Prečo vozia niektorí ľudia deti v aute bez autosedačky?

simsalabim
31. máj 2012

Dnes rano som pred skolkou bola svedkom toho, ako ku skolke prihrmelo velkou rychlostou auto, vystupil otecko - este som sa divila, ze ku skolke prisiel bez dietata - a potom z auta vystupil malinky chlapek, z najmensej triedy a navyse este utlucky a drobny. Tatinko ho priviezol v aute bez autosedacky, naschval som sa este prisla k autu pozriet. Otecka vidavam na parkovisku denne, chodi stale tymto autom, ale doteraz som ho videla iba odchadzat bez dietata, prichod som som videla iba dnes. Velmi ma to skovalo, lebo je zjavne, ze toto je pre nich bezne. Proste synceka vozia bez autosedacky. Chlapcek by sa podla mna este v pohode zmestil do sedacky 9-18kg a to snad este dalsie 2 roky, bol fakt drobny. Pre mna je nieco take nepochopitelne. Moje deti chodia zasadne v sedacke (teda starsia uz nie, ma vyse 13 rokov a vysku dospeleho cloveka). Mladsia sa v aute nikdy neviezla bez autosedacky a na tu som hrozne hakliva, pred kupou si vzdy pozriem vysledky testov sedaciek a kupujem taku, ktora je vitazom kategorie. Starsia sa viezla mimo sedacky 2x - z porodnice v perinkach a druhy krat, ked mala asi 6 rokov a chytila nas nenormalna prietrz mracien a burka ...prave siel okolo svagor, ktory nas nalozil do auta (bez sedacky). Celu cestu som mala strasne vycitky 😖 Ako sa staviate k autosedackam vy? Vozite deti iba v sedacke alebo ste schopne pripustit vynimky? Ako to riesite, ked vas o odvoz napr. z divadielka poprosi znama s dietatom? Odveziete aj bez sedacky? Ja vozim v aute lacny pdosedak z Lidla a ked treba, vytiahnem ten -myslim, ze je to lepsie ako nic. Inak sa moja mladsia dcera (6 rokov) vozi v Cybex solution X2 s isofixom. Castokrat mam vsak pocit, ze okoie sa stavia k sedackam laxne az nechapavo, ako keby to bol nejaky rozmar a nie nieco, co chrani nase deti.....

liz_lemon
31. máj 2012

@simsalabim osobne by som dieta bez autosedacky urcite neviezla, ale zase to netreba prehanat..."Celu cestu som mala strasne vycitky..."
ved ked sme my boli mali, ziadne autosedacky neexistovali

simsalabim
autor
31. máj 2012

@liz_lemon to je sice pravda, ze my sme ako mali jazdili bez autosedaciek ALE na cestach bolo podstatne menej aut a podstatne menej sialencov, jazdilo sa inymi rychlostami ako teraz a hlavne - v takom Svedsku a pod. autosedacky v tej dobe uz existovali aj sa pouzivali..... ja sama som na navsteve uja vo Svajciarsku sedela v sedacke, kde som bola priputana kozenymi remienkami 😀 iba cez pas a medzi nohy 😝 (koniec 70. rokov). Mozno to vazne prehanam 😝 ale proste som vtedy mala velmi zly pocit - priputat som dceru nemohla, lebo pas jej siel priamo cez krk, nepriputana by bola ako neriadena strela a nakoniec mi sedela na kolenach a pripuatane sme boli obe jednym pasom - co, ako som citala, bola tiez velmi velmi zla volba...tak si teraz vyber 😖 Proste to vedomie, ze clovek dava dieta do potencionalne nebezpecnej situacie....no asi som vazne citlivka.

vroni
31. máj 2012

Dieta vozim bez vynimky v sedacke. V kufri vlacim nafukovaciu nahradnu (certifikovanu) sedacku, ak by sme brali dodatocne dieta zo skoly (pritrafi sa), tu si berie aj moje dieta, ak sa ide vozit s niekym inym alebo my ak ideme na dovolenku. Ako dieta som sedacku nemala, lenze po cestach nejazdila ani desatina aut z dnesneho mnozstva, o ich vykone a zrychleni ani nehovoriac a pocet obeti dopravnych nehod z tychto rokov hovori viac nez jasnou recou.

ikke
31. máj 2012

@simsalabim preco? lebo su blbi a neuvedomuju si, ze pouzivanie sedaciek nie je o buzerovani policajtami a o tom mat na pokutu, ale o bezpecnosti ich vlastneho dietata. bohuzial clovek casto vidi aj v inych situaciach na ceste, ze cim vacsie a silnejsie auto, tym mensi a slabsi rozum... 😝 🙄

sisaha
31. máj 2012

@simsalabim zasadne v autosedacke a v pripade, ze idem niekam s kamoskou, mam doma nahradny podsedak a hoci do neho este nedorastla, stale lepsie, ako nic. Ale uz aj u nas sa stali vynimky (asi 2x), kedy po ruke nebola ziadna sedacka a volne auto. V takych pripadoch je to ale iba po meste. Mimo mesta, urcite nie.

ivett1
31. máj 2012

@simsalabim ahoj, tak ja si nepamätám, že by som niekedy viezla, resp. že by sa niekedy viezli moje deti bez autosedačky...máme dve autosedačky kat. II a dva podsedáky FP ...minulý rok sme si kúpili ešte jedno auto - na rýchle presuny (MŠ, práca a nákupy)- a tak sme "namontovali" autosedačku ( pre synčeka) a podsedák (pre dcérku) do oboch áut ...takto to chcel môj manžel, lebo napr. môže vyzdvihnúť deti z MŠ práve ten, kto bude mať čas a nemusíme myslieť stále na prehadzovanie autosedačiek z jedného auta do druhého...ale, ak ideme na dlhšiu cestu, alebo skrátka len mimo mesto, tak vtedy ymeníme podsedák za autosedačku (z druhého auta) a obe deti sú potom v "kresielkach" (tak ich moji malí volajú 🙂 ) ...zatiaľ som neviezla iné - tretie- dieťa v aute...ale, keď som čítala príspevky v tejto téme, tak porozmýšľam ešte nad kúpou nejakého lacného podsedáka (keby náhodou...) ...
Inak...keď nepoužíva autosedačku, tak náhodou ten otecko neporušuje zákon 😅

zuzka1008
18. mar 2014

my mame v rodine tri auta, sedacky sme kupili po vsetkych, u nas ma velku, u dedka iba podsedak... na vačšie trasy volým velku sedačku, to ju vždy presuvame z auta do auta. ocinkovia si niekedy neuvedomuju všetky riziká 😒 a myslia si že preháňame 😠