Rýchlo zrastajúca sa fontanela

17. apr 2023

Maminky, stretli ste sa s tým? Dnes na poradni s 3mesacnou dcérou nás doktorka upozornila, že fontanela sa dosť výrazne zmenšila. Prišla staršia doktorka a mávla rukou. No ta prvá doktorka ma pravdu, aj ja cítim, že fontanela je už len na kúsok prsta. Povedali nám, že zatiaľ sa to nebude riešiť. No ja mam stres, keďže viem, čo to môže spôsobiť. Ma niekto podobnú skúsenosť? Ako ste dopadli? Ďakujem 🙏

snehulak77
17. apr 2023

Ahojky, nášmu sa tiež skoro uzavrela. Neviem presne kedy, ale tiež pediatricka bola trošku v šoku. Ale my sme boli na neurológii (chodili sme, lebo bol predčasne narodeny) a tam povedala, že všetko oka, že dôležité je, či rastie hlavička. Ale pre pokoj v duši som išla ešte na sken hlavičky, zaplatila som asi 25eur a nemá žiadne deformity, takže hlavička rastie pekne do všetkých strán. Ale to musí lekár zhodnotiť. Tiež som sa bála, takže ti rozumiem 😔🙂

kacena4
17. apr 2023

co to moze sposobit? ze sa tak stresujes... neboj, kym ju nema zrastenu je to ok, ak keby zrastla nic extra sa nedeje. my sme mali zrastenu aj s lebecnym švom. viac menej je to esteticka zalezitost (podla vyjadrenia neurochirurga) dolezite je ci rastie obvod hlavky

autor
17. apr 2023

@snehulak77 ďakujem, mňa to dosť zaskočilo.. lebo zrastanie muselo nastať len teraz niekedy a zrejme dosť výrazne.. dcera bola pred mesiacom a pol chorá a musela som jej kontrolovať fontanelu kvôli dehydratácii.. a teda bola podstatne väčšia

autor
17. apr 2023

@kacena4 nemusí to spôsobiť nič a zároveň to môže spôsobiť nenapraviteľné postihnutie.. žiaľ, viem o prípade, kde fontanela narobila také problémy, že dievčatko nesedí a nerozpráva, jej vývoj sa zastavil niekde v pol roku

kacena4
17. apr 2023

to urcite nie zrastenou fontanelou, my me ju mali zrastenu od narodenia deformovanu hlavicku, velku operaciu a rekonstrukciu lepky, podotykam az po 1r. a ziadne nasledky nema. takze urcite zrastena fontanela nema nic spolocne s mentalnou retardaciou a uz vobec nie v prvom 1/2roku. tam musela byt pridruzena MR od narodenia