Začíname s kraniálnou ortézou na hlavičku

loknicka
10. apr 2014

Ahojte tak začíname aj my s prilbou. Mám z toho väčší strach ako malá. Mamičky ktoré máte skúsenosti, rady a pod. budem vďačná. Ďakujem

lauricka
30. nov 2015

@roberta31 naozaj? Mne sa zda, ze to bolo bud ortoped alebo neurolog. Potom si to vybavoval synovec a tiez bol iba u ortopeda. Hm, mozno sa nieco zmenilo, uz tomu bude 3 roky, co sme to vybavovali. Tak aspon mamicky budu vediet.

denca76
30. nov 2015

@roberta31 nie len som mala papier že som ta mbola a že mam isť na kontrolu a aj tak ma zobrali v protei lebo videli na malom že ma moc zležanu hlavičku

denca76
30. nov 2015

@twin_mummy netreba dať na radu lekárov treba dať na inštinkt ani mne nechceli povoliť ale stala som si za svojom a som rada lebo teraz to je už super

twin_mummy
1. dec 2015

@denca76 ja som mu to chcela dat uz ked mal 3. mesiace, ale vsetci mi to vyhovavarali (okrem mm), ze zbytocne a je este maly, ma to cas, upravi sa to. Neuro nebola z poslednej navstevy nadsena tiez, lebo uz sa mu deformovali aj komory, boli asymetricke. Zajtra k nej ideme, uvidime co povie. Vy ste ako dlho nosili?

denca76
1. dec 2015

@twin_mummy vždy treba dať na svoj inštim
nkt nie na reči , my sme ju mali 5 mesiacov ale to zaleži ako je moc zležana hlavička
my sme mali na jednu stranu zležanu a neurologička povedala že to je zbytočne ale ja som aj tak išla a dobre som spravila pri prvom skenovani povedali že je to akutne a ked sme išli pre helmičku tak nam zistili že sa nam to zhoršilo a ked sme už mali helmičku tak všetko sa upravilo a to sme ju začali nosiť až v 8 mesiacoch.
Chodia tam aj menšie detičky a už som videla aj dvojičky ktore mali helmičky ,treba to podchytiť čim skôr lebo tam zaleži či niesu zrastene švy v lebke lebo potom už helmička nepomôže a ani ju už nebudu môcť dať lebo by to len uškodilo dieťatku :(

m_lucia
1. dec 2015

Ak su zrastene svy, treba tiez rychlo konat. Do 6 mesiacov veku dietata sa da tato zalezitost operovat endoskopicky. Robia to v Ostrave. Potom sa tiez nosi helmicka, ktora hlavku dotvaruje. Na Slovensku sa zatial robi len remodelacia pri takejto diagnoze. Operacia je to narocnejsia ale na druhej strane sa uz nemusi helma nosit. Ostava vsak skareda jazva od ucha k uchu. Ale lepsie ako ohrozenie mentalneho a fyzickeho zdravia dietata z dovodu, ze lebka tlaci na mozog. Ak by ste nahodou mali zrastene svy alebo len podozrenie na tuto diagnozu, urcite odporucam kontaktovat doktora Lipinu z Ostravy a objednat sa na konzultaciu zdravotneho stavu. Vie hlavicku posudit aj bez CT vysetrenia. CT by som robila, az na jeho odporucanie. Vysetrenie u neho stoji 1500 CZK: Kuknite aj nas pribeh s krianiosynostozou na mojom blogu, ak tak. Akurat dnes sme boli na kontrole vo Frydku a hlavicka uz rastie peknym smerom. Tak mam radost. Drzim palce ;)

m_lucia
27. jan 2016

Ak by ste nahodou prisli na to, ze vase dieta nema zlezanu hlavu, ale ma zrastene lebecne svy (diagnoza kraniosynostoza), navstivte tuto skupinu:

vznika skupina pre maminky, ktore maju deticky s KRANIO

https://www.modrykonik.sk/group/8205/

twin_mummy
27. jan 2016

Od 21.12. nosiem ortezu, po prvej kontrole nielen viditelne, ale aj meratelne zlepsenie o 6mm. Nosime ju nakoniec iba v noci pocas spanku 12hod. po konzultacii. Zda sa, ze pri dennom noseni mu taha hlavku do lava ako mal torticolis, ktory sme tak dlho rozhybavali a bojovali s asymetriou. Nosime dalej a nevieme si vynachvalit. 🙂

roberta31
27. jan 2016

@twin_mummy nas Samko ju bude mat za tyzden.Ako to malicky znasal prve dni a noci? ziadny problem ste s nou nemali? dakujem

twin_mummy
27. jan 2016

@roberta31 nasadzovanie je u nas s pajedulovstvom 😃 ale uz ked to ma nema problem, aj spava celu noc v pohode v nej.. skor mu ju bracek obdivuje 😬😃 dost sa prve tyzdne v nej potil, ale potom to preslo 🙂 drzim prsty ;)

roberta31
27. jan 2016

@twin_mummy dufam ze aj u nas bude takyto bezproblemovy priebeh 🙂.

m_lucia
1. feb 2016

Ake mate farby / vzory prilbiciek? Dajte nejake fotky. Jakubko bude nosit prilbu rok, takze sa z nej stava modny doplnok. Teraz nosi druhu prilbu a ja uz rozmyslam o farbe tej tretej. Na vyber maju vela vzoriek. Len ine je vzorka a ine ako bude prilba v skutocnosti vyzerat. Poslite nejake fotky. Ako to mate / Ako ste to mali vy...

