Stále chorá dcérka a nízka hladina železa

simca06022011
28. nov 2012

Potrebujem trosku poradit: Malu mam od septembra stale choru, dnes sme dostali vysledky odberov krvi aj vyterov, vobec sa mi nepaci, ze lekarka nas hned ide pchat na alergologiu-imunologiu, lebo ma trosku rozhadzane vysledky imunitne. No okrem toho ma mala vysoke rastove nieco... cize mame brat 4kv Vigantolu (cez leto sme nebrali vobec, zacali sme vlastne az v oktobri zase) + nizke zelezo (dala nam sirup maltofer)... kedze su to same chemikalie a mam pocit ze moje dieta naozaj ma pestru zeleninovu stravu + dostava Cko denne, pride mi to hned prehnane.. hlavne ked viem, ze zo zeleza jej moze byt akurat tak zle od zaludku. Nemate nejake overene prirodne preparaty, alebo nieco prirodnejsie vyskusane? Ake mate skusenosti s Vigantolom a pripadne maltoferom?
Nasla som melasu kvoli zelezu, je to ucinne? Naozaj ma velmi nizke to zelezo (hodnnoty boli do cca 6 vyssie a ona mala iba 2,... )..
Vytery su v podstate ok, moraxelka (dalsia potvorka do nasej zoo jaslickovej) v nosteku, hrdlo nic... mame teraz laryngitidu trosku...

estterka
28. nov 2012

@simca06022011 skus fin ferrofortis B sirup

cawes
28. nov 2012

@simca06022011 ahoj nemam take skusenosti s liekmi ale napr. si nemyslim ze zelezo by bola az taka tazka chemia, a zelezo je velmi dolezite pre organizmus inak bez toho bude unavena atd. takze to by som jej urcite dala. sama trpim nedostatkom zeleza a mam velmi velmi pestru stravu. Moja dr. mi teraz povedala ze to moze byt aj nieco v crevach co nepracuje dobre a preto ten nedostatok, toto by som mozno dala skontrolovat. ja nato tiez musim ist kedze aj po uzivani liekov stale malo zeleza

januliku
28. nov 2012

@simca06022011 Ahoj. Moja mala ma velmi nizky hemoglobin, tiez sme dostali maltofer. Berie ho 1,5 tyzdna a zatial jej nerobi problemy (kakame kazdy den 😀 ). Okrem toho jej teraz vo zvysenej miere davam potraviny bohate na zelezo (cvikla, hovadzie maso, strukoviny, spenat ...). V polovici decembra ideme na kontrolu, tak dufam, ze sa to zlepsilo. Inak je mala uplne v poriadku, papa mi vsetko a tiez si myslim, ze ma dost pestru stravu.

simca06022011
autor
28. nov 2012

@cawes no v crevach nie ze nepracuje, hlavne pri crevnych chorobach a krvacaniach roznych toto vznika, ale to by si aj ty alebo aj ja citila 🙂) lebo by ti bolo nevolno minimalne. Lenze tie lieky su humus a je to sama umelina, nedoverujem tomu vobec, nakolko doteraz som jej davala aj vigantol a aj tak ho ma akoze malo... mala brala 3x atb od septembra, + na striedacku uniflox a pamycon... a lekarka mi teraz ide tvrdit ze jej treba imunologicke vysetrenie lebo ma zlu imunitu? .🙂))) ved kazdy vie ze po tolkych liekoch to ani nemoze byt ine.. cize s atb a inymi super radami od lekarky som skoncila a dufam, ze najdem aj nejake prirodne riesenie tychto nedostatkov 🙂)) inak s malou sme biele ako steny obidve, ja mam zeleza tiez len tak-tak.. moja mama tiez, cize uzrcite musime stravu trochu obohatit... ked malinkej brali 4 odmerky krvi a vrieskala mi na rukach ako pavian, povedala som si ze toto naozaj nepotrebujem.. dieta mi nikdy nebolo chore, kym som ju nezacala liecit na kasel a zelene sopliky... ako inak .. antibiotikami 🙂)) Preto hladam nieco prirodnejsie :( uvidime ci sa nieco najde :( inak mala je spokojna, nie je unavena ani nic.. teraz zachripnuta, ale inak ok 🙂

