Obézne dvojročné dieťa

mariannajesenska
31. júl 2014

prosim poradte mi,čo robit.Moj 23mesačny synček je obezny.Ma vyšku 95cm a važi 22kil.Snažim sa ho zdravo stravovat a sladke neje skoro vobec a pije čistu vodu.Boli sme aj na endokrinologii a vysledky boli v poriadku.Maly je taky kludas.Ma 13ročneho brata tak sa nema s kym nahanat a nema tolko pohybu.Začali sme s nim vela chodit a hybat sa.Naš jedalniček ako priklad..rano 2dc mlieka ,desiata jablko,obed zeleninova polievka a trocha druheho jedla poobede jogurt alebo vyživa a večer mlieko.A spinka až do rana.Poradte čo robit.Nevladzem už počuvat každeho ako to riešia že je tučny.

babajaga
31. júl 2014

@mariannajesenska pozri fotky otca..aky bol,ked bol dieta..pripadne deti z rodiny....myslim tvojich a muzovych surodencov....

mariannajesenska
autor
31. júl 2014

@babajaga ja som bola trocha baculka ale nie až taka ale ja som mala o rok staršiu segru tak sme sa nahanali asi stale ale maly ma velkeho brata tak si polihuje doma a pozera bambulku v klude aj polhodinku

mariannajesenska
autor
31. júl 2014

@cawes keby tolko pojedol tak by mal asi raz tolko.Musi sa viacej hybat

cawes
31. júl 2014

@mariannajesenska a kolko sa hybe teraz?

mariannajesenska
autor
31. júl 2014

@cawes robime dva tri krat denne prechadzky asi pol hodinove

cawes
31. júl 2014

@mariannajesenska a inak nic? Tak to je malo naozaj. Moj rano vstane a pokym nejde spat beha po obede to iste 3km tura neni problem🙂

ivuska027
31. júl 2014

@mariannajesenska nečitam celú diskusiu, ale podľa toho čo pises, tvoje dieťa je hladné, je katastrofálne málo. Z čoho má rast a vyvíjať sa? Mlieko ráno a večer to je ako nic, jablko mu fajne vytravi, obed zelenina, potom jogurt a zase nič. Žiadna večera, raňajky. Nie som teda výživovy poradca, ale deti majú jesť aj sladké, napr kakao má obrovský význam pre vývoj mozgu. Daj dieťaťu najesť, lebo jeho organizmus je vyhladovany, všetko čo zje, ukladá na tuk a zásoby, aby mohlo fungovať. Zarad do jedálnička vlákninu, do toho mlieka mu ráno supni kľudne cerealie, pridaj pečivo, maslo, syry, aby mal masné omegakyseliny, nevyhnutné pre vývoj mozgu a svalov, nejaký tuk, vápnik, rôzne ovocie, aj lekvar, kompoty veľmi zdravé(ovocie, nie šťava, veľa vlakniny obsahujú), jémine a kopu iných vecí 😉 Na 100pro, že sa to upraví 🙂

liebling98
31. júl 2014

@mariannajesenska my máme opačný problém, 5 ročný syn konečne dorastol na 100 cm a váži asi tak 14 kg aj s topánkami. Veľkostne sme niekde okolo 98-110, záleží od značky. Ale blbých rečí som sa už tiež napočúvala dosť. Či mu jesť nedávam, či nemá hlísty, mrle a podobnú háveď, že je určite chorý a pod. Nie, len má proste vrtuľu v zadku.
Kde si bola na endokrinologii? Čo mu konkrétne vyšetrovali? Lebo ak skutočne zje len to, čo píšeš, nevážil by 22kg, ani keby celý deň sedel na zadku. Ináč aj to je zaujímavé, že ho pohyb nebaví. Určite treba dôkladnejšie vyšetrenia - endokrinologia (hlavne nadobličky,štítna žľaza, hypofýza), gastro. Držím palce. A z blbých komentárov si nič nerob.

