Dieťa v smere jazdy

veronikam3004
24. apr 2022

Ahojte prosím vás dcérka bude mať 1.rok a vo vajíčku nám nechcela bývať to bol hrozný plač tak sme kúpili autosedacku polohovatelnu teraz je ešte proti smere jazdy a ako vo vajíčku ale už jej nohy trčia a ma ich tak skrcene.. Tak moja otázka znie..
KEDY MÔŽEM DAŤ V SMERE JAZDY DCÉRKU??
(určite nie v zpriamenej polohe ale na tu prostredný polohu ešte takto keby pólolezala)

chatte007
24. apr 2022

To, ze jej trcia nohy, nevadi. Tak to ma byt. Moze si ich zlozit alebo opriet o operadlo sedacky. Dieta musi byt podla zakona v protismere do 15 mesiacov, ale najlepsie je vozit v protismere aspon do 3-4 rokov. Je to ovela bezpecnejsie. Dieta ma relativne velku hlavu v pomere k telu a slabsie krcne svalstvo ako dospely, pri celnom naraze to moze poskodit chrbticu az zlomit vazy, ak sedi v smere jazdy. Aku sedacku ste kupili?

ckatka
24. apr 2022

Aj u nás boli v aute revy...
Museli sme ísť jedine na spánok a do ruky fľašku s mliekom. Keď dopijal už spal.
Teraz keď je väčší a nespí toľko, keď ho dávam do.sedacky, vždy mu musím.dat nejakú hračku, tyčinku alebo niečo, a vtedy v pohode. Inak vresk. A dlhšie cesty jedine na obedny spánok.
Je v protismere a ešte aspoň rok bude.

andrejka1974
24. apr 2022

Ja som mala dieťa v protismere len ak bolo vo vajíčku a potom normálne v sedačke v smere jazdy

44janica44
24. apr 2022

Pokiaľ ide o bezpečnosť tak čo najdlhšie v protismere. A ročnú určite iba v protismere.

zuzanockamt
24. apr 2022

@veronikam3004 V roku už nebol vo vajci, bol v sedačke 9-18 kg a v smere jazdy. Obe deti.

margaretka_
24. apr 2022

Bezpecnejsie je jednoznacne v protismere. Nozky si tam posklada. My sme mladsieho otocili do smeru jazdy ked mal 3 roky. Velkostne by este vydrzal dlhsie

minimilan
24. apr 2022

To by som chcela vidieť, ako 3-4r. dieťa vtrepete do sedačky proti smeru jazdy. 😑 Možno tak nejakého trpaslíka.

jankka1981
24. apr 2022

@minimilan jednoducho a nemusí to byť trpaslík 🤦🏻‍♀️

maciatkolulu
24. apr 2022

@minimilan uplne jednoducho... Stačí mrknúť internet a potom písať. Myslím, že váha 36 kg a výška max 125 už nie je trpaslík.
https://www.familiebaer.com/shop/besafe-stretch...

margaretka_
24. apr 2022

Kratka ukazka, preco je bezpecnejsi protismer

https://www.youtube.com/watch?v=0S-Vtg8pRWE
jolana2804
24. apr 2022

@minimilan Úplně normálně 😉

henka123123
24. apr 2022

Do 15 m som mala oboch v protismere

minimilan
24. apr 2022

@jolana2804 môžem sa spýtať aké máte auto a koľko máte vy cm? Lebo ja mám Volvo xc60 a teda keby som mala dať syna do sedačky v protismere, nemal by miesto na nohy, jedine že by si ich vyložil hore na opierku, alebo by ich musel mať celú jazdu skrčené. Ale vďaka, som rada, že ste ma vyviedli z omylu, pretože som nemyslela, že toto je reálne možné. 🙂

minimilan
24. apr 2022

@margaretka_ ale veď ja chápem, prečo je jazda prosti smeru jazdy bezpečnejšia. Ale reálne som neverila, že by dieťa 17kg a 120cm mohlo plnohodnotne cestovať v protismere.

zuzanockamt
24. apr 2022

@jolana2804 aj mňa by zaujímalo vozidlo...my máme fiat tipo r.v.1989 a keby tam takto sedelo dieťa, tak manžel sa na sedadlo vodiča nezmestí

maciatkolulu
24. apr 2022

@minimilan dieťa 125cm a 34kg max v tej co som poslala odkaz.

maciatkolulu
24. apr 2022
margaretka_
24. apr 2022

@minimilan ja som to poslala vseobecne, nie konkretne tebe 🙂

asia83
24. apr 2022

@chatte007 😳 To akože môj temer trojročný syn by v protismere vyletel z kože hneď akoby sa dogrcal, lebo PROTISMER. Mne je zle, keď sedím v protismere, nieto ešte malé dieťa. Ste srandovali, že? V protismere nič to dieťa nevidí, si neviem predstaviť štvorročné dieťa v protismere. 🤦‍♀️ Bože môj, niektorí ľudia sú neskutočne predpojatí. Moje už od 6 mesiacov sú v autosedačke V SMERE jazdy.

