Problémová chôdza 5 ročnej dcéry po schodoch

lulka12
16. jan 2015

Dievčatá rada by som vedela ako váše 5 ročné deti zvládajú chôdzu hore- dole shodami. Naša má s tým viditeľný problém. Po schodoch hore strieda nohy ale smerom dole vôbec nechce a keď sú schody strmé má strach.
Problém je vystúpiť aj z autobusu ak je v vyžšími schodami.
Keď sme boli v lete v Demäňovskej jaskyni mala panický strach a manžel ju musel dole zniesť.
Len teraz oslávila 5 rokov a čakala som ,že sa to zlepší, ale mám pocit , že už to treba riešiť.

maslenka47
16. jan 2015

Predpokladam, ze tvoja dcera v bezny den po schodoch chodit nemusi. Boji sa mozno preto, ze v tom nema "cvik" alebo niekedy skaredo spadla (alebo do nej len vecne niekto na schodoch hucal, ze si ma davat pozor, lebo si ublizi).

Tiez to ale moze suvisiet s nespravnym drzanim tela a dosledkom toho pocitom nestability pri chodzi po schodoch dole.

Nuz a taketo problemy sa rozhodne nevyriesia sfuknutim sviecok na torte. Jedine trpezlivost a podporovat ju, nech "prekazku" prekona sama. Ked ju bude niekto po tych schodoch furt nosit, tak tazko naberie odvahu. Ja mam doteraz neskutocny strach chodit po schodoch dolu.. chvalabohu velmi nemusim.

k_a_j_k_a
16. jan 2015

Mna este napadlo, akej postavy je Tvoja dcerka? Ja mam 4,5rocnu a je pre nu fyzicky takmer nemozne ist dole schodmi a striedat nohy. Zopar schodov zvladne, ale viac ako 2-3 urcite nie. Aj to len vtedy, ak ju prehovorim a len posledne. Ale ona sa neboji, len jej to trva. Chodi radsej za ruku, ale zvladne to aj sama. A z autobusu sama nevystupi.
Dalsia vec, teraz cez zimu sa jej aj celkovo blbo chodi, ked je taka naobliekana 🙂
@lulka12

lulka12
autor
16. jan 2015

@maslenka47 Veď práve... Schody doma, v škôlke.... Ona začala aj neskôr chodiť , tak si myslím ,že aj toto potrebuje viac času....
Vyzerá , že bude skôr "bojko" na šport. Aj stredný syn nebol na adrenalín... iba najstarší.
Nikdy nespadla. Dnes som sa o tom bavila s jej lekárkou, lebo sme boli na vyšetrení pre niečo iné a som je spomenula , že je vystrašená na schodoch , tak doporučila skúsiť psychologičku , čomu sa nebránim , tak uvidíme....
Držanie tela je v poriadku ani nôžky nemá ploché.

lulka12
autor
16. jan 2015

@k_a_j_k_a Laurinka je na vzhľad ako predškoláčka ... 116cm / 24 kg
Inak je šikovná, hemisféry pracujú dobre... Má dobrú pamäť, vie už písmená aj niečo počítať.... Len kinetický blok.... ☹ ☹ ☹
V škôlke mali trampolínu a nechcela na ňu vôbec ísť ... učiteľka ju nútila a povedala jej , že v škole dostane 5 😠 😠 😠 😠 😠
Tak manžel to pani učiteľke musel vysvetliť, že toto nie je prístup .....

simca06022011
16. jan 2015

Ak mozem poradit, ja osm toto riesila skor.. minuly rok v takomto case. Mala zacala chodit v 15-16. mesiaci, taka bola ale stale tarbava aj v 3 rokoch, ked som ju porovnala s okolim... na schody by som ju nepustila ani nahodou, podkla sa sem tam aj na rovnej ploche paradne Zacali sme s nou chodit na gymnastiku, tj taka pripravka pre krpcov, nic extra tam nerobia a o milion percent sa zlepsila vo vsetkom v priebehu pol roka... je fajn, ze dieta ma dobre drzanie tela a pod, ale svaly treba trenovat trosku. Alebo s nou pochodujte po schodoch castejsie a nacvici si to 🙂

k_a_j_k_a
16. jan 2015

@lulka12 tak by som s nou jedine cvicila a posmelovala ju, nech skusa. 🙂

bonaqa2013
16. jan 2015

moja dcéra bude mať 5 rokov, hore chodmi chodí super, dole keď sa jej chce. ale ona má DMO takže to až tak nerieším. Ale inak behať po parapete na okne nemá problém ani tancovať na skrini....

maslenka47
16. jan 2015

@lulka12 boji sa aj ked ju niekto drzi trebars za ruku a druhou rukou sa chyti zabradlia?

Inak napriklad ja sa okrem schodov bojim aj na eskalator smerom dole nastupit, alebo ist vytahom (hociktorym smerom). To neznamena, ze tie veci nepouzivam. U ziadneho lekara som s tym nikdy nebola. Skor to bolo asi tak, ze v jednom momente clovek musi pochopit, ze nikto iny ho dole neznesie. Bud pojde sam, alebo tam zostane stat 🙂

lulka12
autor
16. jan 2015

@maslenka47 No keď sa drží, zíde ale brzdí v škôlke premávku 🙂
Ja jej trochu rozumiem , ja mám paniku v aute, ale len preto ,že sme sa s MM skoro pri nehode zabili....
Ona ale nemá zlú skúsenosť... Možno to chce viac času, ale kým pôjde o rok na zápis bude fajn ak s tým niečo urobíme v je prospech...

janickacrazy
17. jan 2015

@lulka12 Ja by som možno s nou zašla k ortopédovi alebo neurologovi, nech sa vyjadrí k tomu. Podla mna zdravé 5ročné dieta by malo chodit po schodoch bez problémov. Možno by pomohla nejaká rehabilitácia. Teda moj syn má 4 roky a po schodoch chodí úplne v pohode hore dole a to má ešte svalové ochorenie a neurolog ho vždy pozerá, ako chodí po schodoch.

3denisa3
23. mar 2021

@lulka12 dobry den,ako to u vas nakoniec dopadlo? Syn ma 5,5 a je na tom rovnako.

lulka12
autor
24. mar 2021

@3denisa3 Dcérka má už 11 a nie je extra športový typ dodnes..... Exkakatori v obchodných centrách nemá rada dodnes.... Kŕčovito sa drží 😉
Kolotoče, hojdačky atď.... Na dlhšie cesty v aute musí kinedril.... Býva hej zle... Už môže sedieť vpredu tak to využíva....
Ešte v 3. ročníku sa držala zábradlia a nebola z tých co by po schodoch bežala.... Ta to je šikovná v iných veciach.... Jednu vnučku mame 4 ročnú živú odvážni a druhu 2 ročnú tiež bojko.... Tak to je v tých deťoch dane...

3denisa3
25. mar 2021

@lulka12 vdaka za odpoved 🙂 tiez si myslim, zesyn ma dole schodmi jednoducho zavrate a preto ide opatrne. Dakujem