Piata a šiesta choroba

levandulova111
16. jún 2023

Baby, tak ako to vlastne je? Keď googlim, píšu tam iný priebeh, čo sa týka vysypu. Na jednej stránke som čítala, že na tvary sa nevyskytuje, na ďalšej stránke píšu, že sa vysyp objaví aj na tvary...
Bola som včera s malou u dr, keďže to bol tretí deň horúčiek do 39 stupňov. Horúčky sa zraziť dali ťažko a keď sa to podarilo, o chvíľu malá zas horúčku... Paralen čipky a obklady mala.. dr nám nakázal aj nurofen, tak sme prišli domov od nej, nasadila nurofen a odvtedy akokeby uťalo a horúčku už nemala... Na tretí deň.. dnes sa zobudila, za uškami má nejaký vysyp, na obočí a čele, nad intímnou oblasťou a celkom aj na trupe pár "kúskov"... Úplne je to odlišné, ako písali na internete a ako som tu čítala na MK, lebo aj tu som hľadala diskusie ale nedocitala som sa, čo by som vedieť chcela.. preto zakladam novú diskusiu... Dr povedala, že sa môže objaviť vysyp, nech sa nezľaknem ale nepovedala kde má ten vysyp byť, odkiaľ kam sa má "ťahať"...
Malá okrem horúčok nemala v podstate žiadne iné príznaky, hrdlo čisté, pľúca a priedušky tiež čisté, crp nízke...

domka222
16. jún 2023

Moji mali pri 6tej na celom tele,aj tvár. Prvý deň len sem tam,na druhý už celý (viem,že najviac trup a tvár. Končatiny najmenej)

levandulova111
autor
16. jún 2023

@domka222 aha, takže to do zajtra sa môže ešte vysypať viac hej? No lebo ona má za uškami a už aj na krku zozadu... Bruško plus hruď len také akokeby potnicky zatiaľ, také mierne, a z tej tváre jej to nie že zmizlo, ale už to nemá také ako ráno po zobudení. Obočie a čelo ale len sem tam, skôr nie než áno...

jaskolka
16. jún 2023

@levandulova111 syn bol vysypaný najviac na chrbáte, tam to aj začalo. Potom trochu sa to posunulo aj na bruško, stehná a ramená, ale na tvári skoro vôbec nebol. Do par dni mu to úplne zmizlo.

levandulova111
autor
16. jún 2023

@jaskolka ja som ju hneď ráno pozerala, lebo tvár malá vysypanú, teda iba obočie a čelo ale to už sa akokeby "ukludnilo", ale za tými uškami je to najviac, krk a bruško s hruďou akokeby potnicky také mierne... Uvidíme do zajtra teda

levandulova111
autor
16. jún 2023

Baby a keď už nemá horúčky (včera na obed uťalo) a odvtedy nemá, kedy budeme môcť ísť von?
Pred chvíľou sa zobudila a už to má aj vo vlasovej časti hlavičky hore a aj bruško začínajú fľaky tak 3-4mm cca... Za uškami to má stále a šíri sa to na krk... Kedy ste vy šli von? Lebo malá je zvyknutá na kočík a už ju doma poráža 😅

anavixy
16. jún 2023

5. Choroba je typicka červenými licami, vyrazky mozu byt hocikde, hoci su urcite predilekcne miesta, ale ak nema dieta tzv. motylik na licach, tak to je skor ta 6ta. V zasade je to ale jedno, obe su virusove, liecia sa symptomaticky. A samozrejme ked sa horucka neda zrazit resp. vystupi skor ako o 6 hodin tak treba paralen striedat s nurofenom s adekvatnym davkovanim (okrem kiahni, vtedy nurofen nepodavat)
Von pokial nema horucku aspon 12 hodin, ale len do kocika, nie namahat sa, nie vo velkej horucave a hlavne s vyrazkami nebyt na slnku!

