Sladké spomienky na Vianoce 🙂 Ako si spomínate na svoje detstvo?

jarmila_cukor
5. dec 2016

Ahojte,

ja mám 95 % sladkých spomienok na Vianoce. Ako si spomínate na svoje detstvo vy? Ako sa pieklo u Vás doma? Pomáhali ste mame?

U nás od pečenia voňal celý dom a ako sme mali schody na povalu, tak boli po kraji založené buď v krabici už odloženými koláčikmi alebo plechmi s práve upečenými koláčmi. Tradične sa každý rok piekli šuhajdy, vanilkové rožky, linecké pečivo, moje obľúbené štangerlíky (dnes ich mám na pláne aj upiecť. Je to starý recept z východného Slovenska) a robil sa vaječný likér. A keď prišli Vianoce zostalo z koláčikov už len 60 %. Priznám sa, že som kradla aj z vaječného likéru a likérom holdujem do dnes. Robíme orechový, šípkový, drienkový a trnkový. Všetky sú výborné. Hotový mám šípkový a trnkový.

Boli však aj dni plných nepodarkov a nehôd (raz som kopla do plechu a koláče s plechom preleteli cez dve poschodia na dlažbu. Vtedy ma výprask od mamy neminul.

kupcovci
5. dec 2016

Dobré ranko prajem, ja si spomínam veľmi ráda na časi keď som mamke ako mala pomáhala v kuchyni pri peceni kolačikov no hlavne na ich degustacii 🙂piekli sme domace strudle, drobné pečivo a mnoho iného. Teraz keď som u už dvojnásobnou mamou učím aj ja svoje deti aby mi pomáhali a keďže mladšia má len 1rok zatiaľ ju zastupuje starší jakubko 4r.aj tento víkend my takto pekne pomahal 🙂

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

Dakujeme za prvý príspevok. Z fotky sa mi to zdá ako Linecké pečivo? Máte už nový recept alebo ste si ho priniesli z domu?

s1m.one
5. dec 2016

Ja si pamatam ze sme mali doma rozny farebny cukor- modry,zeleny,zlty.ruzovy
Neviem naco bol nesmeli sme z neho "kradnut" 🙂) no bol velkym lakadlom.tiez kockovy ci rozneho tvaru cukor.no moja damacnost dnes- do kolacov davam polovicne davky a praskovy som nekupila uz aspon pol roka

s1m.one
5. dec 2016

K vianociam ma vsak caka velky nakup 🙂 velmi radi deti so mnou pecu medovnicky.linecke atd😉

radovan_cukor
5. dec 2016

Ja som zase rád natieral linecké pečivo s mojou mamkou a môj starší syn (7r.) to robí tiež pri svojej mamke 🙂

radovan_cukor
5. dec 2016

A zjedol som všetky medovníky 😝

erikaemkina
5. dec 2016

Krásny dníček 🙂 Jasné že som jej pomáhala a stále budem 😉 budeme ..

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

S1M.one - rôznofarebný cukor sa prestal predávať koncom 80-tych rokov a začiatok 90-tych rokov, keďže na trhu nemal veľký úspech a každý skôr preferoval biele kocky do kávy a čaju. A teší ma, že vo vašej domácnosti sa stále pečie🙂 Na západe je to už nová forma jogy a psychického oddychu.

vroni
5. dec 2016

Ja si pamatam, ako otec kazdy rok robil vajecny konak, alkohol pridaval az ako posledny, takze som vzdy dostala do stamperlika a potom aj malej flasky moj "detsky" vajecny liker (asi velmi trvanlivy nebol, ale robieval ho tesne pred Vianocami a ja som bola strasne hrda, ze mozem popijat s ostatnymi, takze Vianoce nikdy neprezil. Napriek tomuto krajne nepedagogickemu postupu mam dodnes k alkoholu len velmi vlazny vztah 😀) Pecenie kolacov ma nikdy "nebralo". Pieklo sa u nas vela (aj nas bolo vela), ale piekla mama, stara mama a sestra, v panelakovej kuchyni bolo ako vo velkovyrobni a ja som radsej zaliezla, aby som nemusela utierat riad (nenavidela som utieranie riadu) Dnes peciem na Vianoce len so synom, dcera sa radsej zdekuje do izby, aby sa jej nahodou neusla robota (hm, asi bude po maminke 😀) Peciem viac (nie tak vela ako kedysi u nas doma ale este stale dost) a potom zasobujem cely okruh kamaratov a znamych, lebo az tolko kolacov zase doma nepojeme...

nela_cukor
5. dec 2016

Ahojte dievčatá!!! Pozdravujem vás srdečne! Sladké spomienky na pečenie mám aj ja. A tento rok sa teším, že prvýkrát bude pomáhať aj moja malá pomocníčka ❤

nela_cukor
5. dec 2016

@s1m.one tomu sa hovorí sladký kompromis! 👍

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

vroni to sa mne veru nikdy nepodarí, aby som zásobovala aj známych, naša celá rodina je na sladké.... Mne vždy nosili kamarátky do školy po Vianociach, lebo vedeli, že u mna sa to minie...

k_m
5. dec 2016

Hahaaa no u nas piekla babka suche pecivo mamina rezy zakusky a nikdy sme nerobili medovniky. Tie ale robieva svokra cize to mam perfektne rozdelene 😀 ked som bola mala ale aj teraz babka robi klasiku-zliepane koliecka linecke,medvedie tlapky, fukane rozky ,suhajdy, vanilkove rozky,kokosove aj orechove jeze. Mamina puncaky ,salko rezy ,orechove rezy... a samozrejme ja mam odmalicka najmenej rada medvedie labky a tie aj vzdy ostavali potom sa s tym chudak dedko drhol 😂 najskor to bolo: decka nezerte mi to, co dam na vianocny stol a potom ked to nikto nejedol nadavala nam ze preco to nejeme ci to ma vyhodit 😂😂😂

s1m.one
5. dec 2016

@nela_cukor ved to, co by som pre moje zlaticka neurobila, kazdy den sa pytaju kedy budeme piect, no sama viem, ze do vianoc by nam nezostalo nic 🙂))))
takze skor teraz tvorime z papiera -napriklad sme vystrihovali snehove vlocky 🙂)