mimake
31. júl 2014

@mariannajesenska juuuuj moja je tak tri krát denne po polhodine v klude. A to vačšinou kaka 😉 To je malo pohybu. Moja ma 17mesiacov a len na trampolíne ( pri skákaní) strávi viac času. Plus každý den chodíme do lesa. Od domu po jednu chatu v lese kde sa dá aj pohrať je to 1,5 km presne a to zvládne s jednou prestávkou a tam ešte behá za koníkmi a so psami ďalšie 2-3 hodinky a potom ju čaká cesta domov. Spapa viac ako ja. Minule mi spasala 4misky polievky a za tým ešte rizoto a to je len obed. Určite viac pohybu lebo toto je ozaj malo a vynechaj tie cerealne či aké blbosti.

ivuska027
31. júl 2014

Nemusi urobiť tri kilometre určite, chodiť na pešo to ano, pobehať po ihrisku, moji mali už riadnu trojkolku( nie plastový pseudopokus o trojkolokocik s pedalmi na prednom kolese), resp bicykel veľkosť 12' , resp odrazadlo 🙂

pribinak
1. aug 2014

Necitala som celu diskusiu, ale akí ste vysokí a koľko vážis ty a jeho otec + starí rodicia, najmä chlapi v rodine, genetika je genetika, ak je zdravo a ma dost pohybu, tak to proste nechaj tak

lulu268
1. aug 2014

Poradím Ti z vlastnej skúsenosti. Moja dnes už 10 ročná dcéra, ktorá má výšku 155 cm a váhu 60 kg trpí nadváhou od narodenia, pochybu moc nemá, lebo sa jej jednoducho nechce 🙂 všetky vyšetrenia či už endokrinologické, gastro a kardio dopadlo v norme, ako mamu ma to trápilo kedže ja mám ledva 160 cm a 50 kg ale pokiaľ je zdravá a prospieva prestala som sa s tým trápiť, ona príde na to sama možno, že sa začne viac hýbať. Inak ako malá mala pochybu myslím akurát, nie každé dieťa pobehuje celý den, veľa závisí aj od povahy 🙂

mariannajesenska
autor
1. aug 2014

@lulu268 maly je velky kludas on nebeha on si pomaličky krača.Na endo všetko čo sa pisalo bolo v poriadku.Z manželovej strany boli taky valibuci v rodine.Na jednej strane viem že je to genetika ale na druhej ssa obavam či som niečo nezanedbala.No aha už sa zobudil a bambulka s nou.Už sedi a ranajkuje jeden toustik so syrom a mliečko.Vonku ho budem nahanat hore kopcom. 🙂

jamelia
1. aug 2014

@mariannajesenska ahoj, moja dcera bola tiez riadny valibuk - ked mala dva roky vazila cca 17 kg a merala cca 91 cm - ked sa pozriem na jej fotky, bola teda fajna 🙂 riadne liciska, ale teraz bude mat styri roky, ma 20 kg a meria cca 110 cm a vyzera uz uplne inak - chcela som tym len povedat, ze sa vytiahla a teraz je stihla - nie je utla, ale bude mat asi hrubsie kosti. Zrejme genetika 🙂 mladsi syn bude na tom asi podobne - ma rok a pol a teraz vazi 14 kg. Takze si myslim, ze urcite z toho vyrastie, pokial je zdravy, tak sa tym netrap - nevsimaj si okolie, chce to cas 🙂 Inak obaja boli dlho dojceni - dcera skoro dva roky, syn je na mliecku este stale 🙂

magic08
1. aug 2014

@mariannajesenska ahoj, viem ako sa citis, tiez mam doma dietko s nadvahou. Denne pocuvam to co ty, a nasa dr. nas len strasi s cukrovkou. Dcerka je tiez kludna, no zato ona aj dokaze zjest. Ma 4,5 r. meria 112 cm a vazi 28 kg. Cize ma cca 8 kg nadvahu. Neje sladke, nepije sladke vody, snazim sa jej davat vela zeleniny a vylucili sme biele pecivo. No vaha sa jej stale drzi ako kliest. No aspon prestala priberat, tak snad tiemopatrenia su na nieco dobre. Inak, pocula som od nasej dr. ze existuje nejaky test vola sa Eliza, ma za ulohu zistit, ktore potraviny nerobia organizmu dobre. Napr. Biela muka sa moze spravat v tele tak, ze clovek velmi pribera. Alebo nejske ovocie sa moze spravat rovnako. Neviem, skus sa na to opytat. A okokie neoocuvaj. Mas zdrave dieta, tes sa z toho. Aj ked viem ako take reci vedia cloveka zasiahnut

