Rosacea (ružovka) a kuperóza

10. apr 2024

Ahojte syn má takéto popraskané cievky na lícach a ked behá po vonku ale proste prechody leto/zima má ich úplne červene až bordové a horúce na dotyk. Zajtra ideme na kožné ,ale chodime tam už 2 roky a má to horšie a horšie ona si mysli že je to atopicky ekzem čo si ja ale nemyslim,nesvrbi ho to nemá to suché. Tak ja neviem ,volala som aj druhej kožnej v inom meste ale odmieta ho zobrat . Malý bude mať 4 roky , neviete poradiť čo s tým ? ďakujem sme fakt zúfalí . Deti sa mu smejú zato

la_dolce_vita
10. apr 2024

Moji synovia tiez mali podobne problemy a kozna nemusi vzdy zistit pricinu. Atopicky ekzem z niecoho vznikne. Starsi syn to mal z potravin a mladsi z vody, resp.z chloru. Az ked som to sama zjistila, nastalo zlepsenie, inak len potieras mastickami a pricina ostava.

autor
10. apr 2024

@la_dolce_vita k alergologičke ideme znova na pretestovanie , ja tiež myslim že to bude potravinové aj napr. čokoládu a kakao nemôže to mám odsledované že mu lica sčervenejú . A vám vyšli aké alergie prosim

majuskabobi
10. apr 2024

Uplne moj maly,presne dnes pri poobednajsom spanku som mu pozerala licka. Mate tip na volaky krem,na zjemnenie?

la_dolce_vita
10. apr 2024

Na velmi vela potravin, takmer na vsetko, od muky, mlieka, vajec, cervene maso az po rozne ine. Nemohla som ho kojit, kedze to bolo v mojom mlieku a mal ekzem aj na nozkach a tie si skrabal az do krvi ☹

karolinkasky
13. apr 2024

Bože aj moja dcérka, má ich od narodenia, ale vôbec nemiznu, dokonca pribúdajú. Má 3. Som zúfalá, chystáme sa na dermatovenerologiu s tým. Neviem ani čím to potierat, vyzerá strašne.

autor
13. apr 2024

@karolinkasky mne kožná povedala že to je dedičné a má to žial moj otec a chudak maly to zdedil mal čo fakt, a že proste nato krémy niesú, malému sa to zhorší keď sa mu zhorší ekzem a sčervenaju mu lica len vtedy mu to takto vystúpi inak to nemá viditelne , čakame na vysledky krvi na IgE ,určite mu vyjdú alergie kedže aj ja som alergik čiže u nas bude toto asi problem strava jedlo pele atd 🙈

karolinkasky
13. apr 2024

Mojej ani alergia nevyšla a tiež ma takéto líčka, a nemá ani atopický ekzém. A nedá sa to ani nijak odstrániť, teda tie cievočky? Ci to až vo vyššom veku? Moja nemá červené iba tie cievočky, skúsim dohladat foto

autor
13. apr 2024

@karolinkasky neviem vám povedať uvidite čo vàm povie kožná ale viem že sa to dá nejak laserovo ale to asi len dospelým robia

karolinkasky
14. apr 2024

Budem sa pýtať na to, nech sa to nezhorsuje. Včera som to zakrikla, že nemá ekzém a dnes vysypana okolo úst ach.

autor
14. apr 2024

@karolinkasky a čo jedla? buď je to z jedla ale možno len zo slín ,špinavých ruk

mufka1
14. apr 2024

Dievčatá toto.je dedičné, ja to mam od malinka ,bohužiaľ nerobí tomu dobre ani slnko ani zima .Je to nepríjemné niekedy bobada bolesť ako keď vám cievka praskne .Ja už som teda dosť stara a zdedila som to po prababke nikto iny to nemá len ja .Celý život trpím, ale stým nespravím nič sú kremi ktoré to ziemnia ale nikdy sa to nestratí. Úvahách detičiek je možnosť, že sa niečo nájde a budú mať krasne líčka, bohužiaľ u mňa to už vyvolalo imunitného ochorenie koze ale len na tvári.

karolinkasky
14. apr 2024

Jedla to čo vždy, akurát mala aj zmrzlinu.

