Nechcem pokračovať s Vojtovkou, je to zbytočné

saska2208
16. nov 2012

Ahojte, mame doma 3 a pol mesacnu dcerku,ktora ma zlezanu hlavicku do pravej strany, rehabilitacna ma poslala ze fyzioterqpeutkou aby smr cvicilo Vojtovu metodu. Ja si vsak myslim ze je to zbytocne , pretoze malej pekne polohujeme hlavicku a ked chce sama si ju otoci tam kde potrbuje ked.je na brusku v bdenom stave. Vcera.sme bolo.na kontrole aj s manzelom a taktiez povedal ze cvicit nebudeme. Mala nrskutocne moc plakala az.sa nevladala nadychnuut. Pytala som sa trj fyzioterapeutky na co je dobre toto cvicenie a ona dobre ze mi nechcela vynadat ze: vsak sa pozrite aku ma hlavicku! Ked bude starsia moze mat krk skrceny a zalomeny do jednej strany.
Ja si to vsak nemyslim, mala sa otoci aj z hrackou nie vzdy ale snazime sa o to a myslim si ze my ju sami naucime aby si ju otacala inde... Mate prosim Vas skusenost stym ze ste vijtovkou necvicili a bolo dobre? Podla mna je to cvicenie pre ine tazsie pripady ako je zlezana hhlavicka. Moc dakujem

emily76
16. nov 2012

ja by som skor, ako prestanete cvicit zasla k inemu lekarovi, aby posudil jej stav. Pretoze kvoli zlezanej hlavicke sa podla mna Vojtovka necvici. Nemoze to byt kvoli svalstvu?

adelii
16. nov 2012

My sme cvicili dva mesiace,tiez zlezana hlavicka,asymetria a hypotonia...najprv nas strasili,ze musime cvicit,potom nam postupne odoberali pocet cviceni a nakoniec,ze je maly o mesiac popredu,tak ho trapit nebudeme a ma 2 mesiace pauzu...a vraj aj tak sa asymetria celkom neodstrani...takze az tak vojtovke pre "normalne" deti moc neverim...vidim,ze sa neplazi koordinovane,brusko ma slabe,no kazdy sme nejaki,nemozeme byt dokonali...
Ak ale ma mala skrateny sval,tak o tom cviceni by som asi uvazovala...

usiko
16. nov 2012

podla mna necvicite kvoli zlezanej hlavicke, nezlahcuj to, cvicite kvoli pricine zlezanej hlavicky.....skrateny alebo ochabnuty zval alebo nieco podobne.....takze isla by som za inym lekarom sa poradit, pretoze nie je vo vasej kompetencii rozhodnut ci vojtovku ano alebo nie...je to v kompetencii kvalitneho lekara/fyzioterapeuta...mozno ste na takeho natrafili, mozno nie, neviem, poradte sa s inym...aby ste si nevycitali, ze ste mohlinieco urobit a neurobili ste....

beausa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
margarita
16. nov 2012

my sme cvicili Vojtovku celych 13 mesiacov kvoli hypotonii....tiez sa zdala "sikovna", len taka lenivsia, ale my sme verili lekarom. cvicili sme od 3mes. do 16mes. kym zacala sama chodit.
urobila by som to znova, lebo ked je akakolvek indikacia, je lepsie cvicit TERAZ, mozno to spravi par mesiacov ako ked o rok napr. zistis, ze ma slabe svalstvo, nechodi a pod., je uz na cvicenie neskoro.
Pridavam sa k nazoru, skusit este ineho lekara...ale LAIK to nedokaze posudit, naozaj.
Reci, ze kazde dieta je ine, beriem, ale ked ide o zdravie, je dobre radsej nieco urobit, ako si neskor vycitat, ze ste to neurobili....
Naozaj moze mat neskor skoliozu alebo totalne skrateny sval, len preto, ze "vy sami ju naucite" 😎

ivanka2134
16. nov 2012

@saska2208 ja som tiež chodila na cvičenie,malá mala zležanú hlavičku,ale tiež povedali,že je tam skrátený sval a v dospelosti môže mať problémy s chrbticou.My sme to tiež absolvovali s plačom,doma sme cvičili,ale hlavička je aj tak trochu zležaná.Ja si myslím,že to nie je zlé.Nám sa malá nechcela na jeden bok vôbec pretočiť.Po cvičeniach to zvládla hravo.Keby mi to druhý krát navrhli,idem do toho znova.Nejaký dôvod tam je,keď je hlavička zležaná.

bsokol53
16. nov 2012

moj syn bol rovnaky pripad - mal velmi zlezanu hlavicku. preferoval jednu stranu, spal s hlavou otocenou len do jednej strany. podla lekarky pricinou bola poloha v maternici v poslednych tyzdnoch, ked sa uz nemohol velmi hybat (bol dost velky) a hlavku mal otocenu v tejto polohe. tiez nam odporucili cvicit vojtovu metodu pre podozrenie na torticolis (skratenie svalov na krku). syn vedel otocit hlavku aj do druhej strany, avsak prirodzena bola pre neho poloha len na jednej strane. cvicit som odmietla, maly plakal, bol v evidentnom strese. nas problem sa mi nezdal dost zavazny na to, aby som ho tomu vystavovala. rozpravala som sa o tom s lekarom (sama by som si nedovolila prestat cvicit) - vysvetlil mi, ze dovodom na cvicenie je nebezpecenstvo skratenia krcnych svalov a vojtovu metodu nam ponukli kvoli tomu, ze ine metody necvicia (pricom by boli v tomto pripade pouzitelne). doporucil nam svaly masirovat a skusit to tak.
co tym chcem povedat. podla mna sa u nas velakrat cvici vojtova metoda len tak pre istotu (nielen v tazkych pripadoch kedy je to nevyhnutne), pricom castokrat by sa dala nahradit menej stresujucimi cvicebnymi metodami, ktore vsak nie su natolko rozsirene a nasi terapeuti ich nemaju dostatocne osvojene.
ja by som sa na tvojom mieste porozpravala s lekarom aky je stav tvojho syna, ci ma skratene krcne svaly alebo nie (ak vie otocit hlavku aj do druhej strany tak asi nie) a ci by sa vojtova metoda nedala nahradit inym cvicenim. asi by som vyhladala aj nazor ineho lekara.
my sme synov problem vyriesili polohovanim hlavicky, polohou na brusku a podsuvanim podnetov zo strany, ktora pre neho prirodzena nebola. do par mesiacov rovnomerne otacal hlavku do oboch stran.

