Tehotenstvo v Anglicku, pôrod na Slovensku

luckaro
21. jún 2012

Dobrý deň, nakoľko som tu prečítala toho dosť o tejto téme, veľa príspevkov je z roku 2007 do 2009. Ja by som potrebovala aktuálne informácie z roku 2012 ako to funguje, keď chcem odísť rodiť na Slovensko. Čo všetko potrebujem vybaviť? Kde to všetko treba vybavovať (posielať)? Kedy to treba začať vybavovať? Koľko to trvá? Na čo všetko budem mať nárok na SK z UK? Ako to tu v UK funguje s predčasnou materskou dovolenkou?
Ja som tehotná tu v UK, som v 12 tt a plánujem odísť domov rodiť. Avšak som sa dozvedela, že na SK nemám nárok na nič, ani len na minimálnu materskú dovolenku, preto by som uvítala akékoľvek financie z UK, nakoľko som si tu odrobila rok a všetky odvody som si platila. Je tu nejaká dobrá mamička, ktorá mi bude v tomto vedieť poradiť? Ďakujem vopred za odpovede a pomoc 🙂

klarinna
9. júl 2012

@luckaro ahojky,no ja som na tom asi tak isto,zijem v uk,cakam babatko,ale rodit idem na Slovensko,ja som som sa tiez dozvedela,ze zo Slovenska nemame pravo na nic,akurat na rodicovsky prispevok,ktory je okolo 190eur mesacne,Tu v Uk,ze vraj mame pravo na matersku,ale musis mat odpracovane 26tyzdnov u jedneho zamestnavatela a najneskor mozes z prace odist 11tyzdnov pred porodom,aby si mala narok na matersku z uk,co je okolo 140libier tyzdenne,este si to poriadne zistujem,tak uvidim co dalej

slniecko77
9. júl 2012

@luckaro
@klarinna aj na SVK mate narok na matersku, ale musite zdokladovat, ze ste v UK pracovali..ono to zrejme chvilu potrva kym si to zdokladujete resp. Soc. poistovna si to zdokladuje
..najlepsie riesenie je zostat v UK dokym odidete na matersku a potom odist na SVK, ale myslim, ze si musite vybavit potvrdenie S1, ze chcete rodit na SVK

klarinna
9. júl 2012

@slniecko77 no na Slovensku som si to zistovala,ale tam mi len povedali ze mam narok na rodicovsky prispevok ktroy je okolo 190eur mesacne,pretoze nemam odrobene na Slovensku

gia88
30. júl 2012

ahojte, ja som v irsku a tiez planujem ist rodit na svk...ako to je s poistenim zdravotnym potom?ake papiere na to treba?ja tu zatial pracujem.....planujem dat ale vypoved koncom roka

zuzula1986
14. nov 2012

ahojte no to by som aj ja potrebovala zistit co potrebujem ak mate niekto s tym skusenosti napiste dakujem

zuzula1986
23. nov 2012

ahojte nikto mi tu neodpisuje neviete kde sa mam obratit...dakujem

stevka93
4. jún 2014

Ahojte kocky.ja mam tiez taky problem som tehotna ale som zamestnana v uk a neviem co vlastne mam robit ostat tu a porodit tu v uk ci ist domov na svk.len moj jediny problem je ze neviem perfektne po anglicky a bojim sa ze co bude.

andreaandca
15. júl 2015

Pre vsetky Zeny a mamicky v UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

uktehu
15. dec 2016

@klarinna ahoj,rodila si nappkon na Slovensku? Ja Len zacinam,ale viem ze rodit chcem doma.

klarinna
15. dec 2016

Ahoj,ano rodila som na Slovensku

uktehu
15. dec 2016

@klarinna a ako to islo? Poistenie a potom starostlivost a platby?

klarinna
15. dec 2016

No tazko,z anglicka som si doniesla papier S1na porod na Slovensku,to nebolo problem vybavit v Uk,lenze na S lovensku o tom velmi nevedia,aspon poistovna dovera nie,do ktorej som isla ten papier odniest,kedze som tam bola predtym poistena,lenze problem bol v tom ze pracovnicka nevedela co s tym,nikdy nic predtym take v ruke nedrazala,isla som sa spytat do vseobecnej tam zase nemali s tym problem,lenze tam mi to nemohli vybavit,tak my to potom vybavovala az centrala dovery neviem uz presne kde,kde je hlavne sidlo.Ku kazdej prehliadke u gynekologa som ten papier davala prefoteni.Co sa tyka penazi,tak som poberala 6mesiacov matersku z uk,len som musela vydrzat pracovat 26 tyzdnov v tehotenstve a samozrejme musi tvoj zamestnavatel suhlasit ze ti ju bude vyplacat

potvok
1. jan 2017

@klarinna ahoj, a preplatila ta poistovna porod a vsetko? na mna tiez pozeraju jak na vola ze co za papier to mam, ale tak legalne je vsetko v poriadku, rodit mam za mesiac tak sa bojim aby mi to v porodnici uznali a nedali mi vsetko preplatit, a hlavne potom neviem ako to bude so starostlivostou o babatko kedze mi poistenie na nu nedaju lebo ja som akoze poistena v anglicku, kedze som tu len na porod a matersku ale ostanem aj po.

klarinna
1. jan 2017

Ano nakoniec preplatili,preco by nepoistili male?dieta som mala normalne poistene na slovensku,hoci ja som poberala matersku z uk

potvok
2. jan 2017

@klarinna no mne povedali ze aspon jeden rodic musi mat poistenie na sr, a my nemame ani jeden. u teba ma aspon manzel?

klarinna
2. jan 2017

Sice ano,manzel bol poisteny