Váš názor a skúsenosti s B12 injekciami

michaela10
12. jún 2016

Ahojte,

máte niektorá skúsenosti s B12 injekciami či B komplex vitamínmi pre detičky, ktoré slabo jedli a priberali?
Môj 4 ročný syn sa naje, za predpokladu, že ho budem krmiť... Odkedy som ho prestala kojiť, ako 1,5 ročného, slabo papá, dovtedy mal aspoň mlieko ako "doplnok"....ale potom síce sme prešli na riadne mlieko, no na strave sa nič nezmenilo.
Nakrmiť ho to bol vždy boj. Má 4 roky a naje sa poriadne iba keď ho krmim ja ako malé bábo. Ked nechcem, odmietne jesť, alebo zje len veľmi málo.
Stále tvrdí, že mu nechutí.
V poslednej dobe mi už aj v škôlke hovoria, že málo je. Že predtým to bolo ako tak v pohode, najedol sa s ostatnými deťmi a teraz že vymýšľa, že nechce, nechutí mu?

Skúšali ste niektorá tieto injekcie atd?
Ja som to brala ale to som už mala cca 15, mala som problémy s priberaním, chudla som aj ked som jedla...mne to vtedy pomohlo....
Len mám trochu obavy, že predsa len je to dieťa, injekcie...je ich tam 6 či až 12 dávok, neviem presne....aby sa nezačal báť alebo čo doktorov....

preto vás prosím o rady, ak máte podobné problémy so svojimi deťmi...nielen B vitamíny ,ale prípadne čo pomohlo vám....

Ďakujem 🙂

Miška

ywet72
12. jún 2016

Sestrnici v detstve napichali B 12 a cely život mala nadváhu, v puberte skoro 90 kg, aj teraz pozrie sa na vodu a 2 kg na sebe,obaja jej ,,nepichnuti,, súrodenci štíhlej postavy, takze chúda to vychytala... Ja by som injekcie nikdy

zuzana76
12. jún 2016

@michaela10 tieto injekcie predpisuje len hematolog na zaklade diagnozy, takze podla mna bude aj problem sa k nim dostat, kedysi mohli predpisovat aj pediatri a davali to bezne nejediacim detom, aj moj muz to bral a aj ja, a sme obaja stihli, ja 52 kg a muz sice 100 ale je vysoky

zabina27
12. jún 2016

nemam skusenost s B-komplexom, len ked som teraz kupovala malemu vitaminovy sirup, videla som v lekarni aj akysi pripravok na podporu chuti do jedla pre deti, asi to bol tiez nejaky sirup - skus sa ked tak opytat v lekarni, ak sa bojis ist hned do injekcii. pripadne sa porad aj s pediatrickou, kde zacat

evitka83
12. jún 2016

@michaela10 je taky sirup na chut do jedla pre deti, myslim, ze je to nutrolin B, volnopredajny, zaraba sa a potom to das do chladnicky. B12 by som urcite nedala pichat tak malemu dietatu pokial by mi vyslovene lekarka nepovedala, ze je podvyziveny, chybaju mu nejake mineraly a pod. To sa robi z jedneho krvneho vysetrenia.

elise
12. jún 2016

@michaela10 B 12 injekcie moze len lekar predpisat, nasmu robili krvny rozbor a tychlo vitaminov mal v norme, dokazal prezit na 1 jogurtedenne. Gastro mu testoval celiakiu aj laktozu. Bral nutrinidrinky. Bral aj peritol a pomohlo ken 3 mesiace, maltofer to iste..