saska2208
autor
16. nov 2012

@bsokol53 ano moze to byt preto ze sa boji aby nemala skratene svaly, ale ona si hlavicki na chrbatiku otoci v pohode do tej dobre strany, taktiez jej podkladame hlavicku a cez ju v tej ,,zlej,, strane ani nemava... Davame jej aj hracky na opacnu stranu aj za svetlom sa pekne skruti... Na brussku sa jej moc nepaci vydrzi len zo 5 alebo 10min... Ako kedy. Podla jej nalady 🙂 a svalstvo ma podla mna v poriadku pretoze sa aj na rehabilitacii cudovala dr ze ako pekne pasie konicky ze je pevna ked snou aj lietadielko robila a podobne ine vevi... Preto sa mi zda ze tato metoda je podla mna zbytocna... ale poradim sa ozaj asi este s jednym lekarom. Dakujem Vam
@ivanka2134
@margarita
@beausa
@usiko
@adelii
@emily76
@emily76

adelii
16. nov 2012

@saska2208 to ze sa jej na brusku nepaci,to tiez ukazuje na to,ze asi v poriadku nieco nebude...deti,ktore nechcu byt na brusku hladaju ulavovu polohu alebo sa chcu vela nosit...pre deti je byt na brusku prirodzene,od toho sa odvija vsetko-sed,plazenie,lozenie,postavenie...odporucam knihu Rozvijej se detatko-Kiedronova...tam som uplne presne videla,co vsetko robi syn tak,ako by nemal...plus som sa este poradila s dalsou rehabilitacnou lekarkou a ta kazala tiez cvicit...no ale vsetko zalezi od lekara...ja som tiez zo zaciatku cvicit odmietala,ale nakoniec som sa podvolila...drzim palce,nech je to ok!

srdiecko9
16. nov 2012

moja dcera mala slabsie svalstvo. Tiez som riesila dilemu, ci cvicit alebo nie. A to preto, ze jeden neurolog povedal, ze netreba, ze staci iba dojcensku gymnastiku a druhy si bol isty, ze ma urcite vzorce pohybu nespravne a ze treba cvicit vojt. Nakoniec som este navstivila jednu doktorku, ktora bola neurologicka aj rehbilitacna doktorka a ta mi povedala, ze je lepsie si par mesiacov odcvicit, nez nieco zanedbat. Povedala mi, ze ona by na mojom mieste cvicila. Neboli sme vyslovene tazky pripad, ale aj tak sme cvicili styri mesiace. Co zase nie je az tak dlho, potom sme uz len take cviky v ramci hry robili. Do roka sa vie vdaka vojtovke strasne vela ponapravat. Po roku to uz ide omnoho tazsie. Ja som toho nazoru, ze aj ked je to lahsi problem a je dilema, ci cvicit vojta alebo nie, priklanam sa k cviceniu. Su diagnozy, kedy nie je o com uvazovat a vojta treba a su zase stavy, kedy naozaj staci dojcenska gymnastika. No tie pripady na hrane, niekde medzi, su pre mna indikaciou na cvicenie. Nechcem si neskor vycitat, ze dcera ma problemy s chrbticou a ja som tomu istym sposobom dopomohla, lepsie povedane, neurobila som vsetko, co som mohla. Moja rada je, aby si urcite navstivila viac odbornikov a uvidis, ze na zaklade toho sa budes vediet urcite sprave rozhodnut.

hamca
16. nov 2012

@saska2208 ja som zacala s dcerkou cvicit vojtovku , ked mala 3,5 mesiaca. mali sme tiez zlezanu hlavicku, ale to nebol hlavny problem. Zlezana hlavicka bola kvoli tomu, ze ma skrateny sval a tak preferuje len jednu stranu, hoci aj na druhu sa vie otocit, ale nechce. My k tomu mame este aj hypoton.
Ale spat k tej prelezanine. Mne na rehabilitacii povedali, ze po 3. mesiaci zivota sa uz prelezaniny len tazko da zbavit polohovanim, kedze babatko uz zacina mat svoj rozum 🙂 . My sme sa teda rozhodli pre ortezu na hlavicku. Aj ked to vyzera brutal, poznam zopar mamiciek, ktore to pouzivaju a vraj to take male babatka dobre znasaju.
http://plagiocefalie.cz/kranialni_orteza-popis_...
ked budes chciet viac info, kludne napis.

xlucia
16. nov 2012

@saska2208 ak nechces cvicit vojtovku pozri si cvicenie podla bobatha. vysledky su tie iste, ale deti pri tom neplacu, nie je to vobec take drasticke ako "oblubena" vojtovka.