cawes
28. nov 2012

@simca06022011 ok no ja uz roky trpim na nedostatok zeleza, nie je mi zle, nic nepocitujem. jedine co je ze som fakt unavena viacej nez normalne. a terza som musela zase k dr. a ona povedala ze sa to zle vstrebava a to je nieco co moze byt na crevach, co moze byt vrodene ale este nebolo diagnostikovane, alebo sa to po case neako objavilo, kedze som jej povedala ze si nic do zadnej casti tela ani krku pichat nenecham tak ma to vysetrenie netrapi, ale ona povedala ze uvidime ale ze moze ist o vaznu chorobu.
a co sa atb tyka tak ja za alternativne metody velmi nie som a uz vobec nie za homeopatika lebo vies ked som citala ako sa vyrabaju tak som sa len zasmiala, ale urcite tiez nie som sa zbytocnu chemiu, no ale nic v zlom na kasel a soplik by som atb urcite nedala. na sopliky pouzivam prirodny solny roztok pre deti v spreji, kasel sme este nemali takze neviem co pouzijem ale asi teple obklady, satku okolo krku, a zalezi co za kasel suchy atd.

sorciera24
28. nov 2012

@simca06022011 miesto vigantolu vit. D (napr. od Swansonu...)......a zelezo sa da upravit aj stravou (kedze tan maltofer, je riaden humus...podla prib. letaku...)...anm ho tiez dr. predpisala...a. som ho ani neotvorila, nasadila som cervene maso, ovsene vlocky a cviklovu stavu a cierne ribezle (to je zelezna bomba 😀 )...a dr. nas pochvalila, ze ako pekne ten maltofer zabral 😀 asi tak
na imunitu z mojej skusenosti...naj, co poznam...kozie mlieko (od kedy ho maly pije, chory nebol...) a to ma aj dost zeleza....
a na sopel a kasel...koloidne striebro...striekat do nosa aj do ust....

bibistec
28. nov 2012

ja by som urcite pridala probiotika, ved imunita je v creve, ale tej imunologii by som sa nebranila, moja mala sice nebyva chorlava ale kedze my rodicia sme alergici hned sme tam skoncili aj s nou a musim povedat ze nasa lekarka vie velmmi dobre poradit a tak aj sedliacky, nepcha hned lieky ale ozaj sa snazi aby dieta nebolo na kadeakych kortikoidoch a podobne. takze urcite podla anamnezy a + ak byva casto chora chod tam, aby si sa vyhla braniu antibiotik a tak.

bamb27
28. nov 2012

@simca06022011 dneska uz jedna tema o nedostatku zeleza vznikla,, isto aj tam najdes par rad,,, kukni sem 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/27-mesacny-syn-ma-malo-zeleza/

roo
28. nov 2012

Ja som teraz trochu smejdila na nete kvoli nizsiemu zelezu, moja ma menej zeleza, ale krvny obraz v norme, tak mi lekarka ziadne farma zelezo nenavrhovala. (Povedala doslovne: "maso a listovu zeleninu"). Ja som zistila toto:
potravina: obsah zeleza v mg/100 g
riasy: 53 (chlorella?)
pšeno: 15-18
mak: 16-18
sezam: 10
trsitnová melasa: 11
sušená petržlenová vňať: 50 (len kto by jej toľko zjedol, všakže 😉 )
sušené marhule: 5-7 (na viacerých stránkach veľmi odporúčané, ale pozor - pre deti nesírené, ja kupujem len v DM značku Alnatura)
pistácie: 7,3
slnečnicové semienka: 7
šošovica: 7 (výborná je červená šošovica)
fazuľa biela: 7,6
fazuľa: 6
hrach: 5
ovsené vločky: 4
hov. stehno: 3-4
varený špenát 3-4
brav. stehno: 2-3 (kuracie mäso ešte menej)
ryža lúpaná: 2,8 (neviem, koľko obsahuje natural ryža)
Chýba mi tu cvikla, nepodarilo sa mi nájsť obsah železa, ale je veľmi obľúbená na železo, my kupujeme cvikľovú šťavu.
Pre lepšiu absorbciu železa je nutný príjem vit. C.
Tiež som sa dočítala, že kým zo surovej brokolice môžme prijať len cca 6% železa, z varenej už 30%.
Maltoferu by som sa aj ja rada vyhla.
K VIgantolu - je tu tema o vit. D, máme ho nedostatok, vit. D pomáha aj v prevencii proti chrípke(!!!) a virusovým chorobám. Nepodceňovala by som ho, práve naopak. Keď nieje slniečko, radšej umelý ako žiadny. Dnes a už dajú nájsť aj iné, než Vigantol (len ten jediný je na predpis).

simca06022011
autor
28. nov 2012

@bibistec ja sa bojim tych odberov... ako cert.. pokecat si pojdem 🙂)) probiotika mi malinka berie od septembra, kvoli atb som jej to hned nasadila...

