Trasenie dieťaťa

nef2702
26. feb 2013

Ahojte baby, chcela by som sa s Vami poradit, maly sa mi, ked mal cca 3 mesiace /zajtra bude mat rok/ obcas z nicoho nic zatriasol. Kedze sme mali tesne pred ockovanim, dr nas pre istotu poslala na neurologiu, nech sa na nho radsej pozru. Neurolog, v podstate moj znamy ho prezrel, spravil mu aj vysetrenia navyse, co sa bezne nerobia a povedal, ze maly je zdravy, nic mu nie je a ze babatka sa obcas zvyknu triast. Odvtedy bol v podstate pokoj, tras ustal, ale teraz uz nieco vyse tyzdna, sa mi zacal tak 1-2 x do dna triast. Nieco robi, zrazu prestane a len sa dakych cca 5 sekund trasie. Potom to prestane a pokracuje dalej v cinnosti, ktoru na chvilku prerusil.
Je to naozaj u malych deti normalne ze ich zvykne obcas len tak zatriast??alebo mam ist s nim radsej opat pre istotu na neurologiu?? Zazili ste nieco podobne niektora??
Sama mam neurologicku diahnozu, ktora nie je dedicna, tak neviem, ci sa nestresujem zbytocne. Dakujem vopred za kazdy nazor🙂

sabiatko
26. feb 2013

Ahoj. Ked ho neurolog poriadne vysetril a skonstatoval, ze je zdravy, tak sa nemusis bat. Deti sa takto zvyknu striast, ked cikaju, aj nas to obcas robi 😉 Skus po tom straseni zistit, ci ma teplu plienku.

cerez
26. feb 2013

Ja by som znova dala zopakovať vyšetrenie. Je fakt pravda, že mozog je stále vo vývoji, ale istota je istota.
@nef2702

cerez
26. feb 2013

Tiež som chcela napísať či ide o zatrasenie napr. keď si dieťatko cvrkne do plienky. To robí každé dieťatko. Ale takto je ťažko pochopiť, o aký tras ide.
@nef2702

nef2702
autor
26. feb 2013

@cerez je to takz tras, ako ked nas dospelych niekedy len tak strasie, len vravim, ono to trva trosku dlhsie ako taketo strasenie, ja ked sa strasiem, tak to je sekunda a je to prec, toto trva troska dlhsie..

nef2702
autor
26. feb 2013

@sabiatko, @cerez a nie, nema to pri cikani, lebo nema tesne po tom teplu plienku

sabiatko
26. feb 2013

@nef2702 A nevsimla si si, ci tomu nieco nepredchadza? Ci mu nie je zima, ci nieco nezjedol... Trva to od narodenia, ci odkedy?

jolinka
26. feb 2013

@nef2702 ahoj ja mam 4 rocneho syna ktore mu sa trasu niekedy ruky, 13 mesacny mal silne febrilne krce s ktorymi sme boli v nemocnici..
unho to vyzera ako starecky tras ruk...trasu sa mu ruky, prip. telo, neudrzi v rukach pohar, veci... 😒 robi to hlavne ked je chory, rozruseny, place, nieco sa mu zle sniva a tak...
boli sme 3x na EEG ..a zakazdym negativny vysledok, epilepsia sa nepotrvdila, zrejme je proste takej slabsej nervovej sustavy 😖

jolinka
26. feb 2013

@nef2702 ale to ze sa niekolko sekund z nicoho nic take babo zatrasie...je znepokojujuce...by som pre istotu opat isla na neuro...nech mu urobia eeg

cerez
26. feb 2013

@nef2702 Tak ho daj ešte raz vyšetriť.

nef2702
autor
26. feb 2013

@sabiatko praveze vobec nie..som aj sledovala ci ho nestriesa, chvilu po tom, co dojdeme z vonku, alebo ked na chvilku otvorim okno ze vzvetram, netrasie sa ani pri cikani, ani pri jedeni. Normalne sa hrame v izbe a zacne sa mi triast. Takisto nie je to take, ze sa hra a drzi nieco v ruke, zacne ho triast a hracka mu vypadne, to nie. Hra sa s niecim, pekne to polozi na zem a zacne sa triast. Prejde mu to a znova sa chyti pekne hracku a hra sa dalej..Tak ja neviem, nechcem vyzerat ako hysterka, co hned ziada znova neurologicke vysetrenie..zacalo mu to ked mal tri mesiace, potom sme boli na neurologii, tam mi povedali ze je to normalne, odvtedy ho striasalo iba raz a teraz asi tyzden dozadu, mu to zacalo znova, zajtra bude mat rok

motovidlo
26. feb 2013

@nef2702 Radšej buď hysterka, ako niečo zanedbať u svojho dieťaťa. Ja by som šla k lekárovi, ak sa ti niečo nezdá.

ivett1
26. feb 2013

@nef2702 ak sa ti to nezdá, tak si naozaj dajte zopakovať vyšetrenia... možno v tých troch mesiacoch sa to ešte nedalo "zmerať" a hodnoty vyšetrení boli v norme, ale u malých detí sa stav, ak majú nejaké skryté zdravotné problémy, mení dosť rýchlo ... takže, možno teraz už budete mať iné výsledky...
my sme takto chodili na vyštrenia kvôli zvýšeným hodnotám bilirubínu ... ako mesačný mal vysoké hodnoty, ale pripisovali to klasicky "novorodeneckej žltačke", lebo potom boli hodnoty v norme a opäť sa objavilo, že niečo nie je ok až v 5 mesiacoch (t.j. cca po 4 mesiacoch) ... choďte na vyšetrenie, radšej preventívne ... lepšie byť úzkostivá matka ako niesť následky, keď niečo zanedbáte😉 ...