mimibb
1. aug 2014

@mariannajesenska neboj sa on vyrastie,moja dcera ma teraz 3,5roka 110cm a 21kg...tu vahu cez 20kg si drzi cca od 2-2,5r...tiez je mimo tabuliek ale genetika tabulky nepozna ;)

jaja018
1. aug 2014

Noooo asi takto.... moja ma rovnych 100cm a 20kg ma dve roky a dve mesiace. Je silnejsia ako ostatne deticky. Jej jedalnicek je asi pol krajca chlebika na ranajky desiata nic, obed polievka trosku druheho, olovrant jablcko alebo banan alebo nieco, vecera nic. ALE vypije liter mlieka kazdy den. Beha nonstop, nezastavi sa na sekundu! A nemyslim si ze je obezna

mimirinko
1. aug 2014

Ahoj, musim ti napisat moju osobnu skusenost a riesime to vlastne dodnes s muzom. Moja dcera mala v roku a pol 22 kg! Ale ona aj vela papala a fakt sme ju museli krotit. Brusko velke, stehniska, veci sa jej kupovali na 3-4 roky vtedy, aj to minimalne. A nejake pekne rifle ci suknu pre nu, to nehrozilo. Aj okolie to dost riesilo, jedna susedka dokonca zahlasila, ze: "Ta je tucna, co jej davate jest?!" To ma doslova nahnevalo. My vsak mame v rodine z muzovej strany takych plnsich ludi, sama svokra je meter vysoka, meter siroka (obrazne povedane), svagrova to iste, jej dcera tiez a pod. Tymto ti chcem vsak povedat, ze neboj sa, syncek sa vytiahne a ta vaha sa upravi. Nemusis sa bat, ze by takym ostal. Az zacne chodit aj do skolky, tak schudne, vyrastie a nebude to tolko poznat, ze ma par kg navyse. Moja dcera ma teraz 3,5 roka, ma 19 kg, vyse 100 cm, brusko sice este ma, ale uz nie take, stehna tie asi bude mat stale take väcsie, aj je od rovesnikov plnsia, ale uz z nej nie je baculka a nikto sa nepozastavuje nad tym, ze aka je tucna. Vytiahla sa, schudla, ale musime ju v jedeni trosku obmedzovat, lebo je dost na sladke. Z jej rovesnikov je sice vahovo najtazsia, ale rozhodne nie je uz tucna. Drzim moc palce 🙂

lucy125
1. aug 2014

Ahoj,moj maly má 26.mes. a váži rovných 15kg. Si pisala že tvoj maly má 13.r brata že sa nemá s kym nahanat.Moj maly je jedináčik a čo ten dokazuje.Pohybovo je asi na 5r dieta,začal sice neskor chodit v 16.mes. ale odvtedy sa nezastavi.Skače,robi stojky,kotrmelce,proste posedi denne asi 20min aj to je moc,stale je v pohybe a to byvame v paneláku a nie na dvore. Vonku nevie ani pomaly chodit,furt len uteka.Ked bol maly narodil sa s váhou 3070g a 47cm a potom byval moc hladny,nebol kojený,bol na UM od narodenia a už vtedy Dr hovorila,že vyppije moc UM,že nejde podla tabuliek,ale nedaj decku ked je hladne lebo zje viacej ako tabulky kážu.Takže v 5-6mes. bol z neho taky 7-8kg macko 🙂 ked pozrem teraz a kuk vtedy je to riadny rozdiel.Neboj on to schudne,hlavne ak nemá žiadne zdravotne problemy,sladkosti mu nedavaj kopec pohybu,ihriska a pod a ked pride do školky medzi detmi schudne ,raz,dva,priblble komentáre typu aky je tučny si skus nevšímat,aj ked viem,že je to tažke a boli od toho srdiečko.Držim palce 🙂

stanislavao
1. aug 2014

@mariannajesenska ja osobne si myslim, ze stravu ma az moc slabu, rano mlieko, vecer mlieko. treba urcite nejaku inu, vyvazenu stravu, ale aby dieta nebolo hladne a kedze sa neprejeda, tak treba hladat pricinu obezity inde. 22 kil na 2 roky je ozaj dost. treba sa hybat, chodite plavat? na tury, prechadzky? ved aj 13 rocny sa moze s bratom hrat, hrat futbal, nahanacku a pod.