simca06022011
autor
28. nov 2012

@roo dakujem krasne za zoznam, sice podla neho by sme mali byt celi zelezni - teda okrem prvych 4 veci, tie velmi nepapame🙂 cviklu mi mala zdusi aj len tak.. z misky 🙂)) brokolicu mame urcite raz za tyzden (aj viac) a strukoviny minimalne 2x... podla mna tie odbery aj trochu skresluju, ved mala bola chora, menej jedla, nic mi nechcela, babka si ju napchavala cim sa jej pacilo.. v podstate kvoli hrdielku sa jej pacili len niektore potraviny 🙂

domak2
28. nov 2012

mne v UK inak neodporucali davat dietatu caj do 5 rokov, prave kvoli tomu, ze znizuje vstrebavanie zeleza v creve , neviem teda ci caj pijete, ale mozno by to mohlo suvisiet. A teraz zacali zas ospevovat tie cinske riasy (chlorella a spirulina), mozno by aj tie pomohli, ja uz som si kupila, ale mam to len par dni , takze este nemozem nic povedat 🙂
@simca06022011

simca06022011
autor
28. nov 2012

@domak2 fuuha, no moja mala pije caju na hektolitre :( vsetok mozny, hlavne ked je ocko doma... ked nie je, davam jej zriedene dzusiky a pod... ale vacsinou ma caj :( tak si to niekde nastudujem...
ja som chlorellu aj spirulinu vyhodila do kosa ako vacsinu doplnkov stravy pre mna.. som strasne nedisciplinovana a tabletky nie som schopna jest pravidelne a nie to este dlhodobo :P pri malej sa snazim vsetko dodrzat na minutu presne, ale tiez sa snazim jej davat co najmenej roznych veci...

zuzanocka11
28. nov 2012

Skus Ferro fortis B ,je to sirup na volný predaj,je to cucoriedkový sirup s bylinkami.

roo
29. nov 2012

@simca06022011 a my mame aj zelezitejsiu vodu dokonca 😉
a co tu pisu vyssie o caji, vidis, to ma nenapadlo, tiez som to zachytila, kofein a tein brzdia vstrebavanie, a tusim by sa hned nemalo ani mlieko...
A podla mna urcite nieco bude na tom, ze malej brali krv po chorobe 😉

rose1988
29. nov 2012

@simca06022011 My sme mali tiez zvýsene tie rastové hodoty a tak tiez sme mali pred casom problemi so zelezom by som bola zvedava ze z coho to je ked aj my papame pestro a dokonca ju este aj kojim. Ma dni ked nechce velmi jest no na druhý den to dobehne. Inak nam predpýsala len kyselinu listovu na to zelezo, viac brokolice, cerstvú petrzlenu vnat, to som jej davala skoro do vsetkého, hovadzie, najme tieto potraviny a napravilo sa jej to.

lentuska
29. nov 2012

@simca06022011
No ked si zastanca prirodnej mediciny tak skus sa objednat na biorezonancne vysetrenie. Ja som nasla jedno centrum lekarov, ktori robia prave takuto bioregulacnu a mitochondrialnu medicinu. Urobia vam diagnostiku a na zaklade nej vypracuju presne cielenu liecbu, cim zacat a co je vlastne zle, robi cisto s prirodnymi preparatmi. My tam chodime, ked je problem cela rodina a sme spokojni. Kukni si aj tu na MK: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/aurolea/, tam ja volam, ked sa chcem objednat na vysetrenie. Oni zabezpecuju diagnostiky a lekarov v ramci celeho SR.

simca06022011
autor
29. nov 2012

@lentuska 🙂 ano pozerala som to, ale bohuzial BB a ZV nic... 🙂 takze nic 🙂

alex137
29. nov 2012

mojej dcerke maltofer spôsoboval paradoxne hnačku a naozaj nič nepomahalo ani drahe sirupy, až sme sa dostali k trstinovej melase ktorú jej rozmiešam v roibos čajiku a pije ho cely deň

bibistec
29. nov 2012

@simca06022011 nemas sa coho bat, nam odber krvi robila asi az po pol roku ked bola mala pokojna a uz sa v ambulancii nebala, a z jedneho odberu si vedia vsetko zistit, urcite chod nemusis sa bat

simca06022011
autor
29. nov 2012

@bibistec no nam odber robili teraz a imunologicka este bude urcite a to si mozu byt isty ze jej to nedam, hrubanska ihla ako pre kona, ostriekana od krvy ja, mala a aj sestricka... dieta fialove od revu... uzasne fakt.. na to nech zabudnu, aj tak na nic nerpidu, iba na to ze dieta bol 3 mesiace na kope liekov a ma poprehadzovane hodnoty, ani nie extra zvysene ani znizene.. a nic ine 🙂 a budu nam pchat super lieky a bombove imunoglukany, a neviem co, ktore vobec nepomahaju 🙂)) a moje dieta bude mat este rok traumu z cakarne u lekarky...