elise
12. jún 2016

@evitka83 nutrolin B je probiotikum

evitka83
12. jún 2016

@elise viem, ze je pre deti je vo forme sirupu, ja som to vyhadzovala asi pred mesiacom, zarobila som do chladnicky, ale nevyuzila

janinah
12. jún 2016

B12 naordinoval kto?lebo to sa starým babkám pichá "na posilnenie"abymali pocit,že sa im niekto venuje a inak má B12 presne určené na čo sapoužíva /pri jednom druhu anémie/,takže dieťa vyšetriť krvný obraz,železo...pozor potom následne lieky na železo vyrábajúnechutenstvo,ak je zdravý,tak by som to veľmi neriešila,do maturity ho krmiť nebudeš....myslím,že je tam sčasti aj psychologický moment zo strany malého

michaela10
autor
12. jún 2016

hej, veď práve, nechcem injekcie....len...ako to povedať....nejako ho povzbudiť na chuti 🙂 Vravím, ja som to brala ked som bola staršia, mne to pomohlo v tom, že som "priberala", niežeby som nejedla, len sa to na mňa vtedy nenalepilo 🙂, neviem celkom na akom princípe to funguje, čítala som niečo v tom zmysle, že zvyšuje či zrýchluje metabolizmus, teda človek viac je a tým pádom aj priberá asi.... Mne nejde o to aby pribral.... Má cca 16,5 kg. Ide mi skôr o to, aby lepšie jedával, lebo to je fakt katastrofa, ešte len vidí tanier a zahlási, že on jesť nejde. Minule povedal, že on jedol minulý rok (ešte neovláda časové rozpätia) a to mu stačí.... 🙂 Ale sladkosti by papkal od rána do večera.... Ja už fakt neviem čím to je.... Fakt, každé jedlo je boj!

michaela10
autor
12. jún 2016

@janinah ako som písala, ide mi o to podporiť mu chuť do jedla, inak je zdravý, až na bežné prechladnutia a virozy čo preletia škôlkou..... Lenže to jedenie je katastrofa...hodina pri tanieri a treba ho krmiť... Máš pravdu v tom, že niečo tam bude aj psychika robiť...že jednoducho, akoby bol pohodlný, že však mama ma nakŕmi...ale to sa nedá do nekonečna... Máme ešte 1,5 ročného, ten by papkal stále... Normálne dám tanier pred neho, zoberie lyžicu a papá....čo nedoje, dokrmim....ale tento 4 ročný....nie a nie....vždy jedol, tak ak som chcela aby aspoň niečo zjedol, bola som nútená ho nakrmiť, inak by bol schopný nezjesť za celý deň nič okrem jednej polievky naobed....asi si zvykol....len to sa nedá už.... Nebudem ho krmiť do maturity, máš pravdu, ale ak to takto pôjde ďalej, do puberty minimálne :D

michaela10
autor
12. jún 2016

@evitka83 prečo si to nakoniec nepoužila, nezdalo sa ti niečo?

katche
12. jún 2016

My sme so sestrou dostavali B12 pri herpetickej angine, kvoli regeneracii sliznic, a segra chodievala na injekcie kvoli castym a velmi skaredym herpesom, nikdy sme nemali indikaciu slabeho preberania, ci nechutenstvo...

matafilipova
12. jún 2016

@michaela10 "Sladkosti by papkal od rána do večera" - tak tu si si sama odpovedala, prečo tak zle je. Sladkosti treba obmedziť, vymeniť za ovocie..... a uvidíš, že sa jeho chuť do jedla zlepší😃

michaela10
autor
13. jún 2016

@matafilipova to že som napísala, že by papkal, neznamená, že mu ich dávam papkať predsa 🙂
Práveže sa s manželom s každým vadíme len kvôli tomu, lebo svokrovci moji nepočúvajú, že mu nemajú dávať....ešte sú urazení, keď im dačo povieme, lebo "na nich kričíme"....nedokážu to pochopiť....
Nevravím, že nezje nič sladké, ale určite odo mňa nedostane každý deň, raz za čas lízatko....snažím sa mu dávať ovocie, pretože má problémy s kakaním....to tiež ako u hluchých, lebo zakázala som mu dávať čokoládu, ale ked príde od svokrovcov, tak sa ho pýtame, čo si jedol? Ta čokoládku a cukrík a dzúsik...toto sú asi jediné veci čo doma majú....ja už nemám na to nervy....polroka sme sa nerozprávali, čo sme sa s nimi tak povadili aj kvôli tomuto ich krmeniu... ale to je iná debata...lebo sa rozčúlim ako vždy....
Proste my mu nedávame, fakt len sme-tam a až ked sa napapá riadne jedlo, to je vždy podmienka.

