby dokážu popísať v listoch aj vysoko postavení ľuďia 😢 . A že nebudú zapadať do kolektívu? A čo? Ja som tiež nemala Barbie bábiku, korčule, bicykel, céčka a iné veci, lebo naši na to nemali. Áno, bola som občas mimo kolektívu, ale našla som si zábavku inde, niekedy aj sama a dnes ma nemrzí, že deti z toho kolektívu sú dnes na úrade práce, alebo tvoria kolektív denne po práci v krčme pri jednom pive a poldeci a nemajú sa o čom baviť a miesto toho ja som úspešnou vo svojej práci, vážená klientmi a neprejdem mestom bez toho, aby ma niekto s úsmevom nepozdravil. A verte alebo nie, nastúpila som do práce, kde sa denne pracuje s počítačom, jediné čo som vedela bolo ako sa PC zapne a vypne, no naučila som sa pracovať s ním tak, že aj keď kolegovia mali s PC nejaký problém, ja som bola tá, čo im pomohla. Týmto nechcem nikoho ani uraziť, ani seba preceňovať, ale len poukázať na to, že nesmie byť cieľom rodiča to, aby dieťa zapadlo do kolektívu, alebo je taká doba a pod. Za tridsať rokov tu môžu byť lietajúce odrážadlá pre deti a tiež ich budeme kupovať len aby sme zapadli do kolektívu??? Na všetko je čas a treba sa všetkému priúčať postupne.

sisaha
6. okt 2011

@lussy211 ale ja tu nepisem o bezbrehom pouzivani pocitaca u deti. Ak si pozries stranku, ktoru som vyssie pripojila, zistis, ze to nie je o ziadnych hrach, ale o rozvijani gramotnosti samotneho dietata. Tvoje dieta sa uz v MŠ zoznami s pocitacom, interaktivnou tabulou, mozno aj diktafonom. ale toto vsetko sluzi na vyucbu dietata. Deti sa takisto ucia o nastrahach internetu, co je bezpecne, co nie...Zatvarat oci pred technickym pokrokom...to som fakt este nevidela. Ono to nie je iba cierno-biele.... su rozne moznosti vyuzivania PC u dietata tak, ze by si mozno bola prekvapena, co uz deti v MŠ dokazu a neskor vo vyssom veku aj zuzitkuju.. Ja nikomu jeho nazor neberiem. ale ked niekto nevidi do problematiky, resp. celu problematiku zakryje iba hlupymi hrami, ktore dostat v obchodoch a tym, ze rodicia dieta na PC nekontroluju (resp. jeho cas tam straveny), tak mozno preto sme stale "za opicami" oproti inym statom, kde takato vyucba je na ovela vyssej urovni. A chcem sa ta spytat jedno. O par rokov, ked uz to co je v zahranici a su s tym u deti obrovske uspechy a pokroky a tvoje dieta sa bude rovnako vzdelavat, budes kricat na ucitelku: "nie, moje dieta na pc nedavajte, lebo nechcem aby bolo zdegenerovane dnesnou technikou?"

bubelko
6. okt 2011

@irriss ved ja netvrdim, ze sa to neda, ale, ze obcas to MOZE byt na nezaplatenie 😉

sisaha
6. okt 2011

@andreah25 ty si tusim dalsia zdegenerovana dobou..Kto tu pise, ze da dietatu mobil preto aby zapadlo do kolektivu? Kazdy rodic mu ho da preto, aby ho mohol skontrolovat. ja som teda u tych mensich deti nevidela moderne vydobytky, ale vacsinou to boli mobily, ktore uz boli pouzivane a dietatu stacia. V neskorsom veku, ked uz dieta pozna hodnotu penazi, moze dostat novy, preco nie. Predstav si, ze ja som v detstve mala barbie, korcule, bycikel aj céčka. Napriek tomu som na urade prace ani raz nesedela, so svojimi priatelmi sa vzdy mam o com bavit a nemusim pritom sediet ani pri pive. Do prace som nastupila tak, aby kolegom pri mne nestupol tlak, ked ma museli zaucat do pracovania s PC - t.zn. bola som pocitacovo gramotna. Nastupit do prace a ovladat iba zapnutie a vypnutie PC - prepac, ale takeho pracovnika by som ani neprijala.

andreah25
6. okt 2011

@sisaha Netvrdím, že to tu niekto píše. Zažívam to vo svojom okolí, keď niektorí známi pokúpili deťom mobily len preto, lebo majú spolužiaci a tí sa s nimi potom nechcú hrať. A sú to rodičia, ktorí denne chodia pre deti do školy a vozia do školy, takže jednoznačne ho nepotrebujú, alebo posadia dieťa za PC ku hre alebo rozprávke len preto, aby mali od dieťaťa chvíľu pokoj (ktorý samozrejme treba, ale nie si ho získať takto). A neviem prečo sa urážaš, to nebolo mojím úmyslom, chcela som len poukázať na to, že žiť deťom sa dá aj bez mobilu a PC, ktoré neodmietam a teda nie som zdegenerovaná dobou, ale si myslím, že na všetko je čas. A mimochodom, v práci som nikoho svojou nevedomosťou ovládania PC neobťažovala ale učila som sa to sama a taktiež tí čo prijímali to vedeli a taktiež PC nie je žiadna veda, keďže ovládať som ho plnohodnotne zvládla už počas prvého mesiaca. Takže poprosím neurážať a akceptovať aj názor iného človeka. Ďakujem.

sisaha
6. okt 2011

@andreah25 ja tvoj nazor akceptujem. To ze si nikoho svojou nevedomosťou pri ovladani PC neobtazovala nemozes vediet. To, ze ti to nepovedali z ucty k tebe, neznamena, ze si to nemysleli, alebo sa nepostazovali medzi ostatnymi kolegami v kuchynke na kave. A zase sa mi potvrdilo, ze ludi ktorí nevedia pracovat na PC vyberajú nadriadení, lebo tí sa s nimi nemusia rozculovat...Nejdem ta ani urazat, ale zopakujem, ked budes mat deti vo veku tvojich znamych, vtedy prosim hodnot ako sa spravaju tí rodicia. Pretoze, len ten, ktorí sa vie vcítiť do daného vekového obdobia, resp, vie co to obnasa moze objektivne hodnotit. Mozno neskor budes patrit ty medzi rodicov, ktorí kupia dietatu barbie v obchode, lebo taku istu ma najlepsia kamaratka...

andreah25
6. okt 2011

@sisaha Že som neobťažovala viem na 100%, nikoho som sa totiž nič nepýtala, po prijatí do práce som si kúpila knihu pre samoukov a tak som sa učila, pretože ja sama nemám rada ak sa ma ktosi čosi tristokrát pýta. Ale to je jedno, o tom nie je táto téma a Tvoj názor nezmením a ani nemám záujem. A mimochodom, deti známych sú od môjho staršie len pol roka až rok. Takže ak podľa Teba neviem ja objektívne zhodnotiť, tak Ty moju situáciu a ani názor už vôbec. Ale ukončujem túto tému, pretože zas som niekomu asi nabúrala jeho osobný priestor v názore, čož sa mi bohužiaľ na MK stáva často, a tak ja si ponechám svoj názor a Ty si ponechaj zase ten svoj. Základom je, aby si autorka témy našla to čo potrebuje a nie čítala tu naše dohadovanie. Pekný deň.