bis
26. feb 2013

ja neviem či je to to isté,ale moju strasie ked kaká,to už viem,že budeplná plienočka,nie vždy,ale občas ..

tea333
26. feb 2013

@nef2702 mne sa to nezda bezne. ja by som chvilku pockala a dala ho vysetrit zas, u ineho lekara napriklad.a medzitym nedavaj dieta ockovat, to je pre narusenu nervovu sustavu katastrofa.

anjelicek26
26. feb 2013

@nef2702 - nas sa takto triasol a zatrasie, ked cika 😀 Uplne vazne. Skus si to odsledovat, u chlapcov to pocuvam castejsie...

nef2702
autor
26. feb 2013

@tea333 maly bol u jedneho z najlepsich, ak nie u najlepsieho detskeho neurologa na svk..

nef2702
autor
26. feb 2013

@anjelicek26 praveze uz som to sledovala a nerobi to pri cikani 🙂

tea333
26. feb 2013

@nef2702 stale - lekar nemoze zistit vsetko o nervovej sustave. maly nastastie nema ziadnu "chorobu", ale to neznamena ze jeho nervovy system nepracuje, nevyvija sa, nema nejake male poruchy.

danot284
26. feb 2013

nasa mala tras, ked sa narodila a povedali, ze to moze robit nizsia hladina cukru

anjelicek26
26. feb 2013

@nef2702 - neviem, ale ked ti jeden z najlepsich neurologov povie, ze je v poriadku, asi bude skutocne v poriadku a bude to len nejaky jeho tik. Deti su fakt rozne.

ekinkala
26. feb 2013

@nef2702 ahoj to je normalne aj dospeli sa obcas zatrasu aj moj maly sa obcas zatrase byva to vecinou ak sa dotkneme niecoho neprijemneho alebo nejaky neprijemny zvuk nieje to nic vazne pokial sa ti netrase 20/30sekund hiiiiiii nestresuj je to prirodzene a nic vazne hiii

milasik1903
11. mar 2014

@nef2702 dobry den. Mame to iste. Zacalo to u nas asi tyzden po prvom ockovani. teraz mame 6 mesiacov a niekedy sa este stane, ze sa zatrasie. Zvycajne sa to u nas stave pri zaspavani na prsniku. V stredu ideme na vysetrenia. Ako je to u Vas. boli ste od vtedy este na vysetren? dakujem velmi pekne za kazde info . pekny den

walterpro
27. mar 2015

@milasik1903
Ahoj, prave riešim niečo podobné, mala trasie hlavickou tak2-3sekundz pri zaspavani na prsníku, strašne sa bojim...Ako ste dopadli? Velmi dufam , že dobre. odpis mi prosim. Dakujem

ludmilaka
27. mar 2015

@walterpro Ahojko, pri zaspávaní je to normálne. Kopec detí sa takto akoby uspáva.

p_etrisha
27. mar 2015

Ahoj, aj moja to mala.
Absolvovali sme neuro vysetrenie s rovnakym zaverom-nic jej nie je. Momentalne to nejak ustalo a uz trasenie nepozorujem.
Takze pockaj, snad to aj u vas prejde 🙂

walterpro
28. mar 2015

@p_etrisha Dakujem vám za povzbudenie kočky! Trošku som sa ukludnila, aj ked pochybnosti su tam stale... Takže radite ešte chvilu pockať, zatial som to u nej spozorovala od narodenia 2x, tiež by som ju nerada tahala po vyšetreniach. Ale chcela by som vedieť , co ste absolvovali na tej neurologii? A klko mala malá ked sa to s nou dialo a kolko to trvalo? Dufam, že nezaťažujem otazkami. Ešte raz moc dakujem za povzbudenie!!

p_etrisha
28. mar 2015

@walterpro 2x???
Moja to mavala aj 8-10x za den 😕

siska53
28. mar 2015

@walterpro u nasho maleho sa ukazalo,ze mal skryty reflux. Zacali sa to okolo 4.m.,obcas sa pri dojceni triasol,ale po prihovoreni sa alebo zmene polohy to ustalo. Mala som si zapisovat,ako casto sa to deje. Boli dni kedy tak raz do dna,inokedy aj tyzden-dva nic. Neurologicky bol v poriadku -preskusala reflexy,dala mu taku "capicu"na hlavicku a mal byt v klude. To bolo vsetko ok,tak nas poslala este na sono hlavky cez fontanelu-to tiez bolo ok. Nuz smer sono bruska a zaver - skyty reflux nuz sme nejaku dobu zarabali svatojansky chlieb pred dojcenim. To vsak uz mal pol roka a po zavedeni prikrmov to uplne preslo -tras myslim.
Ale ostal mu drazdivejsi zaludok,lahsie sa dovracia.

Dufam,ze u vas to bude tiez len nieco podobne zvlast,ked to nie je casto. A vysetrenie nebyva dlhe,predsa ide o babatka. Akurat na sono sme dost dlho cakali v cakarni-kopec ludi. Je to sice uz 4,5r.dozadu (maly ma 5r.), ale asi sa na tom nic nezmenilo.

milasik1903
29. mar 2015

@walterpro ahojko, tak u nas vysetrenia nic neukazali a akosi to prestalo a stale sa to stavalo len pri kojeni a vlastne pri uspavani, kedd este drobec uplne nezaspal a chcela som mu vybrat cicinku z pusinky, tak vtedy. teraz mame 18 mesiacov a vyzera byt klop klop vsetko dobre. vsetko dobre prajem

miskajankova
29. mar 2015

Je to uplne normalne