michaela10
autor
13. jún 2016

@michaela10 a o škôlke, kde im ešte aj učitelky dávajú cukríky, tak to sa už rozčulovať ani nejdem, tam tiež ak u blbých...

janula2511
13. jún 2016

B12 je aj v tabletkach.

janula2511
13. jún 2016

A je bez receptu.

evitka83
13. jún 2016

@michaela10 nie, ale mala sa nakoniec rozjedla a treba to minut tusim do 7 dni od zarobenia. My sme nemali vyslovene dlhodoby problem s jedenim, ale mala bola vyse mesiaca chora a nechutilo jej papat a po mesiaci uz som sa zacala bat, aby jej nieco nechybalo. Nakoniec to prislo same, ked vyzdravela. Keby bolo treba tak to pouzijem, ale v podstate som na to zabudla

matafilipova
13. jún 2016

@michaela10 🙂 prepáč, tú papkaciu vetu som pochopila teda zle 🙂

michaela10
autor
14. jún 2016

@matafilipova nie, v pohode, mohlo to tak vyznieť, uznávam 🙂 sladkosti sú u nás ťažká téma...od malička sa im snažíme vyhýbať a dosť sa preto "naťahujeme" s okolím, najhoršie, že s tými najbližšími, ktorí nás vytrvale ignorujú... Pre istotu som pri tomto mladšom hneď zahlásila, že keď zjedol čokoládu, dostal exzém a je celý vyhádzaný na nohách....čo je v podstate pravda, len neviem či to bolo na 100 % z čokolády :D ale to je detail, ktorý zabránil, aby aj jeho od roka a pol nadžgávali čokoládkami! Ja im radšej dávam napr. brusnice, sušené, je to sladké a zároveň zdravé....majú to radi, či hrozienka,oriešky, slnečnicové semienka...proste niečo aj zdravé aj na "chrumkanie" 🙂 moja švagriná doteraz nechápe ako dostanem do dieťaťa ovsené vločky s jogurtom a nastrúhaným jablkom a banánom...jej syn ju s tým oplul...a jej vravím, lenže to treba dieťa učiť od mala...nie mať vždy po ruke chrumky a cukríky a žuvačky....jasné, že zdravé veci mu potom nechutia... 🙂 Dostanú aj sladké nepoviem, ale vo veľmi obmedzenej miere od nás rodičov, lebo vieme, že všade...škôlka, ihriská, starý rodičia...je toho dosť a nevieme tomu zabrániť, keď tam nie sme. Takže u nás naozaj máličko cukroviniek ako takých.

terezkadufalova
3. jan 2018

@michaela10 dobrý.mozem sa opýtať ako ste to potom riešili lebo máme taký isty problém ako vy a ešte k tomu opakujúce sa afty v pusinke

michaela10
autor
3. jan 2018

@terezkadufalova ahoj....injekcie sme nepichali, dala som obom deťom urobiť krvné testy a aj testy na imunitu (pretože ten mladší mal v priebehu roka 5x angínu a bral atb., tak už som sa nahnevala a požiadala dr. nech mu urobí testy či nemá oslabenú imunitu), vyšlo z nich že deti majú krvný obraz skvelý a imunitu taktiež v poriadku (dr. povedala, že kiežby všetky deti takú mali). Nechali sme to tak, nakoniec. Jediné čo berú takmer každý deň, je klasický celáskon a teraz v zime aj imunoglukán. S tým jedením je to tak, že ona je tak "trošku" lenivý, ked ho nakrmím napapá sa ako dospelý, zje plný tanier. Neviem, asi žiarli na mladších súrodencov, že ich krmim alebo čo. Jemu by vyhovovalo, keby som ho ja krmila a on sa mohol pri tom hrať. Hnevá ma to, lebo už je preškolák. V škôlke povedia, že je sám, nie vždy všetko, jasné že mu niečo i nechutí, ale že papá pekne a bez problémov. Takže to je len o jeho lenivosti by som povedala. Má 20 kg a 5a pol roka, tak neviem či je to ok, počula som už aj o viac i menej v jeho veku. Je zdravý no to je hlavné.
Ak by si sa k niečomu dostala, že ti poradí dr. tak môžeš sem napísať, budem rada. 🙂