Aj ja nieco poslem

m_lucia
1. feb 2016

Prvá prilba.

m_lucia
1. feb 2016

Druha prilba...

m_lucia
1. feb 2016

prilba cislo dva so zelenym pruzkom

m_lucia
1. feb 2016

Ma niekto tuto prilbu? By som chcela vidiet ako vyzera na zivo...

twin_mummy
1. feb 2016

Zelene safari 🙂

m_lucia
1. feb 2016

@twin_mummy kolko ta prilba vazi? sa mi zda akasi hruba oproti nasej

twin_mummy
1. feb 2016

@m_lucia malicko, je uplne lahucka.. hodim ju na vahu 🙂 180g

m_lucia
1. feb 2016

cha, nasa ma 367g

m_lucia
1. feb 2016

musi maly riadne makat, aby sa dostal na 4

majka341
20. apr 2016

@efca36 Prosím vás viete mi poradiť nejaký krém čím ošetriť hlavičku babatka, strasne ho svrbí hoci nosíme ortézku len krátko? Čím ste dezifinkovali helmičku? Objavili sa vám tam také žlté fliačky?

m_lucia
20. apr 2016

Urcite by som konzultovala s koznou. Moj syncek mal kozny problem a sa to casom upravilo. Dezinfikujem pomocou Desident Cavicide. Zohnala som to v zdrav.potrebach. Nastriekam, rozotriem kozmetickym tamponom a necham chvilocku posobit. Potom vezmem papierovu utierku navlhcenu vo vode a pretriem este raz. Zopakujem suchou pap.utierkou a na zaver prefenujem studenym vzduchom. Ked bol kozny problem kupala som s prisadou Linola a nepouzivala mydla ziadne.

le4
24. apr 2016

mamicky prosim vas upravi sa hlavka aj ked zacne nosit prilbicku az v 6.mesiacoch? nas maly ma lahku deformitu

roberta31
24. apr 2016

@le4 nam sa upravila.donosili sme teraz,ma 8 mesiacov

le4
24. apr 2016

@roberta31 super, dakujem, dobra sprava pre nas, a tesim sa s vami. dorovnalo sa to uplne? ze na bezny pohlad to nevidno?

roberta31
24. apr 2016

@le4 ano.uz by nik nepovedal ze mal zlezanu 🙂

dunatena
24. apr 2016

Ahojte mamicky, chcem sa spytat z akych dovodov maju vase deticky prilbicky? Ci len velmi zlezane hlavky? Nas pediatricka strasi prilbou, co ja celkom nie som stotoznena s tym, ma od narodenia spicatejsiu hlavicku, ale geneticky (ja som mala rovnaku), nie zlezanu. Chodili sme na sono mozgu- vsetko v poriadku, teraz nas caka neurologicke vysetrenie. Neurologicky na pohlad podla pediatricky je v poriadku. Vyvija sa dobre, ma 8m., sedi, stvorkuje aj stoji sam. Uz vie sam papat (kusky jedla) aj zobrat si flasticku s cajikom, ovlada mama, tata, havo a vela blaboce. Jednoducho ziadny naznak nejakeho zleho vyvoja. Som z toho velmi smutna.

le4
25. apr 2016

@dunatena ahoj, nebud smutna, ved ta terapia prilbickou ani nemusi dlho trvat, ani to drobcovi nemusi velmi vadit. no ked ma tu hlavku tak geneticky, ma ju asi tak mat. keby bol dievcatko, asi by som to zvazovala viac. mohli by ste to dat este posudit inemu lekarovi (ortopedovi) alebo najlepsie by bolo ist na meranie do protei. a na zaklade toho sa rozhodnut. Ja chcem pre svojho synceka prilbicku z dovodu mierne zlezanej hlavky na jednej strane (plagiocefalia). Nema to geneticky a vinila by som sa za to, ak by som pre napravu tento krok neurobila. vsetko dobre zelam 🙂

m_lucia
25. apr 2016

Moj ma prilbu po endoskopickej operacii zrasteneho svu na cele. Prilbicka sa zvladnut da. Dokonca je to miestami aj prakticke, ked sa krpec uci chodit. No a myslite na to ze aj maly kozmeticke defekt moze v puberte dost potrapit....