simca06022011
autor
29. nov 2012

@alex137 ano,melasu mam uz na zozname 🙂) cakam kedy pride do mojho obchodu, lebo nemaju skladom ani kus uz dlhsie... :P

bibistec
29. nov 2012

@simca06022011 preboha, no taky krvak sme nezazili, nasa imunologicka sa prave snazi ked dieta berie lieky aby sa ich zbavilo, samozrejme ak to stav umoznuje a nepcha zbytocne kde co , ako vravela dlhorocnou praxou ma overene. ale ked jej robili odber u lekarky tak ci z toho uz nemozu rovno aj ine veci dat vysetrit aby ju fakt zbytocne nepichali, no des. ale asi az ked nebude brat lieky. myslim ze my sme nesmeli nic brat aby boli vysledky optimalne. drzim palce

mimi
29. nov 2012

@cawes ak sa pozries na zlozenie maltoferu, tak budes prekvapena co obsahuje, rakovinotvorne E. Ako pise estterka, kupte si ferrofortis B a melasu 😉 Tiez to davam malej 🙂

alex137
29. nov 2012

simi, este fajn by bolo keby bola aj nesirena

lentuska
30. nov 2012

@simca06022011

Oni robia aj tam, ak tam aj nemaju centrum diagnostiky, tak tam chodia na objednane terminy. Ved u nas tiez nie je na dedine centrum a doktorka k nam chodi kazdy mesiac 🙂 Napis tam alebo zavolaj a ona ti povie ta pani, kedy budu robit diagnostiku v BB alebo ZV. Tento rok uz mozno nie ,ked idu Vianoce , ale v januari isto....

kveta
30. nov 2012

@simca06022011 Ahoj, infekcie v organizme sposobuju znizenie mnozstva zeleza. Znizenie zeleza sposobuje mensiu odolnost organizmu, co vedie k infekciam. A infekcie nasledne zelezo opat znizuju. Je to bludny kruh. Takze v momentalnej situacii je Maltofer to najrozumnejsie. Ved sama vidis, ze napriek pestrej strave ma malo zeleza. ;)

ktore
3. dec 2012

@kveta ahojko.moja desat rocna dcerka je tiez velmi casto chora.tyzden dobre tyzden nie.je to stale dookola.zistili jej chudokrvnost.vraj miernu.dostala maltofer a ma osem kvapiek dvakrat denne.pocula som o melase.nepoznas to?dcerka takmer nic poriadne nezje ,s tym ma problem od zaciatku ako sa narodila.mala alergiu a nejak sa asi stym zlucilo aj nechutenstvo.zeleninu a ovocie uplne odmieta.kupila som jej vitaminy.mam aj probiotika len neviem ci jej mam davat.som uz zufala co furt s nou je.darmo brala aj na imunitu a nic.berie peritol a nic.hladna nikdy neni.,teda zriedka .nutit ju nemozem lebo ju napne a to nechcem.pomoze mi podavat zelezo?zmeni sa jej aj chut do jedla?ci to nA TO NEMA VPLYV.
potrebovala by som poradit aj od ostatnych.dakujem.

simca06022011
autor
11. jan 2013

@ktore no podla mna jej prave kvoli chudokrvnosti nechuti jest, proste bez jedla nikdy nebude ok.... a nepytala by som sa ci chce papat alebo nie, proste by som jej naordinovala 5x denne stravu a nieco zjest musi. Je to velka slecna uz, nie babatko, vysvetli jej ze bez toho aby zacala jest v poriadku nebude. Melasu som zacala malej davat, ale neviem... na kontrolu sa ide az o 3 mesiace + je to velmi sladke, mam problemy do nej nieco dostat potom jest.. Probiotika moze, len si precitaj ako a kedy ich davkovat..
A je to trochu neskor.. ale toto si myslim ja🙂))

anjelicek26
11. jan 2013

@simca06022011 - niektore deti nevedia vitaminy poriadne absorbovat, vtedy treba pridat umelo. Nas maly ma poskodene crievka a imunitu volakde, vybrali sme ho zo skolky, dali k opatrovatelke, dopujeme vitaminmi, probiotikami a zelezom. Ak su vysledky z krvi zle, neni moc co spekulovat o pestrej strave - tu ma aj nas syn - ale evidentne to nestaci. Telo si z toho nezoberie dost. Vysledok je, ze je po 4 mesiacoch non-stop chorob uz 7.tyzden zdravy.

Jaj a melasou sladime uz dlho, ani to JEMU nestacilo.