Dieťa narodené vo Francúzsku slovenským rodičom

nevesta605
1. júl 2014

Mate s tym skusenosti ? ake papierovacky treba vybavit po porode ? ako je to s obcianstvom ?

henikav
1. júl 2014

@nevesta605 po porode musis ist na komunu dietatko prihlasit, ty alebo otecko, potom s rodnym listom na slovensku ambasadu. Babatko bude mat tiez slovenske obcianstvo, ked ste obaja slovaci. Odporucam co najskor, aby Vam poslali doklady a poziadajte aj o pas, bez neho sa z francuzska nepohnete 😉

nevesta605
autor
1. júl 2014

@henikav diki za odpoved. tiez slovenske obcianstvo znamena ze bude mat aj francuzske ? to som si neni moc ista, pretoze som pocula ze francuzske by bolo len v pripade ak by jeden z rodicov bol francuz. este som sa chcela spytat k tomu pasu : v pripade ze budeme chciet vycestovat z francuzska na slovensko ho asi nebudeme potrebovat, ci ?

kika2111
1. júl 2014

ahoj,my sice zijeme v Belgicku,ale pozerala som,ze by mali mat rovnake podmienky ako vo Franc.
Moja dcerka ,ktora sa tu narodila mala narok len na obcianstva rodicov,teda nie belgicke a vybavili sme teda slovenske,na ambasade nam dali doklad pre vycestovanie a na matrike na SK sme uz vsetko dovybavovali.

henikav
1. júl 2014

@nevesta605 nie, bude mat len slovenske obcianstvo ked ste obaja slovaci, ale ak prezije cele detstvo v fr, bude moct poziadat v dospelosti, ale teraz francuzske obcianstvo nedostane. Pas budete potrebovat uplne vsade, takze si ho co najskor vyziadajte, lebo cez ambasadu to trva aj 2 mesiace. Ale este je moznost si poziadat o docasny pas, ten je len papierovy a plati len na navrat na sk pocas 1 mesiaca a na sk si uz vybavite novy pas rychlo, my sme sli tiez s papierovym domov, lebo mala sa narodila v aprili a leto sme travili na sk. Ale pozor, aj ten papierovy ti vydaju len ak ste zapisali narodenie dietata a aj to trva dlho, tiez tak 6-8 tyzdnov

livia341
1. júl 2014

@nevesta605 mám známu, ktorá je tiež vo francuzsku akurat cez leto vycestuju na svk tak si pas vybavovala musi byt doklad cestovný.už to nie je tak ako to inokedy bývalo , že dieta ja zapísané v pase rodičov, každe dieta mladšie ako 5 rokov musí mat svoj vlastný pas.

henikav
1. júl 2014

@kika2111 my sme uz tiez v be, ale ano vo francuzsku to funguje velmi podobne

kika2111
1. júl 2014

@henikav ahoj,my sme medzitym dostali obcianstvo a tera ma mala aj belgicky kids ID a ajtra s nim ideme cestovat,lebo slov.pas vyprsal,nemas s nim nahodou skusenost?

na gementee tvrdili,ze Belgicko nedava do 5r.detom pasy,ale tieto ID,tak dufam,ze na letisku to bude ok🙂

henikav
1. júl 2014

@kika2111 neviem ti s urcitostou poradit, nas syn ma tiez belgicku ID (on ma belgicke obcianstvo), ale on uz ma 13 a cestuje bez problemov, jemu nevybavujeme pas, iba malej. ID pre deti je ina ako pre pubertakov od 12 rokov, ale kolega ma take male vnucata a oni bezne cestuju s tou detskou kartou, teraz som sa ho pytala.

kika2111
1. júl 2014

@henikav dakujem,
a tvojej malej vybavujete slov.ci belg.pas?lebo tu mi tvrdia,ze do 5rokov pas nevydavaju.

evuliki
1. júl 2014

@nevesta605 najlepsie bude,ak si zavolas na svk ambasadu v Parizi,su tam velmi ochotni ludia,vsetko ti vysvetlia a poradia. Vo FRA po narodeni vybavite fra rodny list na radnici v meste,kde porodis. Ten si das prelozit oficialne (alebo ti to urobia priamo na ambasade) a na zaklade toho poziadas bud o pas,no pripravte sa na cakaciu dobu aj tri mesiace,alebo jednorazovy cestovny doklad,ktory vam posluzi na cestu na svk,kde date urobit pas. Takto sme to urobili my 😉
Ak mas este otazky,kludne napis

henikav
1. júl 2014

@kika2111 mala je zatial ciste slovenka, takze ma slovensky pas, minuly rok mala len papierovy prechodny a na sk sme vybavili normalny, plati 2 roky, akurat som pozrela, mam ho stale so sebou, lebo my sme taki rozbehani, hocikedy skocime nakupit do fr, alebo holandska ci nemecka

nevesta605
autor
1. júl 2014

@evoluki diki za rady. zavolam teda na ambasadu a vyzistim !