mariannajesenska
autor
1. aug 2014

@mimirinko Dakujem ti za podporu

lucinocka
1. aug 2014

@lulu268 pri dievcati by som dala vysetrit stitku, aj moju mamu pilali, ze mam velku nadvahu a potom prisli na to ze mam spomalenu stitku v 15 rokoch a nasadili lieky a do mesiaca 20 kg odislo... nie je to stale len prejedanie🙂

eeffka
1. aug 2014

@mariannajesenska
nespoliehaj sa na to ze dieta ti z toho vyrastie, nevyrastie... sama som mala malu tucniacku, jeje ake je to mile, jej sak vyrastie... presli sme 100m uz do kocika ju bolia nozicky.... kkso sme sa s muzom spamatali pred zakladnou skolou, nahlasila som ju na sport 3x tyzdenen a pochudla a teraz je tak ze jej neskrtim pridely ale zaroven akonahle polavi z treningov je olepena
Bola som slepa a sprosta. Bohuzial v rodine nemame nikoho sucheho prirodzene, len my dospely to vieme nejaka ukorigovat.

Zijes v sebaklame, ze on je kludny.... on nie je kludny ale on nevladze, keby si zila ty na tej strave co si spisala tiez by si len polihovala
Nepisem to v zlom , lebo som tiez bola slepa, a cela rodina ma v tom podporovala, ked sme decku zacali vydelovat jedlo kukali na nas ako na debilov v rodine ale starsia dcera sa nastastie dala ako tak do laty.
a neprajem ti aby musel v skolke pocuvat ze je tucibomba, lebo deti nepovedia "moletny"

@jaja018 ty si nemyslis ze je obezna? obezna este nie ale ja myslim ze je riadne nadlimit, pozri sa lepsie a neber ze je to tvoj milacik: 2brady, na zapasti a v laktoch srubovacie zahyby, kolena detto...

Prikladam fotky mojej dcery ked to bolo " udajne mile" a kam sme to dotiahli pod dozorom...

mawka
1. aug 2014

@mariannajesenska ahoj, kasli na to, co ludia hovoria. tiez sme chodili s malou na metabolicko-endokrinologicku ambulanciu, malu sme sa snazili drzat dietne a na uzde, ziadne rafinovane cukry, sacharidy do obeda, atd. Lenze. Chodi do skolky, tam jedia nekvalitnu stravu /vidim dodavky CBA a ARO, prosto to najlacnejsie/, stale len keksiky, rozky s nutelou /keby to bola aspon ta original, ale toto su tie umele natierky/.. toto povedala aj lekarka, ze holt, je to tak, lacne veci v skolke a nezdrave. Mala moja ma o mesiac 5 rokov, meria 128 cm a vazi 30 kg. Je v neustalom pohybe. Stale skace, hybe sa, beha, na dovolenke imrvere vo vode na smykacke a dokola niekolko hodin hore schody, smyknut sa a zase dokola. A napriek tomu je taka aka je. Na svoj vek je vysoka, minimalne o hlavu od svojich rovesnikov, je siroka, ale je inak zdrava. A ja s tym neurobim uz nic. Pohybu ma habadej, pri telke mi nesedi, ona vlastne neobsedi vobec, bud skace, beha, tancuje. Hormonalne je ok, robili jej velky screening, tak ja uz neviem.

demo
1. aug 2014

@mariannajesenska hlavne pred ním neries jeho váhu, on nesmie o tom vôbec tušiť. Každé jedno opatrenie rob diskrétne a nepozorovane a hlavne bez reči o jeho váhe.

mawka
1. aug 2014

@mimirinko v skolke sa velmi nevytiahne, lebo prave tam bude jest same humusiny. ja ked vidim tie keksiky, kriste pane, takmer denne ma mala v skrinke nejaku sladkost typu CBA 😠 a toto ma rozculuje. ja nevravim, dovolim detom sladkost, kurnik, ale teda nech to je aspon kvalitna sladkost.