karolinkasky
14. apr 2024

@mufka1 to ste ma veľmi nepotešila, chúďatko dcérka, takú pleť mať 🙄 ani laser ste neskúšala? Aké krémy to zjemnia?

yoge
14. apr 2024

@karolinkasky skús sa spýtať v Paracelsi tam majú Vbeam laser a mám taký pocit, že to robia aj deťom. Ale ak je to buď rosacea alebo keratosis pilaris tak tie ošetrenia bude nutné robiť možno aj každý rok (1x ročne) aj keď sa tie prejavy zmiernia. Ale čo je vlastne na tom také hrozné ak má to dieťa rúžové líca :D ? Na tie popraskané/rozšírené cievy ten laser ale na 99% pomôže, na tú rúžovosť alebo návaly tepla (buď zo slnka alebo zo športovania) to úplne nepomôže len to max zmierni

yoge
14. apr 2024

@karolinkasky kedže si z košíc, tak prípadne skús túto polikliniku (majú tam tiež Vbeam) http://www.poliklinikaterasa.sk/ Ale možno by som skôr aspoň na konzultáciu (ak si ochotná ísť do BA) skúsil Paracelsi, tam majú aj dobré recenzie + doktor je v tejto oblasti odborník. Ak sa nemýlim tak tu má profil aj jeho dcéra, tak sa skús spýtať jej či to robia aj deťom

mufka1
14. apr 2024

@karolinkasky tak una už je to rokmi pokožka uplne zničená ,vyzerám ako alkoholické a to vôbec ale vôbec nepijem okrem vody nič. Skúšala som v lekárne krém neviem teraz značku ale niečo ako Eucerine sa to tuším vola to zmierni začervenanie a tu bolesť pichlavu v pokožke. Laserové robia ale nie pre každého pokožku to je a efekt no ako u koho .Mne by nezabralo ani to lebo mam cievy úplne vonku ,bohužiaľ súkromná klinika a lekárka v nej mi poradila leto a zima mať zahalenu tvar (co ja by som nezniesla) treba sa vyhýbať slnku ale povecte to dieťaťu ani mne ako dospelej sa nedá vyhnúť slnku .Ja verím ze vaša dcérka už bude mať možnosť aby ju toho zbavili ,hlavne to nezanedbajte ,ja som tu možnosť nemala a moja mama to nechala tak a druha vec v tej dobe keď som bola malá ešte rôzne vymoženosti neboli ako sú teraz .Je to fakt niečo čo nieje pre človek príjemné, človek sa city menej cenný. Vždy v robote sa baby na mne smejú aká si červená ako paprika tak im vždy poviem ,že som práve nasvala😁😁(oni vedia ,že som striktne proti alkoholu) Človek sa stým.musi naučiť žiť
Nebojte sa Vaša dcéra je malička ešte jej to môže prest keď to začnete liečiť skôr síce sa toho nezbaví si myslím ale zmierniť sa to dá 🥰

mufka1
14. apr 2024

@karolinkasky u mňa to je už imunitný systém, poje líca sú upne strašne......ale viete hovorím si ze bud ma ľudia berú taka aká som alebo nech si skočia na chrbát 😉😊

yoge
14. apr 2024

@mufka1 a skúsila si Vbeam laser? Majú ho v Paracelsi alebo v Košiciach. Väčšinou ale treba viac opakovaní

yoge
14. apr 2024

@mufka1 prípadne sa možno skús ak ťa to trápi spýtať kožnej či ti nepredpíše soolantru (krém čo obsahuje ivermektin). Zo začiatku sa ti to môže zhoršiť ale potom sa to výrazne zlepší (cca po 12 týždňoch). Prípadne niektorí kožiari predpisujú aj antibiotika (doxycyklin alebo metronidazole), ale ak si neskúsila tú soolantru tak možno to za pokus stojí kedže to nie je antibiotikum tak to môžeš používať stále

yoge
14. apr 2024

autorka skúste sa objednať v Paracelsi, ale majú relatívne plné termíny, takže volno majú asi až koncom roka. Teraz som si vlastne uvedomil, že s Vbeam laserom sa lieči u detí aj ohník (čo je tiež cievna porucha).