culia1
1. júl 2014

Zavolaj najlepsie na ambasadu, presne ti povedia, co mas robit. Nam sa drobec narodil v svajci, mesto nam vydalo rodny list, ten sme spolu s jednou ziadostou (konkretny formular ktory pozaduje ambsada) zaslali na ambsadu a ta preposlala tieto papiere na specialnu matriku na SVK. teraz cakame, ze nam poslu SVK rodny list. cele to ma trvat 3 mesiace. potom mozes zaziadat bud o pas alebo ten papier na jedno razove vycestovanie. Bez pasu /toho papieru by ste nemali opustit francuzko, lebo dieta nebude mat cestovny doklad, mohli by ste mat pruser, keby vas niekto zastavil

evuliki
1. júl 2014

@nevesta605 a kde vlastne sa chystas rodiť? 😉

nevesta605
autor
1. júl 2014

@evuliki rodit budem v parizi v novembri. mas nejaku skusenost s parizskymi porodnicami ?

prasiatko30
1. júl 2014

@kika2111 pokial sa pohybujete len po EU tak ID card pre deti bohate stacia - vsak je to obcianka a ta ti povoluje pohyb po celom EU uzemi - len na sk pre deti do 15r obciankt nevydavaju.

leiluska89
1. júl 2014

@evuliki ahoj,smiem sa spytat,dlho ste vo Fr? ste spokojní? lebo nad tym aj my rozmyslame,tak preto....

evuliki
1. júl 2014

@nevesta605 nie nie, ja som nerodila v Paríži, ale neďaleko odtiaľ.

@leiluska89 sme tu skoro 6r 😉 spokojní sme urcite, aj ked SVK nam chyba, najmä deťom :-/ ale pochvalujeme si, aj ked este nevieme, kde dalej skončíme 😉

leiluska89
1. júl 2014

@evuliki pytam sa na nazory viacerých bab,co ste tam,je mi tazko uz na pomyslenie,ale asi to inak ani nepojde...aj som tu mala taku temu o tom,....je to pre mna tazke,ze este len teraz budem mat male a moj chce ist bud v novembri,alebo zaciatkom roka....a my za nim-...☹

evuliki
1. júl 2014

@leiluska89 my sme sem prišli , ked mala dcéra 11mes, bez znalosti jazyka, kamarátov. A to este muž robil na tyzdnovky a bola som uplne sama s malou. A zvládli sme to 😉 a asi by som išla do toho znova, radšej zariskovat ako si to potom vyčítať, ze ste nikam nešli 😉
A čoho sa bojis?

leiluska89
1. júl 2014

@evuliki ze budem sama,bez rodiny..🙂 ja viem detinske,ale bude moje prve a hned bez rodiny...:-/ je mi tazko,i ked som si vedoma toho,ze inak to teraz nepojde...peniaze treba a este ked bude maly,tak viac...a uz teraz sme na hrane...vyhodou je to,ze moj uz vo Fr niekedy robil a tak jazyk vie,len si ho obnovit a zdokonalit,ja ani tuk....🙂 ale riasil by asi na zaciatok pilcika,alebo niekde na pile....mame aj kamosku z detstva v Giey-sur-Aujon,Fr a tak by sme chceli ist niekde kde su oni,aby sme aspon niekoho mali pri sebe...a oni by nam aj chceli pomoct na zaciatok....

ivec16
1. júl 2014

@leiluska89 vo fr je celkom dost slovakov a cechov, isto najdete aj tu kontakty ;)

leiluska89
1. júl 2014

@ivec16 tak to zistujem i tu,ale su tak rozlietaní....po celom Fr 🙂 ja som hladala niekoho kto je blizko toho Giey-sur-Aujon,ale nikoho som tu nenasla 🙂

ivec16
1. júl 2014

Este by som prihodila otazku aj co sa tyka mien- priezviska. Kedze francuzi si myslia ze moje a manzelovo meno je uplne ine, lebo mam na konci ova, tak to povazuju za dve rozdielne mena, tak vraj podobny problem nastava aj u priezviska dietatka. Dieta moze mat meno bud po otcovi alebo matke (popripade po oboch) ale udajne ak by sa mi prve narodilo dievcatko a dame mu teda zensky tvar priezviska s ova na konci, a druhe dieta by sa narodil napriklad chlapec, tak sa udajne surodenci musia volat rovnako a musel by mat tiez chlapec tiez zensky tvar priezviska. Tak som sa to docitala niekde na forach. Mozete mi to vyvratit alebo potvrdit, ak s tym mate skusenost.., inak sme sa uz dohodli, ci to bude chlapec alebo dievca, ze ratsej nechame meno v muzskom tvare... Ja keby som vedela co vsetko bude obnasat to, ze sa volam inak ako manzel, tak si to este na slovensku zmenim na muzsky tvar. Dokonca tu od mna uz pytali aj rozvodove papiere, lebo za slobodna som sa volala nejak teraz sa volam inak cize som vydata ake zijem s muzom vo sa vola inak, tak asi som rozvedena a to je uz dalsi chlap v mojom zivote... Hura francuzska administrativa :D

ivec16
1. júl 2014

@leiluska89 hmm ja som v parizi a tu je nas celkom vela... Nie je problem niekoho najst

mariaolivia
23. sep 2015

Dobry den,prosim Vas o pomoc som zufala,bezmocna ...nedavno sa nam narodila dcerka vo francuzku ma priezvysko pp otcovy niesme zosobaseny...byvame s heho matkou a setrou a kedze su same hadky mezdy jeho matkou a mnou tak chcem odyjst najlepsie zo fr na slovensko s malou ..lenze moj sa mi vyhraza ze malu mi neda ak chcem ist mam ist sama ...:( neviem na koho sa mam obratit a ako to vyroesit v moj prospech odstahovat sa nemozem nemam uiadny prijem :( prosim vas pomozte mi,poradte ...dakujem pekne