anavixy
16. jún 2023

@anavixy este dodam ze taketo info je najlepsie hladat u lekarov, nie na mama a ja apod. Zaloz si instagram alebo ak mas, tak si najdi pediatricka denjas, pediater online, pediatrie s laskou, orl nejen pro deti a postupne sa dostanes k mnohym dalsim, ulahci ti to zivot a vlastne aj malej…

levandulova111
autor
16. jún 2023

@anavixy volala som doktorke a tá povedala, že aj dnes kľudne von môžme, len nie na to slnko ako si spomínala... Ani do vody žiadnu penu, vlhčené nepoužívať, atď atď... Všetko som s ňou prebrala...
Keď človek si už tak zvykol hľadať na internete, že zabudol na doktorku 🙈
No ale čítala som tiež, že 6. choroba sa vyskytuje u detí od 6.mesiacov do 1 roka a malá má 5 mesiacov 😅 a vlastne ono tie informácie sú také všeobecné by som povedala, každé dieťa je iné a výnimka potvrdzuje pravidlo

anavixy
16. jún 2023

@levandulova111 jaj ona je taka malinka? 🙃 moje zlate, tak nech jej to rychlo prejde… ano ano v cistej vode, maximalne hypermangan ale to len keby boli skarede vyrazky…
Hladanie na internete je praveze super vec, len treba mat dobre zdroje 🙂 dnes je skvela informovanost, kopec roznych zaujimavych profilov odbornikov, vsetko si vies dohladat, potvrdit, vyvratit. Samozrejme to nenahradi navsetvu lekara, ked je skutocne potrebna, ale cloveka to pripravi na mnohe situacie, dozvies sa ci je ok, co uz nie, co robit a hlavne aj co nerobit. Ja som sestra a asi aj o to viac hltam tieto info 🤩

miska1701
16. jún 2023

@levandulova111 nasa mala za uskami vysyp a najviac chrbatik a brusko, za 2 dni to zmizlo

levandulova111
autor
20. jún 2023

@anavixy ja, keď hľadám na internete, tak sa len vyplaším 🙈 asi zle hľadám 😅
Hej hej, malinká, 6 mesiacov má síce o týždeň a pol, ale stále to beriem tak, že má 5, pokiaľ neukončí ten šiesty 😅 potom poviem, že má 6 😁
Každopádne to máme za sebou, včera sme boli u doktorky na kontrole a všetko v poriadku... Len by ma zaujímalo, že na internete píšu, že by mala mať už doživotnú imunitu voči tejto chorobe, ale tu na MK som našla aj diskusie, kde niektoré baby písali, že sa to deťom opakovalo... 👀

levandulova111
autor
20. jún 2023

@miska1701 juj chudatko 🙈 moja to tiež takto malá, aj na brušku, ale nie vystupené, iba fliačiky... Potom jej to prešlo na rúčky a nôžky a potom to zmizlo... Horúčky trvali 3 dní a vysyp 4, ten štvrtý deň už to do večera zmizlo...

anavixy
20. jún 2023

@levandulova111 zle hladas, treba hladat cez profily lekarov na instagrame napr., nie mamickovske casopisy 🙂 okrem toho su erfektnw aj poradne napriklad tu na koniku alebo aj na mamaaja, kde odpovedaju lekari a iny odbornici a najdes tak fakt takmer vsetko uz zodpovedane 👍🏻👍🏻
a ano, su aj ludia, ktori si imunitu nevybuduju a chorobu mozu dostat aj viackrat, nie je ich vela, ale stava sa to, tak je to s kazdou takouto chorobou, vzdy su vynimky 🙊

levandulova111
autor
21. jún 2023

@anavixy no poradne tu na MK vraj budú uzamknuté, čo je škoda... Instagram nemám, ja to neviem ovládať 😅 ale je fajn vedieť, že sa lekári dajú nájsť už takmer všade.. 😊

anavixy
21. jún 2023

@levandulova111 poradne uz nefunguju par tyzdnov, ale archiv poradni zatial funguje a tam sa da vyhladavat, je tam “milion” otazok a zvacsa sa kazdy pyta to iste.. takze velka pravdepodobnost ze si kazdy odpoved najde.

mamaafilipko
9. feb 2024

Zdravim vas, idem si k vam po radu. Som 23.tt a syn doniesol domov zo skoly 5.chorobu. Mam sa obavat?