minimilan
24. apr 2022

@maciatkolulu ďakujem, prehliadla som link. Ale aj tak si to reálne neviem predstaviť.. 😬 Lebo v menších autách keď sú vyšší ľudia vpredu, musia mať sedadlo ďalej od volantu a tým pádom je vzadu oveľa menej miesta. Napríklad muž ma Nissan navaru a tam sa nám aj cybex 0-15kg ledva do protismeru vtrepala a teda aj keď tam už bola, tak len v jednej polohe. (Za muža sa nevmestila vôbec a tak bola za spolujazdcom a keď som si tam sadla, kolená som mala pomaly pri brade.. 😃) Tak si myslím, že tam je viacej faktorov, ktoré treba brať do úvahy. Veľkosť auta, výška rodičov aj koľko sa autom jazdí. Lebo dajme tomu, že by som tam moje dieťa nejak narvala, ale ak má cestovať 1000km, tak asi mu nebude veľmi pohodlne. A to bude mat 4 roky a nie 7 ako to dievča na poslednej foto.

autumm
24. apr 2022

@asia83 v protismere nič nevidí? Praveze vidí oveľa viac. Moja dcéra vidí cele zadné velke okno, potom okno po pravej aj ľavej strane. Keby som ju otočila v smere jazdy vidí akurát tak chrbát sedačky. A predpojati? 6 mesačne v smere jazdy? Radšej byt predpojaty ako nezvdelany. Fakty o bezpečnosti nepustia. To ze vy ohrozujete život vášho dieťaťa je vaša vec.

chatte007
24. apr 2022

@asia83 Sa upokoj :D Preco by som srandovala. Napisala som fakty, neviem, ci ti nieco hovori, co je to FAKT. Lebo nie vsetko je vecou nazoru. Ved si voz v smere, pre mna-za mna. Ja som slusne a spravne odpovedala na otazku autorke, k tebe som sa nevyjadrovala, ako ty vozis dieta. Ked sa cudziemu dietatu pri nehode nieco stane, budu plakat rodicia, nie ja. Kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody. No kazdy si aj za svoje konanie nesie zodpovednost.

44janica44
24. apr 2022

@asia83 od 6 mesiacov a v smere jazdy??? No ako kukni crash testy čo sa deje s tak malým babom pri nehode. To že je tebe v protismere zle neznamená že každému a aj tvojim detom. A inak 6 mesačné v smere jazdy je tak na pokutu. Do 15 m má byť v protismere

veronikam3004
autor
24. apr 2022

@minimilan ved práve pozerám ze ako môže byť dieťa do 4rokov v protismeru ved to je nepohodlné a aj pre mňa by bolo kokos 😱😱😱

minimilan
24. apr 2022

@44janica44 nemusí byť v protismere do 15m. Napríklad my sme mali cybex a tam bola taká červená čiara, ak dieťa je vyššie ako tá čiara, už môže ísť v smere jazdy. Myslím, že to bolo 74cm. V protismere musí cestovať dieťa do 15m alebo do 74cm. A náš malý mal 75cm v 7.mesiacoch. Ale v smere jazdy sme ho vozili až neskôr, keď tam mal už úplne pokrútené nohy a reval len čo uvidel auto. 😀

maciatkolulu
24. apr 2022

@asia83 okrem bezpečnosti, vidí dieťa oveľa viac. Treba pohnúť rozumom a očami. Ja zase nerozumiem rodičom, ktorí dávajú deti v troch rokoch do podsedakov, že nevadí.

evkao
24. apr 2022

kazdy sa ohana tym, ze chce pre svoje dieta to najlepsie, to najbezpecnejsie a potom bez toho, aby si o tom nieco nastudoval, ho drbne do smeru jazdy a ked mu niekto predostrie fakty, este ho oznaci za sprosteho - co sa cudujem, toto je take slovenske 🙂 v skandinavskych krajinach je uplne bezne, ze deti vozia v protismere do 7 rokov (a nemaju to nariadene zakonom), a cuduj sa svete, maju nulovu umrtnost deti pri autonehodach, u nas male deti koncia s vnutornymi zraneniami, prerusenou miechou, v kome.... poznam jednu zachranarku a ta by o tom mohla rozpravat

evkao
24. apr 2022

a este k tym pokrcenym noham - neviem, ci si uvedomujete, ze mat pokrcene a oprete nohy je stale prijemnejsie, ako mat ich zvesene bez opory dole zo sedacky, kedy sa nohy zle dokrvuju a zatazuju sa kolenne klby - sadnite si na vysoku stolicku, alebo kus skaly a nechajte si volne visiet nohy dole bez opretia, ako dlho vam to bude prijemne

jolana2804
24. apr 2022

@minimilan
@zuzanockamt máme Peugeot 5008 a já mám 173 a manžel 180cm. V pohodě se vejdeme. 🤷🏻‍♀️ Vešli jsme se takhle i do klasickýho SUV, zrovna Klippan zas tolik místa nezabere.

basska_b
24. apr 2022

Do 15 mesiacov... hento ze deti v protismere jazdy do 3 rokov je pre mna totslne absurdne. Moje deti do tych 15 mes. v protismere vrieskali, nudili sa... skonahle sme ich otocili, tak ziadny problem. Ano, v pripade nehody by i pre dospeleho mozno bolo lepsie sediet v protismere, ale aka je sanca nehody... 0.001%