zuzkamargit
3. jan 2018

@michaela10 ak syn nema nizke zelezo, neriesila by som to nejako extra. Postuduj si tu na MK o narosane cucoriedkovom, je nadopovany B-ckom. Ja mam doma to iste, syn ma asi o pol kila viac ako tvoj. Niekedy zje tak, ze usta otvarame a niekdy aj par dni po sebe len zobka. Teraz bol na krvny obraz, zelezo ma vyborne. Aj ked je pravda, ze ja do neho ten narosan lejem 2x rocne ☺️ aspon nebyva chory a nemava afty, v minulosti sme skoncili na infekcom kvoli nic, 3 dni NIC nejedol, a potom prestal pit aj vodu chudacik, take mal opuchnute komplet dasienka, ze si primar myslel, ze mu idu zuby. Ale ako hovorim, chut do jedla mu to extremne nevylepsilo.

terezkadufalova
3. jan 2018

@michaela10 my sme tiež boli na krvný obraz má ho v norme aj imunitu má ok.vybral teraz sirup ampcare nevidela som zlepšenie bral aj isoprinosine tiež som nevidela zlepšenie .teraz rozmýšľam kúpiť b12 vo forme sirupu či náhodou nám to nezaberie.idem s nimi aj do tatier na kontrolu tak budem to s doktorkou riešiť .

terezkadufalova
3. jan 2018

A to s papanim poznám mame to presne ako vy .A tomu že sa v škôlke tak naje ako keď si ho doma ja nakrmim neverím pretože keď príde domov pýta niečo sladké.moj má 4a pol roka a má 16.5 kg ale je aj drobnejšie
Ale to ma asi pomne

sense
3. jan 2018

@michaela10 neviem kolko ti syn meria nasa este 5nema a ma 20kg a 125cm, a je tak akurat, myslim ze u nehi je to skor o pohodlnosti ako nejedeni kedze ked honkrmis sa naje

michaela10
autor
4. jan 2018

@sense Meria okolo 120 cm. Podľa mňa je to ešte ako tak v norme, ide o to, že ten menší je oproti nemu (hoci je nižší) taký maly bucko, ale nie že je tučný, je veľmi pevný, samý sval, také "mocné, hutné" dieťa, neviem ako to opísať. Nanešťastie, aj ja som presvedčená, že je to čisto pohodlnosť :/ neviem si s tým veľmi poradiť ale....sú traja a ja nemám vždy čas a nervy, sedieť vedľa neho a strácať čas tým, že mu budem dookola hovoriť, "daj si do úst lyžičku!", tak niekedy, ked sa ponáhľame niekam alebo čo, tak radšej schytím lyžicu a nakrmim ho raz dva....ale často nanešťastie sa to potom tak zvrtne, že sedí hodinu pri tanieri a ja sa zlostím a hučím do neho, on sa jeduje a nikam to nevedie....stále sa mu snažím vysvetliť, že ak by sa pekne rýchlo najedol, tak čas ktorý stravíme pri jedení by sme mohli stráviť pri hraní sa....no zaberie to asi tak 1x z 20tich.....je to hrozné, keby nebolo problému s jedením, tak u nás nie je takmer žiadny krik doma, žiadne problémy.... strašne ma to mrzí, ale neviem s tým rady .... :/ :(

michaela10
autor
4. jan 2018

@terezkadufalova no o tom koľko zje v škôlke pochybujem aj ja, lebo jedna učiteľka povie, že spapá všetko, druhá, že kedy ako a kuchárka mi povie, že zje čo mu chutí a niekedy to je takmer nič za celý deň, tak ....ale to je aj vidno, že ked po neho prídem a je nervozny tak hned viem, že ani jedálny lístok nemusím pozerať, že isto nič nejedol....