@jarmila_cukor takze to sedi 🙂 super, tiez take hocijake nie kocky ale trojliskty a podobne si pamatam to zas u babky 🙂
ano pecieme, no musime si upravovat recepty, vsetko robime z inej ako bielej muky, dokonca aj z raznej robime medovniky 🙂

kupcovci
5. dec 2016

@jarmila_cukor nie niesu to linecke su to medovniky tento rok som robila podla tohto receptu http://varecha.pravda.sk/recepty/medovniky-foto... su krasne makke uz po upeceni,odporucam 🙂

majocka24
5. dec 2016

Ja si pamatam z detstva prihodu kedze niekedy neboli v nedelu otvorwne obchody tak sme maminu otravovali na sladke a ona nam upalila cukor na karamel a dala do kovovych formiciek a veru ani vybrat stade tak moc sme si to neuzili ten cukor 😀

zuzin78
5. dec 2016

@jarmila_cukor dobry den mozem sa Vas spytat ako robite sipkovy, a orechovy liker ?

dakujem

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

@zuzin jasné že môžem, nemám ich vsak pri sebe☹ Zajtra sa však ozvem. Orechový likér sa robí, ked sú orechy na strome ešte zelené a musia sa rozpučiť a ostatné zajtra.

zuzin78
5. dec 2016

@jarmila_cukor dakujem budem cakat 🙂

amadora
5. dec 2016

veľmi rada som pekávala s mojou maminou. toto mi strašne chýba ☹ najvýraznejšie spomienky mám na pečenie fúkaných rožkov. chlapi v rodine ich zbožňovali tak ich mamina pekávala každý rok, hoci sa s nimi vždy natrápila aby ich dostala von z formičiek. skúšali sme všelijaké finty, rady, nič nepomáhalo, aj tak vždy jediné čo zabralo bolo horúcu formičku chytiť do kombinačiek a búchať po linke aby rožok vypadol von 😀

1mirka1
5. dec 2016

Sladke spomienky, pecenie so starkou, potajomky najlepsie chutili vsetky kolaciky a kradnut salonky a nechavat len obaly bolo uzasne a dodnes sa snazim tie sladke spomienky zachovavat aj mojim detom, pecieme spolu, salonky sa u nas stale kradnu zo stromceka a zlodeja nikde🙂
posielam jednu uz tohto rocnu, moj najmladsi pomocnik jedno pekne ranko videl reklamu na medovniky a bol predurceny nas den, piekli sme medovniky a su naozaj najlepsie, najmaksie az do vianoc🙂

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

@1mirka1 ja nechávam cesto odležať a další den peciem medovníky, ale vidím, že to ide aj s čerstvým, aj ich zdobíte? Alebo sa zjedia samé?

martinkaha
5. dec 2016

U nás sme začali piecť cca dva týždne pred Vianocami. Najskôr suché pečivo, potom s krémom. Ja som vykrajovala linecké kolieska a iné tvary, gúľala som guľky a orechové rožky, zlepovala som hotové pečivo džemom a krémom. Do Vianoc boli v krabiciach na balkóne a nemali sme dovolené papať. No a keď sme už dovolené mali, t.j. na štedrý deň, tak po výdatnej večeri sme už ani nevládali. Radšej sme si dali figúrky zo stromčeka. Napiekli sme v priemere každý rok asi 12 druhov vianočného pečiva a zákuskov. Rozdávali sme potom návštevám, rodine a susedom. 😀
Tiež sme robili likér, a to vaječný. Rada by som ochutnala šípkový a drienkový. Zaujímalo by ma tiež, ako sa robia tie štangerlíky. 😀

nela_cukor
5. dec 2016

@martinkaha To je úžasné! mne keď sa padarí upiecť nejakých 8 druhov, tak som hrdá 🙂Aj to neviem, ako tento rok zvládnem pri malom dieťati. Zaujímali by ma tie štangerlíky, čo to je? prvýkrát to počujem 😲

nela_cukor
5. dec 2016

@amadora V tom prípade je úplne najvhodnejší čas, zase túto peknú predvianočnú tradíciu zaviesť 🙂 Na fotke ťa vidím s deťúrencami, určite radi pomôžu 👍😉

martinkaha
5. dec 2016

@nela_cukor aha, tie štangerlíky spomenula v úvodnom príspevku @jarmila_cukor 😀

nela_cukor
5. dec 2016

@majocka24 Akú obetavú maminku Ty máš 🙂 Dnešné maminy to majú veru ľahšie, všetko stále otvorené a na výber sladkostí a sladkostí....ale aspoň je človeku zase vzácne to domáce, pripravené s láskou, napríklad aj s deťmi. Tie spomienky potom človeku nikto nevezme.

amadora
5. dec 2016

@nela_cukor pekávam veľa a rada ale už nemôžem s mojou maminkou žiaľ. a tie fúkané som si veru sama nikdy netrúfla 🙂

nela_cukor
5. dec 2016

@martinkaha máš pravdu! Ani som si nevšimla 🙂
@jarmila_cukor,prosíme si recept na štangerlíky!😉🙏

jarmila_cukor
autor
5. dec 2016

zajtra donesiem, robia sa bez múky, len vajíčko, orechy a práš. cukor - takže vhodné aj pri bezlepkovej diéte.