je pravda, ze ked mala ma prazdniny, tak co-to schudne. ale nabehne do skolky a ideme hore zas. dufam, ze od septembra to bude lepsie, dali sme ju na tanecny kruzok a este rozmyslam CO by dalsie mohla
@eeffka suhlasim s tebou, ale netreba hovorit ze sa NEVYTIAHNE vobec, poznam pripady, kedy z mega obeznych deti do 3 rokov boli na zakladnej skole stihle decka 🙂 ale je fakt, ze treba to strazit vsetko. Rozhodne by som sa ale vykaslala na to, co ludia hovoria, lebo to dieta si pozna kazdy najlepsie. ja uz ludi neriesim. lebo napr. nas maly bol ako zachodovy pavuk tenky, tak vsetci to komentovali. teraz zacal konecne jest normalne, tak pribera a zase komentuju, preco tolko je, ze bude tucny. proste ludia riesia najradsej inych a nie seba, no nie? 🙂

mariannajesenska
autor
1. aug 2014

@mawka presne tak ludia riešia cudzich a nie seba.Neviem prečo.Ja sa snažim s každym vychadzat a každemu pomoct ,rada ludi obdaruvavam a to mam asi zato.Za dobrotu na žobrotu.Teraz sme došli z prechadzky.Maly chodil hodinu v kuse.Teraz si dal bananik a ideme spat.Ked sa zobudi bude jest polievočku hustejšiu Na olovrant mu nastruham jablčko s mrkvou.

klincek
1. aug 2014

@eeffka pomerne drsny prispevok, ale suhlasim. radsej prijat aj tvrdsiu kritiku, ako potom lutovat, ze som nieco zanedbala. mali sme v rodine obezne dvojrocne dietatko, dnes je z neho obezna druhacka, a uspechy v chudnuti sa dosahuju pomaly a tazko. hlavne asi preto, ze mamina sa velmi neskoro spamatala.
ono je nieco ine radovat sa pri babatku, ake je krasne baculate, lebo to sa naozaj "vytiahne". ale u deti od roka to treba po ocku sledovat, aby potom clovek nebol neprijemne prekvapeny.

@mariannajesenska ahoj, mozno si zatukas na celo, ale mne sa zda, ze tvoj chlapcek malo jedava. nie, nesibe mi..obezita moze byt aj z toho, ze telo nema dost vyzivnych latok, tak si setri a spomaluje metabolizmus.. rano by mal okrem mlieka (po mlieku) zjest este nejake ranajky. kusok chlebika s maslom a syrom/lucinou/natierkou. ovocie na desiatu je ok. obed tiez, polievka je super a druhy chod tiez, ak spapa. olovrant kludne aj puding (domaci, nie humusy z obchodu), jogurt, kusok peciva. a vecer ak mu staci mlieko, ok, ak nie, este pridaj nejaku veceru. vsetko v malych mnozstvach, ale pravidelne, kazdy den v tom istom case. skadkosti, kupovane kase, milaciky a podobne hnusy nie, radsej susene ovocie, vynimocne suchy keksik/piskot, pre tak male dieta je aj to sladkost. plus pohyb, prechadzky, to urcite mate. vyskusaj, mozno toto je u vas problem.

vierava
1. aug 2014

môže to byť dedičné určite chdievaj so synom na plávanie aby mal pohyb

mimirinko
1. aug 2014

@eeffka pokial dieta nema v rodine clenov, co su vyslovene obezni, nemyslim si, ze by z toho dieta nevyrastlo. moja dcera sa tiez len nosit chcela, kocik sme veru pouzivali pomerne dlho, az som si myslela, ze mi ani pre druhe nevydrzi. ale vaha sa jej ustalila, vytiahla sa do vysky a tie kila schudla. Je sice este stale najtazsou z jej rovesnikov, ale nemozno ju uz nazvat tucnou.

@mawka v skolke im nedaju sladkosti len tak. pokial ma dieta sviatok a ze nieco detom prinesie, dava sa to do skrinky, ale nerozbalia im to tam hned. a to uz je potom na tebe, ci to dietatu das alebo nie.