Tie cievy mu ten laser odstráni, ale tie líca bude mať stále rúžové (čiže nebude bledý, ale tak aspoň vyzerá zdravo no nie 🙂 ), max budú menej výrazné + asi nebude mať také silné návaly (tj. pri fyzickej aktivite nebude silno červený ale o x odtieňov bledší). Len problém je ten, že na ten laser treba chodiť pravidelne (aby sa udržal efekt, prípadne ho za x rokov opakovať) a nie som si úplne istý, či je bezpečné aby malé dieťa chodilo opakovane na laser ale ktovie. Asi ideálne konzultuj aj s iným lekárom (či je to vôbec bezpečné pri tak malom dieťati), ale na to začervenanie a cievy mu žial žiaden krém nepomôže a asi ideálne ak ide na slnko, tak používať SPF 50

karolinkasky
14. apr 2024

@yoge dcérka má práveže len tie cievocky, nemá červeň

karolinkasky
14. apr 2024

@mufka1 netrápte sa, sú aj horšie veci. Samozrejme to u dcérky chcem riešiť aby z toho v budúcnosti nemala komplexy.

yoge
14. apr 2024

@karolinkasky tak to by jej ten vbeam laser mohol úplne pomôcť. Len asi to bude nutné občas opakovať (po x rokoch) ak jej znova vyskočia. V Košiciach ten vbeam má tá poliklinika čo som dal hore link, ale možno by som radšej skúsil aspoň kvôli konzultácií Paracelsi aj keď to máte cez celú republiku. A cez leto jej asi lekár odporučí nosiť SPF 50 ako prevenciu ale nejaké krémy jej moc nepomôžu, skôr max ako prevencia ale nie ako liečba

karolinkasky
14. apr 2024

@yoge skúsim tam zavolať do KE či robia aj detičky, len neviem ako to ona vydrží, dala by som jej len také tie okolo pusinky výrazné odstrániť, na líčkach má menej tak snáď sa jej to nejak nebude zhoršovať. Ešte ma aj nepekné pigmentové znamienko/škvrnu na nozicke a pozerám ze to rastie s ňou tak tiež budem konzultovat

yoge
14. apr 2024

@karolinkasky uvidíš, ale ten laser bežne robia aj na malých deťoch (nevus flammeus) a celkom ho dobre znášajú. Tipujem, že ten lekár aj tak bude chcieť pri prvom sedení buď použiť slabšie nastavenia alebo len nejaké malé miesto.

A inak má to aj oficiálne zdiagnostikované? Ak nie, tak sa radšej spýtaj, či robia aj diagnostiku alebo že či je lepšie najskôr zájsť k "bežnému" kožiarovi a tam dostať diagnózu. Čo sa týka zhoršenia, tak žiaľ to ťa asi upozorní aj lekár, že sa musí vyhýbať slnku (používať SPF 50 alebo chodiť asi len na miernejšie slnko), teplým jedlám a všetkému čo to zhoršuje. Ak ten laser pomôže, tak asi pravedpodobne bude musieť chodiť na udržovacie kúry (buď 1x za rok alebo 1x za x rokov podľa toho ako sa jej to bude udržiavať)

karolinkasky
14. apr 2024

@yoge nemá nič diagnostikovane, ona sa s takými cievockami na líčkach narodila, ono to občas vidieť viac, inokedy menej, myslela som, že je to tým, že je taká biela ale teraz keď na ňu pozriem tak sa mi zdá že ich má viac, akoby jej prasklo pár, možno z toho, že večne vrieska 🤣 chystám sa s ňou k dermatologicke tak uvidím, čo povie ona, každopádne určite budeme riešiť aj s iným odborníkom, ďakujem za rady

yoge
14. apr 2024

@karolinkasky ok to nevadí, ak to má od narodenia, kukni napr. na to nevus flammeus to je takisto diagnóza od narodenia a ten vbeam na to pomáha (alebo to minimálne zmierňuje). Ak ti nebudú vedieť poradiť v Košiciach, tak skúste potom to Paracelsi