Kontrola kĺbov v 3. týždni. Čo znamená IIG a IIA?

anw
21. júl 2011

Ahojte baby...prosim poradte...Dneska sme boli na kontrole klbov a jadierok a dopadlo to dost nafigu...Vysledok bol na pravej nozicke IIG a na lavej IIA...dali nam perinku a za 2 tyzdne na kontrolu...ked sa to nezlepsi tak nam vraj daju remienky....Viete mi niektora vysvetlit co tie cisla znamenaju???? Som dost zufala.....Dakujem krasne

heni79
22. júl 2011

Ahoj. Nepanikár. 😉 Na vysvetlenie tých čísel si sa mala opýtať priamo lekára. Nič sa ale zatiaľ nedeje. Je to ešte len trojtýždňové bábo a má kopec času, aby sa kĺbiky vyvinuli správne. Sú deti, kotré sa ani nemusia baliť naširoko, ortopéd pri prvom sone povie, že je to ok. A sú deti, koré je potrebné baliť na široko aj pol roka. Nič, je to teraz najmä na tebe, aby si dôsledne používala tú perinku, čo ti dali. Ja som moju malú tiež dlho balila pomocou pomôcky od ortopéda. Okrem toho, že estetický dojem nebol ktovieaký - vyzerala v tom ako parašutista 😀 - jej to iba pomohlo. Kĺbiky sa vyvinuli úplne normálne. Iba potrebovala moju pomoc. 🙂

jarunka111
22. júl 2011

Dnes už je prekonaný názor, že je treba baliť na široko. Malý mal kĺbiky vyvinuté až v 9.mes.a vôbec nám nekázali baliť na široko alebo niečo podobné. Jedine to, že aj keď sa detičky radi na tie nôžky stavajú, tak im to nedovoliť, resp. nedovoliť, aby bola ich váha na tých nohách.
Dávaj do perinky a neboj, má veru ešte dosť času 😉

lejlla
23. júl 2011

my sme mali tiez taky problem,ze sme mali zle vysledky.poctivo som balila nasiroko a oplatilo sa,na dalsej kontrole bolo vsetko ok 🙂.drzim palce

lucia.kl
24. júl 2011

myslím, že je to všetko o ortopédoch, ja som bola s dievčatami ako 4týždňovími a nemali vyvinuté nič, ale vraj to je normálne a vyvinuté by mali byť klbiky až okolo 8mesiacov, žiadne balenie na široko ani nič podobné, prišla som keď mali 8m a všetko mali super....

tuto27
24. júl 2011

ahoj ja som tiez balila dcerku do perinky 2 mesiace nonstop a potom mesiac este na noc a potom uz bolo vsetko v poriadku. Kupila som jej v zdravotnickych potrebach aj taku perinku co nemala traky len ten spodok a ten mal zapinanie na cupliky bolo to lepsie. No a obliekala som ju vacsinou do siat aby to az tak nebolo vidiet tiez sme to mali od juna do konca augusta cize cele leto. Ale neboj ono sa to upravi hlavne je ze vam to zistili vcas. Mojej neterke to zistili ked mala 11mesiacov a uz chodila a teraz ma za sebou uz tretiu operaciu klbov ak by jej to zistili vcas tak ako nam tak nemusela podstupit ziadnu operaciu. Takze len kludne bal do tej perinky a bude vsetko okey. 🙂

hajanka
24. júl 2011

Ak je na to dovod, zly nalez klbikov tak urcite ano netreba to podcenovat, ale inak ak su obe klby ok je preventivne balenie zbytocne.
Dolezita je poloha bedrovych klbov a vyvoj jamky v bedrovom klbe, ak dochadza k chybnemu vyvoju jamky v klbe doporucuje sa balit nasriko, pri horsom naleze sa predpisuje abdukcna perinka a pri tazsich stavoch Pavlikove remence.
Samotne jadierka ked su nevyvinute nemaju so sirokym viazanim nic spolocne, tie sa zacinaju vyvijat v 1. az 10. mesiaci veku dietatka, najcastejsie v tretom, hovori sa tomu ze sa osifikuju, to znamena ze sa chrupavka jadierok meni na kost a takto sa vyvija nejaky cas. Preto to balenie nasirko nijako neovplyvni ak sa jadierka oneskoruju alebo uplne chybaju, robia sa podrobne vysetrenia u ortopeda.