Máte skúsenosť s dedením mentálneho postihnutia?

lussia123456
31. máj 2012

Ahojte, mam mentalne postihnuteho brata, ktory toto onemocnenie utrpel ked bol černobyl, teraz cakam s priatelom babätko a velmi sa bojim, aby to moje dieta nezdedilo, ake mate skusenosti ?
Dakujem

p4
31. máj 2012

nemyslim si ze by tvoje dietatko malo zdedit toto postihnutie. niesom lekar,preto pisem len svoj nazor,ale tvoj brat to ma z oziarenia,nie geneticke.
mimochodom, aj ja som 86ka , mama bola v pokrocilom stadiu tehu.

irriss
31. máj 2012

Uplne Ti rozumim, tento strach se na mne doslova prilepil pri mem prvnim tehotenstvi..
Kdyz vybuchnul Cernobyl byla jsem velmi blizko ...informace jak se mame zachovat se k nam dostali dost pozde..
tim myslim, pouziti vody, sklizen na zahradce...potraviny...atd
Vzpominam si na Cernobyl jako na "vcerejsi udalost" ☹
Bala jsem se MOC hlavne v tehotenstvi..ale mam vsechny 4 deti zdrave😉
Drzim palecky, hlavne k tomu, at Te strach opusti....nepripoustej si tuto alternativu, jedna se o velkou radu let zpet😉

...i kdyz vim, znam...primo sem jezdi deti z postizenych mist jeste "dnes"..a lide si je tu "adoptuji" na prazdniny.. 😉
Tradice se udrzela, uz jsem jezdi deti svych deti... 😉

Hodne Stesti a nezapominej se odreagovat od teto myslenky..tehotenstvi si musis VYCHUTNAT 🙂 a UZIVAT si kazdeho dne🙂

abbie
31. máj 2012

Ak to nie je genetické, ale je to dôsledok niečoho napr. Černobyľu, tak to nemôže byť dedičné ...

katren
31. máj 2012

@lussia123456 mne mamina vravela, ze ja som bola vonku v kociku a spala, ked prisiel ten mrak......a teda mne sa nezda, ze som nejak mentalne mimo.....ci??? 😀 😀 😀 😀 😀 😀
@irriss

alexis617
31. máj 2012

dôsledkom černobylu sú skôr rakoviny nie mentálne postihnutia podla mňa s partnerom ste mali ísť skôr na genetiku ,aby vyvrátili genetickú záťaž kamarátka má tiež brata s tredne ťažkým stupňom mentálnej retardácie a poslali ih na genetiku dopadlo to dobre krásne dievčatko teraz sa už s tým netráp aj tak to nezmeníš musíš myslieť pozitívne a drž sa všetko dobré dopadne držím ti palce 😉

alecka
1. jún 2012

suhlasim s nazorom alexis, co sa tyka dosledkov havarie v cernobyle. patraj skor po presnej diagnoze tvojho brata, ci z nej vyplyva riziko pre tvoje potomstvo. dolezite je ci je to postihnutie nahodne, alebo sa jedna o nejaku mutaciu. v kazdom pripade sa objednaj na geneticku konzultaciu, tam ta zbavia zbytocnych obav. nestresuj 😉. drzim palce

henikav
1. jún 2012

Podla genetickych vysetreni ti presne vedia povedat ci je postihnutie brata dedicne a mate ho v genoch, alebo nahodne

mataharyy
1. jún 2012

Pokud je to důsledek něčeho a ne genetických předpokladů, tak nelze zdědit, ale pokud je to v genetických předpokladech, tak je určité riziko že tvé dítě by mohlo postižení nést, ale tam by to nesouviselo s tvým bratrem (a dejme tomu ozářením), ale nosičem genu by museli být vaši rodiče, nebo vy jako rodiče... Jináč je riziko podstatně menší až mizivé 😉 Navíc aby to mohlo mít neblahý vliv na tvé dítě, musela by ji být ozáření vystavena ty a to v celkem hojném množství a kdyby to tak bylo, pozorovala by jsi určité znaky, pokud jsi zdravá není čeho se bát 😉